Jump to content
BulForum.com

Мишка с колело - рестарт вместо шътдаун..


Recommended Posts

Втора мишка вече ми го прави тоя проблем. Мишката е съвсем обикновена за PS/2 порта с търкалце. OS-а е Win98SE, но имам познати със същия проблем и под WinXP. Първата мишка беше на Genius и си имаше фирмен драйвър. Тази сега е куче-марка и работи със Сикромофт-ския драйвър. И при двете има следния проблем - работят си нормално и се държат както всяка нормална мишка. Но когато дойде време за спиране на компютъра, Уина вместо да се спре се рестартира... Винаги. Много неприятно. С обичайните мишки, с два или три бутона, няма този проблем. Опитах всичко препоръчано от Бил и компания в слчай на проблем със спирането на компа. Нула полза. Не мисля, че е от несъвместимост с дъното, защото както казах, проблема го има и на друг компютър. Но все пак - дъното е на Текрам (без коментари за него моля - пазя си го защото има бол слотове за добавяне - нещо от към което новите дъна са малко ощетени). Уин не рапортира, а и аз не откривам, конфликти с другите устройства... Някой да има идеи?! Щото моите се изчерпиха и се сведоха до само една - да не си слагам мишка-велосипедист :D .

Link to comment
Share on other sites

:blink: wow

toq problem i az go imah s staroto pc

amd athlon SLOT A a dynoto mi beshe Acorp no sym siguren che beshe ot dunoto,vypreki che mishkata mi e s "tyrkalce" kakto go narichash :) [skroler]

no vse pak mislq che mishkata nqma nishto obshto a e ot dynoto

Link to comment
Share on other sites

Хммм... Не съм свикнал да се отказвам лесно. Все пак компютърът е просто купчина пластмаса, пясък и други силикати - трябва да прави каквото аз искам, а не обратното... Казваш от дъното - ами значи трябва да е някакъв гетерален проблем на дъната въобще, щом го има при различни марки дъна. Т.е. не може да няма решение намерено... Други идеи, щото според мен не ще да е от дъното.

Link to comment
Share on other sites

Може би се обаждам неподготвен, но в нашета училищната компютърна зала компютрите са направени така че да немогат да се изключат. Даваш ШътДоун той се ресва и пак до лог-ин стига. Може пък проблема да не ти е хардуерен :)

Link to comment
Share on other sites

Възможно е да направиш Уин-а да не поема шътдаун, но аз не съм правил такива работи на моя. Никой друг не е - все пак това е моя машина и аз си я бъзикам... А и както казах - с "обичайните" мишоци проблема го няма - спира си и не мрънка. Само с мишка с търкало се рестартира вместо да спре.

Link to comment
Share on other sites

да не си го клокнал дъното ?

че на старите дъна ПЦИ шината като е дигната и ПС/2 порт => мишката не работи коректно ... и аз съм имал този проблем на старото дъно ама си беше от ПЦИ шината

Link to comment
Share on other sites

Абсолютно не съм го клокнал. Ако бях щях да го спомена. Не съм фен на клокването, макар че процесора е Селерон и до колкото знам е от най-подходящите за целта. Проблема не е със мишката въобще - проблема е само с мишка със скролер. Ако беше от клок щеше да е с мишката въобще.

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n ,moita mishka e s kolelce :P .. na Genius ,pod XP. nikvi problemi ...taka 4e ili nesuvmestimostta e s 98SE ili s dunoto ti ..

Daaaa i az sym sys Genius i niamam problemi :blink:

 

ov3rm4n Rabotata namirisva na softueren problem i pri teb, i pri drugata mashina koiato spomenavash.BTW na mishoka nesym slagal NIKAKVI drivers.Prosto kato si instalirah win-a a posle XPto i....razpoznava si se avtomatichno ot 2-te OS na Bill...

offtopic//

"Da mu izsyhnat rychichkite dano.Bial den da ne vidi.Samo sini ekrani da go mychat.Myjyt mu da si hvane druga liubovnica :)"

offtopic//

 

EDIT:

mashinkata e tazi ot signaturata mi :)

Link to comment
Share on other sites

не знам, на мен никога не ми го е правил този проблем, закачал съм 4-5 вида мишки и си работи нормално.

А пробва ли да закачиш 'добра' мишка, имам предвид не-куче марка? Щото има мишки от по 5-6 лева дето са наистина куче, ама в лошия смисъл.

Иначе не ще да е от мишката щом го прави и в други конфигурации.

Нещо по БИОС настройките ще да е според мен, някоя забутана настройка, провери БИОС задълбочено, може да откриеш нещо.

Ако не, значи просто дъното е проблемно, или БИОСа има нужда от ъпдейт :)

Link to comment
Share on other sites

БИОС-а е свален и подготвен за ъпдейт... Макар че и моя си е сравнително нов - 1998... Пробвал съм и маркови мишки - виж по-горе - и с тях същото... А за настройки на БИОС-а?! Единствените за които се сещам, дето може да са свързани с проблема, са тези за IRQ-тата, но мишките все пак работят на твърдо установено такова - шест-пет няма. Няма какво аз да настройвам там. А и конфликт с друго устройство не се открива...

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n, имах предвид настройките за Power Management например.

Това за IRQ-тата разбира се, щом работи мишката по принцип, там не е проблема.

Виж и другите секции от биос, не знаеш откъде ще изскочи заека :D

Аз съм нямал този проблем, но съм чувал за него и си мисля че се сещам, че от биос се оправяше някакси.. :confused

Link to comment
Share on other sites

Power Management (пляс!!! по челото)

 

Много съм завеян... Но какво да се прави - всички велики хора са разсеяни и пишат грозно :D ;) :D ....

 

Power Management го прегледах, но само тоя под Уин дето е. Че и БИОС има такова животно ми е изхвръкнало от плиткия акъл... Ще видя преди да посегна към ъпдейта на БИОС-а...

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n vij sega kakvo shte ti kaja

na moito staroto pc bqh izkl power managemetna ot biosa zashtoto kogato e vkluchen pcto mi zabivashe

primerno raboti 1-2 min i zabiva

zabiva totalno i nqma spasenie , samo restart

po tochno tova se poluchavashe kogato se sloji ACPI power button sirech da spira ot kopcheto a ne da se restaritra

probvai da go vkl i ti ot biosa i ako ti zabie da znaesh che e ot dynoto

az za moito sym tyrsil v neta i sym pital i drugi hora i te mi kazaha che e ot samoto dyno

edinstveniq nachin za izkl na pcto e zadyrjane na power button , koeto vse pak ne e tolkova zle :/ 3 sec zaguba na vreme :>

uspeh

Link to comment
Share on other sites

Така. Проблема както и предположих си е по-скоро софтуерен и най-вече Уиндоуски... И е достатъчно разпространен за да има официален пач на Сикромофт. Както и една камара неофициални решения от юзъри... Тъй като ме вълнува У98 най-вече това и търсех. Ето какво намерих:

 

http://aumha.org/win4/a/shtdwnse.php

 

http://www.microsoft.com/windows98/downloa...8SE/Default.asp

 

За решение под ХР не съм търсил, но сигурно и там има. Утре ще изпробвам и ще кажа тук какво е помогнало. Между другото доста от нашите предположения тука се оказват правилни и са възможни причини за проблема....

Link to comment
Share on other sites

Абе инсталирай си един RedHat/Fedora/ и ще се оправи :) JOKe Style

Абе направи един ъпдейт на биоса и ще се оправи :) FonTomov Style

 

Ебавам се разбира се :)

:D :D :D

Да бе - тоя път само смислени отговори (за което благодаря!)...

Иначе, майтапа на ляво, но проблема се закучи... Псувам тука като тираджия.

 

Дийба и жувота, дийба... Идими са напия, си разкъсъм белата ризъ, са мааана от тоа жувот

 

На половината от препоръките от адресите горе съм още и не ще и не ще... Патча на Сикромофт, естествено, не свърши работа. Сега се натъкнах на предположение, че проблема идвал не от мишката, а от драйвърите на Риълтек :wacko: ... И ме съветват да съм сложел някакви дърти драйвъри от музея... Едно обаче не може да се отрече - живота под Уиндоус е къде, къде по-интересен и пълен с изненади :D :D :D ...

Link to comment
Share on other sites

Az imam pone 15 PC-ta sas mishki sas tarkalce v komplekt s Realtec LAN karti. Povecheto sa sas WinXp i nito edin ot tiah niama gorespomenatia problem. Niakoi ot mishkite sa Logitech, drugite sa niakakvi darveta. Zashto ne probvash da smenish mishkata da vidish kakvo ste stane. Imam predvid druga marka mishka. Probvai edin Logitech pa da vidim.

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n zashto ne iskash da razbresh tova koeto ti kazvam a tyrsish pod teleto vol ? ili kvoto tam beshe

Link to comment
Share on other sites

а след като си видял е може да е от риълтека, що не махнеш една по една картите от PCI слотовете докато стигнеш и до AGP :) (шегувам се за АГП-то) :P

Така ще видиш дали наистина някоя от картите е причината.

Link to comment
Share on other sites

като кво ти я разпознава девайс менажера?

Ами не че не съм го казал, но не пречи пак да повторя - Дивайс Мениджър-а си показва всичко в нормата. Мишката си е мишка (без проблеми и конфликти), мрежовия адаптер си е мрежов адаптер - всичко е разпознато както трябва.

Ако само ви се занимава - хвърлете един поглед на линка в предния ми пост. Ебати и Уиндоуса, ебати и хаоса! Един проблем - 100 възможни решения, подчертавам - 100 и всичките само възможни!! Т.е. казват ти "Ами от еди-кое-си е - направи така, ама може и да не стане" :wacko: :blink: :wacko: ... И тоя проблем е стар колкото самия Уиндоус - е как един фикс не направиха като хората бе?? От мишката - дрън,дрън - мишката пък е най-безобидното устройство в една система и ако тя е в състояние да я крашне - ми ебати и системата!?! От мрежовата карта - пак дрън,дрън - Риълтек правят чипове от както се помня и половината NICs по света бачкат с тях без проблеми - е да ама не - редмънския софтуер се затруднява! От БИОС - да бе! - до сега си работеше и се разбираше с тоя същия БИОС сега йок... Не знам кой търси под вола теле, но Сикромофт май ще го намерят, толкова са упорити - вместо да си фикснат проблема, те се чудят кой да изкарат виновен за него. Типично. А това така наречената им система за тробълшут - хахаха - ей тоя виц най- го обичам - при такъв очеизбождащ проблем Уиндос си свирка и въобще не дава признаци нещо да не е в ред - рапортува си бодро, че всичко работи ОК, света е розов и птичките пеят... Ма не можеш да си загасиш компа?! Ай, ай, ах ти, лош, лош, лош юзър - как може така безсрамно да лъжеш? Аре глей си работата - проблема не е в наща ОС!!

 

Извинявам се - по-принцип съм спокоен като Буда, но Сикромофт са толкова талантливи и така им идва отръки да те извадят от кожата ти...

 

И аз EDIT (нали е на мода тия дни ;) ):

 

Device Manager -> ps/2 standart mouse

 

Съжалявам, Heller12a, не съм схванал - бръмна ми главата от толкова много техно-инфо днеска... Добре че съм упорито магаре - друг да се беше отказал. tedy, зарязах го за 4 часа и успокоих топката... Днес ъпдейтвах драйвъра за Риълтека - да знаете, че драйвъра дето го продават с картата по фирмите е от фалшив по-фалшив... Свалил съм ъпдейта на БИОС-а - малко съм неуверен относно процедурата, но ще премисля до утре дали ще рискувам...

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n, ще ме прощаваш, но както знаеш, функцията за самоизгасяне на пицито, се въведе с появата на ATX захранванията и тя не зависи само от ОС. В случая е възможно и да е от Уин, но виж - calm down, relax and опитай пак да потърсиш в хардуера. пробвай да римувнеш сички писиайки да видим дали някоя от тях действително не пречи на шътдауна. :)

Изключи всики power managemetns в биос и да видим.

Явно твойта конфигурация неще да зацепи и да се изключи, щото тоя проблем не е много разпространен, поне другите юзъри от форума не са се оплакали...

и споделяй как върви трабълшутинга :) бтв, troubleshootera на Уин за нищо не става наистина, но ако и него го нямаше, разните блондинки и други начинаещи щяха да се оплачат че са пренебрегнати :D

Link to comment
Share on other sites

Проблема се оправи! Това е добрата новина... Лошата е - да пукна, ако разбрах как!

 

Ако някой друг има вбъдеще такъв проблем, да знае, че независимо какво му говорят - този проблем не е хардуерен и не е необходимо да си сменя каквото и да било по РС конфигурацията!

 

Какво направих аз... То поскоро въпроса е какво не направих :D ;) :D

 

1. Свалих и сложих така наречения патч от Сикромофт - не помогна.

2. Играх си със config.sys, win.ini и autoexec.bat както препоръчват главите - нищо.

3. Свалих от сайта на Риълтек драйвър за NIC-а - тези дето бяха на дискетата в кутията й са менте! - не помогна.

4. Свалих последните драйвъри за видеото, това от немай къде и въпреки, че Уин не докладваше конфликти. - не помогна.

5. Свалих и последните драйвъри за саунда - и това от немай къде. И то не помогна.

6. Сложих последния DirectX, пак от отчаяние... нищо...

7. Прерових регистъра за всички викания на rundll32 - не намерих нищо объркано.

8. Дори се опитах да ривърс-на кода на rundll32 - нищо не намерих.

9. Играх си с PM на БИОС-а и с другите настройки - нищо - и го върнах на изходна позиция.

10. И днес, когато вече се бях преборил със себе си и реших, че ще ъпдейтвам БИОС с риск да не запали въобще машината, реших да му дам последен шанс.

 

И за мое най-голямо изумление Уин-а си се шътдауна без ни най-малка следа от проблема... Може би се е уплашил - нямам разумно обяснение за случката. 20 пъти го пусках и спирах само за да се убедя, че всичко си е наред.

 

Сикромофтска му работа... Да питам ли сега Гил Бейтс дали той ще ми плати загубеното време? Съгласен съм и по 2$ на час да ми го плати, дето на него му се виждат малко...

Link to comment
Share on other sites

9. Играх си с PM на БИОС-а и с другите настройки - нищо - и го върнах на изходна позиция.

Когато правиш това съм забелязал, че драйверите се пренареждат при стартиране на Windows-а. Мисля, че това е помогнало. При дребни проблеми и аз го правя - например изключвам USB, рестартирам и после пак го включвам и пак рестартирам. Често помага.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...