Jump to content
BulForum.com

Problem s HDD


Recommended Posts

Problema e sledniq kakto si izvyrshvam nqkakva deinost na komputara izvednysh hard diska izpukva, i sled nqkolko sekundi cqlata sistema "uvisva". Lapmpichkata koqto pokazva HDD led zapohva da sveti neprekysnato a nqma nikakvi priznaci che shte se opravi. Problemite zapochnaha ot predi 5 dena, preinstalirah si windows-a i se poopravi za 2 dni bsichko, i vchera za okolo 20 minuti tri pyti sprq. HDD e MAXTOR-A (kazvaha che bili jelezni :cry ) Ako nqkoi ima predstava kakvo moje da syzdava tozi problem molq da pomogne :rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

При мен имах подобен проблем с Quantum lct 10GB, харда издрънкваше с метален звук и Windows-а естествено увисваше. Харда се опитва да рекалибрира но не може, а Win-а го чака, в началото успяваше да се събуди компютъра след 10-20 сек. Това е признак за скапана механика, разбиват се лагерите на шпиндела, това не се ремонтира. Проблема е най-чест при Quantum и Maxtor от старите модели под 20GB. Съвета ми е - спасявай си информацията докато още може, дънкането зачестява и в един момент даже при начално включване диска не тръгва. Има естествено вероятност, но е малка, да е от лоши +12V на захранването, смени го за проба и ще разбереш.

Link to comment
Share on other sites

Пуснах Active SMART и програмата показва че ХДД е ОК. Температурата е 43* все пак сега е студено, волтажите са идеални, нямат никаъв проблем. Обаче другото което е странно че понякога не се чува да изпука ХДД а системата забива и започва да свети ХДД лед. Махнах Цд-то и пак заби. ТЕД ХДД ми е 40ГБ и никога след като е изпукал не "пали" отново сам, трябва "твърд рестарт".

Link to comment
Share on other sites

ако тази захранваща букса на която го вързваш е разхлабена, пробвай да го вържеш на друга и виж дали пак се появява това, или пък когато си работи вземи да разклатиш малко кабела да видиш дали ще "изпука" и спре

Active SMART може и да ти казва че е ОК, но ти погледна ли стойностите - дали някоя е намаляла ? Те си имат критични нива и като паднат под тях тогава ще ти каже че има проблем, но може да е му остава малко до тази граница. На мен ми смениха хард Maxtor който при пускане на компютъра не се развърташе понякога. Всеки път когато го правеше този номер, намаляваше стойността на "Spin Up Retry Count" и когато падна под минимума, започна в началото от BIOS-а да дава съобщение "HDD Defective, please replace" и това вече беше достатъчна причина да ми го подменят. Но на работата например, имаме хард който прави същите проблеми, но "Spin Up Retry Count" не пада под минимума, понякога го достига, но после необяснимо за мен се увеличава и така стана, че му изтече гаранцията и вече не можем да го сменим.

Много кофти проблем, запазвай си ценните данни на CD че ...

Link to comment
Share on other sites

Problema e sledniq kakto si izvyrshvam nqkakva deinost na komputara izvednysh hard diska izpukva, i sled nqkolko sekundi cqlata sistema "uvisva". Lapmpichkata koqto pokazva HDD led zapohva da sveti neprekysnato a nqma nikakvi priznaci che shte se opravi. Problemite zapochnaha ot predi 5 dena, preinstalirah si windows-a i se poopravi za 2 dni bsichko, i vchera za okolo 20 minuti tri pyti sprq. HDD e MAXTOR-A (kazvaha che bili jelezni  :cry ) Ako nqkoi ima predstava kakvo moje da syzdava tozi problem molq da pomogne  :rolleyes:  .

Priateliu...tova e SIGUREN priznak, che HDD-to si zaminava "problem pri Maxtor"Az minah veche po tozi pyt.....2 meseca sled pyrvonachalnia priznak"kato pri teb" edin den HDD-prosto netrygna :(

Link to comment
Share on other sites

Ima oste edna prichina, poradi koiato moze da stava takova neshto. Ako zahranvaneto ne e dostatuchno moze da se poluchi takav problem. Opitai da vkliucish samo tozi HDD (ako sega raboti zaedno sas drugi) i viz kakvo ste stane. Ako problema izchezne znachi ne e vinoven diska.

Ako obache problema si ostane....... sorry, diska si e otishal.

Link to comment
Share on other sites

Dobre de, formatirai diska i viz dali ste dade BAD sectors. Ako niama loshi sektori znachi problema e niakade drugade, a ne v HDD-to. Ako se poiaviat loshi sektori, togava iavno problema e samoto HDD.

 

P.S. Napravi formata pod DOS sas nai-obiknovennia format.exe

Link to comment
Share on other sites

kato pro4etoh topica me obhvanaha dosta pesimisti4ni 4uvstva za6toto i na men mi se e slu4valo tova(v4era sy6to mi se slu4i).pri men se poqvqva sled kato svyrja drug hard na mqstoto na cd-to.dokato sa svyrzani dvata hard-a nqma problem. sled kato mahna ediniq i vkaram cd-to pri start-a na win-a se 4uva poznatiq ot po gore zvuk i comp-a zaspiva.

Link to comment
Share on other sites

XeForce3 ,ako harda ti e o6e v garanciq ...napravo hidi nqma kakvo da pita6,pak dori i da ne e otiva6 si v firmata te pak trqbva da ti obarnat vnimanie ;)

Za sega nai dobre si prehvarli po vajnite danni na diskove 4e ne se znae koga 6e te ostavi harda.

 

P.S Taka e kato prai6 mnogo benchmark-ove

Link to comment
Share on other sites

XeForce3 ,ako harda ti e o6e v garanciq ...napravo hidi nqma kakvo da pita6,pak dori i da ne e  otiva6 si v firmata te pak trqbva da ti obarnat vnimanie ;)

Za sega nai dobre si prehvarli po vajnite danni na diskove 4e ne se znae koga 6e te ostavi harda.

 

P.S Taka e kato prai6 mnogo benchmark-ove

Ima garanciq oshte 1 godina, shte otida utre moje bi, a ianche che se razvalq ot benchmarkove shte go priema za shega :D

Link to comment
Share on other sites

Пробвай low level формат със фирмената програма на Maxtor. Ето тука я ъплоаднах. Ако и тя не ти помогне отивай да си търсиш гаранцията. Овъклоквал ли си. Щото и тва мое ти прецака харда.

Link to comment
Share on other sites

Пробвай low level формат със фирмената програма на Maxtor. Ето тука я ъплоаднах. Ако и тя не ти помогне отивай да си търсиш гаранцията. Овъклоквал ли си. Щото и тва мое ти прецака харда.

Overclock-val sym obache az sym s nForce2 apak shinata e dyrja na 166MHz i togava vsichko stava na normalni chestoti, apak i bez tova nForce2 si ima PCI/AGP lock. Shte probvam lol level format, samo e stranno che sega mi raboti bez da mi zabiva, ot vreme na vreme pravi tiq problemi :(

Link to comment
Share on other sites

не само честотата е важна, като overclock-ваш може да ти се дигне +12V напрежението ако не ти е много свястно захранването, и това да повлияе зле на харда

Link to comment
Share on other sites

... Shte probvam lol level format, samo e stranno che sega mi raboti bez da mi zabiva, ot vreme na vreme pravi tiq problemi :(

Kakvo stana sys HDD-to??

Link to comment
Share on other sites

Dokolkoto wijdam na pic-a koito si dal, imash i drug HDD, koito ti e master i predpolagam che na nego ti e OS. Zashto si mislish che drugia ti HDD(Maxtor-a)  prawi pukaneto?

Zashtoto az tozi drugiq go bqh slojil za proba, da vida dali pak shte zabiva, inache az si izpozlvam MAXTOR-A, a drugiq e na vtoriq komputar. Kogato raboteha dvata nqmashe problem ne zabivashe nishto, ot 2 dni ne mi e zabivala sistemata, stranno e zashtoto ot vreme na vreme pravi tozi problem. Sys drugiq HDD ne pravi problem, a samo s maxtor-a. Sega shte vida kolko oshte shte me izkara huavotot e che ima oshte 1 godina garanciq :D taka che dyno skoro da se skapva :D

Link to comment
Share on other sites

XeForce3 az imah sy6tiq problem. Az imam 2 Maxtora edin 80Gb i edin 40Gb i dvata mi vyrtqt tezi nomera.Si4ko idva ot zahranvaneto no taka i ne se bqh osetil za nego dokato ne mi izgorq i trqbva6e da go smenq.Sled kato si smenih zahranvaneto si4ko e pu6ka .

Link to comment
Share on other sites

XeForce3 az imah sy6tiq problem. Az imam 2 Maxtora edin 80Gb i edin 40Gb i dvata mi vyrtqt tezi nomera.Si4ko idva ot zahranvaneto no taka i ne se bqh osetil za nego dokato ne mi izgorq i trqbva6e da go smenq.Sled kato si smenih zahranvaneto si4ko e pu6ka .

imah sy6tiq problem ot izvestno vreme i predi dva dena harda prosto otkaza da otlepi.vsi4ki tezi predpolojeniq 4e hdd-to si otiva i trqbva da se smenq se okazaha pogre6ni.sled kato go zanesah vyv firmata ot koqto sam go vzel (hdd mi o6te e v garanciq) se okaza 4e e ot zahranvaneto.dosega imah edin ob6t kabel za cd-to i hdd-to i kogato mi slojiha o6te edin (otdeliha cd-to i hdd-to) problema iz4ezna.qvno se e polu4avalo nqkakvo pretovarvane.

 

p.s. nai me e qd za format-a i za tova 4e vidqha 4e e svalqn i mi slojiha lepenki :angry:

Link to comment
Share on other sites

Dam moje i da ot zahranvaneto da ne mu dostiga dostatychno moshnost, obache stranno koga se proqvqva slabosta na moshnost sprqmo zahranvaneto, zashtoto sega nqkolko dni si raboti bez da mi e pravil problemi :blink: a inache na men CD-RW i HDD sa mi na otdelni mesta i dvete sa na Master, s otdelni kabeli za vyrzani ot zahranvaneto. Ama qvno trqbva da go smena zahranvaneto, i da vida kakvo shte stane. :D

Link to comment
Share on other sites

Това че са на отделни или на един IDE кабел харда/сиди-то не виждам каква връзка има. Захранването се черпи от .... захранващия блок, а IDE интерфейса е информационен, там могат да се появят други проблеми. :) а не претоварване.

Според мен действително захранването е проблема, макар че може и диска да е пътник :( . Все пак някои устройства за кратки периоди ползват голям пикова мощност, която за тези милисекунди захранването ако е лошо, да не може да осигури. И в тези моменти вероятно ти прави проблема.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...