Jump to content
BulForum.com

Open Source +Business


Recommended Posts

Омръзна ми разни home-grown бизнес "специалисти" да ми обясняват как Отворения Код не ставал за бизнес, не генерирал печалби и не печелел и стотинка за създателите си...

 

Ако някой от тия home-grown бизнес "специалисти" има претенции да е нещо повече от празнословещо пустоумно форумно кречетало, и има влечение да е в крак с развитието и тенденциите в бизнеса - да чете, да чете пак, отново да чете и да чете... споменах ли, че трябва да чете?! А и да не забравя - да чете!

 

Първо основни понятия изясняваме:

 

what is the open source business model?

 

Продължаваме със статия в Business Week:

 

Linux Inc.

 

Задълбаваме с малко практика:

 

How to make money from Open source

 

И задълбочаваме теорията:

 

The Emerging Economic Paradigm of Open Source

 

И продължаваме:

 

http://www.opensourcestrategies.org/

 

И чак после развиваме теории, размахваме пръст и обясняваме на всички как ще умрат от глад ако се захванат с отворен код...

Link to comment
Share on other sites

Омръзна ми разни home-grown бизнес "специалисти" да ми обясняват как Отворения Код не ставал за бизнес, не генерирал печалби и не печелел и стотинка за създателите си...

...

 

Бизнеса на фирмата, в която работя в момента се крепи върху платформата с отворен код Linux-Apache-Tomcat. Ако на някой му се струва, че един милиард долара са малък пазарен дял за онлайн услуги, да се обади пак след няколко месеца. ;) :D :beerchug

Link to comment
Share on other sites

Бизнеса на фирмата, в която работя в момента се крепи върху платформата с отворен код Linux-Apache-Tomcat. Ако на някой му се струва, че един милиард долара са малък пазарен дял за онлайн услуги, да се обади пак след няколко месеца. ;) :D :beerchug

 

WOW! Е сега успя да ме заинтригуваш. Къде мога да погледна софтуера който са го разработили вашите хора - на java програмираха ако си спомням правилно, нали?

Link to comment
Share on other sites

WOW! Е сега успя да ме заинтригуваш. Къде мога да погледна софтуера който са го разработили вашите хора - на java програмираха ако си спомням правилно, нали?

 

Да взема да ти изпратя всички сорсове, а? :D

Link to comment
Share on other sites

Да взема да ти изпратя всички сорсове, а? :D

 

А не е ли open source всичко което вашата фирма прави? Нали за това беше темата - колко хубаво нещо е open source. Не говорим да се ползват такива програми, ставаше дума как се печели от тях и съответно разработването на такива системи колко рентабилно нещо е. Така че предполагам като толкова печеливша компания базирана на open source, вашата е публикувала всичко което е разработено и се очаква всички хора да могат да видят кое и как става и евентуално да помагат ако някъде се намери проблем.

 

Ако просто ползвате Linux, Apache, Java, Tomcat и т.н. за разработка на система чийто код не е открит нещо не ми се струва твоя коментар да е на място в тази тема.

Link to comment
Share on other sites

А не е ли open source всичко което вашата фирма прави? Нали за това беше темата - колко хубаво нещо е open source. Не говорим да се ползват такива програми, ставаше дума как се печели от тях и съответно разработването на такива системи колко рентабилно нещо е. Така че предполагам като толкова печеливша компания базирана на open source, вашата е публикувала всичко което е разработено и се очаква всички хора да могат да видят кое и как става и евентуално да помагат ако някъде се намери проблем.

 

Ако просто ползвате Linux, Apache, Java, Tomcat и т.н. за разработка на система чийто код не е открит нещо не ми се струва твоя коментар да е на място в тази тема.

 

Дядомраз, очевидно жегата нещо не ти понася та почваш отново да говориш като репортер от жълтата преса. Да ти припомня само най-важното, за да не изтървеш пак нишката. Основният бизнес на компанията ни е извършването на финансови услуги. В този случай трябва да ти е достатъчно ясно, че не се занимаваме с разпространението на какъвто и да било софтуер, бил той отворен или затворен. Бизнесът се развива на основата на платформи с отворен код - нещо неясно дотук или отново реши да си правиш гаргара?

Link to comment
Share on other sites

Дядомраз, очевидно жегата нещо не ти понася та почваш отново да говориш като репортер от жълтата преса. Да ти припомня само най-важното, за да не изтървеш пак нишката. Основният бизнес на компанията ни е извършването на финансови услуги. В този случай трябва да ти е достатъчно ясно, че не се занимаваме с разпространението на какъвто и да било софтуер, бил той отворен или затворен. Бизнесът се развива на основата на платформи с отворен код - нещо неясно дотук или отново реши да си правиш гаргара?

 

Значи тука ставаше дума за това как се печели от софтуер с отворен код, а не как се икономисва откъм лицензи ползвайки такъв софтуер. Щото икономията не е същото като печалбата. На теб сигурно ти е любимото ти мото е че авантата е чиста печалба, но хайде погледни темата още един път. Ако всичкият софтуер който ползвате е с отворен код е съвсем на място доволното ти изказване, в противен случай не мисля че е по темата. Ако единствено икономисвате откъм лицензи за някой по-сериозен UNIX и затова ползвате Linux, Apache и т.н. - съгласен съм, дебели са сериозните мултипроцесорни машини със сериозните UNIXI и лицензите за тях, икономията хич не е малка.

 

Аз че си правя гаргара - правя си, ама не мислиш ли че не беше на място и твоето изказване. Вие не предлагате такъв софтуер и съответно не правите пари от него. Вие го ползвате. Вие дори не предлагате услуги свързани с него, при вас е затворен кода на системата с която си вършите работата, ти си администратор във въпросната фирма и от тази гледна точка не предлагате услуги свързани с отворен код защото твоята заплата пак щеше да си е такава ако ще и друга платформа да бяхте избрали - HP-UIX примерно - пак е UNIX, пак ще тръгне Tomcat на него и всичко друго което сте избрали но нямаше да е отворен кода на операционната система.

 

Та би ли обяснил как точно фирма в която работиш прави пари от СОФТУЕР С ОТВОРЕН КОД? Защото на мен ми изглежда че просто икономисва благодарение на това че ползва такъв, но не прави пари от това че разработва софтуер с отворен код, нито предлага услуги свързани с такъв софтуер.

Link to comment
Share on other sites

Мдам, виждам, че си безнадежден случай. Смучеш си от пръстите всякакви "логики". Значи според теб само Apache Software Foundation има правото да развива печеливш бизнес на базата на Apache платформата. Въпросният модел не включва само софтуер и не се свежда само до разпространение на отворен код, ама то се иска малко мозък и напъване за осъзнаването на някои неща. Освен това ти изобщо не си наясно със същността на този вид дейност и това, че отворения код може да се намери и в протоколите за осъществяване на транзакции, базирани на SOAP например. Изобщо дядомразчо, най-добре ще е да вземеш да се занимаваш с нещо друго, очевидно тази материя не ти се отразява здравословно. :D

Link to comment
Share on other sites

Мдам, виждам, че си безнадежден случай. Смучеш си от пръстите всякакви "логики". Значи според теб само Apache Software Foundation има правото да развива печеливш бизнес на базата на Apache платформата. Въпросният модел не включва само софтуер и не се свежда само до разпространение на отворен код, ама то се иска малко мозък и напъване за осъзнаването на някои неща. Освен това ти изобщо не си наясно със същността на този вид дейност и това, че отворения код може да се намери и в протоколите за осъществяване на транзакции, базирани на SOAP например. Изобщо дядомразчо, най-добре ще е да вземеш да се занимаваш с нещо друго, очевидно тази материя не ти се отразява здравословно. :D

Аз, като един страничен наблюдател на този спор, бих искал просто да попитам, без задни мисли, Godfather, за вашата компания и за теб какво би било различното ако вашият бизнес беше на базата на на closed source? Като изключим лицензите разбира се, които предполагам биха били капка в морето за компанията.

Все пак мнението ти по този въпрос би било точно по темата, започната от ov3rm4n.

Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

Мдам, виждам, че си безнадежден случай. Смучеш си от пръстите всякакви "логики". Значи според теб само Apache Software Foundation има правото да развива печеливш бизнес на базата на Apache платформата. Въпросният модел не включва само софтуер и не се свежда само до разпространение на отворен код, ама то се иска малко мозък и напъване за осъзнаването на някои неща. Освен това ти изобщо не си наясно със същността на този вид дейност и това, че отворения код може да се намери и в протоколите за осъществяване на транзакции, базирани на SOAP например. Изобщо дядомразчо, най-добре ще е да вземеш да се занимаваш с нещо друго, очевидно тази материя не ти се отразява здравословно. :D

 

Алилуя. Излиза че аз от край време съм бил поддръжник на отворения код че и майкрософт също. Че какво да спорим тогава повече - че то целият свят прави пари от отворения код начело с "чичо Бил" :)

 

На мен ми се струва че ти малко като щраусите - завираш си главата в пясъка за да не чуеш това което не ти е угодно и въпреки посочените факти предпочиташ да игнорираш тези, които не ти отърват, а именно че вашата фирма не прави пари от софтуер с отворен код. Същинският софтуер от който правите пари си е ваша разработка и си е съвсем затворен неговият код, колкото и да се тупаш в гърдите. Операционната система на която той работи и развойната среда може и да са с отворен код, ама като сте такива привърженици на тази идея що не публикувате и това което сте разработили? Или щото не е точно така както се описва в горепосочените статии? Щото има и конкуренция дето ще чопне това което сте направили и няколко по-светнати момченца ще са достатъчни да го подкарат вместо вас.

Link to comment
Share on other sites

Аз, като един страничен наблюдател на този спор, бих искал просто да попитам, без задни мисли, Godfather, за вашата компания и за теб какво би било различното ако вашият бизнес беше на базата на на closed source? Като изключим лицензите разбира се, които предполагам биха били капка в морето за компанията.

Все пак мнението ти по този въпрос би било точно по темата, започната от ov3rm4n.

Благодаря предварително.

 

Много уместен въпрос. Ще започна малко с предистория. В началото на развиването на бизнеса (забележете - когато приходите са били далеч, далеч по-скромни) системата е била изцяло върху платформа със затворен код, включващо надлежното плащане на всички видове лицензи.

В последствие, мениджмънта се сблъсква с няколко основни проблема - сигурност, стабилност, гъвкавост и мащабируемост. След дълго проучване се оказва, че варианта със затворен код покрива нуждите само по последния критерий - мащабируемост и донякъде по критерия стабилност. Така се взима решението за преминаване към платформа с отворен код на няколко нива - принципно приложението е разделено на три нива, като третото е най-близко до крайния клиент, а първото е от типа система-ситема. Съществуват още три нива на системната част, които включват чисто технически аспекти, като application security, load balancing и т.н. С помощта на въвеждането на тази платформа, фирмата много по-добре покрива със собствени ресурси описаните критерии, особено този за сигурността.

Като финансово изражение това решение излиза дори по-скъпо - в този край на света лицензите за софтуер и цените на хардуера са много по-ниски от заплатите на специалистите, които е трябвало да бъдат допълнително привлечени (включително и моя милост).

В крайна сметка, липсата на лицензи за самата платформа е един от последните критерии, които изобщо са били взимани в предвид.

Link to comment
Share on other sites

След дълго проучване се оказва, че варианта със затворен код покрива нуждите само по последния критерий - мащабируемост и донякъде по критерия стабилност. Така се взима решението за преминаване към платформа с отворен код на няколко нива - принципно приложението е разделено на три нива, като третото е най-близко до крайния клиент, а първото е от типа система-ситема. Съществуват още три нива на системната част, които включват чисто технически аспекти, като application security, load balancing и т.н. С помощта на въвеждането на тази платформа, фирмата много по-добре покрива със собствени ресурси описаните критерии, особено този за сигурността.

 

И аз се заинтригувах от темата. Дали ще издадеш някакви фирмени тайни ако споделиш малко повече за това проучване. Друго си е сериозна фирма за собствени цели да е правила такова проучване, а друго е да се четат поръчкови статии в разни списания. Аз на такива колосални глупости съм се натъквал по списанията, че не ми се говори. Също ако не е тайна можеш ли да споделиш на коя дистрибуция сте се спряли и защо.

 

Благодаря ти предварително за споделения опит.

Link to comment
Share on other sites

И аз се заинтригувах от темата. Дали ще издадеш някакви фирмени тайни ако споделиш малко повече за това проучване. Друго си е сериозна фирма за собствени цели да е правила такова проучване, а друго е да се четат поръчкови статии в разни списания. Аз на такива колосални глупости съм се натъквал по списанията, че не ми се говори. Също ако не е тайна можеш ли да споделиш на коя дистрибуция сте се спряли и защо.

 

Благодаря ти предварително за споделения опит.

 

Всички технологии са били изпробвани на базата на пилотни проекти - съпроводени с доста QA тестове, както и разбира се проучване опита на сродни финансови институции. Процеса по преминаване към платформи с отворен код още не е завършен изцяло. Освен това има и допълнителни проекти, които не са пряко свързани с продъкшън средата, но поради набрания опит също преминават на отворен код - като системата на кол центъра например. В момента се работи по пилотен проект за въвеждане на система, на базата на Астерикс и премахването на сегашната такава със затворен код.

За дистрибуциите, работим само с Red Hat Enterprise Linux и Fedora. ;)

Link to comment
Share on other sites

За дистрибуциите, работим само с Red Hat Enterprise Linux и Fedora. ;)

 

Да ама Red Hat Enterprise Linux не беше ли с лицензи? Имам спомени, че гледах някъде сравнение между операционни системи за datacenters и според това сравнение Windows 2003 DataCenter Edition беше даже по-ефтин от Red Hat Enterprise Linux?

 

А иначе аз за тестовете имах предвид да споделиш малко опит с какво и как сте ги тествали нещата и какви са били критериите за цялата система? Т.е. там по показателите за които каза че е по-добре при софтуера с отворен код. Кажи нещо по-конкретно моля те, стига да не издаваш фирмени тайни разбира се.

Link to comment
Share on other sites

Да ама Red Hat Enterprise Linux не беше ли с лицензи? Имам спомени, че гледах някъде сравнение между операционни системи за datacenters и според това сравнение Windows 2003 DataCenter Edition беше даже по-ефтин от Red Hat Enterprise Linux?

 

А иначе аз за тестовете имах предвид да споделиш малко опит с какво и как сте ги тествали нещата и какви са били критериите за цялата система? Т.е. там по показателите за които каза че е по-добре при софтуера с отворен код. Кажи нещо по-конкретно моля те, стига да не издаваш фирмени тайни разбира се.

 

Наистина ли очакваш да чуеш нещо по същество освен общи приказки и заучени моменти от сорта колко е велико и как "другия лагер" за нищо не става.

 

Въпреки че наистина можеше да допринесе с нещо от 1ва ръка по темата "как се прави бизнес от софтуер с отворен код" Godfather като гледам най-много да те забаламоса още малко.

 

Единия от похватите е добър наистина за хора които си търсят работа - правят нещо свързано с тематиката по която искат да работят, хем така ще придобият малко опит хем някой наистина може да ги намери после и да им предложи да работят по някой по-сериозен проект.

 

Рядко наистина може и да се случи някой такъв проект да намери подкрепата на някоя по-сериозна фирма, но забележи че нищо от най-хубавите неща не е безплатно. Лицензи има за както MySQL, Red Hat Enterprise Linux, така и за средата за разработка QT.

 

Има си специфични приложения за които е ок, но има и доста за които аз лично не бих ползвал отворен код. Типичен пример е програма за магазини. Да си чул да има някоя с отворен код? Аз познавам хора които от години разработват такива системи и силно се съмнявам че ще искат да публикуват техния труд в който са вложили не само години усилия а и доста средства, така че всеки малко по-разбиращ да може да "предложи услугата" а именно да инсталира въпросната програма. А програмата ако е кадърно написана поддръжката на нещо такоа е почти нулево. Та ето ти един чудесен пример за случай в който е абсурдно да се публикува кода на програмата.

 

Айде със здраве и успехи на всички разработчици дето смятат да си посветят времето на отворения код и да публикуват своя труд.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Рядко наистина може и да се случи някой такъв проект да намери подкрепата на някоя по-сериозна фирма, но забележи че нищо от най-хубавите неща не е безплатно. Лицензи има за както MySQL, Red Hat Enterprise Linux, така и за средата за разработка QT.

...

 

Дядомразчо, ти така и не можа да разбереш, нещо иначе толкова елементарно - отворения код и безплатния софтуер са доста различни неща. Нямам никакво желание да опровергавам глупостите ти. Който иска и има желание, сам може да свърже нещата.

Има и нещо друго - докато "умници" като теб замърсяват форумите, хората си въртят бизнеса и изобщо не им пука. ;)

Link to comment
Share on other sites

В този смисъл, ето как се правят пари от отворен код:

 

Release Notes for Windows XP Contained in the Relnotes.htm File

This product includes software developed by the University of California, Berkeley and its contributors.

Portions of this product are based in part on the work of the Regents of the University of California, Berkeley and its contributors. Because Microsoft has included the Regents of the University of California, Berkeley, software in this product, Microsoft is required to include the following text that accompanied such software:

Copyright 1985, 1988 Regents of the University of California. All rights reserved.

Redistribution and use in source and binary forms are permitted provided that the above copyright notice and this paragraph are duplicated in all such forms and that any documentation, advertising materials, and other materials related to such distribution and use acknowledge that the software was developed by the University of California, Berkeley. The name of the University may not be used to endorse or promote products derived from this software without specific prior written permission. THIS SOFTWARE IS PROVIDED "AS IS" AND WITHOUT ANY EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES, INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTIBILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.

 

За тези, на които нищо не им говори, това е т.нар. BSD license

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...