Jump to content
BulForum.com

multicast + IPtables


ZGAN

Recommended Posts

Veche moje da slushate radioto si dori i da svalqte na maximum (10x to Veno) samoche e samo za useri koito sa direktno sled modema toest: Kabelna > Modem > PC

A za tezi koito sa zad LINUX naprimer ne stava...trqbvalo da se napishe neshto v IPtables za da se razreshi na multicast da bachka...ako ima nqkoi fen da go napishe i da kaje kak e da mojem i niq da oblajim

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
iptables -F

iptables -t nat -A POSTROUTING -o ethX -s 192.168.X.0/24 -j MASQUERADE

echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

mislq che moje da svyrshi rabota

Tova e dobre, no e samo edin maskarad na private adresite i nishto poveche. Zadachata ni e da pozvolim na multicast paketite da "vlizat" vyv vytreshnata ni mreja ;) Tova shte reche, che triabva da si napravim multicast router:

 

1. Triabva da se kompilira linux iadroto sys slednite opcii:

CONFIG_IP_ADVANCED_ROUTER=y
CONFIG_IP_MULTICAST=y
CONFIG_IP_MROUTE=y
CONFIG_NET_IPIP=y   (*)

 

2. Pri zarejdaneto na sistemata triabva niakade (naprimer v /etc/rc.local :)) da se sloji red za forward na paketite:

echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

 

3. Sled kato se zaredi tova iadro s multicast poddrajaka, triabva da se kaje na routera da se opravia s multicast adresite (otnovo moje da se sloji v /etc/rc.local za po-lesno):

ip route add 224.0.0.0/4 dev eth0,

razbira se ako eth0 e LAN interface-a.

 

Po tozi nachin multicast paketite triabva veche da mogat da se rutirat.

 

Ako e vkluchen firewall (iptables), triabva da se razreshi preminavaneto na paketite:

 

iptables -A FORWARD -d 224.0.0.0/4 -j ACCEPT

 

Gornoto pravilo moje da se "stesni" za tocho opredelena multicast grupa ;)

 

Ne me pitaite kak stava tova pod windows :woot

 

(*) Tazi opcia ne e zadaljitelna, no e polezno da ia ima, moje i vav formata na module.

Link to comment
Share on other sites

ами те хубаво ша влизат ама после как ще ги препращаш навътре в маскираната мрежа?

 

http://lists.netfilter.org/pipermail/netfi...ary/006483.html

Chakai sega, tova, koeto choveka iska da napravi v tozi link e NAT na multicast, koeto na nas vaobshte ne ni triabva (toi iska da preobrazuva multicast adresi - na nas za kakvo ni e tova).

Edinstvenoto, koeto ni triabva e paketi ot mrejata 224.0.0.0/4 da vlizat ot eht0 (interfeisa kam kabelnia modem) i da se forward-vat kam eth1 (interfeisa na lokalnata mreja). Vlezli vednaj vatre - veche niama problem vseki multicast capable player da si vzeme kakvoto mu triabva ;)

Link to comment
Share on other sites

Ami neka niakoi meraklia da go probva, pri men vaobshte ne pristigat tezi multicast paketi na radioto :wacko:

Ideiata obache triabva da e pravilna, zashtoto multicast trafika idva v posoka "download" i niama nikakvo otnoshenie kam NAT-a, dokato razbira se niakoia mashina ot vatreshnata mreja ne reshi da izprashta multicast - togava igrata zagrubiava :woot

Za nujdite na radito e dostatachno player-a da se zakachi za tozi stream, a nachina tova da stane, ako si zad router/firewall e kakto go opisah ;)

 

P.S. Shte moga da izprobvam tazi vrytka, zaedno s povedenieto na playerite chak v ponedelnik v mejata mi @work :), ako imam vreme :wir

Link to comment
Share on other sites

При мен гореописания начин неработи  :confused

Ami ez ne sam chul nakoi da e pusnal radioto s RTP :(

Tuk ne stava vapros dali imash firewall ili ne, po princip neshto ne e v red s rutiraneto na multicast paketite :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Хора, който редовно слушат по RTP:

 

netrootbg, Britney, chicatillo, DarkBeast са само част от тях.

Znachi tva sa kasmetliite :cry

Dreamer, niakolko pati go kazah i pak shte povtoria, che pri men multicast paketi ne pristigat. Poneje rutiraneto na multicast si e seriozna rabota, predpolagam, che tam e problema, koeto shte reche, che i drugi users moje da ne gi poluchavat ;)

Link to comment
Share on other sites

Ако не си на кабелен модем смятам, че е нормално да ги няма. Вено ясно е споменал в другия топик, че услугата е само за клиенти на кабелни модеми. Ако такъв е наличен (у вас примерно) значи може нещо в квартала ти да "липсва" или не знам какво друго...

Link to comment
Share on other sites

Ако не си на кабелен модем смятам, че е нормално да ги няма. Вено ясно е споменал в другия топик, че услугата е само за клиенти на кабелни модеми. Ако такъв е наличен (у вас примерно) значи може нещо в квартала ти да "липсва" или не знам какво друго...

Po princip problema bi triabvalo da e v rutiraneto na multicast paketite v razlichite mreji (prosto niama kade drugade da e).

Inache i az si slusham po RTP, ama v ofisa :D - nai-dobre stava s Zinf, plugin-a za Winampa e mnooogo bugav :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Godfather adi ve opravqi tiq iptables nadejdata ni e v teb

ZGAN, problema e v routera na Evrocom - ne prashta multicast paketite navsiakade :wacko: Tova ochevidno ne sam v sastoianie da opravia :(

 

Nai dobre e vseki, koito ima linux i e varzan direktno kam modema (bez firewall/NAT) da vzeme da postne tuka desetina reda ot izhoda na komandata:

tcpdump ip multicast

i da pishe ot koia mreja e (ne ni triabva IP-to ;))

 

Ako pak niakoi s Win osven igri i drugi gluposti e imal vazmojnost da si kachi Ethereal, moje i toi da probva sashtoto s izpolzvaneto na filter: ip multicast ;)

 

BTW. Moiat IP address e ot mrejata 217.10.249.0 Ako ima niakoi s IP ot tazi mreja, koito poluchava RTP paketite, da vzeme da se obadi.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...