Jump to content
BulForum.com

Най-популярните български имена


ov3rm4n

Recommended Posts

Моята любима съседка (80 - не набор, години!!!) се казва Тодорка Тодорова Тодорова!

Според мен хората трябва да започнат да си кръщават децата с по разнообразни имена и да наблегнат на историческите славянски, прабългарски и тракийси, ако искаме да сме уникални.

 

Мразя християнските имена. Всички в кюпа, всички с бръсната глава, всички с едни и същи дрехи, всички едно и също мислят, всички едно и също правят = роби.

Индианците са получавали имената си според това с което са се отличили , до 10-12 годишна възраст са без имена ..може би предлагаш нещо такова :) предтставям си какви имена биха се появили :)

"Говорещия напразно" , "Седящия правостоящ" , "Кухата лейка" , "Силиконовата уста" , "Плашилото"

хахахахаха

всъщност тази тема за имената е интересна и още по-интересно би било ако всеки каже какво означава името му . Моето на древногръцки значи - любима на Бога , а на иврит - горчива

Забавно ще е да се познават имената посочвайки значението им .

Link to comment
Share on other sites

Според мен хората трябва да започнат да си кръщават децата с по разнообразни имена и да наблегнат на историческите славянски, прабългарски и тракийси, ако искаме да сме уникални.

дай пример за славянски,прабългарски и най-вече за тракийски имена,ако можеш!

Link to comment
Share on other sites

дай пример за славянски,прабългарски и най-вече за тракийски имена,ако можеш!

Ханко , Жълтун , Вълкан , Въла , Ралица , Гръдьо , Гроздьо ...тия последните може да са с френски произход хаххах

Дългун , Белгун ..тия може да се ползват като доказателство за дарвиновата теория , окончанието "ун" може да е свъразано с произхода от "Маймун" хахахаха

Link to comment
Share on other sites

дай пример за славянски,прабългарски и най-вече за тракийски имена,ако можеш!

 

Госпожица Пъца Въсова (от един фейлетон на Алеко Константинов).

 

 

Ханко , Жълтун , Вълкан , Въла , Ралица , Гръдьо , Гроздьо ...тия последните може да са с френски произход хаххах

Дългун , Белгун ..тия може да се ползват като доказателство за дарвиновата теория , окончанието "ун" може да е свъразано с произхода от "Маймун" хахахаха

 

Почваш да ме кефиш...

 

 

Аз пък мразя да мразя... Но въпрос на мироглед.

 

Нещо вътрешно противоречие се открива в думите ти, но ти си наясно със себе си предполагам. Ето ти пример за историческо българско име - Борис. Или то не става, защото това е името на владетеля привел България в християнството... Симеон? Ба, той пък превеждал Библията на български и се е изучил в гръцки християнски манастири... Асен? Мне... и той християнски владетел, нищо че при него България е основен играч в Европа... ;) Остават май само чисто прабългарските имена, а? Ама те пък нещо не са толкова много - от прабългарски са останали чисти само десетина... Отиде разнообразието - пак всички ще сме с еднакви имена, лошо. Направо да махнем имената - просто номера да си слагаме, а? Какво разнообразие ще настане тогава! Никой няма да повтаря името на никого.

 

И още нещо - не мрази християнските имена. Алтернативата ни е била да имаме имена от тюркски произход, при това пет вековно робство. И за това, че сме се запазили като народ не малък принос имат именно християнските ни имена. Аз бих казал в случая - всимките повтаряме едни и същи имена през поколенията = всичките сме българи. Но пак - въпрос на мироглед.

 

Шегуфкам се, бе... Ама мразенето не е на добре. Да знаеш.

 

 

Шегуваш се, ама ми звучиш съвсем сериозно или просто така ми отговаряш само, за да ми противоречиш? Нямам желание за разправии.

 

Не, не си противореча и нито Асен, нито Борис са християнски имена. Християнските имена са библейските имена, тоест имената, които ги има в библията: Христос, Авраам, Георги, Иван и т.н.

 

Другата тъпотия, в която можем да изпаднем е да почнем да си наричаме децата с англосаксонски имена.

 

Ей за пример турците! Защо турците, които са мюсюлмани и трябва да имат мюсюлмански имена, всъщност най-вече са си с чисто турски имена?

 

Аз съм против "калъпавизацията" на хората, това е първата стъпка към тоталното поробване.

Link to comment
Share on other sites

Ханко , Жълтун , Вълкан , Въла , Ралица , Гръдьо , Гроздьо ...тия последните може да са с френски произход хаххах

Дългун , Белгун ..тия може да се ползват като доказателство за дарвиновата теория , окончанието "ун" може да е свъразано с произхода от "Маймун" хахахаха

честоо си кръщавам детето с подобно име.

иначе ето някои тракийски,които наистина са яки:

Амадок

Бендидора /женско/

Береника /женско/

Берисад - име на цар

Диегилис

Долес

Еагър - баща на Орфей и бог на речните води.

Ебризелм

Ептапер

Етбеос

Зилес

Залмоксис - име на митичен цар и бог

Катос

Котис - име на цар

Медок

Мендас

Орфей - най-известният поет и музикант на древността /виж Орфей/

Пирусала /женско/

Питадора /женско/

Раскос

Ребулас

Резос /или Рез/ - име на цар

Реметалк - има на цар

Садалас

Садок

Севт - име на цар

Ситалк - име на цар

Спарадок

Спартак - име на водача на най-голямото робско въстание в Римската империя

Терес - име на одриски цар

Link to comment
Share on other sites

Ето ти пример за историческо българско име - Борис. Или то не става, защото това е името на владетеля привел България в християнството...

 

...всъщност става, защото най-вероятно си чисто е прабългарско (за разлика от Михаил, след покръстването на Борис I), означава 'вълк', 'нисък' или 'барс' и е съществувало и под формата Богорис

...по-късно, след канонизирането на княз Борис , името става популярно и сред славяните

 

...или поне така смятат разни хора :smile:

Link to comment
Share on other sites

Хаха! 3-то място за мен :P . Интересно други димитровци не познавам от форума, ама съм сигурен че сме много. А фамилията сигурно ще е някъде из топ 500 :) :D :P .

Link to comment
Share on other sites

Ханко , Жълтун , Вълкан , Въла , Ралица ,

Пропусна Мария,също едно хубаво българско име ;) Може да звучи тъпо,но аз харесвам имената,които са с по малко букви и се произнасят по лесно,а не някви такива дет не мога да ги запомна,не че съм тъп де :woot

Link to comment
Share on other sites

Евридика

 

;)

 

Добре :)

...в крайна сметка, когато си кръщаваш децата, няма голямо значение, зависи от кое сяло си -> Делян и Дилян, Деян и Диян, Илияна и Елияна...

Link to comment
Share on other sites

Добре :)

...в крайна сметка, когато си кръщаваш децата, няма голямо значение, зависи от кое сяло си -> Делян и Дилян, Деян и Диян, Илияна и Елияна...

Сега ще е Евродика

Link to comment
Share on other sites

дядото на един приятел е трябвало да го кръстят Еньо , но тази която записвала чула Иньо

и по паспорт си е така ... и ето ви уникално име :P

Link to comment
Share on other sites

Георги, Георгин, Геро, Гето, Гиньо, Гоце, Гошо: от гр. georgos - "земеделец"; име на календарен светия

 

За всички адаши :)

 

Иначе намерих едно сайтче, интересни работи пише вътре за българските имена... :)

Link to comment
Share on other sites

Ами радвай се.Аз какво да кажа,като има 2598 жени(надявам се!)с мойто име...

А за значението-Галина по принцип е "тишина,спокойствие"...дрън-дрън

Link to comment
Share on other sites

Усещам тука мафиотите... яко пари се въртят... "Георги" е на второ място, а "Гергана" няма дори в първите 50 :confused

 

 

Не е честно :P

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...