Jump to content
BulForum.com

spira4ki


pi4a

kakvi spira4ki imate  

118 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ми сигурно си забелязал, че имаш лост, който има определен ход. Не е някакъв прекъсвач дето е само On/Off. Натискаш толкова, колкото да не паднеш. На мен лично ми е адски смешно някви като почнат да се оплакват, че предната им спирачка била опасна. Познавам хора, които даже са си махнали жилото на предната спирачка, за да не паднат..... :wir  Шантава работа...или по-скоро глупава. Малко по-напред някой обясни за пренасянето на тежестта при спиране. И по-принцип ако спирането е агресивно, в смисъл да намаляваш скоростта си бързо, е сравнително трудно предното колело да блокира, поне на асфалт или пък да те изхвърли. Относно ефективността - според мен няма разлика дали ще имаш дискови или нормални спирачки ако се касае единствено за ефективност. Защото гумите имат определено "количество" сцепление с пътя. Ако по-лошата спирачка е в състояние да премине тази граница, то оттам нагоре просто няма абсолютно никаква разлика с какво спирачно усилие разполагаш.

 

za efektivnostta ne sym syglasen s teb. Ima razlika dali 6te kara6 s diskova spira4ka ili s VBR (tova si4ki go znaqt). Verno, gumite sy6to igraqt rolq v spira4niq pyt, no probvai sys edna i sy6ta guma, no s razli4ni modeli spira4ki i 6te vidi6 4e ima razlika, a pyk ako testva6 s naistina hubavi spira4ki 6te razbere6 4e ima golqmo zna4enie s kakvi spira4ki kara6 :sayjin

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply
za efektivnostta ne sym syglasen s teb. Ima razlika dali 6te kara6 s diskova spira4ka ili s VBR (tova si4ki go znaqt). Verno, gumite sy6to igraqt rolq v spira4niq pyt, no probvai sys edna i sy6ta guma, no s razli4ni modeli spira4ki i 6te vidi6 4e ima razlika, a pyk ako testva6 s naistina hubavi spira4ki 6te razbere6 4e ima golqmo zna4enie s kakvi spira4ki kara6  :sayjin

naistina ima razlika

Link to comment
Share on other sites

най-вероятно ще може,щом модела ти е от 2004.За съжаление нищо не знам дали ще си паснат размерите,но вече има и преходници,така че ще може

 

zavisi ot 4eloto! Ako ti e 1 1/8''6te stane! ako e na 1'' ne!

Link to comment
Share on other sites

Apolona sa si s chelo 1 1/8" (koeto shte re4e 1.125 incha) taka che shte stane... ne se boi... shte vlene kato na "mlada bulka" :D

 

P.S.  A otnosno izkazvaniqta vi za spirachkite .... sym mnogo vpechatlen... ama mnogo...  :laughing:  :lol:

 

kakvo iska6 da kaje6 s tova 4e si vpe4atlen?

Link to comment
Share on other sites

моите отпред и отзад са различни, на челюстите пише vanguard (предните) i saccon (отзад). с предната доста си поиграх докато я настроя защото пружинките нещо не опъват равностойно но вече коват много здраво с минимален натиск на лостчетата.

 

при колите предните спирачки държат много повече от задните това е направено с цел при разко спиране да не се извие задницата.

 

от опит с колелото като блокирам задната гума дори да има съвсем леко изнасяне на тялото ми в едната стран (ляво или дясно) се поднася задницата. доста често задната гума блокира ако стиснеш повече лостчето което води до неефективно спиране, за това се ползва и предната спирачка за да подпомогне спирането. моето колело отпред е с амортисьори и отначало докато му свикна на предната спирачка имах чувстово че от потъването на предницата при спиране ще хвръкна, но в последствие разбрах че така дори е по-добре - това потъване предпазва от вдигане на задницата на колелото.

широчината на самата гума и грайферът също имат много голямо значение

Link to comment
Share on other sites

моите отпред и отзад са различни, на челюстите пише vanguard (предните) i saccon (отзад). с предната доста си поиграх докато я настроя защото пружинките нещо не опъват равностойно но вече коват много здраво с минимален натиск на лостчетата.

 

при колите предните спирачки държат много повече от задните това е направено с цел при разко спиране да не се извие задницата.

 

от опит с колелото като блокирам задната гума дори да има съвсем леко изнасяне на тялото ми в едната стран (ляво или дясно) се поднася задницата. доста често задната гума блокира ако стиснеш повече лостчето което води до неефективно спиране, за това се ползва и предната спирачка за да подпомогне спирането. моето колело отпред е с амортисьори и отначало докато му свикна на предната спирачка имах чувстово че от потъването на предницата при спиране ще хвръкна, но в последствие разбрах че така дори е по-добре - това потъване предпазва от вдигане на задницата на колелото.

широчината на самата гума и грайферът също имат много голямо значение

 

 

siglasen sym s teb za 6iro4inata na gumara i graifera...

Na men ne mi puka za zadnata spira4ka , poradi prostata pri4ina 4e nqmam takava :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

siglasen sym s teb za 6iro4inata na gumara i graifera...

Na men ne mi puka za zadnata spira4ka , poradi prostata pri4ina 4e nqmam takava  :bgrin:

а само с предна ли си?

аз имам един приятел който кара само с предна защото няма задна а и по-добре че няма защото каплата му е 8ца и байка изобщо нямаше да може да се движи :)

Link to comment
Share on other sites

а само с предна ли си?

аз имам един приятел който кара само с предна защото няма задна а и по-добре че няма защото каплата му е 8ца и байка изобщо нямаше да може да се движи :)

 

po princip imam i zadna, no nakladkite za ustyrkani i tyrka metal v metal i zatova ne q polzvam, i si karam samo s predna spira4ka...... po natatak moje i da si opravq zadnata, ama zasega nqmam namerenie ;)

Link to comment
Share on other sites

nqkoi zne li kakvi sa tezi pedali ,pitam tuk za6toto ne zna kade drugade da  zdam vaprosa

приятел, за тези педали са точно такива каквито ти отговориха, момчетата ... само дето трябва да имаш и специални обувки за тях :>

 

10x,o6te edno vapros4e tazi vilka http://www.eshop-gorgona.com/catalog/produ...products_id=443  moje li da se sloji na sprint apolon ot 2004g

Ами вилката ще ти стане, аз карам Apolon'05 той е с такава вилка. Предполагам, че няма голяма разлика в геометрията на рамките ни. Вилката е добра за парите си, аз карам с нея от месец и нещо и съм много доволен хода е горе долу колкото е по спецификация.

 

ontopic:// Значи аз спирам с двете спирачки и предна и задна. Съответно износвам повече задната, просто такъв ми е навика за спиране. Не че не мога да спирам с предната спирачка, но ... Преди 2-3 седмици направих едно спускане 6-7 км по една камениста пътека с реки през нея, още на първия километър нямах задни спирачки и ми се наложи да карам само с предната, а аз не обичам да карам бавно. Да гумите също са от значение и най-важното е да не се блокира никога колелото за да не износват допълнително. Понеже спорите за спирачки .. вижте тази тема VBR vs Disk Brakes посочени са някой от недостатъците на дисковите спирачки .. :Р Не ме разбирайте погрешно, аз също искам да видя как спира диск-а не случайно си избрах RST Gilla T5 :>

Link to comment
Share on other sites

приятел, за тези педали са точно такива каквито ти отговориха, момчетата ... само дето трябва да имаш и специални обувки за тях :>

Ами вилката ще ти стане, аз карам Apolon'05 той е с такава вилка. Предполагам, че няма голяма разлика в геометрията на рамките ни. Вилката е добра за парите си, аз карам с нея от месец и нещо и съм много доволен хода е горе долу колкото е по спецификация.

 

ontopic:// Значи аз спирам с двете спирачки и предна и задна. Съответно износвам повече задната, просто такъв ми е навика за спиране. Не че не мога да спирам с предната спирачка, но ... Преди 2-3 седмици направих едно спускане 6-7 км по една камениста пътека с реки през нея, още на първия километър нямах задни спирачки и ми се наложи да карам само с предната, а аз не обичам да карам бавно. Да гумите също са от значение и най-важното е да не се блокира никога колелото за да не износват допълнително. Понеже спорите за спирачки .. вижте тази тема VBR vs Disk Brakes посочени са някой от недостатъците на дисковите спирачки .. :Р Не ме разбирайте погрешно, аз също искам да видя как спира диск-а не случайно си избрах RST Gilla T5 :>

 

 

 

e pyk RST Gilla T5 da ne e edinstvenata vilka na koqto moje da se sloji DISK???

 

i o6te ne6to: nikoga li ne si karal kolelo s HUBAVI diskovi spira4ki???

Link to comment
Share on other sites

не никога не съм карал .. в момента съм с VBR и двустенни капли, доволен съм от тях, RST е доволно хубава вилка карал съм в евтин Зулум и мога да кажа, че вилките им са пълен кенеф, човек 60 кг да износва втулки за 1 месец при нормално каране ... не е никак .. проста работа .. та ако имаш предложения ... за опитване на дискови спирачки .. няма да откажа :> има един Iron Horse .. в Пловдив .. навит съм му. аре да не разводняваме темата .. та пак за Gilla .. това беше най-добрата .. вилка с която се предлагаше Аполо, може ги като изключим Боскера, но нямам толкова пари за колело ..

Link to comment
Share on other sites

не никога не съм карал .. в момента съм с VBR и двустенни капли, доволен съм от тях, RST е доволно хубава вилка карал съм в евтин Зулум и мога да кажа, че вилките им са пълен кенеф, човек 60 кг да износва втулки за 1 месец при нормално каране ... не е никак .. проста работа .. та ако имаш предложения ... за опитване на дискови спирачки .. няма да откажа :> има един Iron Horse .. в Пловдив .. навит съм му. аре да не разводняваме темата .. та пак за Gilla .. това беше най-добрата .. вилка с която се предлагаше Аполо, може ги като изключим Боскера, но нямам толкова пари за колело ..

 

 

za ZOOM nqma kvo da govorim...i az sym karal i za mesec nqkade i ot vilkata ne stava6e ni6to, sq karam s RST ama pak okolo mesec i se razlyfti...za Iron Hors-a poznavam go sobstvenika, karam sym go koleloto, basi tiq spira4ki rabotat po dobre ot tezi na kolata... :rolleyes:

btw ramkata na Iron Hors-a se prodava

za pove4e podrobnosti ->> PM

Link to comment
Share on other sites

zoom, ami az karam s takava v momenta! Zoom dh620/ili 650 ne sum siguren/ dorgo! tova e modela! dovolen sum ot neq! Ne e kato BOXXER, no za parite si raboti prerfectno! ami nasin ot 100mm xod da q napravq na 180mm no ne iskam, za6to s neq izlizam i izvun grada, a sus 180 travel na o6seto prosto zabraviIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Аз пък нямам спирачки и още повече се кефя!!!!:)

 

ПП: откраднаха ми колелото от избата... :(  :(  :(

 

 

ima tema za otkradnati velosipedi, pi6i tam pove4ko podrobnosti ako iska6, pyk moje nqkoi dobyr 4ovek da go nameri...

Link to comment
Share on other sites

Според мен най-добрите спирачки са ДИСКОВИТЕ ..... тва е .... аз незнам нищо по хубаво .... една дискова на ЗАДНАТА ГУМА и си идеален , обаче не мога да разбера закво по магазинте гледам колелата отпред няква дискова , а пък отзад няква мизерна ?!? ква е логиката , че като натиснеш спирачката и да направиш няколкко салта във въздуха :confused

Link to comment
Share on other sites

Ми точно за да не направиш няколко салта, затва отпред слагат дисковата ако е една. Дисковите спирачки докато не загреят са почти безполезни. Нуждата от дискови спирачки идва когато караш някъде в планината и използваш активно спирачките. Тогава спирачките загряват и V-Brake спирачки почват да не хващат като преди, докато дисковите точно обратното - като загреят започват да хващат повече. Загряла дискова хвашата като студена V-Brake, загряла V-Brake хваща като студена дискова ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...