Jump to content
BulForum.com

Светлината


Recommended Posts

Днес всеки като че ли се е юрнал да търси светлината в тунела, а сякаш никой не се замисля защо е влезнал в тунела? Да, сякаш през тунела пътя е по-пряк, но замислете се - по-трудно е да изкатериш планината, но от върха й се разкрива прекрасна гледка. И си на слънце. Защо да влизаш в по-прекия и по-лесен път през тунела, само за да откриеш, че светлината в него е от фара на връхлитащия локомотив?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Не е ли светлината целта... А за да обичаш и цениш светлината, трябва да познаваш и тъмнината... Пък и тунелът си има своите предимства-когато очите свикнат с тъмнината и най-малката светлинка е по-забелижима, а е всеизвестно, че малките камъчета преобръщат колата... Зависи за какво си тръгнал-за светулки или слънце. Ако си бил дълго в тунела ще се радваш на светулката, а слънцето ще те заслепи(а пък може и да разтопи восъка на крилете;)), но пък на дневна светлина светулката си е най-обикновена муха...

Често в тунел се влиза и по грешка....

Link to comment
Share on other sites

Не е ли светлината целта... А за да обичаш и цениш светлината, трябва да познаваш и тъмнината... Пък и тунелът си има своите предимства-когато очите свикнат с тъмнината и най-малката светлинка е по-забелижима, а е всеизвестно, че малките камъчета преобръщат колата... Зависи за какво си тръгнал-за светулки или слънце. Ако си бил дълго в тунела ще се радваш на светулката, а слънцето ще те заслепи(а пък може и да разтопи восъка на крилете;)), но пък на дневна светлина светулката си е най-обикновена муха...

Често в тунел се влиза и по грешка....

A zamislqla li si se zashto chovek vliza po pogreshka......dali zashto nqkoi mu e kazal i toi e prekaleno doverchiv i e povqrval.....dali zashtoto prosto se misli za neshto poveche ot drugite i stava "hitrata svraka s dvata kraka"......ili vse oshte ne e razbral kakvo iska ot toq jivot.....

 

P.S.Ne me razbirai pogreshno,ne e ukor ili jelanie za zaqjdane..prosto vzeh poslednata ti replika i porazmishlqvah na glas....

Link to comment
Share on other sites

аз пък влизам в тунела, щото обичам да ми е трудно. като нямам проблеми си ги създавам, за да си ги преодолявам. абе в общи линии най-съм щастлив когато съм най-зле и обратното.

това си е изцяло лично усещане за света и не искам никой да се съгласява с мен или да спори колко не съм прав. за мен така е интересно, а за вас как е не знам и не ме интересува засега :D

Link to comment
Share on other sites

Аз пък с времето започнах да избягвам минаването през тунели...Иначе ми харесва повече - радвам се на гледката , пък и слънцето винаги е било пътеводител и извор на надежда...Така гледам отгоре на нещата , вървейки към целта.Може и да е признак на слаба воля,но не искам да минавам през тъмни места , отвикнала съм от (неравната) борба с идващи влакове и недоумението къде е краят , дали има край , или пък когато изляза от тунела , навън ще е нощ и няма да е край на тъмнината...

Link to comment
Share on other sites

v kraina smetka otkydeto i da mine6 nakraq stiga6 otdrugata strana, nali. i prosto zavisi otkade ti stiska da mine6. a izob6to za kuf 4ep ti e da go pravi6 samo za da otkrie6 4e tam e absoliutno su6toto kato ot tazi strana.

Link to comment
Share on other sites

но замислете се - по-трудно е да изкатериш планината, но от върха й се разкрива прекрасна гледка. И си на слънце.

.....и различните издатини и ниши по пътя ни помагат да се катерим все по-нагоре и по-нагоре !!!

Link to comment
Share on other sites

С метафората "тунел" визирах по-лесния и бърз път към една цел.

Жалко е, че единствения, който разбира метафорите ми съм аз %)

Link to comment
Share on other sites

С метафората "тунел" визирах по-лесния и бърз път към една цел.

Жалко е, че единствения, който разбира метафорите ми съм аз %)

Ми всеки я разбира по различен начин тая метафора,аз лично я свързвам с трудните моменти,които са неразривна част от живота на всеки един от нас.И в тоя дух е и изказванто ми за изкачването на планината,затова и съм те quote-нал. :)

Link to comment
Share on other sites

ne sum suglasen! tunela i svetlinata se izpolzvat kato dva konstrasta, s koito se zasilva smisula! tunela e upotreben s metafori4noto si zna4enie i simvolizira temnota, neqsnoto i navqva mra4ni i tyjni 4uvstva! a svetlinata e to4no obratnoto! A ako nameri6 svetlina v mraka si 6! kum tova se stremnqt xorata, ne da tyrsqt prekiq put i da katerqt planini! :sayjin

Link to comment
Share on other sites

С метафората "тунел" визирах по-лесния и бърз път към една цел.

Жалко е, че единствения, който разбира метафорите ми съм аз %)

Vseki si razbira "tunela" tala lalto na nego mu se iska i kakto na nego mu se iska da bade......Razni hora,razni ideali.......

Link to comment
Share on other sites

Зависи за какво си тръгнал-за светулки или слънце. Ако си бил дълго в тунела ще се радваш на светулката, а слънцето ще те заслепи(а пък може и да разтопи восъка на крилете;)), но пък на дневна светлина светулката си е най-обикновена муха...

Regards за тези думи! :thumbs-up: :smile: :smile:

Link to comment
Share on other sites

ami ponqkoga vliza6 v tunela slu4aino,bez dori da se useti6!

drug put suvsem umi6leno,za da mine6 po gladkiq i otupkan put i da ne se natukva6 na kvi li ne prepqdstviq!

vse pak planinata ne e za seki! :P edin pu6i mnoo i ne moe da se kateri,ne drug mu stava lo6o ot visoko,na treti mu staaa lo6o ot slunceto,na 4etvurti mu se purzalqt karakata!ne e tolkova lesno!

vseki sam trqbva da si znae vuzmojnostite i ot tam putq po koito da mine!

Link to comment
Share on other sites

Ako tunela e lesniq put,a svetlinata zavetnatata cel ,to razbira se bih trugnala prez tunela...koi bi ostavil tunela i bi trugnal prez planinata,kadeto jivota 6te go bluska izto6ti,obeznadejdi i obezsili...i kogato nai-nakraq stigne do celta si,da vidi 4e jivota mu e pulen s takiva celi,i ako vsekiu put izka4va planinata....6te pukne na 3-tata cel :bgrin:

Istinata e,4e 4esto ne nie izbirame po koi put da trugnem-prosto obstoqtelstvata se sti4at nqkaksi i ti se vodi6 ot tova,ina4e vsi4ki 6tqha da izbirat lesniq put...no ne stava

Link to comment
Share on other sites

аз пък влизам в тунела, щото обичам да ми е трудно. като нямам проблеми си ги създавам, за да си ги преодолявам. абе в общи линии най-съм щастлив когато съм най-зле и обратното.

това си е изцяло лично усещане за света и не искам никой да се съгласява с мен или да спори колко не съм прав. за мен така е интересно, а за вас как е не знам и не ме интересува засега  :D

Станахме двама.

:beerchug

Значи не всички обичат лесния начин... Аз имам чувството, че не мога да живея без предизвикателства и дори съвсем умишлено си усложнявам живота.

Не се съгласявам с теб, просто споделям.... :D

A zamislqla li si se zashto chovek vliza po pogreshka......dali zashto nqkoi mu e kazal i toi e prekaleno doverchiv i e povqrval.....dali zashtoto prosto se misli za neshto poveche ot drugite i stava "hitrata svraka s dvata kraka"......ili vse oshte ne e razbral kakvo iska ot toq jivot.....

И не само за това. Един човек, който се занимава с развитието на Човека, Персонала и Фирмата, ми каза следното нещо:"Човешката природа и мислене са устроени така, че от 10 възможни решения, от които едно е правилно - човекът избира първо от 7-9 грешни и чак накрая (когато няма друг избор) - правилното." Тези думи важат в пълна сила за мен, защото се ръководя от усещанията си, но пък не съжалявам за това-може да си ходя с посинен задник, но поне съм на чисто. "Искам да ми е чисто!" :)

Link to comment
Share on other sites

Ако някой ми даде обобщаваща дефиниция за понятието "правилно", без да има грам субективизъм в нея - ще го призная за гений!

Link to comment
Share on other sites

Простичко казано, аз разбирам нещата така: Ако светлината в края на тунела и Слънцето на върха на планината са целта, то при по-лекия начин (чрез тунела) целта не е така значима, но пък, за да е истински значима постигната цел, трябва да изберем по-трудния начин (изкачването през планината). Въпросът е в това дали ще правим компромиси със собствените си принципи, като избереме лекия път... Аз мисля, че заветната цел е по-важна, независимо от начина на нейното постигане...

Link to comment
Share on other sites

Тунелът и светлината са едно цяло..Как бихме познавали светлината,ако я нямаше тъмнината?Защо казваме,че пътя към целта е по-бърз и по-лесен...?

Защото имаме избор.

Ако го нямахме-пътят щеше да е винаги единствен,тогава той няма да има определения като лесен,труден,правилен....

А тунели винаги е имало и ще има.Идеята за светлината в края на тунела е по-ценна от идеята за живот без тунели.

Link to comment
Share on other sites

Само светлината да не е идващия влак!!!

:rolleyes: Като планинар човек ще ви кажа,че качвайки се на някой връх често се оказва,че всъщност това не върха,а някакво предвършие.Но нима това е причина да се откажеш да продължиш?

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: Като планинар човек ще ви кажа,че  качвайки се на някой връх често се оказва,че всъщност това не върха,а някакво предвършие.Но нима това е причина да се откажеш да продължиш?

 

Не разбира се!

Link to comment
Share on other sites

Ако някой ми даде обобщаваща дефиниция за понятието "правилно", без да има грам субективизъм в нея - ще го призная за гений!

 

Според мен "правилно" се смята нещото което си свършил и според мнозинството ти(им) е помогнало по някъф начин да оцелееш(ят)

 

А по темата: То тая светлина е светлина само в тунела-краткия път(ако е такъв), а по заобиколния път не е чак толкова интересно, там няма тоя контраст между тъмно и светло както в тунела. Може да не се знае какво има в края, но е любопитно и тва любопитство ни кара(в повечето случаи) към по-бърз изход към светлината

 

ПП: но все пак може да не съм разбрал темата

Link to comment
Share on other sites

Станахме двама.

:beerchug

Значи не всички обичат лесния начин... Аз имам чувството, че не мога да живея без предизвикателства и дори съвсем умишлено си усложнявам живота.

Не се съгласявам с теб, просто споделям.... :D

нещо ме бъзикаш май, а?!

:beerchug

И не само за това. Един човек, който се занимава с развитието на Човека, Персонала и Фирмата, ми каза следното нещо:"Човешката природа и мислене са устроени така, че от 10 възможни решения, от които едно е правилно - човекът избира първо от 7-9 грешни и чак накрая (когато няма друг избор) - правилното." Тези думи важат в пълна сила за мен, защото се ръководя от усещанията си, но пък не съжалявам за това-може да си ходя с посинен задник, но поне съм на чисто. "Искам да ми е чисто!" :)

а това пък на мен ми хареса.

респект!

 

 

онтопик: аве нещо много слънчево е станало бе. май без да искам съм излязъл от тунела и съм на открито. почва да ми става лошо. отивам да си намеря нов тунел.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...