Jump to content
BulForum.com

За нумизматиката


tracker

Recommended Posts

Поне от 7-8 години се опитвам да установя дали една информация е истинска или всичко е само слух или мит. Имат ли нумизматична стойност серията от седем монети (1, 2, 5, 10, 20, 50 стотинки и 1 лв) от 1962 г. и ако да каква е тя. Чувал съм много неща, но не съм попадал все още на някой, който наистина да е навътре и то от отдавна с нумизматиката за да получа отговор.

Link to comment
Share on other sites

Ами,не съм особено навъте в нещата,но поразпитах малко...Преди няколко години цените са били равни на стойността на монетата,а при съвсем запазен монети(лъскави,без драскотини) цената за монетата от 1лв е била 3лв,за 1,2,5 ст. цените са били по 1 лв.Едва ли има някакви големи промени оттогава,т.е. ако са съвсем запазени може да им се вземат 6 - 7 лева.

Link to comment
Share on other sites

Нумизматика... Обичам тази дума! Аз колекционирам монети още от малка :) Но не съм много навътре в нещата, в смисъл - не знам каква нумизматична стойност има една или друга серия. Аз по-скоро събирам монети като хоби ;) Имам една непълна серия от 1951год, а много бих искала да я запълня... Казаха ми, че липсващата монета е 3ст! :confused Странно, но факт! И никъде не мога да си намеря такава монета. Що се отнася до проблема със стойността на твоята серия - попитай в банките, може и в някой антикварен магазин. Един антиквар в Пз имаше една книжка, в която са описани абсолютно всички серии от български монети. За жалост аз не успях да се сдобия с такава... :( А какви други серии или монети имаш?

Link to comment
Share on other sites

Казаха ми, че липсващата монета е 3ст:confused Странно, но факт!

Offtopic: Не е чак толкова странно. Аз например имам банкнота от 3 лева, но не знам точно от коя година е. :punk

Link to comment
Share on other sites

Аз също имам доста монетки,над 100 при това...доста стари са,оба4е са запазени и не са отваряни от кутииките!!!!!!!! :wir

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Не е чак толкова странно. Аз например имам банкнота от 3 лева, но не знам точно от коя година е. :punk

 

Провери, може да е същата година като тази на моята серия - 1951 ;)

 

Аз също имам доста монетки,над 100 при това...доста стари са,оба4е са запазени и не са отваряни от кутииките!!!!!!!! :wir

 

Аз имам също доста старички (от 1912-1913 год), които баща ми е събрал и сега аз продължавам... Имам и някакви цинкови, пак стари български монети, имам и най-различни чуждестранни... Сребролюбка съм, какво да се прави :P

Link to comment
Share on other sites

Не му е тука мястото на моя въпрос, но не искам да отварям нова тема...

 

Имам "История на Априлското възстание" от Димитър Страшимиров, 3 тома от 1900 / 1907 г. Ако някой има представа долу-горе каква е стойността им да ми драсне едно ЛС.

Link to comment
Share on other sites

Как да пусна нещо на търг като не го знам колко струва. И аз навремето минах през 2-3 амтикварни магазини и във всеки ми казваха различно. В единия ми даваха някакви стотинки, в другия казаха че не стрували уж нищо. в третия 3-5 лв ако са били идеални. Всъщност инетересува ме квалитетно мнение на запален нумизамат. И аз имам доста стари монетки които така или иначе са ми изпаднали но нито се водя нумизматик нито искам да ги продавам, независимо че кой пък знае може и да имам нещо ценно. Другото което - рових се преди месец из нета и попаднах на някакъв електронен справочник на монети от еди коя си до еди коя си година. Но общо взето това което беше вътре бяха или накакви супер стари монети или повечето случай юбилейни. Т.е пак започнах от началото. В банките не вярвам да получа отговор. Не мога да се примиря така лесно - прекалени много неща съм чувал за тези монети - т.е те са ценни само като серия, като единична бройка не и още един куп неща, които крайно време е вече да ги опровергая :D. Дано отнякъде "изпадне" някой нумизмат..... :punk

Link to comment
Share on other sites

tracker, дай линк за този справочник, ако имаш възможност. Благодаря предварително! :)

ох ама как се набутах и аз между шамарите, сетих се че забравих да напиша нещо в предния пост и то беше че не си спомням вече къде съм го гледал този онлайн справочник. Ама за благото на човечестовото :D ще се напъна да го открия. Ако успея да го намеря - ще го постна веднага линка (дано да го намеря).

Link to comment
Share on other sites

Ех че съм бърз :D - това е основния линк Нумизматика, а това е за по-мързеливите за да не влизат е предния директно онлайн каталога за монети - Направете необходимата справка за Вас - във виртуалния каталог на българските монети 1881-2000. И на едно мерси ще съм благодарен ако съм помогнал :P.

Link to comment
Share on other sites

Ех че съм бърз  :D  - това е основния линк Нумизматика, а това е за по-мързеливите за да не влизат е предния директно онлайн каталога за монети - Направете необходимата справка за Вас - във виртуалния каталог на българските монети 1881-2000. И на едно мерси ще съм благодарен ако съм помогнал :P.

Страхотен си! Искрени благодарности от мен! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

От няколкото много стари теми за нумизматика и монети реших да вдигна тази. Един приятел ми е дал няколко монети да проуча, интересува се каква стойност имат. Гледах на линковете по-горе, че тези монети са с около 10 - 15 милиона тираж и май не са ценни, но все пак да попитам, ако някой случайно знае.

 

imgp1032.jpg

imgp1033.jpg

Link to comment
Share on other sites

Аз имам бая такива. Доколкото знам са в много голям тираж и поради факта, че са бая обемисти, хората явно много ги пазят, защото редовно някой пита, колко са ценни. Отговорът е: много малко. Не вярвам да може да им се вземе каквато и да е цена дори близка до номинала. Вероятно имат по-голяма сантиментална стойност. Но никога не пречи човек да се пробва...

Link to comment
Share on other sites

Ами ценни са, доколкото са направени от сребърна сплав, но съдължанието на сребро не е толкова високо, колкото в монетите отпреди 1900г.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 months later...

Ако се намери кой да я купи в това състояние заначи е реална цената което мен лично много ме съмнява в това състояние.

 

П.П. Хубава тема - жалко че е позабравена.

Кой каквото го интересува - нека пита, ще помогна с каквото мога.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...