Jump to content
BulForum.com

Няколко въпроса за KDE


Shiro

Recommended Posts

- Окъде се задава разстоянието м/у иконките на десктопа?

Миналото KDE (3.2) само се съобразяваше, в зависимост от това, колко са им дълги имената, но новото си блъска супер огромно разстояние м/у тях и 8 иконки ми заемат на височина целия десктоп.

 

- Как се задава иконките да не си сменят местата по десктопа?

Миналото KDE по default си пазеше местата им, а новото си ги бърка *почти* както си иска. В смисъл .. да кажем на първите няколко им помни местата, ама като добавя нова иконка и то ми я размества с някоя стара.

 

- Как да направя така, че като селектирам някой файл, да ми изписва цялото му име?

Миналото KDE си ми го показваше като цъках на файла, независимо колко му е дълго името, а новото ми го реже до втория реди и ми изписва многоточие. За да видя цялото име на файла трябва да дам rename или да гледам в status bar-а долу ...

 

Общо взето - казвайте, че не ми се търси :)

Link to comment
Share on other sites

Нека не спорим за KDE Vs GNOME. На всички им е ясно, че KDE-то е по-добро (средно аритметично говоря). Това, че на някой му харесват някой дреболии в гнома или това, че е по-лек .. въпрос на вкус. Изобщо такъв спор е глупаво да се води.

Link to comment
Share on other sites

Искам други програми да имат директен достъп до саунд-картата. А Suspend if not used не бачка како трябва..

Не искам да спирам саунд-системата, просто искам достъпът до саунд-картата да не се осъществява само чрез arts.

Link to comment
Share on other sites

I az imam vupros svyzan s KDE'to (izvinqvam se za latinicata, o6te ne sym razu4il kak se slaga "Pho" na Linux'a).

OK. Instaliral sym si Mandrake 9.2 - KDE v3.1

Na PC-to imam skener i printer.Printera si go "hvana" avtomati4no, skenera, ne. Mislq 4e UMAX ne sa napravili driver za Linux OS.

Vyprosyt mi e, kak da instaliram mrejov printer Canon 2110, koito e "vyzan" za PC s WindowsNT ?

V momenta razglejdam i google za "how to", no ako nqkoj se obadi ot foruma predi da otkriq toplata voda shte sym mu mnogo blagodaren :)

10x predvaritelno ....

mmm sega shte potyrsq Phonetic klaviaturata :) dano da se spravq...

 

ЕДИТ:

Сега :) тук успях да си сложа Phonetic ... обаче... не може ли да има долу до часовника иконка (както на Windows'a) и да ми показва в кой режим на клавиатурата съм. В момента вима една иконка "K" и една иконка с няква мрежичка.

Link to comment
Share on other sites

- Окъде се задава разстоянието м/у иконките на десктопа?

  Миналото KDE (3.2) само се съобразяваше, в зависимост от това, колко са им дълги имената, но новото си блъска супер огромно разстояние м/у тях и 8 иконки ми заемат на височина целия десктоп.

 

- Как се задава иконките да не си сменят местата по десктопа?

  Миналото KDE по default си пазеше местата им, а новото си ги бърка *почти* както си иска. В смисъл .. да кажем на първите няколко им помни местата, ама като добавя нова иконка и то ми я размества с някоя стара.

 

- Как да направя така, че като селектирам някой файл, да ми изписва цялото му име?

  Миналото KDE си ми го показваше като цъках на файла, независимо колко му е дълго името, а новото ми го реже до втория реди и ми изписва многоточие. За да видя цялото име на файла трябва да дам rename или да гледам в status bar-а долу ...

 

Общо взето - казвайте, че не ми се търси :)

 

 

 

http://georgi.unixsol.org/iclub/ - добро начало, ще те насочи къде да бърникаш за фина настройка на KDE - прескочи частта за Слак и инсталирането му... Разбира се - писано е преди време и леки отклонения от моментното състояние на нещата са възможни, но не фатални - просто малко съобразителност ще се наложи да проявиш, но това не е проблем. Нали?

 

http://webcvs.kde.org/kdelibs/kdecore/READ....57&view=markup

 

тук също има описание на конфигурационните файлове на KDE, както и някои идейки, особено относно иконите, работната площ и лентата със задачи... Принципно става въпрос за друго, но вътре е инфото което ти трябва, за да постигнеш това, което си писал, че искаш.

 

Приятно четене и експериментиране.

 

@MyOwnSummer - зависи от това каква система за принтиране използваш (CUPS може би?)... Порови в linux-bg.org доста туториъли и статии за принтирането има. Както и в tldp.org...

 

http://www.ibiblio.org/pub/Linux/docs/HOWT...ting-HOWTO.html

 

^--- This is the Printing HOWTO, a collection of information on how to generate, preview, print and fax anything under GNU/Linux. Almost everything applies equally well to free software users using other Unix-like operating systems.

 

http://www.ibiblio.org/pub/Linux/docs/HOWT.../Print2Win.html

 

^--- This howto contains the general configuration to get Linux printing to a Windows print share.

 

 

bookmark-ни си този адрес - http://www.tldp.org/ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Имам следният проблем, които са имали и други преди мен - това като заключение след търсенето във разни форуми: Иконките се разместват почти всеки път като стартирам KDE.

Решение не съм намерил, пък всичко е в нормата в xorg.conf.

Пробвах разни комбинации със вкючен/изключен Align to Grid но ефекта е че иконките в крайно дясно и крайно долу се скриват в началото. Все едно съм сменил от 1024х768 на 640х480. Доста е досадно всеки път да ги пренареждам. :angry: Някакви идеи по въпроса ?!

Link to comment
Share on other sites

Решение не съм намерил, пък всичко е в нормата в xorg.conf.

А защо реши, че решението на проблем с KDE се намира във файла с настройки на Х?! Не е ли по-логично да е във файловете с настройки на KDE?

 

В

~/.kde/share/config/kdeglobals

опита ли:

editable_desktop_icons=false

както и в

~/.kde/share/config/kdesktoprc

най-отгоре на първия ред на файла:

[$i]

второто не е задължително - просто то ще забрани възможността "инцидентно" да "объркаш" настройките на десктопа...

 

editable_desktop_icons

        - define whether icons on the desktop can be moved, renamed,

          deleted or added. You might want to set the path for

          the Desktop to some read-only directory as well.

          (Instead of $HOME/Desktop)

 

[$i] whatis:

"immutable" see http://webcvs.kde.org/kdelibs/kdecore/READ....57&view=markup

 

* Configuration entries can be marked "immutable".

Starting with KDE3, configuration entries can be marked "immutable". When a

configuration entry is immutable it means that configuration files that are

read later will not be able to override its value. Immutable entries cannot

be changed via KConfig and if the entry is present under $KDEHOME it will

be ignored.

 

Entries can be marked immutable on 4 different levels:

 

- On an entry by entry basis by appending "[$i]" after the key.

 

Example:

[MyGroup]

someKey[$i]=42

 

- On a group by group basis by appending "[$i]" after the group. All entries

specified in the group will be marked immutable and no new entries can be

added to the group.

 

Example:

[MyGroup][$i]

someKey=42

 

- On a file by file basis by starting the file with [$i].

 

Example:

[$i]

[MyGroup]

someKey=42

[MyOtherGroup]

someOtherKey=11

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за изчерпателният отговор. Ще пробвам някакви комбинации :-)

 

Споменах за xorg.conf за да си вържа кончето :) То ясно че проблема не е от там. :D

Link to comment
Share on other sites

И аз преди като търсех решение на този проблем го намерих това editable_desktop_icons, само че се искаше да се добави цяла секция:

echo '[KDE Action Restrictions]' >> ~/.kde/share/config/kdeglobals

echo 'editable_desktop_icons=false' >> ~/.kde/share/config/kdeglobals

Ама това не ми върши работа, имайки предвид, че искам да мога да си местя иконките по десктопа, да мога да ги преименувам, да създавам нови и също така ми се иска като цъкна с дясното копче на десктопа на го има подменюто "Create New ->" :)

ov3rm4n ?

Link to comment
Share on other sites

И аз преди като търсех решение на този проблем ...

 

Е... сега решил ли си го?

 

Все си мисля че проблема е някакъв по-глобален. Струва ми се че ако разреша някоя друга разделителна способност освен 1024x768 в xorg.conf, както и ако позволя виртуалния десктоп за тях ще може да се избегне този проблем, защото сякаш при стартиране се преминава през някаква такава разделителна способност за кратко което събира иконките на куп.

 

По скоро насам трябва да преминат разсъжденията.

Link to comment
Share on other sites

Е... сега решил ли си го?

не, и все още много ме дразни

Все си мисля че проблема е някакъв по-глобален. Струва ми се че ако разреша някоя друга разделителна способност освен 1024x768 в xorg.conf, както и ако позволя виртуалния десктоп за тях ще може да се избегне този проблем, защото сякаш при стартиране се преминава през някаква такава разделителна способност за кратко което събира иконките на куп.

ммм .. не, не мисля, че е от това. При стартиране - да, сякаш има някакъв такъв кратък период, в който решава как да си пренареди иконките, но това е само при стартиране. А проблемът не е само тогава. Отварям си аз KWrite и си правя някакъв .c файл на десктопа. Праска ми го на някво супер криво място: примерно по средата на иконките (мърда 10 от 20-те ми иконки на десктопа напред и слага новата по средата, примерно като 11-та). После го компилирам и полученото binary отново се праска някъде на майната си и пак ми ги размества. Това не е от разделителната способност. Трябва ни някаква опция тип editable_desktop_icons ама да не е editable ами movable примерно :) Е, такава няма :) Продължаваме да търсим алтернатива ...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

да не отварям нова тема...

някой знае ли как да преименувам кошчето...което от Trash незнайно как се преименува на Wastebin... :blink:

Link to comment
Share on other sites

А някой има ли идея как да си намаля иконките на GNOME? Ползвам Dropline GNOME или каквото е там по подразбиране на Slackware. Също бях забелязал че при Убунту като отворя някоя папка бразузъра има навигация (ленти с бутони, менюта...). Как да направя, че да се отваря пак браузър, а не само прозорец без нищо по него?

Link to comment
Share on other sites

Така е на ubuntu

nautilus --no-desktop --browser %U

мисля че --browser опцията стигаше за това което ти искаш. А иначе с gconf-editor можеш да си го настроиш по подразбиране да ти е така

 

Не съм много запознат за разликите м/у обикновения и dropline GNOME, но предполагам ще стане.

 

За иконите ще погледна по-късно.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...