Jump to content
BulForum.com

VCD Making


kumcata

Recommended Posts

имам няколко въпроса относно правенето на видео СД-та

 

значи когато правя видео сд и искам да закача субтитрите на него използвам програмата ffdshow но когато ми декриптира филма и ми вкарва субтитрите в него (това преди да го запише) трябва да се чака толкова колкото е продължителността на клипа. записвам го с мисля че последната версия на Easy CD&DVD Creator

 

та въпроса ми е има ли някакъв начин да става това нещо по бързо в смисъл с някакви други програми декодери и етц. компютъра ми е що годе добър а скоро ще стане и по добър така че мисля че би трябвало да може да се справя с това нещо по бързо (с разкодирането имам предвид) моля ако някой знае някакви програми които записват на друг принцип и несе чака толкова много да даде някакъв отговор

 

благодаря ви предварително

Link to comment
Share on other sites

Да, и аз правя по същия начин видеота и вкарване на субтитри във филмите, с помощта на Virtual Dub+subtitler и Tmpgenc. Това е най-качествената комбинация според мен, пробвах и метода с Mainconcept MPEG Encoder, става по-бързо, но лошото е, че резултатът е с малко по-лошо качество а и ffdshow вкарва субтитрите във областта на филма, а не в черната лента отдолу, където е най-добре да са. И да не забравяме че докато се получи сносен резултат от тази програма, може да ви се стъжни живота, при различни хора и конфигурации дава различни резултати, т.е. капризна програма и неконсистентни крайни резултати.

С Virtual Dub има лесен начин да се закарат титрите в черната лента.

Link to comment
Share on other sites

Да, и аз правя по същия начин видеота и вкарване на субтитри във филмите, с помощта на Virtual Dub+subtitler и Tmpgenc. Това е най-качествената комбинация според мен, пробвах и метода с Mainconcept MPEG Encoder, става по-бързо, но лошото е, че резултатът е с малко по-лошо качество а и ffdshow вкарва субтитрите във областта на филма, а не в черната лента отдолу, където е най-добре да са. И да не забравяме че докато се получи сносен резултат от тази програма, може да ви се стъжни живота, при различни хора и конфигурации дава различни резултати, т.е.  капризна програма и неконсистентни крайни резултати.

С Virtual Dub има лесен начин да се закарат титрите в черната лента.

 

 

 

kak da gi vkaram v chernata lenta??

Link to comment
Share on other sites

Да, и аз правя по същия начин видеота и вкарване на субтитри във филмите, с помощта на Virtual Dub+subtitler и Tmpgenc. Това е най-качествената комбинация според мен, пробвах и метода с Mainconcept MPEG Encoder, става по-бързо, но лошото е, че резултатът е с малко по-лошо качество а и ffdshow вкарва субтитрите във областта на филма, а не в черната лента отдолу, където е най-добре да са. И да не забравяме че докато се получи сносен резултат от тази програма, може да ви се стъжни живота, при различни хора и конфигурации дава различни резултати, т.е.  капризна програма и неконсистентни крайни резултати.

С Virtual Dub има лесен начин да се закарат титрите в черната лента.

 

Аз пък нещо немога да ги вкарам субтитрите в черната линия.

Би ли ми казал това как става. Още при конвектирането на субтитрите в *.ssa или в VirtualDub?

10x

Link to comment
Share on other sites

Ами номера е, преди да сърв-неш от виртуал дъб (чрез Start Frame Server), да рисайзнеш картината по начин такъв, че да вкараш черните ленти преди да отиде картината в тмпгенк-а.

Т.е. освен другите филтри, във Виртуал Дъб добавяш филтър Resize (или Advanced Resize, ако си го инсталирал, няма значение), и указваш нови размери на картината 352x288 (т.е. размера на VCD картината, така или иначе TMPGEnc ще я рисайзне до тази резолюция, ако има нужда). Чекваш чекбокса Expand Image/Letterbox image, при което долу автоматично ще се появят тези размери, после отваря някакаъв калкулатор, например уиндоуския и изчисляваш новия размер по вертикала на филма, т.е. в горните полета ще има нещо от сорта Width: 352 (това винаги е 352), Height: 144 например (след малко ще ти кажа как да го изчислиш).

Процедираш така поради леко недомисления интерфейс на този филтър, т.е. както ти казах въвеждаш първо горе 352х288 после чекваш чекбокса долу и после пак горе променяш вертикалния размер (по който ще се скалира входната картина на филма, така че да не се промени пропорцията), долните полета си седят 352х288.

И да избереш Bicubic от падащия списък горе (за по-добро качество на рисайзването).

 

Изчисляването на новия вертикален размер на филма (спрямо 352 хоризонтален) става като първо видиш текущите размери на филма (например 640х360).

После по формулата NovoY=352*StaroY/StaroX получаваш новия вертикал, закръгляш към по-горното цяло число и го въвеждаш в горното поле Height в REsize диалога на виртуал дъб. В конкретния пример получаваш 198.

В диалоговия прозорец както ще видиш има и избор на цвят за черните ленти, които може и да не са черни, какъвто цвят искаш може да избереш.

 

И така, subtitler плъгина щ епостави субовете в черната лента отдолу, или където си му задал, т.е. на входа му има картина с черни полета и за него картината е 352х288 и цялата влиза в изчисленията му къде да разположи титрите.

 

Ако използваш бутона Crop в диалога за филтри, можеш да направиш така, че да изрежеш част отстраните на филма и с просто изчисляване да увеличиш по вертикала като така черните ленти да станат по-малки, разбира се режеш от видимата част от филма, а можеш и тотално да ги махнеш но така ще отрежеш доста от 2-те страни на филма.

 

EDIT: Т.е. ffdshow не може да закара субтитрите лесно в черната лента понеже по цялата верига размера на филма се прехвърля в оригинални размери с цялата картина, а не с черни ленти, които се добавят от плеъра едва накрая, а ффдсхов слага титрите там , където има достъп, и не разширява с черни ленти, което не му е и работа. Е, това е само повърхностно обяснение, при гледане DivxG400 може това с закарването на титрите отдолу, но това е малко по-друг въпрос, и той не работи в процеса на създаване на VCD от tmpgenc поради сходни причини.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Такам... опитвам се да запиша АВИ фаил във ВСД като полвам неро. Файла е 700 мб но като го посоча за записване не се сабира на нормално СД. Та въпроса ми е следния... какво да правя ? :) Има ли начин да го събера. И има ли програма с която мога да раздея въпросното АВИ на 2 части ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Имам въпрос за вдъба! Има ли такъв момент в който мога да сейвам филма като .мпег, а не като .ави? Щото трябва да нарава 2 всд-та. Файловете са .ави и са под 500МБ, а като ги конвертна с ТМПГЕнк стават 788МБ и не могат да се запишат на дискове. Филма е Пришълеца 2 и е от вареза свалян. На 2 части е и е под 80 мин. Защо ги прави толкова големи?

Link to comment
Share on other sites

Ами както някой накъде беше казал, важна е дължината на филма, VCD битрейта е стандартно 1150 kbit/s. При това положение се събират 80 минути на 700 МБ диск.

Имай предвид, че едно CD, маркирано като 700 МБ събира около 800 МБ в суров формат. Стоте МБ разлика идват от това, че се записва и контролна error-correction информация на диска, като с това полезните МБ стават около 702.

А VCD-то се записва в суров формат, от където следва, че тези 780 МБ ще се съберат, само трябва като записваш, да укажеш правилния шаблон за VCD.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...