Jump to content
BulForum.com

Vypros za SATA i zarejdaneto


JDFU

Recommended Posts

Znachi imam dyno ASUS i Seagate SerialATA disk. Instaliral sym si Slackware 10 (na 9.1 pak beshe taka) bez nikakvi problemi, no kogato zarejda mnogo se bavi. Razpoznava diska na /dev/hde i v sledvashtiq moment tyrsi za /dev/hdg, koito ne syshtestvuva, i sled kato ustanovi che go nqma prodyljava normalno da zarejda. Probvah i s dvete qdra koito vyrvqt kym distroto - 2.4.26 i 2.6.7, no i s dvete stava taka (daje s 2.6.7 tyrsi 2 pyti za hdg i chak togava se otkazva). Syshtoto neshto stava i s Tilix, koito e s qdro 2.6(bg live distro bazirano na knoppix). Inache sys Slax (2.4.28 qdro) nqma takova neshto i si zarejda kakto trqbva!

Podoziram che moje bi tyrsi nqkakyv RAID masiv, no ne sym siguren. Kak da go nastroq da ne tyrsi za hdg?

Link to comment
Share on other sites

И аз съм със Seagate SATA и дъно Gigabyte KT600. За съжеление не съм успявал да boot-вам SLACK. Можеш ли да ми кажеш как го стартираш точно. Аз за Slack 9.1 бях намерил някакви дискетки, с които уж при буутване от тези дискети и стартиране на слак би трябвало да намери харда ама с тях въобще не ше да буутне. Пробвах и със Setup Obtions да заредя ядро с подръжка на разни RAID контролери, но и така не ми намери харда.

Link to comment
Share on other sites

И аз съм със Seagate SATA и дъно Gigabyte KT600. За съжеление не съм успявал да boot-вам SLACK. Можеш ли да ми кажеш как го стартираш точно. Аз за Slack 9.1 бях намерил някакви  дискетки, с които уж при буутване от тези дискети и стартиране на слак би трябвало да намери харда ама с тях въобще не ше да буутне. Пробвах и със Setup Obtions да заредя ядро с подръжка на разни RAID контролери, но и така не ми намери харда.

Problema ti e v dynoto i po-slabata mu poddryjka na sata v sravnenie s moeto (ASUS). Nomera e da namerish qdro >=2.4.28. I pomni che sata-ta e ili sdaX ili hde i nagore (ne hda,hdb,hdc i hdd)!

 

EDIT: Eto edin link http://www.linuxquestions.org/questions/history/233200. Tva e ot nqkyv forum. Ima i linkove kym podhodqshto qdro!

 

Oshte edin link http://www.linuxquestions.org/questions/history/237199 !

Link to comment
Share on other sites

Е да ама тогава проблемът, е че тогава исках Slack 9.1. Сега с ядро 2,6 нямам проблем. Намира си го в повечето случаи е hde даже SuSE си го виждаше hda( до колкото си спомням ). Е то в 2,28 си има подръжка. Въпросът беше за 2,24( sorry че не бях уточнил ). А аз говорих точно за тези дискети sata.i , които така и не ми тръгнаха( даваше ми грешка и kernel panic :woot ). Но все пак много благодаря. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ami ne sym pravil nishto specialno. Spored men e zaradi asus dynoto (neznam tochno kvo i kak go pravi), zashtoto i pri instalaciq na windows pak ne iska disketa s driver!

 

 

Dam i az sum s ASUS i SEAGATE SATA i nikfa disketa nikoga ne mi e iskalo!

 

 

EDIT:Edin poznat ima6e su6to nqkfi griji s edin SATA disk i duno gigabyte, ama mislq, 4e be6e na platforma za P4.Moje ne6to gigabyte da se izlagat sus SATA-ta ili prosto da nqmat savmestimost s SEAGATE.Znae6 li kvo moje da e :wacko: Tehnika maina, ko da q prai6 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Opitvam se da si prekompiliram qdroto (2.6.9) , no sled tova ne moje da nameri harda. Napravil sym taka kakto kazva Godfather:

С това трябваше да започнеш от самото начало.

Основната грешка е, че си включил "Support for SATA (deprecated; conflicts with libata SATA" в секцията за ATA/ATAPI/MFM/RLL support. Тази опция трябва да се махне и да се използва само поддръжката на SATA в SCSI.

Компилирай отново и виж какво ще ти даде за sata_via модула. Може да пробваш и с включена статично в ядрото поддръжка за sata_via.

Podoziram che problema e v lilo-to, zashtoto tam si sedi '/dev/hde3', a bi trqbvalo da e 'sda3' (ili ne trqbva?), no ne znam kak da go vyveda, zashtoto predi restart-a takova ustroistvo ne syshtestvuva :confused Vidqh che moje da se zadadat fizicheski adresi, no ot kade da gi vidq?

Link to comment
Share on other sites

Opitvam se da si prekompiliram qdroto (2.6.9) , no sled tova ne moje da nameri harda. Napravil sym taka kakto kazva Godfather:

 

Podoziram che problema e v lilo-to, zashtoto tam si sedi '/dev/hde3', a bi trqbvalo da e 'sda3' (ili ne trqbva?), no ne znam kak da go vyveda, zashtoto predi restart-a takova ustroistvo ne syshtestvuva :confused Vidqh che moje da se zadadat fizicheski adresi, no ot kade da gi vidq?

 

Явно преди рестарта с новото ядро диска ти е бил "разпознат" чрез остарялата IDE имплементация. Проблемът трябва да отстраниш чрез използване на rescue disc (Fedora има добър такъв) - зареждане на подходящите модули, монтиране на root файловата система някъде (напр. /mnt/sysimge, както автоматично го прави Fedora) и след това chroot /mnt/sysimage и промяна на параметрите в конфигурацията на lilo със задаване на scsi името на диска.

 

Аз лично предпочитам да работя с Grub, защото дава много по-добри възможности, вкл. промяна на параметрите "в движение".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...