Jump to content
BulForum.com

kondenzatori


rDOX

Recommended Posts

Моля някои които е запознат да ми обясни парво за какво служат тези кондензатори които ги слагат отделно с усилвателите.И как мога да си из4исля какав кондензатор ми трябва.Мерси

Link to comment
Share on other sites

Слагат се като (доста прост) филтър за да пропускат само високите честоти, т.е. пищялките се свързват през кондензатор паралелно с говорителите за ниски честоти, така се предотвратява повреждането на пищялките от ниските честоти и се увеличава импеданса и се намаляват изкривяванията, колкото до изчисления - не знам как става но да речем че 1 микрофарад електролитен кондензатор за 25V върши работа.

BTW тая тема май е за Hardware.

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че става въпрос за други кондензатори!

Това са кондензатори с огромен копацитет- 0.5, 1, 2 микрофарада. Слагат се на входа на усилвателя, за да компенсират пада на напрежението при удара на силен бас. Смучат ток от акумулатора, зареждат се, и се изпразват при силна консумация (бас), като осигуряват равномерно захранване на усилвателя и не се получава гъгнене на баса от липса на ток.

PS:Много са скъпи!

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че става въпрос за други кондензатори!

Това са кондензатори с огромен копацитет- 0.5, 1, 2 микрофарада.

Малей тва ако е огромен капацитет кво остава за 400000 микрофарад или 1 Фарад??? :confused

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че става въпрос за други кондензатори!

Това са кондензатори с огромен копацитет- 0.5, 1, 2 микрофарада. Слагат се на входа на усилвателя, за да компенсират пада на напрежението при удара на силен бас. Смучат ток от акумулатора, зареждат се, и се изпразват при силна консумация (бас), като осигуряват равномерно захранване на усилвателя и не се получава гъгнене на баса от липса на ток.

PS:Много са скъпи!

И какво му е огромното на 1,2 micro F ?

Като искаш изродски усилвател за кола ти трябва инвертор за да получиш по-високо напрежение а не кондензатори :)

Link to comment
Share on other sites

Хе-хе! Много смешно! Всички разбрахте, че съм се объркал! Естествено, че не става въпрос за микрофаради, а за Фаради. Просто микрофарад е най-често използваната единица при кондензаторите! А, Фарад е на практика неизползвоема единица, като е прието, че с 1 Фарад се означава теоретичният заряд на Земята! И капацитети от 0.5, 1.0 и 2.0 ФАРАДА са си наистина огромни, преди години, изобщо не си представях, че съществуват такива кондензатори. Все едно да си качиш няколко планети в багажника!

Да ме бяхте поправили, като сте толкова добре запознати! И да ми бяхте дали това обяснение!

Инверторите са нещо съвсем друго и имат друго предназначение -повищаване на напрежението, но те са интегрирани в стъпалата. Точно кондензаторите имат задачата да повишават тока! А, това са съвсем различни неща (поне за някои)!

Link to comment
Share on other sites

Най правилно е да се каже, че служат за компенсиране на ефекта в ограничение на тока, получен от съпротивлението на захранващия кабел и неспособноста на акумулатора да даде "рязко" ток (с такъв стръмен фронт). С това баса става чист и не тупуркащ. По същата причина се слагат и на домашните уредби. Най подходяща е кондензаторна батерия, съставена от няколко вида кондензатори - от малка до голяма стойност, т.к. малките са с по ниска индуктивност - следователно осигуряват по стръмен фронт на тока, а големите - продължителноста. Кабелите от кондензаторната батерия до усилвателя, трябва да са дебели като въжета ;)

Link to comment
Share on other sites

Баси - защо всяка тема трябва да се обръща на скандал и да се бием в гърдите колко много знаем ? Ок аз съм тъп и нищо не рабирам - оставям на разбирачите да си вършат работата :P

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че става въпрос за други кондензатори!

Това са кондензатори с огромен копацитет- 0.5, 1, 2 микрофарада. Слагат се на входа на усилвателя, за да компенсират пада на напрежението при удара на силен бас. Смучат ток от акумулатора, зареждат се, и се изпразват при силна консумация (бас), като осигуряват равномерно захранване на усилвателя и не се получава гъгнене на баса от липса на ток.

PS:Много са скъпи!

 

 

Tук си прав. 0.5 - 1 фарада и са с внушителни размери, и с пробивно напрежение 15V.Ако някой се интересува - 150000 микро фарада /15v за 15 лева :) преспокойно ще си върши работата на едно стъпало с сумарна мощност 200W ( 4x50/2x100) ако е по-мощно могат да се сложат два.

Link to comment
Share on other sites

za takiva raboti ne se polzvat elektrolitni kondenzatori !! a keramichni ili drugi suhi

Неискам да се заяждам, но тук въобще не си прав!Озвучавам коли не от днес, така че знам за какви кондензатори става въпрос.НЕ Е 1 МИКРОФАРАД , а 1ФАРАД и наистина са доста скъпи.Аз имам 150000 микро фарада на 15 волта , които ги продавам по 15 лева употребявани.. смятай колко е 1 фарад и на каква цена е.Такъв кондензатор се слага максимално близко до усилвателя и . За да не се повтарям прочети какво е написал Marvin и xiT!

Link to comment
Share on other sites

Пич, става въпрос за друго нещо. Виж един от първите постове :P Иначе може да се ползва и електролитен за целта. При мостово стъпало няма потенциална разлика на празен ход и е все тая, а при стандартно стъпало (другия край на говорителя към маса), трябва да се сложи +а към усилвателя. С това трябваше да го захапеш :)

----

Иначе в една качествено направена музика вообще не трябва да идва реч за такива филтри след усилвателя :)

Link to comment
Share on other sites

Аз имам 150000 микро фарада на 15 волта , които ги продавам по 15 лева употребявани.. смятай колко е 1 фарад и на каква цена е.Такъв кондензатор се слага максимално близко до усилвателя и . За да не се повтарям прочети какво е написал Marvin !
ne trqq da zabravq6 4e kondenzatora e edna mini bomba sas zakasnitel.200Wata e nai hubavo da se slojat ili 0.5 ili 1 farad kondenzator..ne trqq se riskuwa.... :D
Link to comment
Share on other sites

Пич, става въпрос за друго нещо. Виж един от първите постове :P Иначе може да се ползва и електролитен за целта. При мостово стъпало няма потенциална разлика на празен ход и е все тая, а при стандартно стъпало (другия край на говорителя към маса), трябва да се сложи +а към усилвателя. С това трябваше да го захапеш :)

----

Иначе в една качествено направена музика вообще не трябва да идва реч за такива филтри след усилвателя :)

 

Чесно казано, от всичкото изписано по горе се умотах здраво! :)Сега не става ли въпрос за кондензатора, който се слага на 12-те волта ?!

ЕДИТ: Както и да е няма да споря :) може и аз да не съм разбрал нещо.Май имам нужда от почивка :wacko: :) .

Link to comment
Share on other sites

@ СупраТРД,

точно за това ставаше дума, а междувременно стана въпрос и за филтрите за високоговорителите ;) Т.к. изчерпахме главната тема, изчекнахме и другата :)

Link to comment
Share on other sites

Неискам да се заяждам, но тук въобще не си прав!Озвучавам коли не от днес, така че знам за какви кондензатори става въпрос.НЕ Е 1 МИКРОФАРАД , а  1ФАРАД и наистина са доста скъпи.Аз имам 150000 микро фарада на 15 волта , които ги продавам по 15 лева употребявани.. смятай колко е 1 фарад и на каква цена е.Такъв кондензатор се слага максимално близко до усилвателя и . За да не се повтарям прочети какво е написал Marvin и xiT!

 

Off:

Sory pich i az ne iskam da se zaiajdam no tochno za posta koito sam pisal stava vapros za kondenzator ot 1 uF koito se slaga na filtara na visokite kakto e opisano ! procheti vnimatelno i mi kaji dali ne sam prav ? Elektrolitnite izsahvat sled vreme :)) inache mi e iasno za kakvo se slagat 1 F kondenzatori !

Link to comment
Share on other sites

Off:

Sory pich i az ne iskam da se zaiajdam no tochno za posta koito sam pisal stava vapros za kondenzator ot 1 uF koito se slaga na filtara na visokite kakto e opisano ! procheti vnimatelno i mi kaji dali ne sam prav ? Elektrolitnite izsahvat sled vreme :)) inache mi e iasno za kakvo se slagat 1 F kondenzatori !

E съжалявам , грешката е моя.Като прочетох 1-вия пост се заблудих и помислих , че говориш за електролитен кондензатор , който се слага на 12-те волта.По въпроса с кондензаторите - вярно изсъхват , но изсъхват в среда , която не е благоприятна за тяхната работа, например - PC-то, иначе нищо им няма.Естествено по добрия вариант е керамичния, .Според мен за пищялки ти трябва стойност в порядъка на 2,2 - 3,3 микрофарада ( за срез 6dB).Ако искаш да правиш филтър за 12dB ти трябва и бобина.Преди имах дипломна работа за изчисляване на филтри (12dB) - ако ти трябват формули за изчисление мога да се опитам да ги намеря :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...