Jump to content
BulForum.com

5.1 канални тонколони


Recommended Posts

НЕ Е ВЯРНО!!!

 

Аз имам Dolby Pro Logic система със 2 чинча (1 стерео вход) .

Звуковата ми карта е обикновена, дънна със стерео жак.

 

Пиниза е другаде. Всичко опира до настройките на Control Panel>Sound and Multimedia

Натискаш Advanced и избираш съответния тип - 5.1 Surround Sound

ВЪПРЕКИ, че имаш стерео жак на изхода на саунд картата и стерео жак или 2 чинча на входа на DVD-то, DirectSound-a разпределя 5.1-звука в стерео сигнала, а DVD-то го разпределя измежду колоните.

5.1 означава 5 цели канала(цяла честотна лента: център, ляв, десен, surround ляв, surround десен) и 0.1 канал(ниски честоти само: subwoofer)

 

При мен, ако е избран неподходящ тип настройки не се получават surround-ефектите.

 

дали не е вярно? как през стерео вход ще се изкара 5.1 канален звук.. ти слушаш ли се какво говориш? ти сам си го казал.. още второто изречение.

 

"Аз имам Dolby Pro Logic система със 2 чинча (1 стерео вход) ."

 

ти знаеш ли изобщо значението на системата Dolby Pro Logic 1 // Dolby Pro Logic 2?

 

ami woofer-a mi ima i stereo vhod s dolbi decoder no az iskam da polzvam drugite 6 vhoda za6toto prez stereo vhoda se 4uva po slabo

a vurosa mi be6e dali trqbva da imam sound blaster ili stava i s obiknovenna soun carta

 

трябва да имаш 5.1 канален източник ако искаш 5.1 канален чист звук с правилно разпределение на каналите, а не да се разпределя от някакви си системи.

Link to comment
Share on other sites

дали не е вярно? как през стерео вход ще се изкара 5.1 канален звук.. ти слушаш ли се какво говориш? ти сам си го казал.. още второто изречение.

 

"Аз имам Dolby Pro Logic система със 2 чинча (1 стерео вход) ."

 

ти знаеш ли изобщо значението на системата Dolby Pro Logic 1 // Dolby Pro Logic 2?

трябва да имаш 5.1 канален източник ако искаш 5.1 канален чист звук с правилно разпределение на каналите, а не да се разпределя от някакви си системи.

 

Аз говоря за проблема на M-Star, който има стерео вход на DVD-то и 5.1-изходи към колонките.

Домашната ми система е на този принцип. Surround-а си го има, стига настройките да са както трябва.

Друг въпрос е дали аудио файла е записан със необходимото качество.

Аз имам 4-5 парчета (mp3-ки) при които surround-а се отличава както трябва.

Едно от парчетата е Darude - Sandstorm. M-Star ако искаш пробвай както ти казах, нищо не ти струва да опиташ.

Link to comment
Share on other sites

Аз говоря за проблема на M-Star, който има стерео вход на DVD-то и 5.1-изходи към колонките.

Домашната ми система е на този принцип. Surround-а си го има, стига настройките да са както трябва.

Друг въпрос е дали аудио файла е записан със необходимото качество.

Аз имам 4-5 парчета (mp3-ки) при които surround-а се отличава както трябва.

Едно от парчетата е Darude - Sandstorm. M-Star ако искаш пробвай както ти казах, нищо не ти струва да опиташ.

 

ми аз не говоря за проблема на M-Star.. него вече съм го обсъдил. и въпреки това.. ти искаш да ме убедиш че mp3 има 5.1 канален звук?

Link to comment
Share on other sites

А бре момци, стига вече сте спорили - ясно е, че да имаш native 4.1 / 5.1 / 7.1 трябва да имаш съответния брой физически канали. Всичко останало е псевдо съраунд. Разбира се има разни разработки, които правят от стерео->пространствен звук и/или разпределяне по канали, но това е съвсем друга тема.

Link to comment
Share on other sites

А бре момци, стига вече сте спорили - ясно е, че да имаш native 4.1 / 5.1 / 7.1  трябва да имаш съответния брой физически канали. Всичко останало е псевдо съраунд. Разбира се има разни разработки, които правят от стерео->пространствен звук и/или разпределяне по канали, но това е съвсем друга тема.

 

и аз това се опитвам да обясня ама почнах по трудния начин :)

Link to comment
Share on other sites

ми аз не говоря за проблема на M-Star.. него вече съм го обсъдил. и въпреки това.. ти искаш да ме убедиш че mp3 има 5.1 канален звук?

 

Не, това зависи от начина на разпределение на отделните елементи в стерео картината - най-левите и най-десните елемента се пренасочват от DirectSound-a съответно към surround-ляв и десен канали.

За повече информация се обърни към страницата на Dolby

 

Иначе ти ми кажи как една 5.1 саундкарта ти прави от стерео mp3-ката 5.1 звук (Dolby Pro Logic II-стандарт)?

Май принципа е един и същ, нали!

 

Моята система е Dolby Pro Logic I (подобрената версия на Dolby Surround) и е без subwoofer (по стандарт).

Има mp3-ки, при които има подходящо разпределение на инструментите в стерео картината, които съвпадат с правилното разпределение в surround-картината при гореспонантото пренасочване от страна на DirectSound.

Има случаи в които физически изключвам преден ляв, център и преден десен и инструментала е изцяло в surround-а.

Точно липсата на аналог на DirectSound в Linux ме спира да премина към него насериозно.

Link to comment
Share on other sites

Не, това зависи от начина на разпределение на отделните елементи в стерео картината - най-левите и най-десните елемента се пренасочват от DirectSound-a съответно към surround-ляв и десен канали.

За повече информация се обърни към страницата на Dolby

 

Иначе ти ми кажи как една 5.1 саундкарта ти прави от стерео mp3-ката 5.1 звук (Dolby Pro Logic II-стандарт)?

Май принципа е един и същ, нали!

 

Моята система е Dolby Pro Logic I (подобрената версия на Dolby Surround) и  е без subwoofer (по стандарт).

Има mp3-ки, при които има подходящо разпределение на инструментите в стерео картината, които съвпадат с правилното разпределение в surround-картината при гореспонантото пренасочване от страна на DirectSound.

Има случаи в които физически изключвам преден ляв, център и преден десен и инструментала е изцяло в surround-а.

Точно липсата на аналог на DirectSound в Linux ме спира да премина към него насериозно.

Нещата не са баш така, както ги обясняваш. Съвсем ясно казах по-горе, че щом един запис не е направен специално за нужния брой канали, със съответното разпределение на инструментите и ефектите към тях - това е вторична обработка на обикновеното стерео и ефекта е "псевдо съраунд". Технологията е същата, която на времето се използваше, когато се правеше псевдо куадро. Малко по-различна е технологията, когато от моно се прави псевдо стерео (понеже там нямаме панорама). Но в края на краищата всеки подобен резултат е "псевдо". Чух въпросния инструментал Darude - Sandstorm - това е най-обикновен стерео запис с ярко изразена панорама и обемен звук. Много ясно е, че по метода, за който говориш, най-левите и най-десните инструменти ще бъдат разхвърлени по канали, но какво от това? Още повече, че никога не можеш да изолираш 100% отделни инструменти от 2-канален запис, тъй като в общата звучност (особено с дълбокия ривърб, използван в горното парче) нещата доста се сливат и неминуемо захващаш инструменти (и честотен диапазон), които не са съвсем в краищата. И к'во става в края на краищата - псевдо. Разбира се, по-добре е като имаш този "разпределител", отколкото ако го нямаш и пуснеш просто стереото на 4(5..6..7) колони. Но по тази логика - ако си пусна един филм със стерео звук и някой идва отдалече от противоположната посока, но в средата - ще може ли този алгоритъм да разбере какво се иска от него и ще пусне ли стъпките на идващия в задния чифт колони с нужния баланс? Не мисля... :)

Същото е и с останалите стерео записи - ще звучат почти съраунд, но в никакъв случай по същия начин, ако ги бяха миксирали специално по изискванията и каналите на х.1.

Link to comment
Share on other sites

Midex, съгласен съм, че ефекта е псевдо до известна стпен.

Аз просто изках да наблегна на факта, че каквато и саунд карта да имаш, по отношение на музиката крайния резултат е един и същи - прави се разпределение на сигнала към отделните колони.

При мен това става извън PC-то в Dolby-уредбата, където стереото се превръща в surround, докато при тези с X.1-саунд карти това се извършва в компютъра и се усилва от усивателя на колоните.

 

Да, напъно съм съгласен, че X.1-запис ще се възпроизведе както трябва от X.1-саунд карта.

Все пак влезте в сайта на Dolby и прочетете.

 

Няма да коментирам факта, че в кинолентата (съвременната), освен видео-информацията има още 3 фотографски ареала, където се пренася аудио-информацията:

-между дупчиците на кинолентата се записва цифровия вариант;

- отстрани на филма има още 2 аналогови аудио записа

Стига, че вече сме доста offtopic.

 

А, и едина съвет, към тези с X.1-саунд карти - пробвайте онези настройки, може и да ви свършат работа що се отнася до музиката ;) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 years later...

Здравейте. И аз искам да си купя 5.1 тонколони за моето DVD. Понеже не разбирам много, искам да питам като свържа към него колоните, ще може ли когато гледам филми със звук 5.1 канала, от всяка колона да чувам звука на съответния канал, а когато гледам филм с 2 канала звук да мога да направя той да се чува през всички колони? Нека който разбира да каже възможно ли е това, което искам. Ако да, нека ако някой има информация за някои конкретни марки, които ще ми свършат работа, да сподели, за да се насоча, като колоните да имат и FM Tuner, за да си слушам и радио.

http://kachi-snimka.info/viewer.php?id=klz1283694972a.jpg

Така изглежда отзат DVDто.

Link to comment
Share on other sites

Колони с FM Tuner на добра марка до сега не съм чувал да има.

 

Това, което ти искаш зависи само и единствено от DVD Player-а. Колоните са си просто колони.

 

Всичко опира до това, колко пари си склонен да отделиш за един Surround комплект. Имаше комплект Yamaha в Metro. Даваха го + ресивер, който със сигурност ще може да свърши работите, които ти искаш, а освен това и много други неща. Ще можеш да си навържеш цялото оборудване през него. Ще има и тунер. Цената беше 900лв за целия комплект, като предните колони бяха по 150/200W, а съраундите към 70/100. Ако имаш толкова средства, това е твоят избор, като това е само ориентировъчно. За тези пари, а можеби дори и по-малко, можеш да намериш отделно ресивер по твой избор и система също по твой избор. Имаше Jamo в Техномаркет за по 400-500лв. 5 колони без вуфер, но основните 2 са с вграден бас.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за отговора. Ами значи да са някакви до 300 лв., нямам повече възможност. Макар и да не са хубава марка, да вършат работа, да са добри за парите си. А това ресивер какво е?

Link to comment
Share on other sites

За 300лв трябва да търсиш Активни колони. Това са колони, във Вуфера на които има усилвател. Такива са всичките колони за компютър. За съжаление ми е малко трудно да ти препоръчам конкретен модел.

 

Ресивера е усилвател, но с повече от 2 канала (5.1, 6.1, 7.1). Има и процесор вътре, който да декодира различните видове звуково кодиране на източника (dts, Pro Logic, Pro Logic II, Dolby Digital и т.н.) и да ти го пуска през колоните. Този същият процесор преобразува стерео звукът и го пуска по начин, който ти си избереш. Дали да ти направи виртуален (изкуствен) съраунд или просто да ти пусне стереото и през задните тонколони.

 

Разгледай Активните комплекти в сайта на Техномаркет и си избери нещо, което да ти е по-джоба. За толкова пари нямаш много възможности. Или взимаш колонки направени за компютър и си ги слагаш на DVD-то, или взимаш колони направени за DVD. Според мен, вторият вариант би бил по-удачен. Има разбира се и колони с вграден тунер в тях, но трябва да гледаш по-евтините марки като Luxe-On, Privileg.

 

Сега като се замисля обаче, нещо не видях изход за субвуфера на гърба на DVD-то ти, та не знам от къде ще го изкараш ако вземеш колони за компютър. Май единственият начин, ако избереш да вземеш колони за компютър, а не DVD комплект, е да вземеш дигитални колони (колони, които вместо с 3 кабела, по 1 за всеки канал, се свързват с 1 единствен кабел, по който вървят всичките канали и разделянето се извършва в устройството (DVD, Звукова карта, ресивер).

Link to comment
Share on other sites

Да не би черната букса отдолу вдясно да е за събуфера, защото на двете бели отгоре на едната пише FL, на другата SL, на червената отгоре пише CENTER, на двете червени отдолу - FR и SR, и на черната след тях - SW? На снимката са излезли размазано надписите. И ако това е изхода за събуфера и мога да си взема такива активни колони с FM Tuner, в буфера има ли ги тези функции, които ги имат ресиверите?

Link to comment
Share on other sites

И ако това е изхода за събуфера и мога да си взема такива активни колони с FM Tuner, в буфера има ли ги тези функции, които ги имат ресиверите?

 

Не. Най-много да има Upmix някакъв и да ти пуска стерео звук по негов си начин през всичките говорители, но това е само при някои модели и всеки го прави както си реши.

Link to comment
Share on other sites

Ясно. А не разбрах на DVDто отзад това ли е изходът за събуфера, което казах? Ако е това, може ли съвет след като си купя колони за компютър с усилвател или такива за DVD,как точно се свързват, че това най-не ми е ясно. Ако пък DVDто няма такъв изход и трябва да си копувам дигитални - такива с един кабел, пак как се свързват. Щом само ресивърите имат гореспоменатите функции, дали ще намеря комплект 5.1 колони с ресивър до 300 лв. или няма да имам тази възможност?

Link to comment
Share on other sites

Ами не съм свързвал директно към DVD колони. Не мога да ти отговоря за съжаление, но предполагам, че е то. Не е трудно, ще се оправиш, но ако все пак имаш проблем, пиши тук, постави две снимки (на колоните и DVD-то и някой ще те упъти).

 

Колоните се свързват съвсем нормално ако са с отделен кабел за всеки канал.

 

Ако са дигитални, трябва да ги свържеш през COAXIAL изхода, посредством коаксиален кабел. Мисля, че мернах изхода отдясно на аналоговите изходи на снимката, която беше дал.

 

Ресиверите имат повече функциите от тези, които ти трябват. По принцип винаги е по-добър вариант, защото можеш да си навържеш и телевизора, и DVD-то, и видео ако имаш, и MP3, и т.н. В зависимост от ресивера, варира и броя устройства. И всички те, ще ти излизат през новите тонколони, които ще закачиш към него. Преимуществата са много, но си идва с цена.

 

Можеш да намериш колони, които да ти правят стереото на всички говорители разбира се, не е нужен ресивер за това.

 

Примерно на моите колони мога да им пусна mp3 плейър или друг източник на стерео звук през AUX и да свирят без компютър, като има бутон, да пусна стерео звука през всичките 5 говорителя, но прави виртуален съраунд и звъка през задните говорители е по-слаб. Ако обаче ги закача към звуковата карта, тя пуска стерео звука през всичките говорители с еднаква сила и се получава много по-добре.

 

Виждал съм някои от комплектите на LuxeOn да поддържат и двете функции. И виртуален съраунд, и звук с еднаква сила през всички тонколонки. Трябва само да потърсиш в своя ценови диапазон.

 

В Технополис мисля, че от 4 години все седи един комплект Pioneer за към 300 и няколко лева с активен вуфер, но не съм сигурен и може и да те излъжа.

 

Погледни в electron.bg. Виж дали няма да намериш модел за DVD, преди да търсиш такива за компютър и да правиш компромис. Ако намериш, потърси в кой магазин го има, да идеш да го чуеш и закупиш ако ти хареса.

 

Мисля, че имаше комплекти от по-простичък ресивер и колони на Panasonic в Техномаркет на приемливи цени. Също и на Philips.

 

Има нови ресивери за непретенциозни хора от по 300-400лв, а втора ръка можеш да намериш и за към 100-150. С колоните обаче трябва да правиш компромиси при това положение и няма как да се получи за 300лв.

Link to comment
Share on other sites

Добре. Значи ресивер няма да си копувам. Ще си търся такива, които могат да пускат стерео звука и през задните колони по същия начин, като през предните. Други функции не ми трябват. Едно уточнение, за да не се бъркам нещо - нали стерео звук е когато гледам филм с 2 каналов звук и по принцип се чува само през предните колони? А като си закупя и инсталирам колоните и гледам 5.1 звуков филм, доколкото разбрах, ако нямам ресивер, трябва DVDто да потдържа функция, за да разделя звука по съответните канали и ако се окаже, че моето не може, пак ли ще излиза стерео звук (само през предните колони)? Дори и така да излезе, не ме бърка, като имам на буфера опция за слушане и през задните колони - пак ще е добре за мен, но последният въпрос го зададох просто за информация.

Link to comment
Share on other sites

Добре. Значи ресивер няма да си копувам. Ще си търся такива, които могат да пускат стерео звука и през задните колони по същия начин, като през предните. Други функции не ми трябват. Едно уточнение, за да не се бъркам нещо - нали стерео звук е когато гледам филм с 2 каналов звук и по принцип се чува само през предните колони? А като си закупя и инсталирам колоните и гледам 5.1 звуков филм, доколкото разбрах, ако нямам ресивер, трябва DVDто да потдържа функция, за да разделя звука по съответните канали и ако се окаже, че моето не може, пак ли ще излиза стерео звук (само през предните колони)? Дори и така да излезе, не ме бърка, като имам на буфера опция за слушане и през задните колони - пак ще е добре за мен, но последният въпрос го зададох просто за информация.

 

Разгледах каталога на Техномаркет и видях към 5-6 комплекта за домашно кино на цена под 300лв, като единия беше ELITE и имаше всички декодери на ресиверите. Разгледай и ти.

 

Стерео звук е двуканален звук - да. Ако гледаш 5.1 канален филм, всичко си излиза от където му е мястото, не трябва преобразуване. Ще стане и с нормални колони, без декодери. Всяко DVD го поддържа. Реално това му е целта.

 

Преобразуването е нужно, когато имаш стерео звук и искаш да ти дрънчат всичките 5 колони. Тогава единия вариант е All channel stereo или виртуален съраунд. Като при първото предна и задна лява вадят звука на левия канал с еднаква сила, същото е при десните, а центъра се смесва по усмотрение на системата.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря много за отговорите, w00x. Разбрах за същността на тези системи. Ще търся и ще си избера някои. Това е за сега, ако има нещо, пак ще пиша.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...