Jump to content
BulForum.com

Теч на тераса и външна фуга на панелка.


Recommended Posts

Здравейте, може ли да ми препоръчате майстор за следните ремонтни работи. Става въпрос за тераса на 5-ти последен етаж, която подлива през водобрана, шапката, цокъла, и аз не знам точно как се казва :(. Работата е там, че тази "макина" е от мозайка която се руши и пада надолу. Притеснявам се да не стане някоя беля.Не знам дали може да се направи от самата тераса или трябва алпинист. Също така имам теч в едната стая, който мисля, че е от външната фуга, ама и за това не съм сигурен. Качвал съм се на подпокривното пространство, не мога да видя следи от теч, затова предполагам, че е от фугата, ама ..... Ясно е , че ще трябва на място да се погледне. Ще съм благодарен, ако препоръчате някой :).

От Пловдив съм :).

Link to comment
Share on other sites

Аз препоръчвам да направите едно събрание на входа и да се ремонтира за сметка на всички, защото това не е твоят си балкон, покрив и т.н., а на всички съсобственици и не трябва ти да плащаш за покрива, защото само на теб (последния етаж) тече. Това е обща собственост - чл.38 от Закон за собствеността. Съберете оферти от няколко фирми и решете коя е най-изгодна, но и качествена. :))

Link to comment
Share on other sites

Терасата си е баш само негов проблем. Подпорената мозайка трябва да падне и да се измаже наново, след което трябва да се направи хидроизолация отгоре. 

 

За теча и фугата информацията е малко неясна - на тавана ли е?

Link to comment
Share on other sites

Терасата си е баш само негов проблем. Подпорената мозайка трябва да падне и да се измаже наново, след което трябва да се направи хидроизолация отгоре. 

 

За теча и фугата информацията е малко неясна - на тавана ли е?

Ако е на някой етаж в средата - ок, но това е част от покрива, който е общ. Отделно, че и както на нашия блок се отпънват плочките на балконите отвън (онези оранжевите, които трябва да се оправят, че ще утрепят някого накрая) - това е част от външните стени на блока.

Link to comment
Share on other sites

Грешиш, Василе. Тези плочки са отговорност на всеки собственик на тераса. Няколко пъти вече стават бели с тях, но засега удрят само коли, не са ударили човек. Истина е обаче, че рискът е много голям. Предвид факта, че всяка тераса принадлежи на всеки съответен собственик, негова отговорност е да си я поддържа. Тази облицовка НЕ Е част от външната стена на блока, а е част от съответната тераса на всеки съсобственик. 

Link to comment
Share on other sites

Теча е от тавана, точно по ъгъла. Има следи и във входа където е обща стената. За събрание, нямам нерви да се занимавам. А и според мен терасата е индивидуална отговорност. Ясно е и какво да се прави, в общи линии де :). Въпросът е за майстор , който да дойде и да го направи.

Link to comment
Share on other sites

Днес са започнали да правят тавана на покрива и ще видя как работят (едва ли ще е качествено, но общото събрание си ги избра) и ако работят добре - ще пиша координати. https://www.bulforum.com/index.php?showtopic=123369 виж и тази тема. :)

Щом казваш - така да е (за плочките)! Като падне парче от някого ... въри доказвай, че е от балкона на Кънчо, а не от на Пенчо ... и накрая сам си сменяш стъклото, капака и т.н. (те поне се сменят, че глава не се сменя). Май трябва да се говори за махане и измазване.

Link to comment
Share on other sites

Така е, Васко, но няма начин - такива са разпоредбите. Терасата си е на всеки и всеки трябва сам да се оправя... Ако обаче докажеш от кого е паднало - точно той може да бъде наказан. Засега се разминаваме без човешки жертви, но на метър от мен е падала цяла половинка... Това ако те изшие в главата може да те остави на място... 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

RaptoR,имам сходен проблем с бавно развиващи се съседи отгоре.

Би ли пояснил по точно къде мога да подам оплакване/жалба?

Link to comment
Share on other sites

Терасата се руши или тече? Ако пречи само на теб - започваш от Управителя. Той трябва да вземе последващи мерки. След това нещата отиват в общината с жалба в свободен текст. Цитираш ЗУЕС в съответните засегнати точки. Гаранция за резултат няма. Може да минат години, ако не заведеш съдебен иск. И дори тогава може да не успееш ако не докажеш изрично, че виновни са точно тия над тебе. Разбира се по български ти плащаш всички разноски по делото, сещай се после дори и да спечелиш как се връщат... Системата ни е пълен кенеф и буквално защитава всички нарушители. 

Link to comment
Share on other sites

Течащата тераса отгоре превърна нашата която е затворена в ужас...

Не мисля че ще ми излезе много скъпо да ремонтирам "коритото на спукания басейн" отгоре но не е редно да го правя аз...

Аз съм упорит,ще пробвам в общината и с съдебен иск,пък дано се трогнат.

Жалко че 98% от живущите в панелки са хора с основно образование или кореняк комунисти.

Link to comment
Share on other sites

Много си чакал даже. Първо хвани Управителя за ушите. Ако той не вземе мерки - директно жалба в Общината. С тия отгоре пробвал ли си разговор? 

 

Имай предвид, че в крайна сметка може да ти излезе много по-бързо и евтино да ремонтираш ти....  :laughing:  Типично за абсурдистана, в който живеем. 

Link to comment
Share on other sites

Говорил съм с жената от горе,затова споменах и комунизма...

С напредналата възраст явно отклоненията са засилени и комуникацията е невъзможна.

Имаш ли някакви предложение как да и запечатам пода на терасата (по точно със какво освен теракот) в случай че проблема стане нерешим по друг начин.

Link to comment
Share on other sites

Под плочите сложи хидроизолация. Тия келеши какво - давят ли се горе та така тече?!?!? Ако е открита тераса имай предвид да се ползват студоустойчиви лепила и гранитогрес. 

Link to comment
Share on other sites

Не само се давят ами се и разрушават.

Да не ти казвам каква "бомба" тип бойлер от 47-ма изхвърлиха вчера че ако е види някой ще се хване за главата...

Ръждата беше по стара от бойлера...

Благодаря за информацията!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...