Jump to content
BulForum.com

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

slan

Мнението ви за Убунту 11.04

Recommended Posts

Както миналата година, за мен х.04 са бета версии; х.10 са стабилни.

Приятно бях изненанадан от бързината на стартиране. Без Унити заетата памет, при Гноме е 350 мб, при Унити е 580 мб. Унити се старира след активиране на Нвидиа драйверите и рестарт. Като първа задача се поразрових из нета и махнах Унити от аутостарта, върнах се на Гноме. Това, което най-много ме раздарзни в Унити беше в третата редица предложенията за нов софтуер. Да, за новобранец разбираемо, аз не искам никаква реклама на софтуер в тасклайста.

Още при рестарт(в горбият ляв ъгъл икона за стендбай) менюто най-долу стоеше(горният десен ъгъл, икона за изключване) "Софтуерни настройки": трябва да го е мислил някой от лудницата!

Имах проблеми с Файърфокс 4.0 със скролирването, не намерих или поне изчезваше скролирващата линия отдясно/ту се появяше, ту изчесваше.

Тествах го само 90 минути за моите цели, комплектно неставащ.

Мислех си да търся помощ в трудната задача да инсталирам Линукс по-мой вкус, но писането в конзолата и търсенето на грешки не е моята сила. Минаха вече 15 години, откакто трябваше да пиша на Бейсик код, за да стартирам нещо си. Тези времена отминаха и са зад гърба ми

Ubuntu, Kubuntu и други. На мен си ми харесва Гноме, макар с версия 2.32 да е стара, но върши работа.

Харесва ли ви новото ГУИ Унити?

GUI-a на 11-ката не е нов. Има го поне от година при netbook версиите на 10-ката. Мен лично не ми допада заради бавната и тежка работа, както и поради липсата на десктоп икони.

Ако търсиш висока производителност и функционалност просто забрави за Гномове, КъДъЕ-та и т.н.

GUI-a на 11-ката не е нов. Има го поне от година при netbook версиите на 10-ката. Мен лично не ми допада заради бавната и тежка работа, както и поради липсата на десктоп икони.

Ако търсиш висока производителност и функционалност просто забрави за Гномове, КъДъЕ-та и т.н.

Гледах един скрийншот на Ред Хат Ентърпрайз 6.0 с Гноме 2.х. Заемана памет без Суопа беше 192 Мбайта! Най-ниското досега при мен беше с Федора 14 и 345 Мбайта. При х64 версиите( всички тествани ОС без Уиндоус ХП/PCLinuxOS са 64-битови).

При последната версия на К-дето, както и при Унити, не по-малко от 528 Мбайта не мърдат. К-дето е доста по-тежка от Гномето.

Поиграх си на Мандрива 02.2010/Гноме, инсталирах последният драйвер от Нвидиа.ком,всички ъпдейти от репозитарето, общо над 350 мбайта, рестарт. Гледам в Гноме менаджера след това, 325 мбайта заета памет, беше 295 мбайта преди ъпдейта. Нов кернел и нови проблеми!

Уиндоус ХП х32 с всичките му драйвери за лаптопа гълтат 280 мбайта от системната памет, Уиндоус 7 х64(без инсталирани оригинални Нвидиа драйвери) изискват 980 Мбайта.

При новата версия на Убунту: "Натти" 11.04, с Гномето имах около 350 Мбайта заета РАМ, след инсталация на Нвидиа драйверите и рестарт на Х-сървъра бяха 580 Мбайта(на мястото на Гноме, автоматично без питане се активира Унити). Учудих се, защото знаех, Унити бил оптимиран са нетбууокове. А те нямат повече от 1 Гбайт РАМ, тоест ГМОМЕ за тях е най-добре. Суопа забавя невроятно всеки комп, този вид партишън ми е познат отпреди 8 години, Линукс Суоп, и не се е променил. Аз съм с Флаш хард и трябва да го махам.

Някой от доста години е тествал различни Линукс дистрибуции, мнението му на английски: [url=]http://www.dedoimedo.com/computer_software.html[/url]

Гноме и КДЕ са далеч от най-оптималните и високопроизводителни среди.

Предполагам, че този профил за консумацията на Оперативната Памет е за цялата ОС, а не само на графичния мениджър. Това означава, че сигурно има една купчина допълнителни деймони и шарении, за да се появи голяма разлика.

И да Шареното Unity върви значително (2x-3x) по-бързо от Шарена 7-ца на ноутбук.

• Create New...