Jump to content
BulForum.com

Връзка на LCD TV и комп. по d-sub


Recommended Posts

Така се случи, че вече имам на разположение LCD телевизор 32", разполагащ със следните входове:

- component (3 чинча)

- s-video (4 пинов)

- 2x SCART

- HDMI

- D-SUB x1 (нормален 15 пинов аналогов вход от PC)

- множество нормални AV чинчови (1 х video + 2 x audio).

 

Видеокартата ми е EN7300GT с 3 изхода: DVI, D-SUB, TV Out (S-Video 7-пинов HDTV).

Към момента съм я свързал с телевизора чрез HDTV тв аута към компонентния 3 чинчов вход на TV-то, като най-качествената връзка измежду AV, S-video и component.

Обаче въпреки това, дали заради евтиния кабел, който си правих сам (взех 20 метров 2-жилен и запоявах и направих от него 3-жилен 10 метров), или заради дължината (10 метра), нещо пак не ми харесва качеството на макс. Като се сетя, докато го тествах ТВ-то на масата до компа, го бях свързал с 1.5 метрови два кабела за да направя компонентния сигнал, тогава качеството беше перфектно мисля.

Та въпроса ми е, гледам че продават 10 метрови D-SUB M/F кабели за около 20-30 лв, дали ще се подобри качеството спрямо component, дали 10-те метра все пак няма да са много, защото ми се струва, че сега с компонентния кабел има някакви смущения, и вместо да купувам по-хубав такъв кабел, ако стане с d-sub директната връзка, май ще е по-добре.

От друга страна не е ясно как ще станат настройките по резолюциите с d-sub кабел, вероятно каквото е на монитора, това и на телевизора, и всичките тия Clone/Dualview режими може и да не работят, не съм много наясно, но си мисля, че едната 'глава' на картата дава сигнал на DVI/D-SUB, а другата на тв аута, не съм сигурен.

Какво мислите по въпроса, някой да е пробвал подобна конфигурация?

Link to comment
Share on other sites

Ха....доживях да видя tedy да пита за нещо, с което не може да се справи сам. :D

Не съм правил подобна конфигурация, затова мога да говоря само по принцип...Дължината на кабела е в пряка връзка с качеството на картината (имам предвид при разлика в метри, а не за половин-един метър) ; качеството на оплетката, както и на самия кабел също е от голямо значение ; провери все пак по цялата дължина на 10 метровия кабел дали няма някакви смущаващи фактори, напр. някой трансформатор или адаптор, успоредно движение по протежението на токов кабел и т.н.

А дали качеството ще стане по-добро с новия 30 левов 10 метров кабел - докато не го пробваш на място...никой не знае. :)

Link to comment
Share on other sites

..

:D Май с теб имаме навика да си отговаряме сами на доста въпроси вече.

Ами в действителност не става въпрос дали не мога да се справя, просто не ми се дават пари за кабел само за една проба, ако качеството е същото, по-добре да си карам така. Но наистина с тоя дългия кабел има едни леки хоризонтални смущения, които ме дразнят, а между другото и в този режим (Component) мога да нагласям само между 4:3 и 16:9 от ТВ-то. А пък настройването на TV аута от драйвера ми беше истинска мъка, резолюции, пропорции, даже още не можах да схвана как точно го оправих, щото 4:3 екрана излиза както трябва, но пусна ли широкоекранен филм с плеъра, на ТВ ми излизаше с някакви 5-6 сантиметрови черни ленти отстрани, ни за 4:3, ни за 16:9. Пуснах resize на ffdshow да рисайзва в каквато и да е резолюция (800:600 например), и на ТВ вече излизат точно на целия екран както трябва филмите, но пък на монитора излизат рисайзнати и сплескани, ама как да е, аз на ТВ ще ги гледам през това време.

А пък като играя някоя игра, която я играя на 1024х768, свива екрана на ТВ-то до по-малък размер, т.е. спрямо 1280-то както е нормално и запълва ТВ-то така, с черните ленти отстрани разбира се. Това се оказа пълна мъгла с драйвера и/или видеокартата и какво ли не пробвах, и накрая пуснах играта в 1280х1024 и така вече беше нормално :bgrin: и на ТВ. Абе голяма хамалогия е това компонентен изход и HDTV връзката. С обикновена композитна връзка (единичен чинч) нямах никакви проблеми, но качеството не е за споменаване дори, така че отпада.

 

Затова си мислех че ако свържа по d-sub, да ми отпаднат всички проблеми с тъпия тв аут, а защо не и да ползвам ТВ като монитор понякога, дори с компонентния кабел всичко се чете доста добре.

Май ще потърся отнякъде да изровя някой нормален мониторен кабел 1.8 m и ще се мести телевизора когато не ме мързи близо до компа да се тества.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Хах, брей че късмет :P , темата е малко стара, но проблемът ми е същия :unsure:

 

@tedy гледам че са минали 4 месеца, пробва ли я тая система с кабела D-SUB 10+метра?

(виж най-долу)

 

За любознателните... :bgrin:

 

Значи твто ми е същото, така че няма да му давам хавите, само е Самсунг, та моя "експириънс" в свързването на ПЦ с телевидението е:

- копмозитния кабел - вади доста задоволителна картина за дължината си (~10м) за филми но е изключено да се ползва за монитор (при мене обаче още от стария тв беше останала 1 особеност, че правя от S-video сигнал композитен такъв с 1 кондензатор и резистор, с което картината поне при мене се беше подобрила много (ако някой се интересува ще дам още разяснения :D ))

- пробвах и това прословуто :angry1 HDMI, въпреки че в упътването на твто пишеше в никакъв случай да не се включва ПЦ към тоя вход :blink: , и си работи почти добре: проблемът е че твто задължително иска сигналът да бъде HD (понеже е HD ready), т.е. 720р или 1080i и като му се нагласи нейтив резолюцията 1360х768 то си разтяга или свива картината защото си мисли че сигналът е 1080i, тъпо :( . Цял ден бутах настройки ама не ще и не ще дори и магии с чук да му правиш и сега ме ме много яд, че се набутах толко кинти за кабел DVI и преходник :cry :cry .

- понеже се завъртя 1 лаптоп из къщи реших да пробвам D-SUB входа и си бачкаше ОК (1360х768) с късо кабелче, така че номера определено става така, но за дълъг нз и малко и аз се чудя дали да се набутам още пари за още кабел :blink: . А бе като се замисля в аулата в техническия D-SUB кабела на проектора трява да е поне 30 метра и проблеми никви, вижда си се, ама е проектор все пак, не ЛСД тв и проблемите с картината се виждат мн по-трудно.

 

Та мислите ли, че ще се получи максимално добра картина като на монитор с 10м D-SUB кабел или хич и да не пробвам и да си трая с HDMI, че ако стане пак гаф вече ще се обеся на полилея с кабел по избор даже :angry1

 

tedy, компонентния кабел дето си го правил поне както аз си мисля си набутал два сигнала в 1 кабел под 1 ширмовка, с което се губи и идеята на разделението на компоненти на картината, та продава се или по скоро в Конрад се раздава един антенен кабел, ама не тоя дето слагат от кабелната телевизия, а 1 по-тънък, с мн добра двойна ширмовка, мисля че ако го направиш с такъв ще истискаш максимума от компонентната връзка :tongue

Link to comment
Share on other sites

Аз съм пробвал с дълъг D-SUB и ми се доплака. Сега си пазя кабела, за да се обеся някой ден на него...ако се наложи. утре ще пробвам с D-SUB кабела,който вървеше с монитора,но предполагам,че картината ще е ок. Явно дължината си играе роля. По едно време дори мислех да купувам дълъг DVI-HDMI кабел, но нямаше да преживея още едно набутване/тоя път с доста повече пари/.

Link to comment
Share on other sites

Аз съм пробвал с дълъг D-SUB и ми се доплака. Сега си пазя кабела, за да се обеся някой ден на него...ако се наложи. утре ще пробвам с D-SUB кабела,който вървеше с монитора,но предполагам,че картината ще е ок. Явно дължината си играе роля. По едно време дори мислех да купувам дълъг DVI-HDMI кабел, но нямаше да преживея още едно набутване/тоя път с доста повече пари/.

 

Мда, така става като не чета пъстовете ми ходя да купувам кабели :( , сега и на мене ми се доплака: купих си 10м D-SUB кабел и резултата е ЛОШ - цветовете са добре обаче тия линии дето се движат по екрана нямат оправия, м**а ** *****!

 

Обаче няма да се беся, въпроса вече е принципен, просто трябва да стане, затова проучванията по въпроса продължават. Ся пробвах с къс кабел, еми просто заспа :punk (интересното е, обаче, че просто размених кабелите на монитора и ТВто, т.е. на монитора (19" тфт) се падна дългия кабел и проблеми не забелязах, никви линии не се движеха :huh: ). Мисля, че проблема е в некачествен кабел, порових в уикипедията и се оказа че единствените сигнали които се пренасят по тия 15 пина на D-SUB куплунга са 5 - R, G, B, V-sync, H-sync, има и I2C връзка, но не е задължителна. Затова смятам да отида в Конрад и да купя 50м коаксиален кабел 75 Ома и два мъжки VGA куплунга и с малко игра с поялника от сноп от 5 кабела да сътворя най-качествения и най-уродлив D-SUB кабел на света, пък да видим какво ще стане при идеални условия :bgrin: . Какво ще кажете, ще се получи ли според вас?

Link to comment
Share on other sites

и аз имам въпрос.. имам 32-ка сони бравиа.. и като го връзвам с пц-то през хдми-дви.. картината е мн гадна.. като го вържа през вга-вга кабел картината все едно е на монитор.. и немога да пусна разделителна 1366х768 .. вмомента съм на 1280х768 и от всички страни имам по 1 см черни линии?? някакви идей?? като го пусна на по-голяма разделина или не се събира в монитора или черен екран :Х??

Link to comment
Share on other sites

И така, драги съфорумници, ето го победителя в моето малко проучване:

 

 

vgacable00od9.jpg

 

vgacable01eo1.jpg

 

Оказа се, че след 70лв за готови кабели е най-добре да си направиш собствен. Давам тук малък туториъл за ентусиастите "домашни майстори" ;) , защото при мен резултатите са направо перфектни, а също и защото се надявам информацията да е полезна за някои от вас.

 

Какви са предимствата пред другите връзки м/у PCто и LCD-TVто:

- изобщо не може да става дума за сравнение между използвания метод и Composite, S-video :excl: (тези дават лошо изображение дори и на кинескопен телевизор).

- използвайки компонентния вход се получава мн добра картина за филми, но екрана не става за използване като монитор (дълъг такъв кабел не съм пробвал, tedy го е обяснил, обаче :) )

- HDMI през DVI работи супер (е все пак цифровата връзка си е цифрова), само че 99% от HD-ready телевизорите приемат само HD сигнал (720р или 1080i) така че сетване на нейтив резолюция не може да стане, все пак за филми е идеален.

- купешкият VGA кабел при тези дължини (10+м) дава доста размазване ако не е качествен(гоуст ефект), а и картината започва да трепти неприятно

- както гледам из разни каталози, повечето телевизори за да се ползват като монитори работят само с такъв вход, т.е. само така изкарват нейтив резолюция (1360х768 или 1366х768)

- саморъчно направеният кабел освен по-качествен е и мн по-евтин :tongue

- ако все пак нещо пак не е както трябва и решите да се бесите саморъчно направеният кабел е много по-здрав, така че няма опасност да се скъса и да ви провали намеренията :P

 

Каква е идеята на кабела (ако някой смята, че подценявам знанията му, моля да извини мен и тези, които имат какво да научат от следния параграф :) ):

 

http://en.wikipedia.org/wiki/VGA_connector

Накратко кабелът пренася компонентите на цветовете като аналогови сигнали, а също и вертикална и хоризонтална синхронизация(цифрови ттл сигнали), като има и още 2 сигнала за I2C сериен протокол (пак цифрови), чрез които компютърът разбира на какви резолюции и херци върви включеният монитор (т.е. добре е да ги имате и тези връзки, които за съжаление липсват при много от купешките кабели).

 

Още по-накратко за 10м VGA кабел ви трябват 30м качествен коаксиален кабел 75ома (като на кабелната за предпочитане, ако може само по тънък за да се събере в капачките на конекторите) за пренасяне на аналоговите сигнали, както и 10м UTP (по-добре FTP заради екранировката) кабел, за пренасяне на четирите цифрови сигнала чрез 4те усукани двойки. Още ще ви трябват и конектори HD15 мъжки, с капачки, аз моите ги взех от Комет електроникс(тия от Конрад бяха пълни боклуци, пинчетата им се вадят много лесно :angry: )

 

(съжалявам, че нямам снимки на стъпките, просто кабела е вече зад библиотеката и не мога да го изкарам :( )

Първо правите пакет от 4те кабела, мн добре става с кабелни превръзки и термошлаух в края и след като подравните краищата, заголвате по около 2см от всички кабели. Тъй като екраните на повечето коаксиални кабели не могат да се запояват, завивате тънка медна тел около оголената част на пакета, която вече може да се запои на маса.

Гледайки в страницата на уикипедия, свързвате жилата на коаксиалните кабели на 1, 2 и 3 пин на конекторите, а също и по 1 кабел от всяка усукана двойка на пера 12, 13, 14, 15, съответно другите кабелчета от усуканите двойки на маса. Проблемът е, че става малко тясно в черупката на конекторите, но с 1 макетен нож или пила проблемът с излишната пластмаса е решен :D .

След като успеете да затворите капачките на конекторите(а това мисля е най-трудната част :bgrin: ), остава препоръчителен тест с омметър дали всичко е наред.

 

Включвате, пускате DualView и "пей сърце" :music :punk . Снимки на крайния резултат(жалко наистина, че не се вижда колко качествено е изображението):

 

img0411mz7.jpg

 

img0412jk1.jpg

 

 

:excl: Хинт: При мен се появи и проблем със заземяването на телевизора, получаваше се нещо като разтрисане на картината, затова сложих тиксо на шукото на ТВто ;) .

 

Типс енд трикс: Кабелният пакет е много твърд, на втората снимка се вижда как съм сложил планка, за да го огъна.

 

Еми това е, коментарите са добре дошли :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

е все пак някой хора ги ползват и като монитор... тв-то ми е в хола и монитора ми отиде на другото пц.. и с тоя кабел няма да става за workstation.. с вга-вга кабел пък игрите немога да ги играя на widescreen и всичко е смачкано :Х

Link to comment
Share on other sites

е все пак някой хора ги ползват и като монитор... тв-то ми е в хола и монитора ми отиде на другото пц.. и с тоя кабел няма да става за workstation.. с вга-вга кабел пък игрите немога да ги играя на widescreen и всичко е смачкано :Х

 

Уфф, цяла вечер си играх със снимки и писане и пак неразбрали :confused . Ми нали тоя кабел дето съм го направил Е VGA-VGA кабел, само че дълъг и е направен така, за да не затихва сигнала. И нали съм показал, че и аз го ползвам като монитор на снимките. А при промяна на резолюцията на 1024х768 при игрите например можеш да ползваш настройките на твто за формат на картината 4:3 и така няма да гледаш плескудести човечета ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Браво на shondll за хубавия туториъл!

Имайки предвид, че ТВ-то го ползвам само за филми, но никога не бих го ползвал за монитор (бих предпочел 30" монитор 2560х1600 пред 32" ТВ с 1366х768), аз просто последвах другия вид конекция, която така или иначе ползвах досега - компонентната.

Както многократно се е заключавало, коаксиалният кабел е най-добрата база за всяка връзка почти :D .

Купих 75Ω коаксиален кабел 18 метра (малко по-тънък от кабелната), и 6 чинча по 1.50 парчето, някакви хубави и качествени, на които задната дупка пасна идеално на дебелината на кабела.

18:3 = по 6 метра за всеки от трите компоненти на сигнала.

Еми какво да кажа, качеството стана просто перфектно, никакви смущения, абе нямам думи. Стария кабел (то си е просто жица от тая меката черната тънката за аудио дето) дето беше 2-3 лв километъра (опа 20 метра мисля), вадеше много смущения, и направо разликата е поразителна.

Определено ако правя VGA връзка, ще е пак съм самоделен кабел по схемата на shondll :punk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Хм, имал съм тема на тая тема, и да я използвам.

 

Като свържа комп към LCD TV с VGA връзка, пак ли важи правилото че трябва да вадя кабела на кабелната от телевизора?

Има ли опасност при това свързване както и при TV out-a, и мога ли да оставя VGA-то винаги свързано?

Целта е възможно най-малко кабели да се бутат, и предполагам ще трябва да се вземе протектор или галваничен отделител за кабелната, имеше на SONO някакви Зевс ли кви бяха, ама къде ги има, в Конрад последно май бяха свършили, а и последно като минавах покрай там, май магазина е липсваше?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rumbata
Хм, имал съм тема на тая тема, и да я използвам.

 

Като свържа комп към LCD TV с VGA връзка, пак ли важи правилото че трябва да вадя кабела на кабелната от телевизора?

Има ли опасност при това свързване както и при TV out-a, и мога ли да оставя VGA-то винаги свързано?

Целта е възможно най-малко кабели да се бутат, и предполагам ще трябва да се вземе протектор или галваничен отделител за кабелната, имеше на SONO някакви Зевс ли кви бяха, ама къде ги има, в Конрад последно май бяха свършили, а и последно като минавах покрай там, май магазина е липсваше?

 

Галваничния разделител го намерих във ВикиВат, като влезеш - 20-на метра в ляво, иначе ако решиш да питаш както му е реда, на другите щандове ще ти кажат че не са чували за такова чудо...върши работа, трептенията на LCD монитора изчезнаха.

А магазинът Конрад си е там - има табелка която те насочва в ляво.

Link to comment
Share on other sites

Теди, ако не държиш галваничния разделител да е фабричен, мини към мен , ще ти дам такъв който аз ползвам, в някои ТВ на антенния вход има такава платчица. Трябва ти само една кутийка.

Link to comment
Share on other sites

Та и аз да питам.Свързах си компа с lcd-тв 32 инча.Всичко е наред картината перфектна.Обаче като превключвам да видя цифровата която е на евроком и дава много яки смущения в картината.Някой знае ли как се оправят.

Link to comment
Share on other sites

Ако прекъснеш връзката с компа, пак ли ги има смущенията?

Може би и на теб ти трябва разделител.

Нещо със заземяването е проблема, аз затова ще взема разделител днес.

 

pamporov, мерси, писах ти да видим.

 

Rumbata, мерси и на теб, вероятно от там ще взема разделителя.

Link to comment
Share on other sites

Ако прекъснеш връзката с компа, пак ли ги има смущенията?

Може би и на теб ти трябва разделител.

Нещо със заземяването е проблема, аз затова ще взема разделител днес.

 

pamporov, мерси, писах ти да видим.

 

Rumbata, мерси и на теб, вероятно от там ще взема разделителя.

 

 

няма ги смущенията.Пиши като вземеш разделител.Също така имам проблем и със звука.Значи аз съм си свързал телевизора със двдто и двдто към усилвател.И като пробвам да свържа усилвателя към звуковата карта на компа има пак смущения.И ако махна аудио кабелите на усилвателя от двдто смущенията се махат.Няма ли начин да си навържа всичко без такива проблеми.Дано да си ме разбрал.Общо взето искам да свържа телевизора със двдто, усилвателя и компа без проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Познат проблем, виж в HWBG, там се обсъждаше подобен проблем някъде, когато има 3-4 сложно навързани устройства. Проблемът си е в различните потенциали, които възникват през различните у-ва, и как текат тоци между устройствата по кабелите, които си ползвал.

Не знам, но аз бих заземил/свързал всички маси на кабелите. ДВД/ТВ-та и т.н. и усилватели, не са с шуко, а само с две жици за захранване и не може да се разчита на заземяване през контакта.

Наистина ако някой е решил проблема лесно, да драсне два реда :) .

Link to comment
Share on other sites

danio, взех разделителя, и няма проблеми, и компа е свързан, и кабелната. Всичко е идеално.

Не знам, дали пък не е било от това, че телевизора е със стандартен шуко (със зануляване), и досега беше включен в разклонителче-двойка без зануляване, а сега го включих в нормален шуко разклонител, и заедно с това сложих и разделителя.

Но то и на гърба му пише, че освен от гръмове и т.н., защитава и от смущения когато е свързан компютър.

С vnc се контролира компа, и се спира, а с Wake on Lan го направих да се пуска, даже програмка си написах за целта, така че компа ще стои скрит в ъгъл без да се пипа.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...