Jump to content
BulForum.com

Crossover/Straight through cable


Recommended Posts

Тази тема е продължение на един спор, който възникна в една друга тема и за да не пишем там мисля, че е най-добре да се разберем тук :)

 

Според тези таблички ни трябва crossover, това което съм написал в онази тема, да взема да го копирам

Crossover cable usage is similar to that of straight-through. Crossover cables are most often used to connect two computers directly to each other, or occasionally to connect a broadband modem directly to a computer.
не е от лекции на CISCO, както някои може би си помислиха, а е от един друг източник

Рутерът и то е мрежово устройство, но се връзва към pc с кроснат кабел нали:)

И нека стане ясно, нека си изясним какви са стандартите, а не как да вържем модеми, които си имат AUTO MDI/MDIX

Може и аз да греша, но този горният линк е един от многото, които google намира по темата, готов съм да приема, че не съм прав и нека, хора, които са наясно да пишат :rolleyes: и ако дадат примери ще бъде перфектно

 

ЕДИТ: Спорът започна горе-долу тук (всъщност малко преди това, но тук започва интересното :)

Link to comment
Share on other sites

e ti znae6 kakvo e mnenieto mi po vuprosa ama aide horata koito se izkazaha za prepodavatelite v Cisco da si kajat mnenieto. :wacko:

Sega mi idva na um 4e moga da postna edna tema za tova kakvo e obrazovanieto koeto davat v Cisco Systems.Jore aide postniq ti 4e otivam na rabota

Link to comment
Share on other sites

/offtopic

тема за качеството на образованието в CISCO академията има, така че не бързай да си реализираш моментните хрумвания без да си пуснал един search, защото после ще се чудиш защо ти затварят темите

Link to comment
Share on other sites

/offtopic

тема за качеството на образованието в CISCO академията има, така че не бързай да си реализираш моментните хрумвания без да си пуснал един search, защото после ще се чудиш защо ти затварят темите

offtopic ;)

Спокойно :) няма да стане това, а пък и както виждаш второто мнение там е мое, така че ...

Нищо лично спрямо никой, просто в спора 'малко' бяхме обидени заради академията и по-точно заради инструктура, но тук няма да защитаваме академията, а ще разберем кой прав, кой крив. Може и ние да грешим, все пак нямам толкова голям опит с мрежите, но за сега всичко показава, че не грешим

 

ЕДИТ Забравих, там където си написал 'пуснал' трябва да е 'пуснала' ;)

Link to comment
Share on other sites

Според тези таблички ни трябва crossover, това което съм написал в онази тема, да взема да го копирам

не е от лекции на CISCO, както някои може би си помислиха, а е от един друг източник

Рутерът и то е мрежово устройство, но се връзва към pc с кроснат кабел нали:)

И нека стане ясно, нека си изясним какви са стандартите, а не как да вържем модеми, които си имат AUTO MDI/MDIX

Може и аз да греша, но този горният линк е един от многото, които google намира по темата, готов съм да приема, че не съм прав и нека, хора, които са наясно да пишат  :rolleyes: и ако дадат примери ще бъде перфектно

Проблемът (ако въобще има такъв) идава от странната природа на кабелния модем - което си е комплексно мрежово устройство, както и повечето съвременни рутери.

По начало, PC-то трябва да се свързва към мрежово устройство с прав кабел. Поначало тези мрежови устройства са предимно hub-ове и switch-ове. Ето защо по-стар рутер се предполага, че се свързва към hub/switch от Ethernet мрежата. Включването на PC директно към рутер не е разумно и правилно и е нормално да се прави само с цел тестове. Сега обаче има рутери с вградени switch функции и n на брой портове, което вече променя нещата.

Кабелният модем прилича доста на рутер, но той си е нормално да се свързва директно към PC, което по стандарта трябва да става с прав кабел. Да но може да се включи и към hub/switch, което води до идеята за масовото навлизане на MDI/MDI-X портове и това въобще не е в противоречие със стандарта.

Не съм виждал кабелен модем, който да се включва само с crossover кабел, защото това би било доста повече в разрез с правилата за ползване - директно към едно PC. Затова масово портовете са им autosense.

 

BTW, тази извадка не казва нищо, освен това в интернет е пълно с глупости, включително и за мрежи. Обърни внимание на думата occasionally - в превод от английски - понякога, от време на време ;)

Link to comment
Share on other sites

Склонен съм да се съглася с теб, защото ти си от малкото, които говорят разумни неща в този форум, то това на всички е известно :) (не искам да правя четки и да се подмазвам ;), но това си е всеизвестен факт, не искам и да обиждам никого, но има доста shit в някои части на форума) и наистина модемите повечето се правят с този autosense, а и не само те, ами и switch-ове сигурно и хъбове има такива. По този начин се губи целият смисъл от различните кабели, но може би пък е улеснение за такива, които не могат да запомнят реда на жичките :wacko: :D

Наиситна това occasionally малко ме притесни като го копирах :), но затова дадох и линка. И да ти кажа честно, в болшинството от страниците, които отворих винаги казват че директно модемът се връзва с кроснат кабел към pc, а към хъб или суич с прав. Но както казваш ти, може и да са глупости написаните неща. За да бъда честен единственото място, където видях, че се връзва с прав кабел беше в нещо като форум, но човекът, казал това твърдение, беше писал само веднъж и не се разбра с какво може да защити тезата си. Аз ще се разровя все пак още и ще се допитам до по-разбиращи от мен за да се изясни всичко и за да знаем, друг път ако се 'скараме' :) някъде другаде да приключим бързо със спора, най вече по този начин :beerchug

Link to comment
Share on other sites

Кабелният модем прилича доста на рутер, но той си е нормално да се свързва директно към PC, което по стандарта трябва да става с прав кабел

 

Godfather nqkolko puti spomenava6 4e vruzkata po standart e s prav kabel moje li da kaje6 koi e standarta i link za da go pro4etem

offtopic

така че не бързай да си реализираш моментните хрумвания без да си пуснал един search

e az ne sum pusnala temata otnovo nali ne mi se karai 4e sum si go pomislila.Az naprimer moga da ti se skaram 4e mi govori6 v mujki rod koeto pokazva nisko nivo na poznaniqta ti po bulgarski ezik ili 4e si nenabliodatelen koeto puk pokazva nisko IQ :D Aide ne se surdi ama se izkazvai po meko

Link to comment
Share on other sites

a viq kato ste maistori na slaganeto na buksi na kabeli /az si mu vikam karbovane i nikoi ama nikoi da ne mi obesnqva pravilno li e ili ne qsno ? / 8te jila li karbovate ili samo 4 ? shtoto 100mb mreji izpolzvat samo 4 do kolkoto znam az a 8te sa za 1gb mai ? tva qsno se vijda ako se otvori nqkoq realtek lanka tam se vijda che samo 4 plastinki ima koito vodqt kam platkata ta 8 ili samo 4 ? Az v rabotata pozlvam samo 4 a po drugite puskame tok /bachakm v vizio otkazvame hora ot evorocm :D / za switchvoete

Link to comment
Share on other sites

Godfather nqkolko puti spomenava6 4e vruzkata po standart e s prav kabel moje li da kaje6 koi e standarta i link za da go pro4etem

Два са основните стандарти за прав кабел: EIA/TIA 568A и EIA/TIA 568B. И двата са еквивалентни, но по-често се използва втория. Това са стандартите. Когато искаш да направиш crossover кабел обаче - използваш 568А в единия край и 568B в другия ;) За линк използвай Гуглето.

Мился, че тези неща трябва да се учат в Cisco академиите ;)

Link to comment
Share on other sites

az li se izrazih nepavilno neznam .Znam za standartite na EIA/TIA i mnogo dobre znam kakvo e prav i kakvo e crosnat kabel shemite po koito se svurvat i taka natatuka.Az pitah v koi standart pi6e 4e modem se svurzva c pc s prav kabel struva mi se ti za tova tvarde6e 4e si imalo standart

Link to comment
Share on other sites

prva si ZGAN pri  100 mb se polzvat 4-te jila a pri 1000 mb se polzvat 8.Vupeki tova e korektno da se svurjat vsi4ki jila izpolzvaiki Shema A ili Shema B

Има(ше) и още един стандарт, при който се използват и осемте жила - т.нар. VG на HP. Основното предимство май беше, че позволява 200 Mbps. Този стандарт обаче не получи широка поддръжка от други производители.

 

Прав си, че е най-добре да се използват и осемте жила, защото при добре проектирано и изпълнено структурно окабеляване, е възможно същата инфраструктура лесно да се използва както за мрежа за данни ("компютърна" мрежа), така и за свързване на стандартни телефони (напр. към учрежденска тел. централа).

 

Който иска да прочете нещо повече по темата - AMP са класиката в жанра. На сайта има доста "white papers".

Link to comment
Share on other sites

az li se izrazih nepavilno neznam .Znam za standartite na EIA/TIA i mnogo dobre znam kakvo e prav i kakvo e crosnat kabel shemite po koito se svurvat i taka natatuka.Az pitah v koi standart pi6e 4e modem se svurzva c pc s prav kabel struva mi se ti za tova tvarde6e 4e si imalo standart

Мисля, че съвсем ясно показах, че има два идентични стандарта, които описват свързването на правия кабел, т.е. това е "нормалния" кабел за мрежови връзки - с него трябва да става свързването на крайни устройства (PC-та) с мрежови такива.

Crossover се получава при комбинирането на двата стандарта, което говори достатъчно за това кое е основно и кое е допълнително. Crossover кабел се използва много рядко и въвеждането на MDI/MDI-X e точно с тази цел - да се намали още повече неговото използване.

Link to comment
Share on other sites

az li se izrazih nepavilno neznam .Znam za standartite na EIA/TIA i mnogo dobre znam kakvo e prav i kakvo e crosnat kabel shemite po koito se svurvat i taka natatuka.Az pitah v koi standart pi6e 4e modem se svurzva c pc s prav kabel struva mi se ti za tova tvarde6e 4e si imalo standart

Без да споря, само давам Линк .

Това е един от сайтовете на CableLabs, които определят стандартите за кабелни модеми, и не само.

 

---Edit----

Може би тази извадка дава някаква яснота:

3.1.1.3 Physical (PHY) Layer
The physical layer interface MUST be in accordance with ISO/IEC 8802-3: 1995 for 10BASE-T operation,
employing an RJ-45 connector with the crossover function embedded in the cable modem. Implementations
which provide DTE/DCE autosensing will also be considered compliant.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...