Jump to content
BulForum.com

Steam goes on Mac!


Recommended Posts

Помислих си, че това е поредният слух покрай valve, steam и игрите, които предстои да излезнат, обаче този път реших да проверя и се оказа, че ТОЗИ ПЪТ valve пускат слухът.

www.valvesoftware.com

March 8, 2010 - Valve announced today it will bring Steam, Valve's gaming service, and Source, Valve's gaming engine, to the Mac.

 

Steam and Valve's library of games including Left 4 Dead 2, Team Fortress 2, Counter-Strike, Portal, and the Half-Life series will be available in April.

Добри новини за Мак потребителите, обаче какво остава за линукс потребителите?

Все още за това няма новини, обаче дано не направят издънката, която близард направи, като портна игрите за мак с поддръжка на OpenGL и нищо за линукс.

 

Положителното нещо за линукс потребителите е, че след като се вкара поддръжка на OpenGL в Steam/Source игрите, това ще даде по-добра съвместимост и производителност на тези игри под линукс, естествено подкарани с wine отново.

Еми... мак потребителите да се радват, а заклетите линукс потребители да се надяват!

Честито да им е! :)

Link to comment
Share on other sites

Помислих си, че това е поредният слух покрай valve, steam и игрите, които предстои да излезнат, обаче този път реших да проверя и се оказа, че ТОЗИ ПЪТ valve пускат слухът.

www.valvesoftware.com

 

Добри новини за Мак потребителите, обаче какво остава за линукс потребителите?

Все още за това няма новини, обаче дано не направят издънката, която близард направи, като портна игрите за мак с поддръжка на OpenGL и нищо за линукс.

 

Положителното нещо за линукс потребителите е, че след като се вкара поддръжка на OpenGL в Steam/Source игрите, това ще даде по-добра съвместимост и производителност на тези игри под линукс, естествено подкарани с wine отново.

Еми... мак потребителите да се радват, а заклетите линукс потребители да се надяват!

Честито да им е! :)

 

Не знам, но някак си винаги съм свързвал: Linux/BSD - ОС за сървъри; MAC - ОС за хора занимаващи се с ... тука ми е малко трудно да го обобщя, но хора занимаващи се със създаване/обработка на различни графички работи :) и Windows - ОС за игри, офис приложения ( Напоследък 2003 печели доста положителни точки в тетрадката :), но има бая хляб да изяде докато стане любима сървърна система :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Не знам, но някак си винаги съм свързвал: Linux/BSD - ОС за сървъри; MAC - ОС за хора занимаващи се с ... тука ми е малко трудно да го обобщя, но хора занимаващи се със създаване/обработка на различни графички работи :) и Windows - ОС за игри, офис приложения ( Напоследък 2003 печели доста положителни точки в тетрадката :), но има бая хляб да изяде докато стане любима сървърна система :bgrin:

Вярно... има едно такова "насаждане" по принцип.

Linux - Офис/Документи/Прочие

BSD - Сървър/Прочие

Mac OS/X - Медиа/Прочие

Windows - Игри/Прочие

Или поне е така, заради мнозинството или не знам.

 

Аз лично съм сядал пред мак и всичко беше прекалено apple както се вика, тоест всичко трябва да е по тоя начин с това лого и така да върви.

Явно по това си приличат с мс и за това продуктите започват по-масово да се портват и за мак ос, естествено да не задълбаваме в тази тема.

 

Интересно ми е да видя как ще върви half-life 2 с OpenGL на мак, защото под линукс няма да е native и няма да може да се направи сравнение.

:)

Link to comment
Share on other sites

На мен лично ми е много трудно да разбера, след като са успяли да портнат игрите за Mac, работата за Linux, версията, ще е минимална, нито ще им отнеме много пари, нито много време, да не кажа хич. Много се дразня на Blizzard за тяхните изцепки, сега вероятно и Valve ще напраят същата глупост...

Link to comment
Share on other sites

На мен лично ми е много трудно да разбера, след като са успяли да портнат игрите за Mac, работата за Linux, версията, ще е минимална, нито ще им отнеме много пари, нито много време, да не кажа хич. Много се дразня на Blizzard за тяхните изцепки, сега вероятно и Valve ще напраят същата глупост...

 

И в листа не е само близард, а и адобе... не забравяй, че и тяхните продукти са портнати за mac платформа.

Впрочем старкрафт ми върви много добре и батълнета ми върви (с проблеми в чата, диалозите се нахвърлят един върху друг), а при диабло всичко е перфектно, като гледам и старкрафт2 успяват да го подкарат под линукс за сега. Иначе колко щеше да е хубаво да върви native нали? :)

 

Обаче както казах, едно нещо е хубаво в цялата история, след като са с поддръжка на опегл ще вървят по-добре под линукс с winehq, ама да не говоря така, че от валве да не се изцепят с нещо още по-зле... пример: да портнат игрите за мак, обаче само мак портнатите игри да поддържат опенгл, като съвсем отделни версии и пак линукс потребителите да останат без нищо. :)

 

Имам усещането, че която и да е фирма за игри, като чуе линукс и получава някакъв гърч от към поддръжка за тази платформа, въпреки че то мак същото, само дето се води комерсиален продукт и се плаща за него.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ами не е точно същото Mac-a. Вярно е, че приликите са много тъй като Mac-a е UNIX а Linux-a е UNIX-Like, но самото ядро на Mac-a няма нищо общо с това на Linux. Така и поради това, че Mac е комерсиална OS, за обикновенни потребители разработчиците се стараят, да олеснят създаването на програми със затворен код за нея, т.е. стандартните библиотеки са много съвместими от версия на версия, т.е. каквото работи на Mac 10.5 ще работи и на 10.6. Докато при Linux, дистрибуции много, версии на библиотеки, най-различни при всяка дистрибуция, коя версия съвместима с предишната, коя не и така един продукт, който е със затворен код, може и ще има много проблеми при подкарването му на различни дистрибуции. Има и друго - хората, който ползват Mac, обикновенно не са "компютърджии" и предимно го ползват за мултимедиа(филми, музика, игри), докато повечето хора, които изполват Linux рядко се случва да са "геймъри" и ако са, то те играят някакви стари класически игри(това говоря попринцип). :D

 

С други думи, изобщо няма да се учудя, ако не въведат OpenGL подръжка, за Windows версията.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...