Jump to content
BulForum.com

The Cove/ Заливът


Recommended Posts

„Заливът“ (The Cove) разказва за ежегодното избиване на 20 хиляди делфина,

извършвано в пълна тайна в малкия залив Тайджи в Япония. Тамошните рибари подбират

най-красивите екземпляри и ги продават по 150 000 долара на делфинариуми от четирите

краища на света, за да скачат през пръстени до края на дните си. Останалите животни се

убиват, разфасоват и продават като месо, което попада в менюто на всяко японско семейство.

Това обаче е рисковано, тъй като заради замърсяването, един делфин може да съдържа между

5 и 5000 пъти повече живак от позволеното според здравните стандарти. Ефектите от поемане

на висока доза живак са необратими. Симптомите в най-острия им вид са сходни с тези на

умствена изостаналост или детски паралич. Въпреки това клането продължава,

като достъпът до мястото е строго забранен.

 

Създател на филма е фотографа Луи Сахойос. Първоначално той се опитва да документира

легално улова, но е заплашен със смърт от японската мафия Якудза. Затова събира екип

от ентусиазирани активисти – фрийдайвъри, сърфисти, технически водолази, екозащитници.

За да заснемат зловещото разфасоване на делфини те разполагат скрити камери,

като рискуват собствената си безопастност, промъквайкти се покрай

мъжете с ножове, охраняващи залива.

 

Някой гледал ли е филма? Какво мислите за него?

И изобщо бихте ли яли делфинско, даже и да не е отровно?

Link to comment
Share on other sites

Ами аз го гледах филма, какво да ви кажа. Много тъжен филм, жалко че има още такива хора, който смятат че делфинското месо е деликатес. Това е филм за хората, които обичат природата и искат да си е запазят неопетнена. Още по жалкото, е че филма е по истински случай и направен буквално документално. Страшно много пари се пръскат, за да стрепят делфините. Гледайте го филма, за мен това е един от най-хубавите и тъжни документални филми.

Link to comment
Share on other sites

Едно от нещата, които почти не мога да понеса е убийство на делфин. Едва понасям такива кадри. Имам филма откакто се появи в тракерите, но все още събирам сили да го изгледам, защото някои от кадрите ме потресоха. Дори след като ги мернах за секунди.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...