Jump to content
BulForum.com

Съвет за дъно/чипсет/охлаждане


fashion_m

Recommended Posts

Здравейте,

Дъното ми е Asus P5K/EPU. Когато си сглобявах ПЦ-то едно кабелче заседна между охладителя на процесора и радиатора на северния мост (големия меден радиатор с надпис Asus). Тъй като мястото между тях е невероятно малко (<1мм), а вече бях сложил огладителя на процесора и не ми се отлепваше за да не скапя интелската термолепенка отдолу, се наложи да приложа доста голяма странична сила по радиатора на северния мост, докато успея да измъкна кабелчето. Не знам как го измъкнах това кабелче, то ли се сви, охладителя на северния мост ли се отмести леко настрани... От тогава все се притеснявам дали добре се охлажда чипсета. "Mainboard temperature" ми е около 39-45 C, в зависимост от сезона. Тази стойност коя точно температура показва, на северния мост ли? Къде е термалния сензор?

Как мислите, ако тогава леко съм изместил радиатора настрани, това нарушило ли е охлаждането на чипсета? Иначе проблеми с компа нямам.

Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

Температурата е на северния мост и ми се вижда напълно нормална като се има предвид неголемия радиатор.

Най-добре го смъкни и сложи качествена паста - радиаторите на чипсетите в повечето не"клокърски" дъна са с двойнолепящо термо тиксо или розова дъвка. Все пак внимавай да не изкъртиш чипсета, че тези неща държат здраво и трудно се отлепят biggrin1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ето снимка:

asustek0101.th.jpg

След като е здраво хванат може би не не съм му нанесъл щета като съм приложил сила? Досега не съм сменял паста на чипсет и ми е притеснено да го правя освен ако наистина няма нужда...

Нека да изкажат мнение и други хора, които са се занимавали с този модел и да кажат какво има под heatsinka.

Link to comment
Share on other sites

Снимката я видях преди да пиша. Радиатора не е здраво хванат - пластмасови щифтове са щракнати през дъното и само 2 пружинки го натискат, това което оказва съпротивление е термопроводящата дъвка или каквото е.

Всъшност мразя термодъвката и затова казах, че е добре да се смени, но няма смисъл да се занимаваш - щом е под 60-70 градуса и работи безпроблемно не се притеснявай. Няма как да е по-ниска температурата с този радиатор, например моята сега е 35, въпреки многото тенекии...

DFI%20lanparty%20UT%20X48-T2R%20001.jpg

Чипсетите по спецификация мисля че държаха 100 градуса.

Link to comment
Share on other sites

В хардуера преди години един като вдига радиатора на чипсета го беше откъртил от платката, обаче дъното било гаранционно - залепил го с лепило, ония видели, че не работи и му дали ново laughing.gif

Link to comment
Share on other sites

Ок, препоръчайте ми добра паста, която да има висока топлопроводимост и да не губи качествата си с времето.

Може и термолепенка, ако се сещате за някоя добра.

Също така ми препоръчайте метод или препарат за почистване на старата паста, ако се окаже прекалено твърда за махане с парцалче.

Приемам и съвети за антистатични предпазни мерки. Набелязал съм си една гривна и антистатични ръкавици.

Link to comment
Share on other sites

Arctic Silver 5 за мен е най-добрата, после Arctic Ceramic. В Мултирама ги има и двете, в Ера май само керамик.

Най-добре се чисти с бензин, ако няма и спирт 95-100 градуса става.

Антистатичните мерки ми се струват вманиачване.

Link to comment
Share on other sites

Arctic Silver 5 за мен е най-добрата, после Arctic Ceramic. В Мултирама ги има и двете, в Ера май само керамик.

Най-добре се чисти с бензин, ако няма и спирт 95-100 градуса става.

Антистатичните мерки ми се струват вманиачване.

МХ2 не ти ли харесва?

Link to comment
Share on other sites

Понеже чипсета Intel P35 има малки електронни компоненти отстрани на ядрото, не бих искал да използвам паcта, която има известни електрокапацитивни свойства, каквато е Arctic Silver 5. За момента съм се спрял на Arctic Silver Ceramique, но ще проуча още малко...

Link to comment
Share on other sites

MX-2 също съм ползвал, но ми се струва, че се втвърдява и изсъхва. Може пък и така да провежда по-добре и това да и е оптималното състояние като поработи.

 

Силвъра вярно ли има капацитивни свойства, защото не е проводяща?

Link to comment
Share on other sites

Силвъра вярно ли има капацитивни свойства, защото не е проводяща?

Ето цитат от техния сайт:

Arctic Silver 5 was formulated to conduct heat, not electricity.

(While much safer than electrically conductive silver and copper greases, Arctic Silver 5 should be kept away from electrical traces, pins, and leads. While it is not electrically conductive, the compound is very slightly capacitive and could potentially cause problems if it bridges two close-proximity electrical paths.)

Link to comment
Share on other sites

MX-2 също съм ползвал, но ми се струва, че се втвърдява и изсъхва. Може пък и така да провежда по-добре и това да и е оптималното състояние като поработи.

След това лесно ли я изчисти?

Link to comment
Share on other sites

Лесно се чисти слагал съм много пъти и на мен не ми се втърдява.Вярно че ползвам процесорите около 6 месеца :)Интересното е че на всяка паста пише че е най-добрата.

Link to comment
Share on other sites

С бензин всичко се чисти, освен това ароматизира стаята добре ;)

Дори и сребърният титан, който е нещо като бронз за кюнци се разтваря от бензина.

Link to comment
Share on other sites

Някъде четох, че не бива да се чисти с бензин, а с isopropyl alcochol или в краен случай с ацетон.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...