Jump to content
BulForum.com

Много кофти проблеми с 2 HDD


Recommended Posts

Здравейте, колеги! Значи, един приятел ми даде двата си твърди диска, които е ползвал до преди 1 седмица и каза да ги оправя и аз да ги използвам... Заради проблемите, които са му създавали, се е принудил да мине на много по-малък диск, но само и само за да му работи компа :( Точните модели на дисковете са Seagate Barracuda ST3200820AS 7200.10 200GB 8MB Buffer SATA и Maxtor DiamondMax 10 Model: 6L250S0 250GB SATA150 8MB Buffer. Проблемите на двата харда са подобни... Те са следните: Seagate не иска да бъде разчетен при инсталация на какъвто и да е Windows или Linux (изпробвано многократно), като преди е можело да се инсталира на него, но от 1 седмица просто отказва и не се появява при зареждане на инсталационен диск! Другото, което е, че още в началото (като започне зареждане на комп. система) се бави доста време докато го разчете BIOS-а на дънната платка и понякога дава Primary Master HDD Error! Проблемът на Maxtor-а се изразява в това, че като искам да го форматирам за да инсталирам ОС, дава Error 0808543 (нещо от сорта е) и веднага след това изчезва от менюто за избиране на Partition, но иначе до този момент не прави никакви проблеми, даже мога да му изтрия дяловете и да си създам нови! Но когато дойде моментът за формат на някой Partition ми изкача онази грешка :( Странното е, че същият този хард диск беше в мен преди 3 месеца и го ползвах с инсталиран Linux на него (за учебна цел), като преди да го върна на собственика му, го форматирах на ново във файлова система за Windows - NTFS и веднага след това, човекът си инсталира Windows на него без проблеми!!! Нямам обяснение за тези проблеми, имам само предположение... Мисля, че може да е дефектирал фърмуера и на двата диска, а също така е възможно да имат лоши сектори :( Пробвах да ги проверя за bad sectors с HDD Regenerator Pro 1.5, но опитът ми беше неуспешен, тъй като стигна до 10MB и зацепи дотам, не искаше да продължи!

Та молбата ми към всички вас е, да ми кажете как евентуално мога да си ги оправя или поне да ги занеса в някой сервиз, където няма да ме оръсят много пари, но поне да ги докарат до нормално състояние за ползване! Изкажете предположенията и предложенията си за възможните причини и какво мога да направя за да стигна донякъде примерно! Очаквам отговорите на всички колеги тук, в темата, или евентуално на ЛС. Влизам редовно във форума, така че ще следя развитието на темата ми ;) Вие сте!

Link to comment
Share on other sites

Добре опитай да ги сканираш за бад сектори с някаква друга програма hiren boot cd май се казваше.Ако са full с bad сектори можеш да си направиш пепелник от тях.Щом зацепва единия хард на 10% не е на добре-възможността за bad е голяма.Доколкото ми е известно появят ли се веднъж оправия няма.Някои могат евентуално да се излекуват,но със сигурност не всички.Може да ги занесеш в някоя фирма за диагностика само.Там ще ти пояснят има ли смисъл да се занимаваш изобщо.Пробвай в сервиза на ера мисля че ще е тънко.Успех!

Link to comment
Share on other sites

Hiren's boot CD e комплект от програми. HDD Regen е една от тях.

 

Да не е проблема с дъното? С един и същи интерфейсен кабел ли ги свързваш? На един и същи конектор на дъното ли ги връзваш? Такива сходни проблеми могат да се наблюдават от проблеми извън дисковете.

Link to comment
Share on other sites

Да не е проблема с дъното? С един и същи интерфейсен кабел ли ги свързваш? На един и същи конектор на дъното ли ги връзваш?

 

Дисковете са пробвани на 2 дъна - както съм описал по-горе, на бившия им собственик и на моето дъно! Пробвах с 2 различни кабела, обаче пак нямаше резултат. Пробвах и на различни конектори - разликата беше, че на всеки конектор зарежда диска (т.е. дава грешката) с различно забавяне!

Link to comment
Share on other sites

Дисковете са пробвани на 2 дъна - както съм описал по-горе, на бившия им собственик и на моето дъно! Пробвах с 2 различни кабела, обаче пак нямаше резултат. Пробвах и на различни конектори - разликата беше, че на всеки конектор зарежда диска (т.е. дава грешката) с различно забавяне!

Пробвай да ги хвъриш от по високо :).Сигурно 2та струват 30 40 лв какво се занимаваш не разбирам.

Link to comment
Share on other sites

Ще ти кажа защо се занимавам... Първо - искам да останат за компютъра на майка ми за да не давам пари за нов, и второ - имам желание да ги подкарам - просто ентусиазъм! НО явно сам няма да постигна много, да не кажа нищо, затова май ще си останат така да събират прах. Почнах да се убеждавам от коментарите на колегите, които писаха досега.

Link to comment
Share on other sites

Ще ти кажа защо се занимавам... Първо - искам да останат за компютъра на майка ми за да не давам пари за нов, и второ - имам желание да ги подкарам - просто ентусиазъм! НО явно сам няма да постигна много, да не кажа нищо, затова май ще си останат така да събират прах. Почнах да се убеждавам от коментарите на колегите, които писаха досега.

Да пък и дори да се подкарат ще са с доста bad които са неизлечими доколкото знам.Някои се оправят уж ама не съвсем.То само диагностиката ще ти струва колкото да си земеш някой работещ 2 ра ръка.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...