Jump to content
BulForum.com

Laptop video card overheat


Recommended Posts

Изпадна ми един лаптоп Медион с вградена видео карта Радеон 9600.Проблема се състои в това,че картата явно прегрява и дава страхотни артефакти още при пускане.При десет пускания девет са с артефакти.Пробвах с ati tool да даунклокна честотата на ядрото и паметта но няма особен резултат.Пробвах и с обдухване доколкото е възможно но пак нищо.Всякакви съвети как да се справя с проблема са добре дошли...

 

 

dsc02490dl.th.jpg

dsc02491s.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Възможно е да е заминала картата. Поне съм виждал IBM, на който от постоянно прегряване и слабо охлаждане някой от спойките на чипа към платката се бяха разрушили, но с натискане се оправяше. Пробвай да натиснеш силно чипа и така да го стартираш. Ако се оправя може да се пробва reflow презапояване.

Също е възможно и видео паметта да си е заминала...

Какви температури държи картата (ако има датчик)?

Ако е прегряване мисля, че трябва да се появи след известно време работа, това е по-скоро хардуерен проблем.

При това пускане, което е без артефакти появяват ли се по-късно?

Link to comment
Share on other sites

Понатиснах го и взе да променя шарките по екрана :)...сега съм го пуснал от 300/200 ядро/памет на 46/52 и захапа нормално,с пояснението,че съм свалил капачето което покрива видеото.При какви най-ниски честоти може да работи за да ги пробвам и тях имаш ли идея ? Към другото:

 

датчик за съжаление няма

артефактите си ги има от самото начало на пускането

кратките слуачаи в които тръгва нормално не се появят дори и след часове,но пък като го изключих вечерта и го пуснах отново сутринта картинката беше кофти отново

 

 

работата може би отива към паметта,знам ли...в ати туул има настройка и за тайминга на паметите но ме е страх да го бърникам данеби да изпуши нацяло и да се реши радикално проблема :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Ако с натискане на графичния процесор се оправя, значи е за презапояване - питай asasas, той знаеше къде правят такива работи, но съществува и някакъв риск нещата да се скапат и повече да не запали след презапояването.

Ако е паметта натискането няма да промени нищо.

 

За честотите не мога да ти кажа - някой карти при прекомерно смъкване блокират системата, но след рестарт няма проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ти с какво 'обдуха' чипа и/или паметите на видеото?

Намери станция с горещ въздух и една по-твърда гумичка, която няма да се разкапе и го нагрей пак.

Чиповете за видеопаметта (ако има такива, ест), също могат да правят мизерии, духни и тях.

И внимавай да не се задълбочиш с духането, че може да отлепиш някои от другите компоненти.

Ако не ти се занимава - smsdeliverer може да ти помогне - на мен ми оправиха 2 лаптопски видеокарти с отлепени чипове.

 

Приятен уикенд.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...