Jump to content
BulForum.com

Multipath routing, inbound setup


exo

Recommended Posts

Както може би сте се досетили искам да направя рутерче (Линукс базирано разбира се) според схемата описана на тази страница.

Правил съм такова нещо с балансиране на двата нета и с failover, но не и при forward-нати портове от вътрешната мрежа.

До колкото разбрах, не е възможно да се направи това което искам, защото при взимане на routing decision може да стане каша, относно входящия трафик към forward-натите портове на вътрешната мрежа.

Или както пишеше някъде в нета:

There are four paths to take from here.

1. Don't run any internal servers.

2. Make sure servers always go in the same ISP

3. Point to Point Host base solution

4. Socket to Socket Connection based solution

 

Точка 1 не е решение за мен, за точка две имам нужда от помощ, а точки 3 и 4 дори не знам какво представляват :unsure:

 

Ще съм благодарен ако някой сподели малко опит в тази насока. Възможно ли е да се направи това и ако да как?

 

Благодаря за отделеното време :)

Link to comment
Share on other sites

Трябва да използваш частен случай на policy routing, в който маршрутизацията на всички изходящи пакети от въпросните сървъри се осъществява само през единия от интерфейсите (маршрутизацията се осъществява на базата на source IP адресите на въпросните сървъри). В този случай обаче трябва да се внимава IP forwarding-а на входящите пакети винаги трябва да става само за външния адрес на въпросния интерфейс, т.е. през втория не трябва да има никакъв forwarding на портове.

Ако да речем T1 е таблицата за маршрутизацията през първия интерфейс, съответно интернет доставчик (следвайки описанието от цитирания линк) и искаш трафика от/към локалните сървъри да минава от там, то тогава трябва да се добави следната маршрутизация:

 

ip rule add from $ServerIP table T1

 

където ServerIP е адреса на сървъра, който приема forward-ните пакети от същия този интерфейс. Просто цялата тънкост в случая е, че когато имаш port-forwarding, не можеш да правиш load-balancing или други подобни ефекти и трябва да се определи само един маршрут, по който да преминава трафика от/към дадения вътрешен сървър.

Link to comment
Share on other sites

Просто цялата тънкост в случая е, че когато имаш port-forwarding, не можеш да правиш load-balancing или други подобни ефекти и трябва да се определи само един маршрут, по който да преминава трафика от/към дадения вътрешен сървър.

 

Това важи за целият трафик в мрежата или само за даденият сървър icon14.gif Казано иначе мога ли да правя така:

 

ip route add default scope global nexthop via $isp1_gate dev eth1 weight 2 nexthop via $isp2_gate dev eth2 weight 1

 

(където isp1_gate и isp2_gate са съответно default gateway на първия и втория доставчик)

 

ако преди това съм въвел и правилото което ти казваш, касаещо даденият сървър icon14.gif

 

Тоест не мога да правя баланс за този сървър, но иначе баланс за трафикът от вътрешната мрежа може да се прави ... или не :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Load-balancing правилото, за което говориш не трябва да пречи на статичните маршрутизации (каквито са на пракитка тези policy routing настройки), които винаги са с приоритет и се изпълняват първи.

Link to comment
Share on other sites

Load-balancing правилото, за което говориш не трябва да пречи на статичните маршрутизации (каквито са на пракитка тези policy routing настройки), които винаги са с приоритет и се изпълняват първи.

 

Аха, ок благодаря за помоща :thumbs-up: Ще пробвам и ще пиша за резултата :)

 

EDIT: Какво правя обаче ако имам отворен порт на самия рутер (за даден сървис) icon14.gif

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Какво правя обаче ако имам отворен порт на самия рутер (за даден сървис) icon14.gif

В този случай ще трябва да смениш или порта на сървиса на рутера, или порта на въпросния сървър. Няма как да се ползват двете едновременно.

Link to comment
Share on other sites

В този случай ще трябва да смениш или порта на сървиса на рутера, или порта на въпросния сървър. Няма как да се ползват двете едновременно.

 

Не, нямам предвид това :) Какво ще стане ако да речем на същия рутер ми върви и уеб сървър или ssh, ако приемем че слуша на всички nic - дали ще е нормално достъпен, дали няма да става каша при взимане на решение за рутиране (клиента е вързан на едният nic а отговорът излиза от друг nic) icon14.gif

Link to comment
Share on other sites

Не, нямам предвид това :) Какво ще стане ако да речем на същия рутер ми върви и уеб сървър или ssh, ако приемем че слуша на всички nic - дали ще е нормално достъпен, дали няма да става каша при взимане на решение за рутиране (клиента е вързан на едният nic а отговорът излиза от друг nic) icon14.gif

За всякакви сървиси на самия рутер просто трябва да отвориш портовете на тези сървиси само на единия от интерфейсите, като въпросните стрвиси (например апачи уеб сървър) трябва да е настроен само за IP адреса на този интерфейс.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...