Jump to content
BulForum.com

[Слята] Cable Net, USB


Niilo

Recommended Posts

Здравейте,

 

може да ви е писнало от ламерските ми писания (признавам, абсолютен newbie съм по отношение на Linux).

 

Затова бих искал да ми обясните как да си подкарам нета на Линукса през USB-то ... по едно време ползвах Knoppix от CD и той автоматично си го конфигурираше и си работеше, но сега съм с друг Линукс ... Slackware:)

Link to comment
Share on other sites

Всъщност имам :)) Инсталирах си xfree, обаче ми дава разни грешки ... като конфигурирам с xf86config, нали правя си там нужните настройки, после давам "startx" и ми дава No Fontpath found (или нещо такова ...)

 

Имах от един друг инсталиран Линукс един конфиг (с който конфиг онзи Линукс си работеше) и го праснах него, ама ми дава "No screen found" ...

 

А и още нещо ... явно Slackware при буутване се опитва да си намира автоматично разните дивайси, понеже ми детектва USB-то, че има кабелен модем на него ... и се опитва да се конфигурира да работи с него, ама не става ... и всеки път като буутна Linuxa, трябва да пиша тези 2 командни реда ... затова и попитах в една тема от къде могат да се настройват кои команди да се изпълняват при зареждане и Dreamer ми отговори, за което му благодаря.

 

 

Ами, това е ... засега :]

Link to comment
Share on other sites

hackstar :)

Хаха че как бе :)) Ти да видиш аз като фана доса кво правя, лелеее ... чудесии ... веднъж така си сбозих системата, че после нямаше оправия ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Пиши

<!--QuoteEBegin-->modprobe CDCEther<!--QuoteEBegin-->

Ако имаш и ланка пиши:

<!--QuoteEBegin-->dhcpcd -d -B -D eth1<!--QuoteEBegin-->

Ако нямаш

<!--QuoteEBegin-->dhcpcd -d -B -D eth0<!--QuoteEBegin-->

Това е :)

 

Успех с Линукса

Po-gore poso4enite komandi nujdaqt li se ot nqkakvi paketi za da rabotqt za6toto az sam s suse 9.1 i go poemam s "unknown komand" :angry1

Link to comment
Share on other sites

Първо за тези команди трябва да си root.

Второ в PATH променливата трябва да се намират някои по-специални директории, като /sbin и /usr/sbin. Ако си използвал командата su за преминаване към root, трябва да се използва варианта:

su -

По принцип тези команди присъстват в задължителните за инсталиране пакети, така че проблема трябва да се търси точно в гореописаните случаи ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Izvinqvam se 4e pak povdigam temata ama si sloji6 SuSE i se mu4a da si napravq I-net-a ama ne6to ne vyrvi :{. s tezi komandi nestava kvo da pravq

P.S. kato gledam ustroistvata pri Modems ima edin USB Cable ama nqkva dr marka(ne Scientific) i kato trugna da go konfigvam vse edno konfigvam Dial Up modem

Link to comment
Share on other sites

Izvinqvam se 4e pak povdigam temata ama si sloji6 SuSE i se mu4a da si napravq I-net-a ama ne6to ne vyrvi :{. s tezi komandi nestava kvo da pravq

P.S. kato gledam ustroistvata pri Modems ima edin USB Cable ama nqkva dr marka(ne Scientific) i kato trugna da go konfigvam vse edno konfigvam Dial Up modem

Понеже все още не сме станали екстрасенси (макар, че вече имам предложения от Канал 2001 :D), след като казваш, че командите не вървят, дай да ги видим тези пусти команди - какво изпълняваш, в каква последователност го изпълняваш и какви съобщения излизат, пък тогава ще умуваме.

Link to comment
Share on other sites

@Godfather skromnosta e za tezi koito nqmat dr ka4estva,kato gledam foruma baq MALKO gi razbira6 ;)

ta za komandite:

1.modprobe CDCEther

tuk mi izliza nqkva gre6ka ot roda na ...not installed ili ne6to podobno

2.dhcpcd -d -B -D eth1

nestava ni6to sled taq komanda

 

kato gledam ustroistvata pri Modems ima edin USB Cable ama nqkva dr marka(ne Scientific) i kato trugna da go konfigvam vse edno konfigvam Dial Up modem(iska tel. user i pass)

edin re-install dali 6te opravi ne6tata?

Link to comment
Share on other sites

2.dhcpcd -d -B -D eth1

nestava ni6to sled taq komanda

Под линукс като нещо става както трябва нищо не изписва :)

 

edin re-install dali 6te opravi ne6tata?

Твърдо не :) какво ще промени преинсталирането?

 

И така хора .. преди да сте питали тук питахте ли google? Модем като модем. Сигурно фирмата прозводител си е изкарала драйвери. Пък сигурно и подробно описание как се работи с тях и сигурно още по-подробно описание как се бачка с модема ако не е необходимо да сваляш драйвери. Ма то кво да са занимава човек с търсене и неприятен превод от английски като може да си пита тука и сички да са мъчат с проблемите му, които даже го е домързяло да опише както трябва ...

Link to comment
Share on other sites

@Shiro hmmmmz mi bqh na saita na modema i tam nqma driveri za linux,nqma kratko opisanie za tova kaka da se gi instaliram - jalko nali?:( v google samo taq komanda q gledam navsqkyde "dhcpcd -d -B -D eth1"

mnooo mi e 4udno samo kak da konfigoriram ustroistvo koeto go nqma - eth1

az 4e negi razbiram ne gi razbiram ama kato gledam bootinga na linuxa ispisva samo eth0 koeto mi e Lan-kata.mislq 4e nqkyde spomenah 4e modema mi e zase4en samo 4e ne pi6e scientific atlanta a nqkva si tam dr marka da ne govorim 4e e pri dial up modemite(vse sym si misli 4e sum s kabelen) i tai kato e-com razpredelqt i-net posredstvom DHCP po MAC adres nemoga da si mahna modema ot USB-to i da go premestq na ethernet mnooo kofti a?Ta Shiro kvo bi kazal ti?

Link to comment
Share on other sites

Вдигаш телефона, звъниш на съпорта и си казваш МАС адреса на картата - след максимум 5 минути имаш интернет през ЛАН картата...

Къде ти е засечен модема? Казваш при дайъл-ъп модемите?! Нещо тука ми е мътно... Да нямаш закачен вътрешен модем на дъното и да ти хваща него? Кабелният ти модем според мен трябва да бъде засечен (и съответно да го търсиш) при usb устройствата, като usb устройство...

Не вярвам обаче да няма решение за проблема ти никъде в Мрежата... Едва ли си първият и единственият с такъв модем под Suse... Те самите имат прекрасен форум, както и доста подробна документация...

Link to comment
Share on other sites

Проблема при SUSE 9.1, е ме преминаха към 2.6.x ядро, а там има промени по имената на модулите и по алгоритъма на зареждане на модулите. В момента всички USB модеми са обединени в един модул - usbnet. В него също така го има и модула CDCEther. Така че ще ти се наложи вместо да пишеш

modprobe CDCEther

да напишеш

modprobe usbnet

и чак след това dhcpcd ... :)

 

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

@Godfather skromnosta e za tezi koito nqmat dr ka4estva,kato gledam foruma baq MALKO gi razbira6 ;)

Хахахаха, ами то като гледам проблема въобще не е в моята скромна особа и в това колко разбирам - аз проблеми с Линукс нямам :D

Много пъти съм го казвал, че по този начин сами се прецаквате. Не може да получиш адекватна помощ, без да си изяснил в подробности ситуацията.

Всички крещят: Имам проблем - хеееелп. И после се чудят защо никой не може да им помогне. Ами не може, защото никой не е екстрасенс.

В линукс съобщенията за грешки са много точни и ясни (за разлика от джама). Ако беше направил просто едно Copy&Paste - ситуацията щеше да е дълеч по ясна и може би щеше да получиш конкретни напътствия за отстраняване на проблема.

Надявам се вече си разбрал, че с този пост се опитвам да ти помогна, а не да си обясняваме кой е "по-отворен", най-малкото щото мен подобни вълнения са ме тресли преди десетилетия. ;)

Link to comment
Share on other sites

Проблема при SUSE 9.1, е ме преминаха към 2.6.x ядро, а там има промени по имената на модулите и по алгоритъма на зареждане на модулите. В момента всички USB модеми са обединени в един модул - usbnet. В него също така го има и модула CDCEther. Така че ще ти се наложи вместо да пишеш

<!--QuoteEBegin-->modprobe CDCEther<!--QuoteEBegin-->

да напишеш

<!--QuoteEBegin-->modprobe usbnet<!--QuoteEBegin-->

и чак след това dhcpcd ... :)

 

Поздрави

@gamehack brato4ka dobre 4e se izvydi ti 4e toq net mi stopi nervite :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...