Jump to content
BulForum.com

e2fsck -v -y


RaZoR

Recommended Posts

Problema izsko4i prosto ei taka iznevidelica.Vkliu4vam si PC-to i aaaaaa kvo stava bratle error. Slacka mi pi6e 4e ne moje da raz4ete root files ili ne6to podobno i ako sam na ext2 part. ( az sam na takyv ) da vkaram slednata komanda e2fsck -v -y mislq 4e be6e.Kvo stava i az nz. :confused

Link to comment
Share on other sites

на мен ми се случи 2 пъти при спиране на тока, но и свободното място беше критично малко, така че незнам кое от 2-те го е причинило.... но като му пуснах ръчно check-а и си fix-на там разни проблеми и тръгна наново

Link to comment
Share on other sites

za prazno mqsto i duma da ne stava 33 gb e partitiona a az sam zael samo 4 ;) .Moje da e ot spiraneto na toka.Q kaji po-to4no kak e komandata da ne se lutam 1 4as sam v tyrsene na ry4en start.

Link to comment
Share on other sites

Това се получава само при неправилен shutdown (спиране на тока, дърпане на захр. кабел :woot и т.н.) и то не винаги - зависи какво е било състоянието на файловата система в момента на спирането.

Когато запецне на това място - просто влизаш с root паролата и пишеш

е2fsck -y /dev/hda1

или съответния root дял, който трябва да се чекне (/dev/hda5 или /dev/sda1 или каквото там е в случая).

По време на проверките, командата задава разни въпроси, свързани с възстановяването на инфото за т.нар. inodes, на които в горния случай (заради опцията -y) се отговаря автоматично с "y", след което да се рестартира машината.

Link to comment
Share on other sites

Има ли вероятност да си прецакам Вин партишъна?Примерно ако напиша /хда2

а не 1 както по принцип трябва да ми е ? :confused

Link to comment
Share on other sites

Има ли вероятност да си прецакам Вин партишъна?Примерно ако напиша /хда2

а не 1 както по принцип трябва да ми е ? :confused

Не, тази команда работи само с ext2 дялове - просто ще каже, че не става.

Link to comment
Share on other sites

Мерси за помоща и само оште един въпрос....как да му давам правилен шътдаун ? shutdown - a ...?

Значи командата е:

shutdown -h -t now

или за по-просто използвай:

halt

Link to comment
Share on other sites

Мерси за помоща и само оште един въпрос....как да му давам правилен шътдаун ? shutdown - a ...?

Не схванах от поста с каква дистрибуция си, но аз RedHat-ите си ги гася с poweroff. Ако си с APM (ATX кутия и т.н.) машината директно се изключва.

Команда halt май ще те докара само до спиране на демоните и очакване на напискане на бутон - не съм мнооо сигурен.

 

п.с. също и shutdown-a. Това всъщност ми стана интересно ;) Какво по-точно прави poweroff....

Link to comment
Share on other sites

Rangy, ами те не бяха ли всичките тия shutdown и poweroff индиректни извиквания на halt?? Поне аз така го знам. Halt е командата, а останалите са просто обвивки...

Link to comment
Share on other sites

Rangy, ами те не бяха ли всичките тия shutdown и poweroff индиректни извиквания на halt?? Поне аз така го знам. Halt е командата, а останалите са просто обвивки...

Ами ако правиш "man poweroff" излиза баш така. Ама на практика, без параметри poweroff гаси желязото, а halt само го докарва до "System halted" и не гасне. Поне на RedHat-тите е така.

 

Не съм проучвал кода, може в крайна сметка poweroff да използва shutdown-a, де да знам....

Link to comment
Share on other sites

poweroff е синоним на halt -p ;)

именно и на мен това ми се въртеше из главата, но не можах да го проверя - в момента съм обезлинуксен поради стечение форсмажорни обсоятелства :cry ...

Но наистина poweroff и shutdown мисля, че са просто shorthands - пестят изписването на ключовете...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...