Jump to content
BulForum.com

kernel 2.6.x framebuffer problems


Rangy

Recommended Posts

Човек, като си няма работа :) какво ли не прави.... Та на въпроса....

 

Имам проблеми да си пусна framebuffer-a с новото ядро (2.6.3 в случая, но всичко 2.6.х е еднакво по поведение).

Не знам дали знаете, но след 2.4 ядрата се държат страшно свински с framebuffer-a. Не можах да намеря някакво обяснение, защо толкова драстично се влошават нещата.

Опитвах и с nVidia и с ATI платки - резултатът е един и същ. Значи явно бъркам нещо генерално :) Какво правя:

- компилирам поддъжката в ядрото (то се знае :))

- добавям video=XXX:1024x768-75 или различни варианти на този ред (доста съм се пробвал да докарам нещо) Въпросните ХХХ са вариации с vesafb, aty128fb, rivafb и т.н.

 

Даже в един руски сайт имаше следната изгъзица (ама явно за човека, дето я е написал работи):

video=rivafb:xres:800,yres:600,pixclock:17761,left_margin:152,right_margin:32,up

per_margin:27,lower_margin:1,hsync_len:64,vsync_len:3,bits_per_pixel:32 (което си е 1:1 част от /etc/fb.modes) :lol:

 

Когато се добави vga=791 (примерно) всичко стои на черен екран (но не забива!).

Командата fbset дава "open /dev/fb0: No such device" въпреки, че всичките /dev/fbX устройства са си там и поне по атрибути са си ОК. Естествено не може да се направи ново устройство fb.

 

Дистибуциата е Fedora. Текущото ми ядро е 2.6.3. С ядро 2.4.х всичко си е ОК (знам как се управлява fb), така че, моля пишете само за 2.6.х, ако сте се борили с това.

Link to comment
Share on other sites

По принцип формата е:

append="video=sisfb:mode:1024x768x16,mem:12288,rate:75"

Но аз така и не разбрах какъв е точно проблема. Винаги ти е черен екрана или само като добавиш опций в лилото.

Link to comment
Share on other sites

По принцип формата е:

append="video=sisfb:mode:1024x768x16,mem:12288,rate:75"

Но аз така и не разбрах какъв е точно проблема. Винаги ти е черен екрана или само като добавиш опций в лилото.

Проблема е, че ако сложа vga=РЕЖИМ, то независимо от това, че задавам да използвам fb екрана си е черен. Ако не го сложа (примерно, чрез синтаксис подобен на твоя), всичко си е 80х25, т.е. пак нищо (е, поне екрана не става черен :)) Оттам съдя, че нещо липсва в конфигурацията ми. Какво?

Гледам в примера, който даваш използваш sis. ОК, аз използвам и atyfb, aty128fb (на едната ми машина) и rivafb (което е за всички nvidia, на другата) с еднакъв неуспех.

Това е известен проблем (проблема с fb и черният екран) за всички 2.6.x ядра (т.е. дали е slack или fedora няма значение), но как се отстранява?

Ако се заражда atyfb "ръчно", т.е. с modprobe atyfb модулът се зарежда, но командата fbset отново дава "open /dev/fb0: No such device"....

 

п.с. после видях, че използваш lilo, а аз използвам grub, но това е несъществено. Другаде е гадорията.... Някой има ли идея, дали трябва да има заредени предварително модулите в modprobe.conf и после mkinitrd на това?

Link to comment
Share on other sites

Ако се заражда atyfb "ръчно", т.е. с modprobe atyfb модулът се зарежда, но командата fbset отново дава "open /dev/fb0: No such device"....

Значи в този случай трябва да провериш как си компилирал ядрото. Дали са включени опциите CONFIG_FB, CONFIG_VIDEO_SELECT и CONFIG_FRAMEBUFFER_CONSOLE, защото това съобщение показва, че май не са ;)

Link to comment
Share on other sites

Значи в този случай трябва да провериш как си компилирал ядрото. Дали са включени опциите CONFIG_FB, CONFIG_VIDEO_SELECT и  CONFIG_FRAMEBUFFER_CONSOLE, защото това съобщение показва, че май не са ;)

Ох, де да беше толкова просто.....Включени са: CONFIG_FB и CONFIG_VIDEO_SELECT са "y" (в ядрото) а CONFIG_FRAMEBUFFER_CONSOLE е модул. В /dev директорията ги има всичките fbX устройства (32 на брой) с правилните атрибути (доколкото мога да преценя).

Очевидно наистина има някакъв проблем с ядрото, все пак, защото същата машина с 2.4 си работи с fb без проблем и там fbset си покава каквото трябва.

 

Ще опитам CONFIG_FRAMEBUFFER_CONSOLE да го вкарам в ядрото, а да не е модул (стига да може... не съм го гледал дали няма грижи с това)

Link to comment
Share on other sites

Ще опитам CONFIG_FRAMEBUFFER_CONSOLE да го вкарам в ядрото, а да не е модул (стига да може... не съм го гледал дали няма грижи с това)

Това му беше проблемът....Тъпо...Ама има и обяснение, май. Все пак кой да зареди този модул? Ако го бях пък описал в modprobe.conf, после с mkinitrd-то щях да го вкарам в initrd процеса.

Абе, проблемът е разрешен - не ми се занимава повече :))))

 

@караман: настройките се правят в grub.conf или lilo.conf Зависи с какво стартираш. Примерно 1024х768@75 (има разлика в синтаксисът) е разделителна способност и рефреш. Пиши с какво буташ и ще го оправим.

Link to comment
Share on other sites

На 60Hz защото работи във VESA режим който не може на повече. Точно затова се вдигат тези модули sisfb,atyfb...etc. При тях вече може да се настройва честотата. Поне при повечето видео карти.

Link to comment
Share on other sites

Ima Gimp, koito e super izrud.

Ima KGet i Downloader for X, koito opredeleno e mnogo po-dobyr ot FlashGet

Da, ima MPlayer, koito e edin neveroqten player

 

A az spokoino moga da kaja za Windows-a, che nqma svesten browser, nqma svesten mail client i nqma svesten textovi redaktor.

Link to comment
Share on other sites

Ima Gimp, koito e super izrud.

Ima KGet i Downloader for X, koito opredeleno e mnogo po-dobyr ot FlashGet

Da, ima MPlayer, koito e edin neveroqten player

 

A az spokoino moga da kaja za Windows-a, che nqma svesten browser, nqma svesten mail client i nqma svesten textovi redaktor.

Няма смисъл един чисто технически въпрос да се обръща на flame.

Ако питате мен - всичко е въпрос на навик и майсторлък. От доста време съм само с Линукс десктоп и барам виндозетата само с ръкавици :) (през RDP) и не се оплаквам от нищо (е, има грижи с някои новости, като примерно 2.6.Х).

Колкото до fb - има голям смисъл (не е само заради пингвина) да работиш в режим различен от 80х25. Особено, ако си с 19" или дори със 17" монитор - лично на мен, при толкова малко инфо по екрана производителността ми дапа доста, затова искам да гледам повече редове.

 

п.с. най-добрият браузер е links :))) (не linx, да не се бърка!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...