Jump to content
BulForum.com

Kernel 2.6


GLT

Recommended Posts

Мисля, че темата ще е необходима. Всеки се е сблъсквал с някакъв проблем. Нека тук да коментираме проблемите, свързани с компилирането на Kernel 2.6.

Link to comment
Share on other sites

Ето и първия проблем- при изпълнение на make дава грешка:

 

......

make[3]: *** No rule to make target `net/ipv4/netfilter/ipt_mark.c', needed by `net/ipv4/netfilter/ipt_mark.o'. Stop.

make[2]: *** [net/ipv4/netfilter] Error 2

make[1]: *** [net/ipv4] Error 2

make: *** [net] Error 2

 

Как да му ги задам тези rules?

 

Система:

... макар в случая да няма значение каква е- RedHat 9, всички пакети (компилатора) са от самата дистрибуция.

Link to comment
Share on other sites

Ето и първия проблем- при изпълнение на make дава грешка:

 

......

make[3]: *** No rule to make target `net/ipv4/netfilter/ipt_mark.c', needed by `net/ipv4/netfilter/ipt_mark.o'.  Stop.

make[2]: *** [net/ipv4/netfilter] Error 2

make[1]: *** [net/ipv4] Error 2

make: *** [net] Error 2

 

Как да му ги задам тези rules?

 

Система:

... макар в случая да няма значение каква е- RedHat 9, всички пакети (компилатора) са от самата дистрибуция.

Ха, как така реши, че няма значение, напротив - има огромно значение.

Ако искаш нещата да се изяснят трябва да дадеш и конфигурацията на компилиране, както и точно всички, ама и най-незначителните съобщения ;)

Link to comment
Share on other sites

Не храня илюзии, че съм чак толкова навътре в материята, че да ми е по силите да се справя със всичко току що пуснато... Стратегията на Линус винаги е била пускай рано и на често. Не винаги пуснатото е пригодно за ползване от широкия кръг потребители. Ще си стоя на стабилното 2.4.хх поне докато не мине 10 номера на патча за 2.6... А това време не е далече. Тогава ще е по силите и на хора като мен да се справят с него.

 

А и да не забравяме, че малко или много се иска време, за да могат останалите софтуерни пакети да се доведат до състояние да използват пълноценно възможностите на 2.6... До тогава да имаш 2.6 и софтуер правен за 2.4 не е голям келепир...

Link to comment
Share on other sites

Вече бях казал в една тема, че ядрото се компилира безпроблемно (на платформи Fedora и Slack). Съществен момент се явява добре съставената конфигурация ;)

Разбира се, че ще излизат още доста нови версии, но за десктоп машина смятам, че може напълно спокойно да се използва. За сървърна платформа може би е още рано, просто защото по принцип си иска време за "шлайфане"

Link to comment
Share on other sites

I na men da podkaram 2.6.0 mi trqbvaha nqkolko dena obache sega s 2.6.3 sichko mi se struva dobre ("mi se struva", zashtoto sym ot dva dena s nego). Ta po-hubavo si svali 2.6.3 ako do sega si se mychil s 2.6.0.

http://kernel.org

Imah edin mnogo interesen problem s 2.6.0: rename ne mi raboteshe. Davam rename <oldname> <newname>, natiskam ENTER i uj sichko e dobre. Obache failyt si stoi sys staroto ime. (s mv stavashe - dimek pravata i t.n. sa si nared). Shans!

A inache osven sichki predimkstva na 2.6 pred 2.4 predi 5 dena razbrah oshte edno kato se mychih da sloja linux na edin komp deto harda mu beshe SATA ... hich ne stana :) Pri boot-a rygah sichkite raboti na qdroto i se okaza che 2.4 ne podyrja SATA.

A za tva deto vika Godfather, che qdroto se kompiliralo bezproblemno SAMO na Fedora i Slack ... ne znam, sigurno e prav. Az sym na Slack i mi se kompilira dobre. A tova che posle ne mi trygvashe mashinata e otdelen vypros :) Chetene i poznavane na hardware-a mu e maikata. Ako tova e izpylneno problemi na bi trqbvalo da ima. Ne bi trqbvalo ... :)

Link to comment
Share on other sites

A za tva deto vika Godfather, che qdroto se kompiliralo bezproblemno SAMO na Fedora i Slack ... ne znam, sigurno e prav. Az sym na Slack i mi se kompilira dobre. A tova che posle ne mi trygvashe mashinata e otdelen vypros :) Chetene i poznavane na hardware-a mu e maikata. Ako tova e izpylneno problemi na bi trqbvalo da ima. Ne bi trqbvalo ... :)

Shiro, nikyde ne sym kazwal, che se kompilira SAMO na Fedora i Slack. Prsto towa sa platformite, na koito sym go kompiliral i instaliral bez problemi. Siguren sym, che i na drugi shte wyrwi.

Za cheteneto i poznawaneto na hardware si absolutno praw ;)

Link to comment
Share on other sites

Вече бях казал в една тема, че ядрото се компилира безпроблемно (на платформи Fedora и Slack). Съществен момент се явява добре съставената конфигурация ;)

Разбира се, че ще излизат още доста нови версии, но за десктоп машина смятам, че може напълно спокойно да се използва. За сървърна платформа може би е още рано, просто защото по принцип си иска време за "шлайфане"

Приказка на място. Точно така е. Даже трябва да сме още по-крайни - един сървър не се пачва (само security!), не се преинсталира, не се сменя ядро. :)

 

Обаче, на обикновенният потребител, какво му пречи да се гаври с desktop-a си? Нека пробва, нека тества.

 

п.с. егати! някъде ми се изгуби един постинг! така ми се пада, щом пиша много......

Там бях сложил линкове към две добри места за step_by_step за ядрото:

http://thomer.com/linux/migrate-to-2.6.html и

http://www.linux-sxs.org/upgrading/migration26.html

...както и да е.

Link to comment
Share on other sites

Taka .. imashe edna podobna tema i predi i mai pitah ama sq da si pitam pak. Dava mi sumati FATAL ERRORS pri startirane. Edna ot tqh e v modula oss. Kompiliram qdroto sys oss i bez oss i v dvata sluchaq mi dava. sounda mi e VIA AC97. Idei ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...