Jump to content
BulForum.com

CPU - WaterCooling


Recommended Posts

AMi da ti kaja chesno, ne e koi znae kakvo postijenie tova, apak i spored men podavash prekaleno mnogo naprejenie na qdroto ;) vse pak tova e DLT3C i edva li mu e neobhodimo tolkova, namali malko naprejenieto bi trqbvalo da padne i temeperaturata na procesora s nqkoi drug gradus, a ianche ne ti e chak tolkvoa dobra temepraturata, napravi si bloka ot med ;) i shte postignesh po niski temepraturi, zashtoto 52*C pri idle si e dosta ;) Az s moq procesor na 2300MHz sys vyzdushno pri full load na 1.650 e stabilen na 5000 oborota i na full load sled okolo 12-18 chasa temepraturata e 53-54 gradusa, taka che neshto ne si napravil kakto trqbva. Rezoltata ti e slab ;) Apak i sigoren li si che tova vodno shte izdyrja 24/7??? Tochno v mometna testvam sys prime na 2.0GHz@1.5v (zadadeni ot bios) i ventilatora ot signamturata mi na 5000 oborota i temepraturata e 45*C - sistemata mi e natovarena ot 18 chasa. Zemi da pomislish vyrhu smqna i na pompata, trqbva ti pone 1200l/h. Ama spored men problema ti idva ot vodniq blok zashtoto e ot alominii i ne e dostatychno dobyr inache vsichko ostanala ne bi trqbvalo da syszdava problemi ;) Uspeh, oshte dosta izkusorqvane iska da znaesh ;) A da i taiminga na pameta e mnogo kuc trqbva da gonish 11-2-2-2.0 - vse pak tova e CH tq edna ot nai dobrite pameti ;) Apak i (2,5/3/3/5) sa mnogo kuci. I probvai da namalish malko naprejenieto, ne e nujno tolkova, za 1.850v bi trqbvalo da e na 2500MHz pone ;) Apak i ne moga da e razbera kak ustanovi che ti e stabilna sistemata sled 27 min prime 95???? :confused Prime mi e daval greshka na 12 chas :D Az zatova kato testvam go ostavqm pone 16-18 chasa apak i poveche ne e zle. :wub: Zamisli se vyrho dumite mi ;) Ne si postignal nishto neveroqtno, ili shtoto tova e beta versiq i zatova taka ;) Uspeh i chakam da se pohvalish s novi uslehi.

Link to comment
Share on other sites

Zamisli se vyrho dumite mi ;)

XeForce3,

баси, пич ти все едно цял живот си правил водни - така говориш

от кога взе да разбираш толкова само от четене на форуми - "смени си блокчето с медно и ще ти падне температурата" - да бе ! все едно си направил досега 10-15 блокчета и знаеш за какво говориш :sick

я да видим малко снимки на твое водно, гледам много ги разбираш

Link to comment
Share on other sites

XeForce3,

баси, пич ти все едно цял живот си правил водни - така говориш

от кога взе да разбираш толкова само от четене на форуми - "смени си блокчето с медно и ще ти падне температурата" - да бе ! все едно си направил досега 10-15 блокчета и знаеш за какво говориш  :sick

я да видим малко снимки на твое водно, гледам много ги разбираш

Nqmam vodno, obache mi e dostatychno cheteneto po forumite i replikite na potrebitelite koito imat vodno, imashe reviu, vyv comexgroup i tam e dosta dobre napisano vsichko, apak i horata koito sa si napravili vodnite blokcheta ot aluminii sa edinici ;) Apak i ne na malko mesta se e komentiralo kakvo trqbva da e vodnoto blokche ;) Eto i snimka na tova koeto kazah gore da ne si mislite che govora na izust. 288K (Tova e za gorniq mi post)

Link to comment
Share on other sites

хех, аз да съм казал че искам да бия рекорди ... 52/45 градуса ма устройват напълно, най големия зор беше по скоро да е тихо а не да клоквам кат гламав ... а за процесора не съм си играл, може да може и на по малък волтаж ... медно блокче би свалило около 2-4 градуса, не повече (пробвано е и доказано) ... а медтта се обработва несравнимо по бавно ...

тва което може да е по добре е геометрията на блока... разбира се че има много по-ефикасни геометрии ... само дето CPU фреза няма под път и над път а и не работи за без пари ...

тва че е стабилно съм го мерил друг път и за повече от 27мин ... сега прайма беше пуснат само за да стопли процесора на мах

обаче за паметта си далеч от истината че CH-5 е нещо особенно ... не съм си играл много с мойта, имам я от 2 дена .... обаче за сега CL 2 даже и на 200 шина и 2,9В. не ги дава стабилно ... то ест сичко върви де, даже и до 215, обаче кат пусна прайма и гръмва веднага ... това все пак не е BH-5 !!!

Link to comment
Share on other sites

хех, аз да съм казал че искам да бия рекорди ... 52/45 градуса ма устройват напълно, най големия зор беше по скоро да е тихо а не да клоквам кат гламав ... а за процесора не съм си играл, може да може и на по малък волтаж ... медно блокче би свалило около 2-4 градуса, не повече (пробвано е и доказано) ... а медтта се обработва несравнимо по бавно ...

тва което може да е по добре е геометрията на блока... разбира се че има много по-ефикасни геометрии ... само дето CPU фреза няма под път и над път а и не работи за без пари ... 

тва че е стабилно съм го мерил друг път и за повече от 27мин ... сега прайма беше пуснат само за да стопли процесора на мах

обаче за паметта си далеч от истината че CH-5 е нещо особенно ... не съм си играл много с мойта, имам я от 2 дена .... обаче за сега CL 2 даже и на 200 шина и 2,9В. не ги дава стабилно ... то ест сичко върви де, даже и до 215, обаче кат пусна прайма и гръмва веднага ... това все пак не е BH-5 !!!

Razliakta mejdo CH/BH ne e chak tolkova goqlma i mislq che 200MHz na 2.9v bi trqbvalo da gi dyrji bez problem, razbira se ako naistina e originalen CH zashtoto ima mnogo menteta :rolleyes: E dobre kakva ti e faidata da imash vodno ohlajdane i da dyrji temeperatura kakto na vyzdushno? Nali trqbva da ima kqr ot tova che si vlojil 120lv, zashtoto za 60 lv vzimash coolermaster i sym sigoren che shte ti dyrji syshtite temepraturi i pak shte ti e tiho, ne govora za moq model, a za tozi Cooler Master ACB-V83, Soc-A JET 7 blower No razbira se ti si reshvash kakvo da izpozlvash, az samo kazvam che kogato vlgash pari trqbva da ima efektivnost, da poluchish zadovolstvo ot vlojenoto, a ne samo da vlizash v razhodi. Ne iskam da se zaqjdam, samo kzvam mnenieto si, tova e svoboden forum, i mislq che sym si v pravoto, zashtoto nito ubijdam nqkoi nito precha na nechii interesi.

Link to comment
Share on other sites

няма вентилатор който да е толкова тих ...

тоя дет го казваш е 1900-3500rpm, 20.4-37.6m³/h, 21-41dB(A) ... само дето ме съмнява че на 1900 rpm ще върши няква работа а пък 41dB са бая

 

и донякъде си прав за вложените пари ... ама от друга страна за къв ми са по ниски температури въобще ... от това нищо няма да тръгне по бързо ... тоя процесор повече от 2350-2400 няма да докара, ако ще и с течен азот да го охладя ... а и хората за къде къде по-безмислени неща кви пари дават :P ... мен ако ме питаш ми се вижда пък малоумно да си режеш кутията, да си слагаш светещи вентилатори, лампички и прочие хави ... ама си има хора дет за тва дават даже повече от 120лв а реално комп-а си остава същия и не върши повече работа ... така че секи луд с номера си :punk

Link to comment
Share on other sites

няма вентилатор който да е толкова тих ...

тоя дет го казваш е 1900-3500rpm, 20.4-37.6m³/h, 21-41dB(A) ... само дето ме съмнява че на 1900 rpm ще върши няква работа а пък 41dB са бая

 

и донякъде си прав за вложените пари ... ама от друга страна за къв ми са по ниски температури въобще ... от това нищо няма да тръгне по бързо ... тоя процесор повече от 2350-2400 няма да докара, ако ще и с течен азот да го охладя ... а и хората за къде къде по-безмислени неща кви пари дават :P  ... мен ако ме питаш ми се вижда пък малоумно да си режеш кутията, да си слагаш светещи вентилатори, лампички и прочие хави ... ама си има хора дет за тва дават даже повече от 120лв а реално комп-а си остава същия и не върши повече работа ... така че секи луд с номера си  :punk

Tochno tozi procesor koito imash ti ima dosta potencial, toi e ot seriqta koqto e "zlatni broiki" (taka im kazvam az) rabotqt na 1.5v i sa stbilni po default pri dosta golqmo naprejenie, apak i ohlajdaneto zavisi mnogo za nujdata ot naprejenie, kogato bqh sys drug radiator (ohladitel) trqbvashe +0.025v naprejenie na procesora za da e stabilen ot kolkoto sega, razbira se tova veche okazva vliqnie pri po golemite naprejeniq, obache togava ti trqbva dosta dobro zahranvane. Inache te pozdravqvam za rabotata koqto si vlojil vyv vodnoto. Probvai na po nisko naprejenie, na 2.0Ghz s vodnoto bi trqbvalo da vyrvi na 1.525v ta dori i na po malko. Seriqta na tezi procesori e dobra. Vsichko e do kysmet. Nqma nujda da podavash tolkova mnogo naprejenie zashtoto samo pyrjish procesora, apak i gledam che tvoito dyno podyrja do 2.200v tova znachi ako mojesh da mu smognesh da go ohlajdash qdroto dosta visoka chestota ;) Ako ne mojesh da myrdash shinata, mesti mnojitelq, az zatova dimag samo chrez mnojitel zashtoto dynoto me ogranichava do 211MHz ama i mnogo izmycheno vyrvi :D Bi trqbvalo da trygne na 12.5x200MHz na 1.825v pone moq procesor vyrvi na tolkova obache zahranvaneto se dyne. Misylta mi e che procesora ti e s golqm potencial, vyzpolzvai se.

Link to comment
Share on other sites

абе ся съм с един кодеген за захранване и не смея да дигам повече, че 12-те волта вече са извън граници ... чакам сега едн фортрон да дойде, тогава ша видим ... иначе процесора на 2000Мхц тръгва без проблеми на 1,6в. ... ама за 2300 иска над 1,75 май ... нека дойде новото захранване и ще си поиграя пак

Link to comment
Share on other sites

абе ся съм с един кодеген за захранване и не смея да дигам повече, че 12-те волта вече са извън граници ... чакам сега едн фортрон да дойде, тогава ша видим ... иначе процесора на 2000Мхц тръгва без проблеми на 1,6в. ... ама за 2300 иска над 1,75 май ... нека дойде новото захранване и ще си поиграя пак

Emi uspeh. Obache na 2.0Ghz bi trqbvalo da vyrvi i na po nisko naprejenie ;)

Link to comment
Share on other sites

sorry за offtopic.gif

но си взех това с цел да ми стане по-тихо и успях, обаче темп ми се качи от 45 на 51 градуса, което е тревожно имайки в предвид че е с медно дъно и се очакваше да се застуди :angry: Предполагам че е от термо-пастата, която си беше наслоена от производителя, и така и го сложих, но това са само хипотези. Ако има някой с впечатления за този модел да каже дали са си калпави по принцип или да си търся проблема при мен...

SPA04B2.jpgSPA04B2_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

outfaced като за beta1 си се справил прекрасно. Температурата наистина е малко по-висока от нормалното, но според мене има нещо което не е сметнато добре за да е такава. Иска ми се да го видя това охлаждане защото аз също работя по такъв проект и мисля че има начин как да излезне по-евтино и да стане по-ефективно. Иска се тестване за да се намери оптималната конфигурация на всички части по охлаждането.

Малко offtopic: XeForce3 айде да даваш мнения за нещо което си имал достатъчно търпение и нерви да го направиш сам. Не плюй по труда на другите защото благодарение на хора като outfaced в момента има водни охлаждания изобщо. Така че запази си излишните мнения за себе си. Ако ще помагаш помагай ако не си мълчи по добре.

sMARTBomber много е възможно да е от термопастата, но все пак погледни дали е закрепен добре вентилатора. Има възможност щипките да не са паснали добре и да няма добро прилепяне на радиатора към процесора. Случва се чат пат ако не внимава човек. А и да внимава пак се случва :) Смени пастата и виж дали радиатора е закрепен добре за да си сигурен че проблема е наистина в радиатора.

Link to comment
Share on other sites

Малко offtopic: XeForce3 айде да даваш мнения за нещо което си имал достатъчно търпение и нерви да го направиш сам. Не плюй по труда на другите защото благодарение на хора като outfaced в момента има водни охлаждания изобщо. Така че запази си излишните мнения за себе си. Ако ще помагаш помагай ако не си мълчи по добре.

Izvinqvam se. Nqma da govora kogato ne sym dostatychno kompetenten. Uspeh vyv nachinanieto.

Link to comment
Share on other sites

SPA04B2.jpgSPA04B2_2.jpg

и аз си взех същия но при мен температурите паднаха от 47 на 43 градуса (всъщнос благодаря ти че го показа щото от твойта картинка го харесах).

 

Ако не е тайна на кви пари го взе??

Link to comment
Share on other sites

Да бе и аз зарад красотата повече май го взех ама карай. Мисля че е от термопастата и сега ще го сваля че съм се надъхал да я сменя. Иначе го взех за 20 лв, а ти?

Link to comment
Share on other sites

blowup.gif баси не стига че не падна ами се и дигна на 51 градуса. Сложих паста от Titan онази метализираната. Специално гледах да съм го наместил, ръба да съвпадне и тн... май ша го продавам тоя красивия дееба...furious.gif
Link to comment
Share on other sites

абе тая паста на ТИТАН е супер в... не В ми напрао ОТ гъ*а :(

гадна е и само цапа :) нямаш ли паста на Спайър (ако има такава :) ) със куулер-а ?

Link to comment
Share on other sites

абе тая паста на ТИТАН е супер в... не В ми напрао ОТ гъ*а :(

гадна е и само цапа :) нямаш ли паста на Спайър (ако има такава :) ) със куулер-а ?

Абе имаше си оригинална на кулера сложена ама с нея даваше 50 градуса, което хич не е нормално, при положение че със стария ми кулер, отпреди 3 години-малък и нещастен, си държеше 43-45 градуса без проблем. А с тоя големия се излага, баси тъпото g.gif

 

ЕДИТ: сега скочи даже и на 52 градуса и нагло си ги държи throw.gif

Link to comment
Share on other sites

начи хуу че не съм си зел такъв :) иначе много ми хареса ...

а си зех КуулърМастър :) (35 градуса сега и 45 натоварен :) )

Link to comment
Share on other sites

начи хуу че не съм си зел такъв :) иначе много ми хареса ...

а си зех КуулърМастър :) (35 градуса сега и 45 натоварен :) )

JIS Tvyrdo te podkrepqm, za X-Dream-a perfekten ventilator za malko pari shtom mi dyrji "pechakta" na 1.775v na 60* gradusa pri 2400Mhz na full load 4-5 chasa za sega :D dobre e spored men, e verno e che e dosta shumen. A inache za Spire perkata e perfektna ama radiatora sux.

Ama nie e obyrnahme temata dosta na LAF :rolleyes: a ianche az izpozlvam pasta ot vikivat kupih si edna kutiika za 4 lv :D moga da "namaja" okolo 1000 procesora ta i poveche :wir

Link to comment
Share on other sites

sMARTBomber понякога при смяна на охладителя някои дъна започват да дават грешни показания. За да се увериш че всичко е наред просто отвори компа и пусни да натовариш процесора и пробвай с ръка каква ти е температурата. Ако нагрява много би трябвало да усетиш леко парене. Не разчитай само на показанията на дъното. Ако не се е случила някоя дефектна бройка или не добре уплътнена медна пластина може да се получи същия ефект. Така че провери на ръка рестартирай настройките на биоса и ще прецениш файда има ли от новия кулер или не :)

JIS по какво преценяш че пастата на Титан е в гъзъ. За един нормален овърклок е идеална. За екстремни изпълнения разбира се не върши работа, но за средна ръка е идеална.

Btw sMARTBomber така и не спомена какво процесорче охлаждаш :) Няма да е зле да го споменеш :) Но 99% според мене проблема ти е в показанията на биоса отколкото във охладителя. Не е физически обосновано по голям радиатор с по голям вентилатор да охлажда по зле от по малки такива :) Има някъде проблем трябва да се реши :) Така че дейставаи и не се притеснявай :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...