Jump to content
BulForum.com

4gb ram s winxp


wbyte

Recommended Posts

ramta e 4 x 1gb ddr2 plo4ki - windowsa mi zasi4a samo 3,5gb(ot properties na "my computer"), bios-a si gi zasi4a kato 4gb?

ne 4e e golqm problem, no prosto da popitam.

izvinqwaite za latinicata no v momenta mi e precakan kirilizatora :)

Link to comment
Share on other sites

Точно :) Слагай x64ката или Vista 64битовата и ще можеш да ползваш всичката памет. Проблема се получава от заделяне на памет за буфери с PCIe картите - при мен откриваше 3.2GB и поради тази причина си сложих Win64 и определено съм по-доволен. Може и да е субективно - 2гб не са малко но едва ли дори за работата на windows explorer биха повлияли но като че ли работи по-добре... вероятно защото повечето shell extensions които преди не съм си играл да ги махам сега просто не работят а тъй като са ми излишни по начало така даже ми е по-добре :)

Link to comment
Share on other sites

И да не я сетне... това, че в уиндоуса пише, че има само 3,5 гб не значи, че ОС-а не адресира до всичките 4 ГБ (т.е. да се знае, че адресира). Друг е въпроса колко добре се справя при работа с 4 гб като КПД спрямо по-малко ГБ. А и имай предвид, че когато бозата работи с рама тя обхожда целият масив и това забавя леко работата. Като добавим факта, че обикновено плочките с по-голям капацитет са по-бавни от тези с по-малък, може да се получи така че компа да ти е по-бавен на някои тестове. Виж ако кешира големи данни за работа... то количеството рам определено ще се усети като един голям + (но не шевролет :lol: ).

Link to comment
Share on other sites

Правилото при RAM-a е че колкото повече толкова по-добре. Верно може да не си заслужава цената за %та подобрение който ще настъпи а и в някои тестове може да не е по-добре - за по-зле не вярвам да е аз примерно не виждам с какво плочка от 256мб ще е по-бърза от нормална 1GB... не вярвам човека да си е взел плочки по 2 или 4г а 1г вече е нещо съвсем стандартно. Аз съм с 4 плочки по 1г на OCZ на 800mhz (2 кит-а) и като тайминг тогава когато ги взимах нямаше по-добро... При всички положения ще е по-добре въпроса е в кои програми ще се усети някаква разлика и в кои не. Мен лично много ме дразнеше това че не ми ползваше цялата налична памет, иначе за 0.5гб едва ли ще е особена разликата но в случая въпроса е принципен :) Пък и процесора ми е 64 битов - що да не си го ползвам както се полага?

Link to comment
Share on other sites

Ти може и да не можеш... но много други виждат. Латентността RAS/CAS ако ти говори нещо...

Отделно ако приемем, че в РАМ-а се кешира ~ 1,5 GB, то повярвай ми машина с 2 GB ще е по-бърза от същата машина ако има 4 GB /разбира се ако се кешира и малко над 2 ГБ, то 2та машина изхвърча напред/. В нета има не малко информация по въпроса. За да го обясня накратко и в същото време нагледно и лесно за възприемане: Ако търсиш нещо, къде ще ти е по-лесно да го намериш... във вариант където кутиите са само 2 или където са 4 (да се разбира 2 гб и 4 гб). Вярно въпросните закъснения са минимални и човек трудно може да ги усети, но това не значи, че ги няма.

А 64 битовото ХР според мен не става за игри... забелязва се загуба на производителност в повечето заглавия. Да не говорим, че има някои, които отказват да тръгнат. А и пак казвам... това че пише 3,5 ГБ не значи, че ОС-а не може да ползва всичките 4.

Link to comment
Share on other sites

Според мен не ти е проблема в Windows-а, а в дъното или по-точно драйверите му. Windows-а ти показва това, което ти засича като хардуер. Ако засича 3.5 - значи работи на 3.5

Link to comment
Share on other sites

Хайде бе... а в биоса като пише 4 тогава какво.. дъното чете ли 4 или не? Ходи седни прочети малко, пусни някой тест и тогава кажи нещо. Да не говорим, че драйвъри за РАМ за сефте чувам да има. Или както ти си се изразил драйвъри за дъно, които да оказват влияние колко РАМ да вижда компа.

Link to comment
Share on other sites

Луда работа... А дали има и драйвери и за изходите на аудиото на дъното - на изходите примерно да има 2х200Вата :)... със специален драйвер :)

Link to comment
Share on other sites

Луда работа... А дали има и драйвери и за изходите на аудиото на дъното - на изходите примерно да има 2х200Вата ... със специален драйвер

Хех, а за електрожен как става? :devil

 

В книжката към всяко дъно си пише, Due to the limitation of Windows 32-bit operating system, when more than 4GB of physical memory is installed, the actual memory available for the operating system will be less than 4GB; Windows 64-bit operating system doesn't have such limitation.

Link to comment
Share on other sites

Ще го напиша още 1 път дано този път го осъзнаеш и ти и Yorkie и dvdrw:

 

Проблема с паметта е че се заделя адресно пространство за комуникация с периферията и специално с PCIe картите.

 

Моето дъно има 2 PCIe слота и на 2та имам карти. Затова разпознава 3.2гб WinXP*32 вместо 4. Гъза да си скъсаш от инсталиране на драйвери това няма да се оправи освен с инсталирането на 64битова операционна система. Това е положението.

 

 

 

Сега по същество за смешните неща които чак днес забелязах:

 

 

Ти може и да не можеш... но много други виждат. Латентността RAS/CAS ако ти говори нещо...

 

 

Хахахаха голяма веселба. Латентност... хахахаха... и RAS/CAS да са свързани с количеството разпознат RAM а не само с неговото бързодействие... хахаха сериозно ме развесели...

 

 

Отделно ако приемем, че в РАМ-а се кешира ~ 1,5 GB, то повярвай ми машина с 2 GB ще е по-бърза от същата машина ако има 4 GB /разбира се ако се кешира и малко над 2 ГБ, то 2та машина изхвърча напред/.

 

Хахахаха това как не съм го видял по-рано.. .хахахахаха RAM-a да се кешира... и къде ако смея да запитам? В процесора може би? Хахахаххахаа момче сериозно ли го вярваш това което си написал?

 

 

 

В нета има не малко информация по въпроса. За да го обясня накратко и в същото време нагледно и лесно за възприемане: Ако търсиш нещо, къде ще ти е по-лесно да го намериш... във вариант където кутиите са само 2 или където са 4 (да се разбира 2 гб и 4 гб). Вярно въпросните закъснения са минимални и човек трудно може да ги усети, но това не значи, че ги няма.

 

Хахаха по тази логика разкарай възможно най-много RAM и машината ще ти излети в небесата. Остави си 256мб за да са възможно най-малко "кутиите".... хахахаха леле човече толкова да си бил заблуден не е истина.

 

 

 

А 64 битовото ХР според мен не става за игри... забелязва се загуба на производителност в повечето заглавия.

 

Ох не знам да се смея ли или да плача. По-големи глупости от това само професор Вучков е способен да изтърси за единица време!

 

 

Да не говорим, че има някои, които отказват да тръгнат.

 

Което повярвай ми е проблем на самата инсталираща програма а не на операционната система. Всички 32 битови приложения (включително и игри) могат да работят безпроблемно на Win64.

 

 

 

А и пак казвам... това че пише 3,5 ГБ не значи, че ОС-а не може да ползва всичките 4.

 

Ами кажи го на windows-a защото и аз съм с 4гб а разпознава 3.2гб...

Link to comment
Share on other sites

Ще го напиша още 1 път дано този път го осъзнаеш и ти и Yorkie и dvdrw:

 

Проблема с паметта е че се заделя адресно пространство за комуникация с периферията и специално с PCIe картите.

 

Моето дъно има 2 PCIe слота и на 2та имам карти. Затова разпознава 3.2гб WinXP*32 вместо 4. Гъза да си скъсаш от инсталиране на драйвери това няма да се оправи освен с инсталирането на 64битова операционна система. Това е положението.

Сега по същество за смешните неща които чак днес забелязах:

Хахахаха голяма веселба. Латентност... хахахаха... и RAS/CAS да са свързани с количеството разпознат RAM а не само с неговото бързодействие... хахаха сериозно ме развесели...

 

LOL... ROFL...IMAO... OMFG... ти просто доказа, че четеш през редовете!!!

Хахахаха това как не съм го видял по-рано.. .хахахахаха RAM-a да се кешира... и къде ако смея да запитам? В процесора може би? Хахахаххахаа момче сериозно ли го вярваш това което си написал?

Да не се повтарям... ти пак си се повторил... чел си и си разбрал... по-скоро недоразбрал. Казах ако в рама се кешира data.

Хахаха по тази логика разкарай възможно най-много RAM и машината ще ти излети в небесата. Остави си 256мб за да са възможно най-малко "кутиите".... хахахаха леле човече толкова да си бил заблуден не е истина.

По тази логика разкарай възможно най-много рам, която не се използва и да машината ще върви по-бързо. Ако искаш на бас се хващам...

Ох не знам да се смея ли или да плача. По-големи глупости от това само професор Вучков е способен да изтърси за единица време!

И аз... ти не само не си даваш да усмислиш написаното ами отговаряш в духа на това, което си разбрал... хахаха.

Което повярвай ми е проблем на самата инсталираща програма а не на операционната система. Всички 32 битови приложения (включително и игри) могат да работят безпроблемно на Win64.

Ами кажи го на windows-a защото и аз съм с 4гб а разпознава 3.2гб...

С тая смотана емулация, която се прави за windows64 съвсем не е нужно всичко да работи под него така както работи под 32 битовия. Ама понеже си голям капацитет ако искаш пак на бас да се хванем, че ще ти намеря приложения дето ще ти сринат 64та, но ще вървят като пушка на 32та. Ти разбира се като Вучков реши да обощиш всичко...

Разпознава ти само 3,2 ГБ щото толкова е решил да ти разпознае... следващият път прочети внимателно написаното... може и да разбереш нещо. Ще ти дам подсказки - /PAE switch при буутване. И проблема не е в windowsa, а че тъпият ти PCI хардуер е 32 битов. И понеже не съм сигурен, че такъв капацитет като теб ще разбере казаното от мен... ето ти 2 линка малко да се образоваш!

http://www.interact-sw.co.uk/iangblog/2005/08/05/is3gbenough

http://support.microsoft.com/kb/291988

Дано поне това успееш да прочетеш правилно!

Link to comment
Share on other sites

Да не се повтарям... ти пак си се повторил... чел си и си разбрал... по-скоро недоразбрал. Казах ако в рама се кешира data.

 

Верно никога нямаше да ми дойде на акъла че това което имаш предвид е че в рам-а се кешира информация и това което си мислел че бави е това че в рам-а се пази част от съдържанието на диска и ти си мислиш че ако се чете от диска отново и отново ще е по-бързо отколкото от кеша в рам-а. По груби сметки RAM-a е около 1000 пъти по-бърз от диска (може и повече). Т.е. според твоята аналогия ако имаш 100 кутии в които да проверяваш когато търсиш нещо пак ще е по-бързо отколкото да идеш от Пловдив до Пазарджик за да го вземеш. Настрана че за тази работа хората отдавна са измислили хеш таблици и други тарикатлъци така че да не проверяват всичко наред ами да претърсват много по-малко информация а не да сканират 2гб. Както и да го въртиш и сучеш ако на 1 компютър му сложиш 32гб рам ще работи много по-добре отколкото с 1 или с 2гб именно заради въпросното кеширане.

 

 

 

 

По тази логика разкарай възможно най-много рам, която не се използва и да машината ще върви по-бързо. Ако искаш на бас се хващам...

 

Освен да почне да консумира по-малко ток няма да тръгне по-бързо. На какво искаш да се обзаложим? Само не почвай с "ама ако имам двуканална 512мб и сложа още 1гб ама с по-бавни latency-та" то ще се забави при SuperPI-то.... Говорим за една и съща памет просто в различни количества.

 

 

С тая смотана емулация, която се прави за windows64 съвсем не е нужно всичко да работи под него така както работи под 32 битовия. Ама понеже си голям капацитет ако искаш пак на бас да се хванем, че ще ти намеря приложения дето ще ти сринат 64та, но ще вървят като пушка на 32та. Ти разбира се като Вучков реши да обощиш всичко...

 

Емулацията не бави в пъти а в проценти и то няма и 5% и е именно заради switch-ването на процесора от 32 в 64 битов режим. Не чак толкова колкото си я мислиш и не е като да си пуснал друга операционна система под VMWare.

 

 

Разпознава ти само 3,2 ГБ щото толкова е решил да ти разпознае... следващият път прочети внимателно написаното... може и да разбереш нещо. Ще ти дам подсказки - /PAE switch при буутване. И проблема не е в windowsa, а че тъпият ти PCI хардуер е 32 битов.

 

Ами обясни им го на ASUS (P5WD2-E Premium ми е дъното) колко им е скапан хардуера или пък на NVidia (6600 LE - не играя на игри, по-сериозна не ми трябва) че видеокартите им не струват - избери кой от 2та производителя ти е по-несимпатичен и обвини него :)

 

/PAE не помогна при мен и както можеш да се сетиш това е първото което човек би се сетил да пробва. Освен това то ще помогне от 2 до 3гб но не и за 4те... я попрочети добре линковете които си ми дал.

 

Също така ако не си обърнал внимание погледни от статията на microsoft.com на следното нещо:

 

• Microsoft Windows 2000 Advanced Server

• Microsoft Windows 2000 Datacenter Server

• Microsoft Windows Server 2003, Enterprise Edition

• Microsoft Windows Server 2003, Datacenter Edition

 

 

Статийките са хубави и навремето изчетох още маса подобни и в крайна сметка нищо не помогна освен инсталирането на Win64. Хайде сравни frames per second на любимия си shooter под Win32 и Win64 и дай резултатите да видим колко драстична е разликата от тази емулация която толкова смяташ че бави :)

 

 

 

PS: би ли ми показал какво точно смяташ че не съм разбрал и кои редове не съм прочел за първия твой цитат че аз нещо не можах да се светна ;)

Link to comment
Share on other sites

"djadomraz: Ще го напиша още 1 път дано този път го осъзнаеш и ти и Yorkie и dvdrw:

 

Проблема с паметта е че се заделя адресно пространство за комуникация с периферията и специално с PCIe картите.

 

Моето дъно има 2 PCIe слота и на 2та имам карти. Затова разпознава 3.2гб WinXP*32 вместо 4. Гъза да си скъсаш от инсталиране на драйвери това няма да се оправи освен с инсталирането на 64битова операционна система. Това е положението."

 

Аз няма какво да осъзнавам. Наясно съм, че няма да разпознае.. не знам какво се чекнеш с мен!?!?

Отворете гугъл и прочетете цялата тема, от която няколко човека сте писали явно... но сте чели между редовете....

Link to comment
Share on other sites

Аз няма какво да осъзнавам. Наясно съм, че няма да разпознае.. не знам какво се чекнеш с мен!?!?

Отворете гугъл и прочетете цялата тема, от която няколко човека сте писали явно... но сте чели между редовете....

 

Освен да си бил леко саркастичен за цитата по-долу пък аз да не съм схванал иронията...

 

Луда работа... А дали има и драйвери и за изходите на аудиото на дъното - на изходите примерно да има 2х200Вата ... със специален драйвер

 

В такъв случай приеми моите извинения - аз като по-стар и закостенял човек се бъркам чат-пат :)

Link to comment
Share on other sites

/PAE не помогна при мен и както можеш да се сетиш това е първото което човек би се сетил да пробва. Освен това то ще помогне от 2 до 3гб но не и за 4те... я попрочети добре линковете които си ми дал.

След като е първото, което би прбвал човек би трябвало да знаеш, че това

 

APPLIES TO
•	Microsoft Windows XP Professional

пише си го на сайта... ама и това не си го дочел.

И да има начин да се ползва всичката рам. почни да четеш от:

So your memory's all still available, it just happens not to be contiguous........[
.....So if you chose your motherboard wisely/flukily, all 4GB will be available to you. However, if you're unlucky you'll find your memory map looks like this...

Има и подобно описание в сайта на microsoft, но не ми е в букмаркс. Тъй като напоследък Dell имаха проблеми покрай ALienware и хората купили тези машини (4 GB + SLI конфигурации), то от DELL препращаха към даденият линк. Че не малко хора мрънкаха.

 

Що се отнася за приказките ти за бъзодействието на Рам-а спрямо харддиска... уви не си разбрал... отново. Хубаво е все пак че си го написал, така ако някой незнаещ се интересува може да го разбере. :laughing: Изобщо не ти говоря за двуканален режим и за супер ПИ, която програма се старае да натовари целият наличен рам. Явно и примерите ми толкова си разбрал та няма да правя нови, за да ти изяснявам какво съм имал предвид. 5% загуба на приръст може да имаш ако си гледаш пощата, има приложения където хич не са 5%. А в някои игри е над 20%! А защо аз трябва да обвинявам някой за твоите проблеми. Ми имай си ги, на твойта глава са, ти се оправяй.

Нямам намерение да обсъждам повече тази тема... още повече, когато това което кажа не се разбира.

Link to comment
Share on other sites

Явно не обясняваш щом на 2 пъти нищо не съм разбрал от писанията ти както сам казваш. Това което си посочил общо взето зачеква темата и в крайна сметка не се вижда какво следва да се направи освен да си смениш дъното и да експериментираш докато намериш такова което да работи с 4гб рам или да почнат с google да се ровят докато евентуално намерят нещо по въпроса което евентуално ще помогне ама докато не се пробва няма да е ясно ще стане ли.

 

Както и да е - програмите с които аз работя са 64 битови и слабо ме вълнува дали някоя игра е с 5,10 или 20% по-бавна след като не играя а това което съм пробвал на моята машина не съм забелязал забавяне но пак казвам че аз не играя - пробвал съм няколко игри колкото да видя работят ли - е работеха...

 

Ако искаш обясни хубаво на хората които ги вълнува къде какво да погледнат и да направят за да ползват 4ГБ с WindowsXP, ако не искаш недей - твой e избора. Аз съм се оправил и съм доволен от това с което съм и всичко си ми работи перфектно :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...