Jump to content
BulForum.com

Solari 9 Problem inststal


Recommended Posts

imam chustvoto che shte installvata solaris bez da znaete za kakvo shte go izpolzvate, iA kato stana vapros za Solaris 10, kakvo si mislish che ste go installnesh s natiskane 2puti next? za fstype izpolzvai swap

V rabotata mi predstoi da minem na nego sled okolo godina da re4em. Prosto iskam da go instalriam i da go porazgledam. Pravih razni experimenti ne samo s natiskane na dava pyti NEXT no ne stava ... pisal sym po gore po temata.

Kakyv swap da izpolzvam ? obqsni po to4no i konkretno molq, nqmam golqm optit.

Link to comment
Share on other sites

mi nadqvam se konflicta s hardware da si go razreshil ve4e i che si nameril nqkakuv izlishen hdd. az ti preporuchvam edno hdd okolo 3gb za installacia, i posle s nqkoq programa kato partition magic da si napravish ufs dql na drygiq hard i da go mountvash v sluchai che ti trqbva pove4e diskovo prostranstvo.

solaris filesystem savpada sus swap...

 

:ghost

Link to comment
Share on other sites

edno hdd okolo 3gb za installacia, i posle s nqkoq programa kato partition magic da si napravish ufs dql na drygiq hard i da go mountvash v sluchai che ti trqbva pove4e diskovo prostranstvo.

solaris filesystem savpada sus swap...

По нанатък може да намеря отнякъде едно HDD за експеримента. На мойта щайга имам 2x 120 GB HDD-та. И съм си инсталнал Partition magic 8.0 и Boot magic 8.0 на отделен FAT дял. И Сега машинта а е мултибуут. Имам инсталиран и Linux Fedora на втория HDD, но всичките ми останали дялове са NTFS. BrouseMan ми подхвърли идеята ако падне отнякъде някаква по стара машинка от моята да го инсталнем на нея и да го поразгледаме. Аз всъщност го видях инсталиран на служебен компютър вслужбата - Целерон 700Mhz. И го поразгледах малко. Беше с негова си графична среда. Иначе директориите и имената им са много подобни на Линукските. Колегата ходи на курс в София и донесе записки, а аз от моя скромен опит с Лимункс намирам много прилики. Ходих и на Линукс феста на 1 май и там понаучих някои нещица. Но просто нямам добра основа още да се справям сам. Гледам по книжарнците една книжка Линукс - професионално ръководство и мисля да си я купя по нататък. Ще гледам и когато мога да ходя на срещите на клуба.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
a i pi4 ti si nameril s kakvo da se bazikash s durveniikata na Sun za i386 .. :))

Priqtel nqmam pod ryka sparc ta da se byzikam na nego. To neka si e dyrveniika, ama ne6to se cingani i ne iska da se instalne. Popadna mi slu4aino edna ma6inka - PIII na 700 Mhz, 256 RAM, 10 GB HDD, I tuk ne iska da se istlalne, Na rabotata ina4e 6te imame i pone 2 PC bazirani rabotni stancii imenno po tazi dryveniika. Taka 4e iskam da go porazu4a na jivo o6te predi da sa do6li. Ina4e vsi4ko ostanalo 6te si e na sparc. Cqlata sistema relano vreme.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
  • 4 weeks later...

А някой да знае как се кирилизира Solaris, че имам един познат в Германия който там е принуден да бачка със него и не знае как да си го кирилизира.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
А някой да знае как се кирилизира Solaris, че имам един познат в Германия който там е принуден да бачка със него и не знае как да си го кирилизира.

Аз така и не можах да го инсталирам. Така чеи представа си нямам. На сайта на SUN може и да пише нещо по въпроса или евентуално Линукската кирлизация м :( оже да стане, но не сигурно ... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Де да знам и аз, ако има Х значи може през него да стане кирилизацията, ама като никога не съм се занимавал със Solaris - не знам ... Ако ползват някъв извратен друг вид графична среда а не Х?

Link to comment
Share on other sites

Де да знам и аз, ако има Х значи може през него да стане кирилизацията, ама като никога не съм се занимавал със Solaris - не знам ... Ако ползват някъв извратен друг вид графична среда а не Х?

 

А каква да ползват? Той пак си е unix-базиран и ако не е XFree, то ще е xorg. Само не разбрах защо само през X ще може да се кирилизира?

Link to comment
Share on other sites

Най после успях да го инсталирам. :) Колегата системен администратор в службата ми помогна. Оказа се че трябвало да му се укажат видеокарта и монитор. Липсва му широка поддръжка на хардуер. И освен това като му кажеш че си в БГ и не си познава дисковете. Казва че нямало солариски софтуер на тях. Аз успях да го излъжа че съм в щатите и тогава тръгна инсталацията. Графичната среда е CDE 1.5. И си използва Х само че не знам какъв точно. Кирилизация няма. Изтеглих си опън офис - OOo_1.1.4_SolarisIntel_install.tar.gz.,обаче не мога да го инсталирам. Казва ми че не можел да намери директория или файл в /var/tm/..... s imeto sv001.tmp. Като му създам ръчно такава директория там - иска следващата с пореден номер и тн ... Опитвам се да четя документацията с опън офиса и ман страниците в конзолата но по умен не ставам :(. Иначе е стабилен точно като "дръво" и дуракоустойчив :) Иначе го поразрових и общо взето е много подобен на линукса. Но не съвсем, има да се учи още много .....

Link to comment
Share on other sites

А каква да ползват? Той пак си е unix-базиран и ако не е XFree, то ще е xorg. Само не разбрах защо само през X ще може да се кирилизира?

По-точно аз знам през Х как става :) Не съм казал, че няма друг начин. Както и да е - аз просто питах как става.

Link to comment
Share on other sites

По-точно аз знам през Х как става :) Не съм казал, че няма друг начин. Както и да е - аз просто питах как става.

Не знам ве братчед. Аз тепърва има много хляб да ям ..... През Хикса няма начин да няма начин. Все някой трябва да знае... Поле за експериметни има много :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Успях да подкарал Соларис 10-ката с Джава - Гном графичка среда. Има и кирилизация но е няккава руска която не съпада нито с фонетичната нито с БДС. Иначе работи много стабилно. Качил съм я тук Който има ентусиазъм нека пробва :) Идеята е да се усъвършенстваме :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

И пак сме тука :) Соларис 10-ката и върви добре. Успях да му накачоря някои неща, но не мога да намеря Мплейър компилиран за Соларис10 или сорса да си го компилирам сам. А някой може ли да ми каже как мога ръчно да променям резолюциията и къде ? - в конфиг фаила на Х-а ли ? Друго което ми трябва е

Hummingbird Exceed v10.0 Multilingual Winall. Намерих го Р2Р мрежите но се тегли със скоростта на полудяла мравка :) Ако може някой да го качи във вареза.

Link to comment
Share on other sites

Eto q i gre6kata koq se polu4ava prikompilciqta

 

 

loading cache ./config.cache

checking host system type... i386-pc-solaris2.10

checking target system type... i386-pc-solaris2.10

checking build system type... i386-pc-solaris2.10

checking for gcc... no

checking for cc... no

configure: error: no acceptable cc found in $PATH

 

 

 

Ne znam kak da prodylja. Nqkoi ako moje da pomogne. Blagodarq predvaritelno

Link to comment
Share on other sites

gcc-to ti e v /usr/sfw/bin - dobavi putia v PATH variable-to i please RTFM

 

Може ли да обясниш по подробно ? Къде да го търся PATH variable-to и какво да направя там ? Аз иначе инсталирах всичките дискове на 10-ката. И Companion CD-то. Там ги има компилатори, библиотеки и тн.. А знаеш ли как да си подкавам KDE-то ? Има и други window manageri, но ги няма в опциите при log in.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
KingoftheROAD ти нормален ли си?Кви са тия 5 пост-а един след друг?Ти за бутон EDIT някога чувал ли си?

 

 

Извинявай, проблем ли има ? Мисля че този форум си има админи или модератори които да се занимават с охлюви като мен. Ако на теб ти пречат моите постове тук обърни се към който трябва.

Link to comment
Share on other sites

KingoftheROAD ти нормален ли си?Кви са тия 5 пост-а един след друг?Ти за бутон EDIT някога чувал ли си?

Постовете са през доста време и без да са за едно и също нещо ;).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...