Jump to content
BulForum.com

HDD podryjka na dynoto


Recommended Posts

Imam edin takyv vypros...iskam da si kupia nov hard samo deto nishto ne razbiram ot hardware i samo predpolagam che dynoto moje i da ne go podarja ako e po-goliam. Razgledah vsichki upatvania, manual-i, site-ove i kakvo li oshte ne no za IDE ne pishe do kolko podarja skapanata kitaiska mashina Gigabyte. Pitam kak moga da razbera taia rabota. Blagodaria predvaritelno.

Link to comment
Share on other sites

Значи по-старите дъна имат наистина проблеми с по-големите хардове, като се срещат няколко т.нар. горни лимити в това отношение:

например 8GB, 32GB. Има и над 160ГБ и под 1 ГБ лимити, но те вероятно няма да те засягат.

Старото ми дъно TX100 (1997-ма) имаше лимит от 32ГБ и въпреки това подкарах моя 40ГБ диск с ръчни настройки без проблем.

Освен ако не взимаш 200+ГБ диск, 99.9% ако дъното ти е след 2000-та, ще го поеме.

Отиди в БИОС и там виж максимално допустимите стойности за Head, Cylinder, Sector, и сметни максимално поддържания размер. Най-проблемно е с Cylinder, ако не поддържа повече от 64K стойност, понеже хардовете поддържат LBA, можеш ръзно да зададеш за Head например 128 (което физически е невъзможно :) ) и цилиндрите да ги дадеш около 20000, но това е тънкост само ако дъното забие при автоматичното разпознаване на харда.

Т.е. моя 40ГБ диск има около 77 000 цилиндъра според производителя, и там БИОС забиваше на стария комп. който не можеше да борави с повече от 64К цилиндри.

Link to comment
Share on other sites

Blagodaria vi momcheta.

Dynoto e Gigabyte Socket A Motherboard GA-7VTXE+ ili GA-7VTXH+.

Te mai sa pochti edni i sashti taka che ne viarvam da ima goliamo znachenie. Principno sega sam s 10GB i sa mi kraino nedostatachni. Misleh si za 80GB ili 120GB. Dali shte e vazmojno? Ako mojete da mi kajete shte ste zlatni.

Link to comment
Share on other sites

Нямаш проблеми! Лимита от 32 ГБ отдавна е загърбен в миналото, дъното не ти е старо, аз лично видях оферта в нет-а с същото дъно и 80 ГБ хард, можеш да започнеш да се притесняваш само ако мислиш за диск от 128ГБ нагоре, за 120 няма да има проблем! Но дори и за по-големи дискове, с ръчни настройки можеш да подкараш и 256 ГБ хард. :)

Т.е. след 32ГБ лимита, следващата стойност е 128, така че 120 ГБ не са проблем.

Link to comment
Share on other sites

Eeee tedy bravo be. Ne ubivaite vestitelia kazvat az vikam ne ubivaite vestitelia ot celuvki. Predpolagam che niama da si padnesh mnogo po men ta i niama da i da gi iskash. Stava li da gi predam na jena mi? Inache tova e prekrasna novina. Sega samo da se chudi chovek zashto si zatrih 50-60 kinta na viatara sled kato se iznervih che niama da stane rabotata. Imah bash 170 lefa a mi iskat 168 za 120GB. Eh kakto i da e shte si gi izrabotia pak...uj... Pak blagodaria. Jivi zdravi.

Link to comment
Share on other sites

моето старо дъно дето е беше от преди ... 3-4 години па и не знам преди още колко е излязло в производство :wacko: си ми работише сегашния 80GB HDD :)

па и беше АCORP :) дъното

Link to comment
Share on other sites

http://tw.giga-byte.com/MotherBoard/Produc...s_GA-7VTXE+.htm

 

Hhehe 4e to dyncito ti ne e tolkova lo6o, kolkoto go misli6. S update na BIOS i novite Atloni po 13m tehnologiq poddyrja

Ina4e- kyvto ti dusha saka HDD - poddyrja ATA 133, taka 4e v tova otnoshenie nqma da ima6 problemi. Kato izbirash pomisli dali da ne si vzme6 HDD s 8MB bufer. Pri golemite diskove se use6ta!

Link to comment
Share on other sites

Be az tam biah i gledah... Ama na men ne mi li pishe supports up to 256GB HDD az niama da go razbera. Nali ti kazah...pylen laik. Blagodaria vse pak. Az mislih che e bokluk tva dyno ama iavno moite hora sa slojili neshto deto go biva. Ama to ne beshe i otdavna de...2godini niakade. Blagodaria vi oshte vednaj. Ei sega samo triabva da nameria oshte niakoi lef i da zakupia saotvetnia produkt.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...