Jump to content
BulForum.com

Омазване на Windows network names (NetBIOS names)


Recommended Posts

Правя отделна тема тъй като смятам че ако post-на във еврокомския раздел едва ли ще се забележи толкова добре до колкото искам :) Знам много добре че форума няма общо с евроком затова нека всички заедно да обсъдим проблема.. може би и още някой от вас е изпитвал подобни проблеми.

 

Та значи... Мамка им на Евроком!!! :angry: :angry:

 

Днес три часа съм се борил със следния проблем: Компютър от мрежата, вързан директно към модема на евроком (с цел рутиране в случая) по някаква причина (най вероятно поради някаква простотия във DHCP сървъра на EK) си забравя NetBIOS имената или нещо от сорта...

 

като по този начин единствения начин да достигне до останалите компютри в мрежата остава по IP по следния начин:

 

\\192.168.0.100\share

 

а не както би трябвало със:

 

\\Julia\\share

 

TCP/IP работи..

 

първо си помислих че е просто поредното сбозяване на Windows-а но се оказа че колегата паралелно с мен бори същия (с може би леки още по-непредвидими разлики) в съвсем друга фирма свързана към Евроком...

 

Отделно .. моята домашна мрежа от 2 компютъра (Linux за router и Windows - клиент) също започна да прави мизерии по подобен начин - всичките ми shortcut-и към мрежовите shares не сработват преди да resolve-на ръчно Linux-а чрез My Network Places. Първо си мислех че съм омазал конфигурацията нещо но сега съм убеден че е станало след като ми се наложи преди няколко дни да върза windows-a директно към модема за да тествам OpenVPN за win32. Както и да е...

 

Като цяло има разлики между ситуациите:

 

1. във фирмата при която бях днес - рутиращото XP не можеше изобщо да влезе във workgroup-ата си. .. вижда себе си единствено при създаване на нова, но при добавяне на друг компютър от мрежата във новата workgroup-а се стига до същия не успех.

 

2. при фирмата на колегата ... общо взето до колкото той ми каза различни компютри от мрежата се държат по различен начин със NetBIOS имената но в крайна сметка пак се е наложило да се правят ръчно shortcut-и до важни ресуси по IP. (вкл. принтери от мрежата, колкото да не им умре работата на хората)

 

3. в моята домашна мрежа е общо взето най-добре положението тъй като samba-та ми инсталирана на Linux-а е настроена да не праща election пакети за заявки за Master Browser и предполагам това до някаква степен е намалило степента на проблема в конкретния случай.

 

Извода от наблюденията ми е: някаква простотия във DHCP сървъра на Eurocom омазва яко машините свързани директно към модема по Ethernet (за USB не мога да кажа все още)

 

Не са засегнати мрежите в които се използва hardware router-че по.. обясними причини.. както и Linux-базирани машини... Още нещо - тази работа определено не е станала след update на windows тъй като съм спрял на пиратските инсталации на клиентите windows update поради WGA.

 

А кажете сега към кой да се обърнем за support. ?! Като не мога да разбера кой по дяволите е телефона на Evrocom на който някой жив човек вдига??

 

Защо давам зор.. ами какво утре да кажа на шефа които ще се чуди защо не може да рови във файловия сървър след като си е закачил директно лаптопа към домашния му еврокомски модем..

 

Някакви идеи :)

 

P.S. пробвах всякакви методи включително и онази опциика със Enable NetBIOS over TCP/IP .. за да не взима настройката от DHCP...

Link to comment
Share on other sites

i az sum zabelqzal 4e pod linux i OpenBSD nqmam nikakvi problemi i skorostta vinagi e na max dokato pod win ima kakvi li ne problemi, s dve dumi

 

Мамка им на Евроком!!! :angry: :angry:

 

i tursene na alternativen dostav4ik, ot sredata na dekemvri turpq li turpq kato si mislq 4e 6te se opravi oba4e mi pisna

 

sori 4e se otplesnah no sum LEKO afektiran i zatova :angry1 :angry1 :angry1 :angry1

Link to comment
Share on other sites

Общо взето от всички злини... BTC е най-малкото според мен :)

 

А иначе.. проблема в случая е че windows-а се омазва до такава степен че после дори и да включиш локалната мрежа към интернетския интерфейс... проблема остава. :( (включително и след принсталиране на някои компоненти като Client for Microsoft Network, flush-ване на запомнените netbios имена.. и какво ли още не)

Link to comment
Share on other sites

Днес за добро утро.. имах леко обсъждане на ситуацията по телефона със Еврокомско гуру :) Общо взето се постигна някакъв лек успех в смисъл... проблема все още не е решен но поне пичовете са aware of this problem така да се каже :)

 

Все пак.. успяхме доста успешно да закърпим ситуацията в локалната мрежа като настроихме всички компютри като Wins клиенти (вкл и линуксите) към главния линукски сървър който настроих като Wins server и .. всичко заспа. Тоест .. на практика проблема с NetBIOS остава, но не се забелязва вече поради факта че WINS е със по-висок приоритет от стандартния NetBIOS resolution който работи с broadcast в една Microsoft Network.

 

P.S. Изключително забавен беше момента когато ровехме за информация във support.microsoft.com където попаднахме на една диаграма - алгоритъм за step-by-step проверяване на всички възможни причини за проблеми със NetBIOS... общо взето крайната точка от диаграмата беше нещо от сорта на: ако нищо не помогне... обмислете инсталиране на WINS във мрежата :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

afx, братче, чудесна тема, добре че си я пуснал.

Ако знаеш аз колко време се борех с подобен проблем, обаче не в реална, а във виртуална vmware мрежа, нямаш идея. Вече взех да обвинявам новото дъно, с което ъпгрейдвах скоро, по зло стечение на обстоятелствата явно е станало баш по времето в което се е появил проблема с ЕК.

Вече бях забравил да си ползвам мрежата между виртуалките, обвинявах и новите асуски драйвери, какво ли не вече.. Интересното е че дори със стария Windows който така или иначе тръгна и на новото дъно, процесор, видео, и т.н. пак имаше същия проблем, което ме хвърли в тъча, и вече наистина мислех,че е нещо от новите LAN драйвери.

Сега с ръчното изписване на IP адреса и share-a, се получи!

 

Добре де, тая мизерия само с преинсталация на Windows ли може да се оправи мамицата му?

Ако сменя доставчика (както смятам съвсем скоро да направя), ще се оправи ли?

 

EDIT: Да попитам, ако се импортне LMHOSTS файл като тоя който е lmhosts.sam в Windows, в който да се запишат адресите подобно на hosts файла, няма ли да сработи начина без WINS?

 

EDIT2: сега като прочетох още малко, и едитнах hosts файла с локалния IP адрес и името на компютъра, се получи. Както четох в microsoft.com, name resolution гледа като последна мярка и DNS, ако е избрана опцията Regiter this connection in DNS в network connections, поне така мисля, не съм много вещ.

И все пак интересно как може да се оправи това без да се налагат такива манипулации.

Link to comment
Share on other sites

afx, братче, чудесна тема, добре че си я пуснал.

Ако знаеш аз колко време се борех с подобен проблем, обаче не в реална, а във виртуална vmware мрежа, нямаш идея. Вече взех да обвинявам новото дъно, с което ъпгрейдвах скоро, по зло стечение на обстоятелствата явно е станало баш по времето в което се е появил проблема с ЕК.

Вече бях забравил да си ползвам мрежата между виртуалките, обвинявах и новите асуски драйвери, какво ли не вече.. Интересното е че дори със стария Windows който така или иначе тръгна и на новото дъно, процесор, видео, и т.н. пак имаше същия проблем, което ме хвърли в тъча, и вече наистина мислех,че е нещо от новите LAN драйвери.

Сега с ръчното изписване на IP адреса и share-a, се получи!

Именно това се получава.. и е малко трудно да се усетиш в първия момент точно къде е проблема. :D

Добре де, тая мизерия само с преинсталация на Windows ли може да се оправи мамицата му?

Ако сменя доставчика (както смятам съвсем скоро да направя), ще се оправи ли?

То проблема е че веднъж като се получи и после съответния хост не може да работи с никакви локални мрежи по който и да е интерфейс (говоря за нормалната работа на NetBIOS-а а не на TCP/IP!!!). Тоест - смяната на доставчика няма да помогне. Общо взето трудно е да се хване тъй като мисля че повечето от клиентите на Евроком са signle hosts които просто не са в никаква локална мрежа

EDIT: Да попитам, ако се импортне LMHOSTS файл като тоя който е lmhosts.sam в Windows, в който да се запишат адресите подобно на hosts файла, няма ли да сработи начина без WINS?

 

EDIT2: сега като прочетох още малко, и едитнах hosts файла с локалния IP адрес и името на компютъра, се получи. Както четох в microsoft.com, name resolution гледа като последна мярка и DNS, ако е избрана опцията Regiter this connection in DNS в network connections, поне така мисля, не съм много вещ.

По принцип винаги можеш да опишеш бараките във hosts и lmhosts и съм сигурен че ще работи. Бих предпочел lmhosts ако такава ще е работата тъй като той е някак си по.. microsoft network насочен за разлика от hosts който си е директно краден от unix-ите и си е за tcp/ip мрежа :P

 

Схемата на работа на Microsoft Network е горе долу следната:

 

1. тук малко не съм наясно как стои въпроса ако има Domain Controler макар че то WINS съм почти сигурен че изпълнява именно тази роля - на domain controller за windows-ките домейни. все тая - с най-голям приоритет е WINS, и ако има такъв - се ползва задължително него

2. ако няма - тогава се проверява LMHOSTS

3. ако не е описано е него нищо, се чете hosts

4. ако и там няма - се прави broadcast - а именно с него има ядове в нашия случай

И все пак интересно как може да се оправи това без да се налагат такива манипулации.

Ами.. не знам дали проблема е решен и дали няма да се случи пак - не ми се иска да пробвам пак с някой правилно функциониращ windows. :D Лошото е че ся примерно тряаа да си преинсталирам windows-а и да го включа пак директно към модема за да пробвам примерно :) Само че аз ако ще си го преинсталирам ... просто ще си го държа скрит (на топличко) зад Linux-чето тука както си трябва да е :P

 

Ако имаш някакъв Wireless router или нещо от сорта - хадуерно рутерче, пак ще свърши работа за евентуални.. подобни проблеми за в бъдеще, тъй като той едва ли обработва изобщо каквато и да е netbios директива в dhcp конфигурацията на dhcp сървъра.

 

P.S. от самото начало обвинявам DHCP-то тъй като .. просто не виждам какво друго може да промени нещо по конфигурацията на windows-ките клиенти. Мога да се обзаложа че всичко е в резултат на комбинация от 2 или повече грешки в конфигурациите което е довело до странната реакция.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...