Jump to content
BulForum.com

Samba 2.2.8a raboteshta na polovina?!?


thc

Recommended Posts

sled kato si smenih linux distribuciata na Slack 9.1 si instalirah i samba (2.2.8a) koiato si vurvi zaedno s diskovete.instalirah ia i ia cofignah kakto predishnata 3.0.0 koiato imah samo che na suse 8.2 koiato obache ne proraboti:(

niakolko dni se mucha da vliaza v shernatite dirs no prez win 98 mi kazva da sum proverial dali dali sum napisal pravilno putia ili imeto..?!?opitah sus swat no pak sushtia rezultat,otvorih portovete na dvata daemon-a v inetd.conf ..i pak nikva razlika.poluchava se che moga da si vliaza v hosta no ne i v directoriite.sluchaino probvah na pc-to s 98 edin knoppix i kato go razgledah vidiah LinNeighbourhood.pusnah go i probvah da si mountna sharnata dir stana bez greshka,daje si pusnah muzika da slusham:)obache pod win98 ne stava,niakoi znae li kakvo sum propusnal?eto mi smb.conf-a:

# Global parameters

[global]

workgroup = MYWORKGROUP

netbios name = MYHOST

server string = Samba Server

interfaces = 192.168.1.2/24

security = SHARE

allow trusted domains = No

log file = /var/log/samba/samba.%m

load printers = No

os level = 127

preferred master = Yes

domain master = Yes

hosts allow = 192.168.1.

wide links = No

follow symlinks = No

 

[test]

comment = dont_touch

path = /win/wind/boosted

guest ok = Yes

 

[test1]

comment = free

path = /win/wind/music

guest only = Yes

za test kazva che putia ne moje da bude nameren ,a za test1 mi iska pass?!?! obache kvoto i da napisha ili ne napisha ne me puska :(

Link to comment
Share on other sites

Tim zaklinanieto za public=yes sum go napravil, tova za UID-to obache ne sum mnogo siguren kak stava-s chmod 755 /win/wind/boosted ??

no ako taia dir niama prava za chetene zashto togava moga da ia cheta prez LinNeighbodhood na KNOPPIX-a??

Link to comment
Share on other sites

Windowsite sled 98 rabotiat s encryptnati passwords ;), zatova triabva da soljish:

encrypt passwords = yes

smb passwd file = /etc/samba/smbpasswd

 

smbpasswd faila moje i da e na drugo miasto - kadeto ti haresva.

 

Sled tova triabva da vavedesh v nego usernames/passwd s komandata smbpasswd, naprimer:

 

smbpasswd -a test

 

Po tozi nachin v uakazaniq fail se zapisvat heshovete na parolite vav format NT/LNM, koito sa dosta razlichni ot tezi vav formata na unix/passwd ;)

 

Restartirash sambata i vsichko triabva da e OK.

 

P.S. Tova, koeto si go napravil v /etc/inetd.conf triabva da go mahnesh

Link to comment
Share on other sites

P.S. Tova, koeto si go napravil v /etc/inetd.conf triabva da go mahnesh

kato ne trugvashe v nachaloto se chudeh ot kvo e reshih che e ot tova,no sega gi zatvorih i pak si raboti.tova dupka v sigurnostta li e?

Link to comment
Share on other sites

P.S. Tova, koeto si go napravil v /etc/inetd.conf triabva da go mahnesh

kato ne trugvashe v nachaloto se chudeh ot kvo e reshih che e ot tova,no sega gi zatvorih i pak si raboti.tova dupka v sigurnostta li e?

Ne tolkova za dupka, prosto ne mojesh ednovremenno da puskash sambata ot inetd i kato samostoiatelen demon. Osven tova varianta samba prez inetd ne e za predpochitane.

Link to comment
Share on other sites

Godfather problema mai e biv v reda na /etc/fstab za windowskia dial ot koito iskah da sharna dir:

/dev/hda5 /win/wind vfat uid=99,mode=755 1 0,taka me posuvetvaha da opitam i sambata se opravi,inache predi tova uid-to i mode biaha "defaults".obache oshte ne moga da si obiasnia kak uspiah da vliaza prez KNOPPIX-a!???!??! :confused

Link to comment
Share on other sites

Godfather problema mai e biv v reda na /etc/fstab za windowskia dial ot koito iskah da sharna dir:

/dev/hda5  /win/wind  vfat  uid=99,mode=755  1  0,taka me posuvetvaha da opitam i sambata se opravi,inache predi tova uid-to i mode biaha "defaults".obache oshte ne moga da si obiasnia kak uspiah da vliaza prez KNOPPIX-a!???!??! :confused

Tezi saobshtenia obache niamat nishto obshto s montiraneto na fs, oshte poveche kato user nobodi, kakto furiozo otbeliaza (pochti navsiakade UID 99 = nobody).

 

Zanapred za da e iasno kakav e problema, davaite poveche konkretna informacia - naprimer pravi mi vpechatlenie, che nikoi ne se seshta da pogledne kakvo stava v /var/log/messages i v specifichnite log failove na daden demon. A tova obiknoveno dava pochti 80% ot nujnia otgovor.

Vse pak message-te v log failovete v *nix ne sa tolkova bezpolezni kato pri windoze ;) :D

Link to comment
Share on other sites

dobre,koi i kak osven root moje da vleze s user nobody :confused tova e systemen user bez parola no kato se opitah da vliaza s moia user mi poiska pass,ne napisah nishto i pak mi dade Sorry i ne me pusna.ima li drug nachin?inache proverih i usera nobody naistina moje da trie v diala

Link to comment
Share on other sites

ami tochno za tova sum si napravil vsichkite sharingi da sa read only,probval sum da tria kato win klient i ne mi dava.propusnal li sum neshto?

btw mogat li i apacheto i sambata da polzvat edin i susht user - v sluchaia nobody?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...