Jump to content
BulForum.com

Linux - Look Hdd ?


kills

Recommended Posts

Привет

 

Имам едно проблемче

не се смеите много ако е елементарно просто не разбирам от линукс !цъкам си аз и ми дава че нямам права

151762_orig.jpg

You do not have enough permissions to read file:/home/devil_kills/My Computer/Storage Device (hda5)

Link to comment
Share on other sites

При сусе е така , ако си аднал хдд-то с друг юзър !

/etc/fstab:

/dev/sda1 /windows/c ntfs ro,user,nosuid,nodev,umask=0 0 0

/dev/hda1 /windows/d ntfs ro,user,nosuid,nodev,umask=0 0 0

После като руут !

mount -o remount /windows/c mount -o remount /windows/d

Това е само за пример ! Изобщо не знам дали ще проработи при FreeSpire и защо избра точно това дистро !

Link to comment
Share on other sites

Хм незнам ще пробвам и с други дано да намера нещо по лесно като дистрибуция просто не съм се занимавал с линукс

 

Dobre de kak da mina pod root ?!

Link to comment
Share on other sites

Пускаш терминала и пишеш руут ! Като ти иска парола , пишеш тази , която е по дефалт , а може и да няма ! Аз в момента съм с убунту 6.10 и ми е много добре ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Какво дистро? какъв кърнел? NTFS or FAT32?

Ако е ФАТ и искаш права за всички юзъри изпълняваш с root:

mount -t vfat -o umask=000 /dev/hda1 /mnt/winxp (hdaX e името на диска/партишън, а /mnt/... мястото където да ги закачиш. За удобство можеш да си направиш диерктории в хоум директорията ти, пример: /home/devil_kills/C & D и там ги маунтваш)

ако вече са моунтнати ще ти трябва това преди да напишеш по-горното

umount /dev/hda1 (гледай да не го ползваш в този момент защото няма да ти позволи)

Link to comment
Share on other sites

Znachi slojih Tilix 2 Карпош Final sushtata rabota otvarqm consoleto pisha az Su minah pod root mai no ne mi dava da kacha fail v dir opt ... (tam iskam da installna web pack xampp) a inache s tozi linux hda -tata gi open a kato kopitam faila koito iskam v opt mi pishe otkazan dostup

Link to comment
Share on other sites

На Tilix 2 като кликнеш с десен бутон има Edit as a root май беше ...а ако искаш да си направиш акаунта да има роот права от контрол центъра с опциите за юзерите си слагаш флаг "root" към твоя и нямаш проблем.

Link to comment
Share on other sites

Пускаш терминала и пишеш руут ! Като ти иска парола , пишеш тази , която е по дефалт , а може и да няма ! Аз в момента съм с убунту 6.10 и ми е много добре ! ;)

 

Имам един въпрос. Коя парола е по default ? щот аз пиша su и ми иска парола.

Link to comment
Share on other sites

installnah i tupata mandarina 2007 sushtata rauta deaaa iska parola za root a nqma kade da q napisha tva staa duma za mandriva 2007

Пробвай със sudo <command>

 

кат ти иска парола пишеш паролата на user-a и преди всяка команда слагаш sudo.

 

виж така дали ша стане

Link to comment
Share on other sites

Какво значи "иска ми парола а няма къде да я напиша"?! По принцип при въвеждане на парола не се извеждат знаци на екрана - ако очакваш да видиш звездичка при всеки натиснат клавиш - няма да стане. Символите си се въвеждат, но на екран не се извежда нищо, дори и звездички - така че пиши си паролата спокойно и като я напишеш удари ENTER-а...

 

Освен това - за каква дистрибуция говориш все пак? Ако говорим за някое live-cd на някоя дистрибуция - тогава трябва да знаеш, че тези лайф-сидита не винаги монтират хард дисковете, а ако ги монтират винаги ги монтират с ограничени права - прави се за да не си омажеш основната ОС докато разглеждаш лайфа...

 

Ако става дума за нормална инсталация на хард - по време на инсталацията би трябвало да те е попитало каква парола да сложи на руут потребителя. Ако не те е питало - провери си документацията към дистрото, сигурно някъде е написано каква е пресетнатата парола на руут...

 

Пусни в Гугъл едно търсене за fstab и прочети каква е структурата на този конфигурационен файл, разгредай примерите и когато успееш да уцелиш руут конзолата най-накрая просто направи съответните корекции в него за да ти се монтират хардовете както ти искаш.

Link to comment
Share on other sites

installnah i tupata mandarina 2007 sushtata rauta deaaa iska parola za root a nqma kade da q napisha tva staa duma za mandriva 2007

:)

кво и е тъпото?

това е най-бързото дистро което съм ползвал

даже вектора е охлюв пред новата мандрива

Link to comment
Share on other sites

Я виж дали стаа с командата login и си пишеш на username името !

После като ти даде password просто го напиши и цъкни ентер !

Прочети все пак какво е писал оверман ! ;)

Link to comment
Share on other sites

znachi problema ne e loga v consoleto a loga kogato vlizam v os to nali ima prozorche tam pisha devil pasa sichko e ok no iskam da imam prava i nad grafichnq rejim demek da moga da se logna i s root i password i da si bacam kvoto iskam e tva e staa duma za mandriva 2007

Link to comment
Share on other sites

znachi problema ne e loga v consoleto a loga kogato vlizam v os to nali ima prozorche tam pisha devil pasa sichko e ok no iskam da imam prava i nad grafichnq rejim demek da moga da se logna i s root i password i da si bacam kvoto iskam e tva e staa duma za mandriva 2007

В настройките на KDM (или какъвто там мениджър ползваш) трябва да има отметка да може да се влиза и с root. Все пак подобно нещо твърде рядко е необходими и е препоръчително да не се прави.

Link to comment
Share on other sites

Отвори kdmrc в текс едитора !

 

И промени това !

 

AllowRootLogin=false

 

Да изглежда така !

 

AllowRootLogin=true

 

Запази промените във фаела !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...