Jump to content
BulForum.com

Щадене на батерията на лаптоп, как?


Recommended Posts

Оти сте делнали другата тема? :lol:

 

Както и да е, въпроса ми накратко беше, ако ползвам лаптопа през повечето време на захранване, значи ли това, че батерията не се хаби?

Link to comment
Share on other sites

Мдам :) Особено като се зареди. Когато не се използва батерията и й се съкращава живота. Все пак лаптопа е направен да работи по подразбиране на батерии.

 

Много хора купуват лаптопи не заради мобилността им ами просто, защото е по гъзарско да тропнеш лаптоп вместо desktop workstation на бюрото си. Съответно батерията не преминава през циклите зареждане-разреждане, закърнява както всяко друго нещо в природата което не се използва пълноценно :)

 

Затова ако не винаги то поне се сещайте от време на време да си разреждате батериите :D

Link to comment
Share on other sites

Значи на по-старите лаптопи беше по- удачно батерията да се вади докато е на захранване и се зареди напълно, но съвременните лаптопи спират потока към батерията, когато се зареди напълно и няма значение. Иначе със сигурност за да се запази поне донякъде капацитета на една батерия винаги е хибаво да се разрежда напълно поне веднъж месечно за да се намали "паразитния" заряд. Също така може да и се "калибрира" - процедура от неколкократно зареждане и разреждане през малък период от време.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Някой дали може да ми подскаже програма за частично възстановяване на батерия ? Попадна ми един лаптоп с почти умряла батерия, кара около 5 минути :ph34r:

 

Преди време съм попадал на такива програмки, които правеха някакви шашми за съживяване на батериите ... но това беше доста отдавна, така че не помним нищо ..

Link to comment
Share on other sites

Някой дали може да ми подскаже програма за частично възстановяване на батерия ? Попадна ми един лаптоп с почти умряла батерия, кара около 5 минути :ph34r:

 

Преди време съм попадал на такива програмки, които правеха някакви шашми за съживяване на батериите ... но това беше доста отдавна, така че не помним нищо ..

 

Каквито и шашми да правят то си е проста физика и освен да пробваш няколко пълни цикъла заряд-разряд не виждам софтуерно какво може да се направи по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

А някъде рециклират ли? Имам един лаптоп нов го взех преди 1 година, седи нонстоп в контакта и сега батерията държи 10мин.

Link to comment
Share on other sites

А някъде рециклират ли? Имам един лаптоп нов го взех преди 1 година, седи нонстоп в контакта и сега батерията държи 10мин.

Най-евтинко излиза да си го направиш сам. Отваряш батерията гледаш какви са клетките, и ходиш в конрад примерно, поръчваш си ако няма, и ги сменяш. Разбира се това зависи в голяма степен от батерията и от самият теб. Иначе имаше един тип във форума на hardwarebg.com който рециклираше.

Link to comment
Share on other sites

А някъде рециклират ли? Имам един лаптоп нов го взех преди 1 година, седи нонстоп в контакта и сега батерията държи 10мин.

 

Именно за това когато лаптопът е включен в контакта, е хубаво да се вади батерията, особено ако ще седи нон-стоп така ... Но все пак като си помислиш един лаптоп струва ~1000 лв, а една батерия около 200-300, помисли си ако един ден спре тока и нещо много много важно ти изчезне, защото си решил да пазиш батерията. Имал съм такива моменти и батерията ме е спасявала.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...