Jump to content
BulForum.com

help


lwl

Recommended Posts

kato si startiram mandrake 9.1 ... OS-a si loadwa vsi4ko kak trqbwa ... no kato loadwa grafi4nata sreda monitora mi izklyu4wa i mi izliza suob6tenie "signal out of range 81,0 Khz 64 Hz... mai sum precakal ne6to resolution-a... kak moga da go oprawq i moje li da se oprawi ?

Link to comment
Share on other sites

a kude da go napisha ? twa xf86config kato monitora mi se izklyuchwa po4ti wednagi4eski kato si wkliu4a linuxa ... pri loading na grafi4nata sreda mi pishe twa suob6tenie na monitora i nqmam kartina!

Link to comment
Share on other sites

Споко - не са ти верни настройките за честотите на работа на монитора. Погледни си в мануала на монитора, или влез в сайта на производителя, ако не са ти дали книжка с него - търсиш честотите на опресняване точно на твоя модел монитор - ако не са коректни може да стане много лошо - считай се за късметлия, че монитора ти изключва - някои направо горят при такова положение... Като намериш точните честоти за хоризонтала и вертикала, надникни в документацията на XF86 - там много добре е обяснено как да ги запишеш в конфигурационния файл... BTW - на някои монитори честотите са отбелязани и на гърба на самия монитор, върху малкото сребристо етикетче там... Друг вариант който бих ти предложил е да използваш възможно най-ниската разделителност и честоти в долната граница (50Hz примерно) - просто за да можеш все пак да подкараш Х на първо време - след това вече ще можеш да използваш инструментите му, за да го прецизираш...

Link to comment
Share on other sites

a ako iskah da si mahna linuxa ot pc-to ... moje li ne6to da se precaka ... i kak da go naprawq za da ne se precaka ? pritesnqwam se 4e kato mahna linuxa shte se precaka bootloadera ... iskam da si sloja redhat

Link to comment
Share on other sites

Предполагам, че правиш дуал боот с Уиндоус. За какъв буутлоадер говорим, обаче?

Ако става дума за Lilo - просто боотни от стартъп дискета на Уиндоус, и от промпта подай команда fdisk /mbr - така ще запишеш във MBR стандартния досовски боотлоад код и след рестарт без проблеми ще се озовеш направо в Уиндоус-а...

 

Това е по принцип. Не си дал достатъчно инфо - не само за това за какъв боотлоадер говорим, ами и за това къде ти е тоя лоадер - на Мастер Боот Рекорд-а или на Боот Рекорда на Линукс дяла. Или може би си с боотлоадера на Уиндоус? По-подробно - от подробнсти глава не боли... Напротив - само ще помогнеш на другите да ти помогнат... :D

Link to comment
Share on other sites

a ako iskah da si mahna linuxa ot pc-to ... moje li ne6to da se precaka ... i kak da go naprawq za da ne se precaka ? pritesnqwam se 4e kato mahna linuxa shte se precaka bootloadera ... iskam da si sloja redhat

Nishto niama da se precaka. Ako si reshil da slagash Redhat - davai smelo, toi shte se opravi sam s vsichko ;)

Inache tozi problem s Mandraka se opravia rachno, ama za teb mai shte e po-dobre da preinstalirash nanovo - po-bezopasno e ;)

Link to comment
Share on other sites

bootloader-а е към линукса ... не е windows-кия ... точно за това се притеснявам ... пише нещо от тоя род :

linux

linux-smpt

linux - failsafe

windows

floppy

Link to comment
Share on other sites

bootloader-а е към линукса ... не е windows-кия ... точно за това се притеснявам ... пише нещо от тоя род :

linux

linux-smpt

linux - failsafe

windows

floppy

Ami mnogo iasno, che shte e takav, sled kato si instaliral linux. Ako sega instalirash da rechem Redhat na miastoto na mandraka - niama da imash nikakvi problemi kakto s linxa, taka i s windowsa. Bootloadera po vsiaka veroiatnost shte ti stane Grub, shtoto za Redhat tova e default. Grub e bootlodaer s mnogo poveche vazmojnosti ot Lilo, osobeno ako se skape neshto s partionite - mnogo pati mi e pomagal, vapreki, che za tazi cel si ima i rescue bootirane ot CD-ta ;)

Link to comment
Share on other sites

това означава ли, че мога да си инстална redhat върху partition-а на мандрейк без да барам нищо и нищо няма да се прецака ? ако е така май ще пристъпя към инсталацията immediately ;] :P

Link to comment
Share on other sites

това означава ли, че мога да си инстална redhat върху partition-а на мандрейк без да барам нищо и нищо няма да се прецака ? ако е така май ще пристъпя към инсталацията immediately ;]  :P

Davai spokoino - mojesh da instalirash varhu mandraka, dori i da formatirash partitiona nanovo. Razbira se samo gledai da ne zakachish windows partitiona :woot, t.e. da ne go iztriesh :blink:

Link to comment
Share on other sites

има ли нещо по-"специфично", което трябва да знам като инсталирам redhat, с други думи някакви тънкости при инсталацията ;]

Link to comment
Share on other sites

има ли нещо по-"специфично", което трябва да знам като инсталирам redhat, с други думи някакви тънкости при инсталацията ;]

Nai-vajnoto neshto e da vnimavash s partitionite - tova e nai-tankia moment, no toi vaji za instalaciata na vsiaka OS. Ako si naiasno kak da si razdelish diska, to togava instalaciata ne triabva da predstavliava probelem ;)

Link to comment
Share on other sites

redhat инсталационната част има ли програма за разделяне или ще трябва да разделям от windows с Partition Magic ? С WinXP съм и незнам как да си оправя bootloader-а и да си делна linux partition-а :]

Link to comment
Share on other sites

redhat инсталационната част има ли програма за разделяне или ще трябва да разделям от windows с  Partition Magic ? С WinXP съм и незнам как да си оправя bootloader-а и да си делна linux partition-а :]

Che kak da niama, ima razbira se. No ako iskash da mahnesh lilo bootloadera triabva da napravish kakto ti kaza ov3rm4n - zarejdash ot disketa ili CD na Win98 i v DOS prompta davash fdisk /mbr ;) Sled tova kato startirash normalno XP-to, otivash v Control Panel -> Administrative Tools -> Computer Management i v razdela Disk Management iztrivash vaprosnite partitions na linuxa. ;)

 

Ako iskash obache da instalirash Redhat (ne razbrah tochno kakvo ti e jelanieto) - napravo pochvash s instalaciata varhu starite linux partitioni ili prosto gi iztrivash po vreme na instalaciata, ako ti triabva druga shema na razdeliane.

Link to comment
Share on other sites

добре благодаря за помощта :] .. а да питам ти с RedHat ли си и доволен ли си от тая дистрибуция :P

edit: аз съм доста начинаещ по отношение на линукса и не искам да се набутвам с много трудни работи ... има още много да се осъвършенствам

в момента си свалям redhat_9.0 - shrike-i386-disc1.iso ... ;)

Link to comment
Share on other sites

добре благодаря за помощта :] ..  а да питам ти с RedHat ли си и доволен ли си от тая дистрибуция :P

edit: аз съм доста начинаещ по отношение на линукса и не искам да се набутвам с много трудни работи ... има още много да се осъвършенствам

в момента си свалям redhat_9.0 - shrike-i386-disc1.iso ... ;)

Ami az vomenta polzvam mnogo i nai-razlichni, no za desktop variant opredeleno slagame Redhat ;) Imai v predvid, che ima po-nova versia ot 9.0 - Fedora Core 1.0, koiato moje da se nareche Redhat 10 ;)

Link to comment
Share on other sites

е добре :] аз сега съм започнал да свалям 9.0 и ще си инстална тая версия ;] нали може след това като ми омръзне 9.0 да update на 10 или на по-висока версия ако е излязла и т.н :

 

нямам търпение да си иснтална redhat!

Link to comment
Share on other sites

е добре :]  аз сега съм започнал да свалям 9.0 и ще си инстална тая версия ;] нали може след това като ми омръзне 9.0 да update на 10 или на по-висока версия ако е излязла и т.н :

 

нямам търпение да си иснтална redhat!

Za tazi cel dori si ima opcia "upgrade" ;)

Link to comment
Share on other sites

а случайно да имаш няква идея как мога да си видя файловете на линукс partition-а от windows... има ли няква програма или как става ?

Link to comment
Share on other sites

Има такава програма. Но единственото което можеш да правиш е да си ги гледаш и евентуално да ги копираш от Лиукс на Уиндоус. Обратното не може (все още)... След 5 минути ще ти постна линк за нея в този риплей...

 

 

Оказва се, че вече има и такива които пишат в/у Линукс от Уин - ето адреса:

 

http://www.it.fht-esslingen.de/~zimmerma/s...ware/lread.html

 

Това е от промпт. Имаше и такива с GUI, но не ми се рови сега...

 

ВНИМАВАЙ - така много лесно можеш да си прецакаш системата...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...