Jump to content
BulForum.com

Няколко въпроса за Slackware 7


lil_stenly

Recommended Posts

Хора искам да си сложа slackware ,отказах се да пробвам други дистро на които неможе да се подкара дори и Counter Strike.Та имам няколко въпроса:

1.во- slackware 7 добър ли е ? защото хард диска ми е малък :)

2.ро- има ли си драйвери за nvidia или ще трябва да свалям от саита и да се "мъча" с инсталлацията им?

3.то- колко място заема на харда и трябва ли задължително да се сменя файловата система? доколкото знам трябва да се сменя ама дали е задължително :bgrin: .

4.то- някой можели да ми каже кой е най-добрия win emulator?...wine,cedega или point2play и как да инсталирам такъв под slackware 7

 

аве това дистро всеки ми вика че е най-хубаво от всички. ама незнам дали ще подкарам CStrike , NFS или нещо от сорта на него щот нали иска 3d accelerate .а от скоро знам че няма directx за linux :) .

 

аре вече се спрях на това дистро и няма да поствам тъпи въпросчета за DSL , Slax или къвто и да е отпадък от linux live cd , правя го тоя Slackware 7 и съм си супер :).

 

10x предварително.

Link to comment
Share on other sites

Ще трябва допълнително да слагаш драйвъри за графиката. Файловата система трябва да се смени, това е елементарна операция за броени секунди която изобщо не трябва да те плаши.

Link to comment
Share on other sites

Защо избра толкова стара версия? Според мен не е добра дистрибуция за теб. Тя е добра част от хората описани в закърфичената тема Linux не е Windows! , но едва ли ще ти допадне.

Link to comment
Share on other sites

хм признавам си че много малко разбирам от линукс ама тва дето го пише там ми е много просветлено.

И много хора си викат "глей го къв е тоя тъп линукс" да ама не е туп бих казал аз.

1-во помислете за windows този windows има task manager освен всички функции на task manager-а за какво е направен още ? :)

и друго windows е нестабилна и неуравновесена операционна система , но може да отваря executable ( там точно това обеснява тоя пич че всяка операционна система има недостатъци но и плюсове :) ) .

 

linux: не е перфектен и неможе да отваря executable но като цяло на моя компютер върви много по-гладко

от windows-а . а и погледнато от друга страна няма толкова вируси за нея :) и на мен тва ми стига.

ся вярно е тва че искам малко много от линукс-а :) ама всеки иска нещо повече например:

 

Но, срамота е, че [това или онова] не работи така, както работи в Windows. Защо не се хванат всички разработчици и да пренапишат изцяло всичкия софтуер така, че той да прави всичко като Windows? Сигурен(а) съм, че така Линукс ще спечели много повече потребители!"

хах е добре аз може да несъм напреднал линъкс потребител ама по написаното с подчертаният текст се вижда че има по-зле и от мен.

 

Защо не се хванат всички разработчици и да пренапишат изцяло всичкия софтуер така, че той да прави всичко като Windows?

 

сега на тоя вупрос ще отговоря аз :) защото тогава този софтуер няма да е вече линукс а ще е като другата операциона система. и 3.то- колко място заема на харда ? 4.то- някой можели да ми каже кой е най-добрия win emulator?...wine,cedega или point2play и как да инсталирам такъв под slackware 7... аз неискам линукса ми да върши същите неща като линдолс а просто питам защото искам да подкарам някоя скромна играчка на новата ми ОС :)

 

аре да кажем че ще си сваля 10.2 версията

Link to comment
Share on other sites

Щом си решил да ползваш Slackware - бих ти препоръчал някоя от дазираните на него дистрибуции - има някои добавени неща, като автоматично монтиране на USB памети и подобни.

VS Live - доста е остаряла като версия, но е перфектно кирилизирана

Vector Linux - Казват, че е много бърза, но трябва сам да я кирилизираш

Link to comment
Share on other sites

Хм а тоя линукс за стабилна OS на която по цял ден да цъкаш CS ли го искаш? Щото не очаквай да върви по-добре от колкото на win.

Аз ли съм се заблудила или *.bin-овете и те са executable ? :)

Първия slack дет имах брат ми много работи му нагласяше и се занимаваше 3 месеца с настройки и т.н. (е тва е било и от неопитност...). На Slackware 10.2 (на 10.0 беше така, така че предполагам по-новите версии нямат за цел да вървят към по-лошо :P ) всичко си го хвана от начало и нямаше нужда да се наглася толкова време. Така че мнението ми като един не много разбиращ (да не кажа хич) linux user ако слагаш Слак поне да е по-нова версия, Защо се насочи именно към 7?

Link to comment
Share on other sites

ми в локалния само тя ми се мерна :) иначе ако намеря в локалния 10.2 ще сваля него :)

не го искам по цял ден да играя на игрички аз го искам защото няма да имам толкова проблеми с него . поне всички така казват :bgrin: .

 

брат ми и сестрата вчера ме питаха дали може да имам и линдолс и линукс на комп-а защото те само за игри и за чат го използват тоя комп :) може ли така?

например: да разцепя харда на 2 части на едната да ми е линукса а на другата линдолса.

линукса знам че ще разпознае фат32 дяла ама линдолса дали ще разпознае дяла където е линукс?

Link to comment
Share on other sites

брат ми и сестрата вчера ме питаха дали може да имам и линдолс и линукс на комп-а защото те само за игри и за чат го използват тоя комп :) може ли така?

например: да разцепя харда на 2 части на едната да ми е линукса а на другата линдолса.

М да, можеш да имаш и двете OS-та. И аз съм така - с уин и линукс. Амм :unsure: ти вяно, оная статия прочете ли я цялата? :) Щото съвсем ясно се казваше, че уиндоус също може да бъде стабилен (аз не го вярвам тва много ама си струва да опиташ - направи една хубава преинсталация, не си товари машината, не ползвай IE, сложи си една антивирусна и си играй и чати колкото искаш). Аз и аз като се замисля не ползвам възможностите на операционната система както трябва .. пфу. Ама нещо много се отклоних. Мисълта ми беше - можеш да имаш линукс и уиндоус едновременно.

Link to comment
Share on other sites

1. Това за таскбар-а не го разбрах

2. Linux също има изпълними файлове, но принципа там е друг и не са .exe (@Deniiiiiii разширението не значи нищо! Bin значи двоичен файл, което не го прави непременно изпълним)

3. И аз съм започнал със Slackware, и аз смятам, че е много добра дистрибуция, и определено твърдя, че е много по-добре да вземеш последната версия (това важи за всички дистрибуци и всичкия свободен софтуер), НО на Slackware изисква изключително много време и желание, докато се усвои и настрои. Прецени си добре, но ако не можеш да му отделиш нужното внимание ти гарантирам, че ще го захвърлиш (незаслужено) след време. Има доста дистрибуции, които спестяват време и усилия на цената на къде повече, къде по-малко ресурси и стабилност.

 

Между другото има официален мирър на Слакуер на mirrors.evrocom.net

Link to comment
Share on other sites

slackware rule :punk

Колкото до windows-а.. не знам с какъв windows си, не ме и интересува особенно..

Важното е че моя windowsXP SP2 Pro не беше преинсталиран половина година,

за което определено мисля че имам вина :rolleyes:

Истина е че не съм от вчера пред компютъра.. но ако имаше хора който да съпоставят линукса и windows-а, и да изчетат толкова документация за windows, колкото биха чели за линукс.. виж, тогава положението със "скапания" windows нямаше да е такова :love

Link to comment
Share on other sites

Както можеш да "омажеш" Windows, така можеш да направиш същото и с Linux(без значение дали е Slack, gentoo или друго).Без да се обиждаш, но по това, което си написал ми се струва, че няма да се справиш сам.Най-добрата дистрибуция е тази, която ползват приятелите ти.Така винаги ще има кого да потърсиш за съвет.Мен ако питаш си стой с ХР и играй CS.

Link to comment
Share on other sites

slackware rule :punk

Колкото до windows-а.. не знам с какъв windows си, не ме и интересува особенно..

Важното е че моя windowsXP SP2 Pro не беше преинсталиран половина година,

за което определено мисля че имам вина :rolleyes:

Истина е че не съм от вчера пред компютъра.. но ако имаше хора който да съпоставят линукса и windows-а, и да изчетат толкова документация за windows, колкото биха чели за линукс.. виж, тогава положението със "скапания" windows нямаше да е такова :love

 

и аз съм със същия линдолс и не ми бъгва често (като теб на половин годинка му правя реинталация... хм даже преди ми издържа една година :) )

 

Но, просто неиздържам с него т.е. всяка 1 година аз правя по 1 формат профилактично на Ц-то, скоро си направих и на д-то (качих всички песни на брат ми на дискове и ... доволен).

добре де ама аз смятам че с 1 линдолс които е подложен на 18 часа работа ,постоянно игране, музика и филми издържам половин година то с линукс-а ще издържам поне 1 година и 6 месеца даже ако не и много повече.

 

п.с. аз сам добре запознат с линдолс , а колкото до приятелите ми те грам неразбират от компютри.

смятам че ще мога да се оправя с едно дистро защото малко или много съм запознат с дос (невиждам мн смисал в тва) при инсталацията на някоя ос винаги си има хелп и аз си знам англииски.

просто искам съвети от вас хората които вече са работили с линукс или още работят. искам съвети за да съм горе долу подготвен щот знам че колкото и да разбирам от линдолс ,линукса е друга ос .

затова искам хелп от вас , а колкото до CS ... не си слагам линукс за да играя на някви игрички , не си слагам линукс защото искам нещо по-надеждно от линдолс , аз искам да си сложа линукс защото очаквам да е по-надежден.

Link to comment
Share on other sites

аз си знам англииски.

За сметка на това БЪЛГАРСКИЯ ти куца малко ;)

Щом не можеш да се грижиш достатъчно добре за "линдолс"-а така, че той да е една стабилна десктоп ОС, не виждам как ще успееш да направиш това с някоя линукс дистрибуция,*BSD или каквото и да е друго униксоподобно.No offencе.

Link to comment
Share on other sites

Колкото и добре да се грижиш за един windows , накрая ще ти се наложи да направиш format (неможе само да го реинсталираш и да си мислиш че всичко е "ок").

Ти трябва да знаеш че няма OS създадена за игри , а на моя компютър постоянно се прави нещо.

Колкото и да се грижа за него неиздържа повече от 1 година или година и половина ... това е максимум.

Каквото и да ми говорат някои хора аз си знам че , мога да се оправя с повечето ос .

Сега някои си кажат "тоя на къв ми се прави" , аз на никъв не се правя и ще кажа че доста неща незнам ,но един път като оправя даден проблем искам да разбера и как се е получила дадената грешка от която е възникнал този проблем (мен ме "греят" тия неща) , след това или го запомням или си го записвам на txt :D .

Аз искам да ми отговори някои на въпросите а не да обсъжда във форума кои как се грижи за дадена ос.

Ако искаш пусни си тема как да си грижим за една ос (била тя линукс или линдолс) , или искаш да ти напиша четиво от 300 страници "Грижите за windows" от Станислав Иванов ... аре стига глупости , перфектно знам как да се грижа за машинката си. Ако искаш аз да ти препоръчам ос щи кажа сложи си един QNX , според мен това е хубава ос . Бил съм с нея и много ми допадна.

Просто когато задам въпрос очаквам пряк отговор , а не да ми викаш кво ми куцало ! :angry:

 

И някои може ли да ми каже тогава дали наистина си заслужава да имам Linux (Slackware) и windows на един компютер ?

 

И все пак блягодаря много на хората които ми дават info и ми помагат за да науча повече за някоя ос.

Link to comment
Share on other sites

И някои може ли да ми каже тогава дали наистина си заслужава да имам Linux (Slackware) и windows на един компютер ?

Тоя въпрос малко странен ми се вижда :confused Я ми кажи какво разбираш под заслужава? Ако питаш дали може безпроблемно да съществуват - да могат.

Link to comment
Share on other sites

Малкия Стенли - това, което го написах, нямаше за цел да те засегне по някакъв начин, а апо-скоро да ти подскаже как да си зададеш някои въпроси и съответно да стигнеш до отговорите.Аз знам, че всяка операционна система си има силни и слаби страни и различно предназначение.Линукс не се слага защото "винвос е боза".Ти с въпроси от сорта на "трябва ли да сменям файловата система" искаш да скочиш направо на слакуеър.....тц, тц, тц.То е добре човек да пита като не знае, ама щомне си си направил труда да прочетеш едно елементарно howto, не те виждам как ще се справиш по-натам.

 

Конкретно на въпроса

И някои може ли да ми каже тогава дали наистина си заслужава да имам Linux (Slackware) и windows на един компютер ?

ще ти отговоря така:заслужава си ако знаеш за какво ги използваш.Иначе не си заслужава и само едната да имаш.По-добре си сложи ubuntu - ще се справиш по-лесно.

 

П.П.Знам, че на тази възраст е трудно(личен опит), но е добре да се опитваш да сдържаш страстите и да се вслушваш в съветите ;)

П.П.П.Добре е също да внимаваш повече в часовете по Български Език.

 

EDIT:

или искаш да ти напиша четиво от 300 страници "Грижите за windows" от Станислав Иванов ...

ure l33t h4x0r

Link to comment
Share on other sites

извинявай ама нещо ми беше криво ... :bgrin: ся аз реших да си сложа slackware и смятам да го направя независимо от трудностите :P .утре ще ви пиша дали съм го подкарал както трябва :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...