Jump to content
BulForum.com

Тонколони


Recommended Posts

Здравейте,

 

искам да си направя 200W (номинал) трилентови тонколони. Много съм бос в тази област, но желанието е на лице :wacko: Много въпроси ми се въртят в главата. Какви говорители да ползвам; какво дърво; как да сглобя кутиите (без да има после дзър-бър); какво е съотношението за мощността м/у бас, средни, високи; трябва ли бас говорителя да е затворен/отделен от останалите; как да изчисля филтрите,кутиите; да сложа ли вата?

 

Абе пълна лудница, но сериозно съм се навил.

 

Спрял съм се на говорители VISATON.

 

Та, помагайте :)

 

EDIT: знам, че има едни програмки дето уж помагат, но не ми се занимава с тях.

 

Още един въпрос, българските говорители са на много добра цена, само цената им ли е добра?

Link to comment
Share on other sites

za posledniq ti vapros

zna4i bratov4ed mi si ze pi6tqlki i 2 tonkolni sas sa6tata marka kato tiq za golfa si (golf3 ne 4e e vajno)

 

stra6ni sa nqma da ima6 problemi

Link to comment
Share on other sites

Ми в линка който си дал говорителите са добри , но са на високи цени - иначе са качествени много. Ако искаш нещо по евтино в Кузмов или Конрад има пищялки и среди за по 10лв. и бас за около 60лв. които ще ти свършат работа . На какъв усилвател ще ги позлваш тези колони ? Първо си намери басговорител, като ще ти трябва 12" или 15" за тази мощност. Другото което е реши колко ома ще ти е колоната за да купиш бас,среди и пищялки със същия импеданс(зависи какъв ти е усилвателя). Тогава трябва да си земеш и филтър който ти оделя от общия сигнал - трите канала - струва окло 10лв.(филтъра трябва да е пак с същия импеданс като говорителите 4 или 8 ома)Колоните се правят от плоскот 18мм. , като квадрата и е около 6лв. (толкова е в Практикер + рязането 20%). Даваш размерите на колоните и там откъдето зимаш плоскости ти ги режат. Сглабяш ги задължително с видии и ако може по-големи. Отвътре стените облебяш с вата , а отвън колоната можеш с мокет или фолио. Трябва да си земеш и бассрефлектор , на който размера зависи от басовия говорител. Иначе българските говорители са добри в сотншение цена - качество и съм доволен от тях , но не съм виждал такива с мощност над 100вт. Ако имаш въпроси - Питай :)

Link to comment
Share on other sites

За крайно стъпало ще ползвам това (2).

 

Значи на сайта на VISATON подробно са описани колоните им. Та ето тези примерно са с 4 говорителя, два 50W (low), 30W (mid-low) и 70W (high). Това са номиналните мощности. Сумарно прави 200W, но като колони ги дават 100W. Защо?

 

Смятам да ползвам тази информация, дават размерите на кутиите и модела на говорителите, които ползват :) Само дето вътре не се знае как е реализиран баса.

Link to comment
Share on other sites

Хммм , за крайно стъпало си се насочил добре. Правил съм от този усилвател поне 6-7платки. Наистина свири добре и силно(ако му осгуриш добро захранване де).Но ще ти трябват и добри колони, като е препоръчително да са ти 4 ома. Мощноста на тонколоната не е смята от сумарните мощности на говорителите , тъй като са вързани успоредно , а за 200вт. изходна мощност ти трябва 200вт. пищялка , 200вт. бас и 200вт. среди, което не прави обща мощност 600вт. !!! , а си остава 200вт. Тази колона на която си се спрял , няма да ти свърши работа за QUAD-a , по-простата причина че няма да издържи. За този усилвател ти трябва обезателно бас 15" , 4ом. , 200вт. (сумати 12-ки съм горял с него - така че нестава по-малък бас). Аз съм ползвал този усилвател на тези колони: http://getzata.hit.bg/Tonkoloni/Snimki/11.jpg , и на тези http://getzata.hit.bg/Tonkoloni/Snimki/5.jpg и каво да ти кажа , и те ми се струват слабички за този усилвател. Така че ако ще го правиш , замисли се дали ти трябва такава мощност и дали можеш да си набавиш нужните колони.

Link to comment
Share on other sites

Аха, сега фанах :) Колоните бяха за пример просто. Много скъпо става всичко по 200W да е :huh:

 

Май ще са двуканални тогава. Примерно с тези говорители (втория и третия) как ще е?

 

За стъпалото пише, че може да се пригоди за 8ohm

 

Този траф ще ми свърши работа нали?

Link to comment
Share on other sites

Не разбрах за кой "втория и третия" става дума , но като гледам тези говорители са по 8ом. , пък да ти кажа от опит този усилвател на 8ом. повече от 100Вт. неможе да изкара. Незнам защо си се спрял точно на тази марка говорители , но ако изкаш да е двулентов наи-добре е да имаш бас и пищялка. Иначе трафа е "звяр" , правен е точно за този усилвател. Напрежението му е 2х32в. след като мине през грец-а и кондензаторите става (х1.4) 2х44 , което е и захранващото напрежение на усилвателя. Aкo изкаш нещо качествено и мощно си земи Oberton. http://getzata.hit.bg/Tonkoloni/Snimki/1.jpg Не помна ние по колко ги зехме , но бяха около 250лв. колоната , но знаеш че го зимаш един път и няма да имаш проблеми с него

Link to comment
Share on other sites

500лв не ми се дават чак, май ще мисля трилентови 100W засега. Но усилвателя си остава, няма да го дъня и готово :)

 

Значи последно ми трябват по 3 говорителя с еднаква мощност, така ли?

Link to comment
Share on other sites

Да с еднаква мощност трябва да са говорителите и с еднакъв импеданс. Щом няма да дъниш усилвателя си земи колони 8ом. Така няма да натоварваш усилвателя и ще получиш чудесно качество. Не забравяй че и трите трябва да са ти по 8ом. ( бас , пищялка и среди) . Бих те упътил да си земиш бас 15" от Конрад 80лв. е единия , ако се интересуваш къв е баса , мога да снимам моя и да го видиш. Да ти кажа аз съм доволен от него и си свири прилично за цената. А , среди и пищялки от Кузмов - около 15лв е броя.

Link to comment
Share on other sites

Да с еднаква мощност трябва да са говорителите и с еднакъв импеданс. Щом няма да дъниш усилвателя си земи колони 8ом. Така няма да натоварваш усилвателя и ще получиш чудесно качество. Не забравяй че и трите трябва да са ти по 8ом. ( бас , пищялка и среди) . Бих те упътил да си земиш бас 15" от Конрад 80лв. е единия , ако се интересуваш къв е баса , мога да снимам моя и да го видиш. Да ти кажа аз съм доволен от него и си свири прилично за цената. А , среди и пищялки от Кузмов - около 15лв е броя.

Много евтино бре, за каква марка си говорим? 200W 15лв!?

Link to comment
Share on other sites

Ми деда знам марка , ама вършат работа. Отиди в магазините и разгледай. А ето го и баса за който говорих. :punk :punk .

Link to comment
Share on other sites

Да с еднаква мощност трябва да са говорителите и с еднакъв импеданс. Щом няма да дъниш усилвателя си земи колони 8ом. Така няма да натоварваш усилвателя и ще получиш чудесно качество. Не забравяй че и трите трябва да са ти по 8ом. ( бас , пищялка и среди) . Бих те упътил да си земиш бас 15" от Конрад 80лв. е единия , ако се интересуваш къв е баса , мога да снимам моя и да го видиш. Да ти кажа аз съм доволен от него и си свири прилично за цената. А , среди и пищялки от Кузмов - около 15лв е броя.

Не че много разбирам от колони,но ако и трите говорителя са му по 8 ома и са паралелно свързани, то общото съпротивление няма ли да е някъде към 2,6 ома т.е. колоните ще му са 2.6 омови или някъде бъркам?

Link to comment
Share on other sites

Не че много разбирам от колони,но ако и трите говорителя са му по 8 ома и са паралелно свързани, то общото съпротивление няма ли да е някъде към 2,6 ома т.е. колоните ще му са 2.6 омови или някъде бъркам?

Пич виж сега , неможеш да направиш трилентова колона на която трите говоритела (бас , пищялка , среди ) са вързани успоредно , по простата причина че като вкараш на пищялката и на средата бас , ще изгорът и ще почнат да бръждат. За тази цел в всяка колона се слага филтър. Това е една платка която разделя сигнала от усилвателя на три канала , като за всеки канал си има оделен говорител. Така общото съпротивление си остава 8ом. макарче и трите говорителя да са по 8ом.

Link to comment
Share on other sites

Пич виж сега , неможеш да направиш трилентова колона на която трите говоритела (бас , пищялка , среди ) са вързани успоредно , по простата причина че като вкараш на пищялката и на средата бас , ще изгорът и ще почнат да бръждат. За тази цел в всяка колона се слага филтър. Това е една платка която разделя сигнала от усилвателя на три канала , като за всеки канал си има оделен говорител. Така общото съпротивление си остава 8ом. макарче и трите говорителя да са по 8ом.

Не бях се замислял че филтарът ще има такова влияние в/у омовете.Аз като го гледам той има само намотки и някой друг кондезантор(филтърът).Мерси че ме "светна".Във нас имам колони на които бас-а е 4 ома а средите и пищялките са по 8 ома,и ми е интересно колко ома са ми колоните?Защото като ги смятам трябва да излизат 2 ома(пък някаде съм си забутал мултицета и немога да ги премеря :) ),а ако е така досега усилвателят да е "починал" :).А и друго ми е интересно-ако искам да си сменя големият говорител(4ома) какъв говорител трябва да си купя за да пасне на филтарът->с еднакви омове и ватове, или само еднакви омове.

 

Извинявам се че пиша в тая тема,но няма смисал да отварям друга :)

Link to comment
Share on other sites

Не бях се замислял че филтарът ще има такова влияние в/у омовете.Аз като го гледам той има само намотки и някой друг кондезантор(филтърът).Мерси че ме "светна".Във нас имам колони на които бас-а е 4 ома а средите и пищялките са по 8 ома,и ми е интересно колко ома са ми колоните?Защото като ги смятам трябва да излизат 2 ома(пък някаде съм си забутал мултицета и немога да ги премеря :) ),а ако е така досега усилвателят да е "починал" :).А и друго ми е интересно-ако искам да си сменя големият говорител(4ома) какъв говорител трябва да си купя за да пасне на филтарът->с еднакви омове и ватове, или само еднакви омове.

 

Извинявам се че пиша в тая тема,но няма смисал да отварям друга :)

Ми точно този кондензатор на средите и пищялките преви омажа на тези говорители голям, та да не си влиаят. В повечето случаи колкото ти е баса , толкова ти е и съпротивлението на цялата колона , значи щом е 4ом и цялата колона е 4 ома. Ако изкаш да си сменяш говорителя - баса , виж първо дали на него има филтър(тъй като масово произведените колони нямат филтър на баса). Ако имаш филтър на баса - задължително 4ом. трябва да е новия - ако нямаш може и 8ома да е .

Link to comment
Share on other sites

Ми точно този кондензатор на средите и пищялките преви омажа на тези говорители голям, та да не си влиаят. В повечето случаи колкото ти е баса , толкова ти е и съпротивлението на цялата колона , значи щом е 4ом и цялата колона е 4 ома. Ако изкаш да си сменяш говорителя - баса , виж първо дали на него има филтър(тъй като масово произведените колони нямат филтър на баса). Ако имаш филтър на баса - задължително 4ом. трябва да е новия - ако нямаш може и 8ома да е .

Мерси много за отговора :punk (трябваше да се сетя за кондензаторите,а уж съм учил 5 години в тет-а :)).Ами значи филтърат ми е със 3 намотки(crossover май пише на него или нещо такова) предполагам, че е и за баса има филтър.

Link to comment
Share on other sites

Значи най добре си земи същия по омаж бас - 4 ома и няма да имаш проблеми , а за мощонста му няма много значение какъва е за филтъра - но да е в разумни граници с оригинала.

Link to comment
Share on other sites

Абе някъде няма ли обяснение как да се изготви такъв понижаващ трансформатор?

@Getzata знаеш ли нещо като tutorial?

Link to comment
Share on other sites

За какъв понижаващ трансформатор става дума. За напрежение ? или филтър за колона ?

Говоря за 220V да го понижи на 2x32V да кажем. :)

Link to comment
Share on other sites

Ми значи първото което е трябва да си намериш сърцевина която ще използваш. Може да разглобиш някой стар траф и да му земеш сърцевината и макарата за навиване. После трябва да му измериш сечението и от това зависи коло вата е (примерно ако е 20 см2 е за 250вт. или 15 см2 е 150вт.) После имам едни таблици и формули с които да си изчислиш броя на първичната и вторичната намотки , както и сечението на проводника на всяка от тях. (За пример ще ти дам последния траф който правих. Разглобих от един стар телевизор и зех сърцевина.Сечението му беше 24.5см2, което отговаря на 400вт. Първичната намотка е от проводник с диаметър 1мм. и има 400навивки. , а вторичната намотка дето изкарва 2х40в. беше с диаметър 2.25 и имаше 2х80навивки.) Най-важното в правенето на такъв траф е да си намериш сърцевина(ламели) и макара за него(ако не правиш от текстолит :) ) , а после сметките са лесни. Успех.

Link to comment
Share on other sites

Да бе и аз т'ва разбрах, че най-трудно било да се намери сърцевината. Иначе то ми е почти ясно как трябва да се направи. То броя на навивките лесно ще се определи, по-голям проблем ми беше колко да е сечението на проводника.

Link to comment
Share on other sites

Най - добре си поръчай да ти изработят трансформатор с тороидален магнитопровод - ще ти спести много проблеми с филтриране на шумове от захранването. Ако си късметлия можеш да намериш подходящ и по магазините - виждал съм във Викиват например, ама сигурно ще е по - евтино да ти го навият някъде.

Link to comment
Share on other sites

Ми лесно се оределя сечението на проводника с една формулка :D Примерно за 0.5А ток ти трябва 0.01мм2 , 1А ток ти трябва 0.40мм2 , за 5А става 2мм2 , за 10А е 4.5мм2 и т.н.

 

Най - добре си поръчай да ти изработят трансформатор с тороидален магнитопровод - ще ти спести много проблеми с филтриране на шумове от захранването. Ако си късметлия можеш да намериш подходящ и по магазините - виждал съм във Викиват например, ама сигурно ще е по - евтино да ти го навият някъде.

Значи в викиват има тороидални трансформатори , готови , навити (само сърцевина обаче никаде няма) , много са удобни , по-леки и по-малки , но безбожно скъпи. Един тороидален траф 400вт. струва 120лв. , а ако си намериш обикновенна сърцевина е с малко мерак можеш да си навиеш един за почти безпари ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...