Jump to content
BulForum.com

Тонколони


Recommended Posts

@Getzata усетих ги аз вече хавите как стават, намерих си формулите дето ги бях забутал.

А колко лв. ще ми излезе горе долу?

Гледам в млад конструктор траф 220V/2x32V струва 50лв. :)

Link to comment
Share on other sites

@Getzata усетих ги аз вече хавите как стават, намерих си формулите дето ги бях забутал.

А колко лв. ще ми излезе горе долу?

Гледам вав млад конструктор траф 220V/2x32V струва 50лв. :)

Ако изкаш да правиш нещо сериозно и до сега не си навивал тряфове направо го зимаи тоя от МК и не се чуди. Иначе на мене ми излизат без пари като си ги права, намирам си от нещо старо някоя сърцевина, праа си макара от текстолит , зимам тел от един приятел , играя си два часа да го навивам , после го поливам с лак и ето - готов без пари. Но от първия път нестава , тря да си навил поне 5-6 трафа да ги усетиш как стват. :) Аз съм поръчвал от МК , идва ти за 5 дена и доставката ти е около 3-4 лева ( все пак тоя траф е някои килце :) )

Link to comment
Share on other sites

Ако изкаш да правиш нещо сериозно и до сега не си навивал тряфове направо го зимаи тоя от МК и не се чуди. Иначе на мене ми излизат без пари като си ги права, намирам си от нещо старо някоя сърцевина, праа си макара от текстолит , зимам тел от един приятел , играя си два часа да го навивам , после го поливам с лак и ето - готов без пари. Но от първия път нестава , тря да си навил поне 5-6 трафа да ги усетиш как стват. :) Аз съм поръчвал от МК , идва ти за 5 дена и доставката ти е около 3-4 лева ( все пак тоя траф е някои килце :) )

Не ме притеснява колко време и пъти ще се мъча да го правя. ;) Няма къде да иде ще стане. :)

Link to comment
Share on other sites

Най - добре си поръчай да ти изработят трансформатор с тороидален магнитопровод - ще ти спести много проблеми с филтриране на шумове от захранването. Ако си късметлия можеш да намериш подходящ и по магазините - виждал съм във Викиват например, ама сигурно ще е по - евтино да ти го навият някъде.

Eто тук

Link to comment
Share on other sites

Хмм колко ли ще струва. Винаги съм изкал да си направя усилвател за мене с такъв траф. Поне ще е някой кило по-лек и по-малък :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Хмм колко ли ще струва. Винаги съм изкал да си направя усилвател за мене с такъв траф. Поне ще е някой кило по-лек и по-малък :)

Искам да поясня за тороидалните трансформатори,че те са по тежки и много по стабилни на натоварване и с по малки загуби от обикновенните и хора които са електротехници(а виждам че тук има такива) много добре ме разбират за какво става въпрос.Сърцевината на тороидалните трансформатори,които произвеждам е термообработена с най високи изисквания с най добър коефициент на действие и се навиват на специални машини,и незнам какво точно не му харесва на някъв мисир там дето ми е писал в темата.

Link to comment
Share on other sites

Точно така. Тороидалните трансформатори се използват в много професионални усилватели като на Oberton и Pioneеr съм виждал че си прават усилвателите с такива. Имат по-малък обем и по-добро КПД и са по-стабилни. Даже цените им започват да се доближават до на обикновенните трафове.

 

та за почти същите пари като на този "боклук" (имам един вкъщи :angry: ) може да се направи тороид с такива параметри , но с много повече качества. ;)

Link to comment
Share on other sites

iskam da pitam i az ne6to vyv vryska s trafovete.

ot kakvo zavissi kolko mo6ten traf 6te se izpolzva za edno kraino stypalo. ot mo6tnostana na krainoto stupalo li

primerno ako stupaloto e 2x250W (kakvoto iskam da si napravq) kakyv traf 6te mi trqbva

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

 

искам да си направя 200W (номинал) трилентови тонколони, но желанието е на лице Какви говорители да ползвам; какво дърво; как да сглобя кутиите (без да има после дзър-бър); какво е съотношението за мощността м/у бас, средни, високи; трябва ли бас говорителя да е затворен/отделен от останалите; как да изчисля филтрите,кутиите; да сложа ли вата?

 

Още един въпрос, българските говорители са на много добра цена, само цената им ли е добра?

zna4i moga da ti otgovorq na tezi vyprosi. samo iskam da znam za kakvo 6te gi polzva6 tezi koloni i usilvatel za profisionalno ili za doma6ni usloviq (ako e za doma6no 200W realni sa mnogo moje da si s4upi6 nqkoi prozorec az go napravih s edin kraft 50W) taka 4e si pomisli za kakvo sa ti.

ako sa profesionalno pomisli vyrhu syvetite na Getzata makar i da sum pravil edno sme6no ozvu4avane s 4x50 koito 6te ti obqsnq kak sa praveni. nai eftino stava po sledniq na4in po koito polu4ava6 mo6tnost i ka4esvo dosta dobri za cenata si:

snabdqva6 se dyrven material tip PD4 v praktiker e eftono no ne znam kolko vzimat za rqzane ima edin sklad po pyt za kat blizo do philicon pi6e si tam na golqma tabela. za tozi model Govoriteli tova sa BG govoriteli blagoevgradski vyv vikivat ediniq struva okolo 30lv. ne znam to4no, 50w e ti trqbvat po 50 litra obem na govoritel (1 litar= 1 kubi4en decimetyr ). bas reflektorite sa glupost pone tesi vyv vikivat nai eftino stava s PVC tryba te sa standartni sega ne mi se meri moita ama e okolo 7-8 sm. nabiva6 q do kraq na kolonata m\u dvata govoritelq ama otzadnata strana na kolonata i q izdyrpva6 okolo 5 sm ot dynoto. tyi kato goleminata na kolonata e podhodq6ta i ima mqsto s tozi obem montira6 i edni pi6tqlki bez sredi za6toto tezi govoriteli sa v golqm diapazon (40Hz - 12000kHz) kato mislq znae6 4e pod 50 sa priqtni no vredni za zatvoreno pome6tenie. sega kolkoto do kakvi filtri 6te izpolzva6 tova zavisi izcqlo ot teb moga da ti pratq edna programa s koqto da si gi smetne6 a moga i da te posyvetvam da ne polzva6 nisko4estotni filtri za tozi tip govoreteli samo za pi6tqlkite nqkakyv kondenzator vyv Kuzmov imat takiva. kolkoto do vatata az li4no ne sum i privyrjenik padam si po rezonansa a i za tezi govoriteli ne ti trqbva. a kolkoto do vyprosa dali basa trqbva da e zatvoren ne ne trqbva, vsi4ko da si e v edna kutiq samo da ne izpolzva6 otkriti pi6tqlki 6toto 6te gi izbie. taka mislq 4e ti otgovorih na pove4eto vyprosi. ako nqkyde sym sbyrkal po otno6enie na iz4islqniqta koito pravqt el tehnicite i tezi koito razbirat ot akustika sorry no tazi kolona e izpitana ve4e nqkolko pyti samo da ne q svyrzva nqkoi koito ne razbira i da obyrka + i - i ni6to ne stava. tova e ako ima6 vyprosi po tozi model kolona pitai. tova 4udo na akustikata izliza ot porqdykana na 100 LV za kolona ako kupuva6 vsi4ko novo

Link to comment
Share on other sites

iskam da pitam i az ne6to vyv vryska s trafovete.

ot kakvo zavissi kolko mo6ten traf 6te se izpolzva za edno kraino stypalo. ot mo6tnostana na krainoto stupalo li

primerno ako stupaloto e 2x250W (kakvoto iskam da si napravq) kakyv traf 6te mi trqbva

Ми значи зависи от мощоста на усилвателя. Ако ти е 2х250 и КПД-то на тороидалния трансформатор е 90% , спокойно един траф 550вт. ти върши работа. НО това се отнася за постоянна синусоидална мощност , а на практика използваме усилвателя за звукови мощности което значи че за 500вт. усилвател е идеален тороид 500вт. и няма да имаш проблеми ( естествено след трафа трябва да имаш големи кондензатори , които обират пиковете на голям ток и филтрират напрежението)

Link to comment
Share on other sites

( естествено след трафа трябва да имаш големи кондензатори , които обират пиковете на голям ток и филтрират напрежението)

И да допълня само, че големите кондензатори филтрират ,но и покачват доста напрежението,нека не се забравя

;)

Link to comment
Share on other sites

И да допълня само, че големите кондензатори филтрират ,но и покачват доста напрежението,нека не се забравя

;)

Тоест ако трафа ти вади изходно напрежение 2х32в.(променливо) , като се изправи и филтрира (от греца и кондензаторите) става на 2х45в. - умножава се по 1.4 :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Не ми се отваряше нова тема, и реших да пиша тук.

 

Един въпрос относно тонколони - значи имам ДОСТА стара уредба (не е купувана от тук и е поне на 20 години), но е доста добра. Само тонколоните са зле и въпроса ми е - всякакви тонколони ли ще станат на уредбата (някакво Sony е, но точно модела не го знам :( ) И ако да - бихте ли ми предложили някакви, но не много скъпи :)

Link to comment
Share on other sites

Не ми се отваряше нова тема, и реших да пиша тук.

 

Един въпрос относно тонколони - значи имам ДОСТА стара уредба (не е купувана от тук и е поне на 20 години), но е доста добра. Само тонколоните са зле и въпроса ми е - всякакви тонколони ли ще станат на уредбата (някакво Sony е, но точно модела не го знам :( ) И ако да - бихте ли ми предложили някакви, но не много скъпи :)

Ми гледай колко ома ти е усилвателя (или колко ома са ти старите колони) и такива си търси - 4ом. или 8ом. Това е най-вайното изискване. колони можеш да намериш хубави в Кузмов , Викиват или Конрад

Link to comment
Share on other sites

Някой знае ли програмка,за изчисление на литража на тонколоните.тоест размерите на кутията,спрямо говорителите?

Мен лично ме интересува трилентова тонколона за 2х100W? :(

Link to comment
Share on other sites

Някой знае ли програмка,за изчисление на литража на тонколоните.тоест размерите на кутията,спрямо говорителите?

Мен лично ме интересува трилентова тонколона за 2х100W? :(

Да има такава и е много добра - Bass Box Pro . Но трябва да въведеш много данни за говорителя (би трябвало да ги пише на паспорта на говорителя ) ако ги нямаш става малко сложно.

Link to comment
Share on other sites

Да има такава и е много добра - Bass Box Pro . Но трябва да въведеш много данни за говорителя (би трябвало да ги пише на паспорта на говорителя ) ако ги нямаш става малко сложно.

Мерси много,изтеглих си я от Датата,страхотна е. :punk

И аз съм се насочил да си взема говорители на VISATON

Link to comment
Share on other sites

Мерси много,изтеглих си я от Датата,страхотна е. :punk

И аз съм се насочил да си взема говорители на VISATON

Обаче малко сложно се работи с нея - а? :D Трябва да знаеш англййски , да е разучш доста - ама после колоните с нея стават перфекни - стига да си въвел точните данни на говорителя . Затова ако си купуваш марков бас - искай си от купувача книшка с данни към него . Успех

Link to comment
Share on other sites

Мерси много,изтеглих си я от Датата,страхотна е. :punk

И аз съм се насочил да си взема говорители на VISATON

Murder dai edin link vyv data-ta 4e i men me interesyva a nali ve4e nqma search

Link to comment
Share on other sites

Murder dai edin link vyv data-ta 4e i men me interesyva a nali ve4e nqma search

 

Майна опитах са но не става да ти дам линк,копирам го но отваря основната страница Явно са го измислили тия тарикати от датата. 11,2 mb. e програмата ако може да се прати по пощата тоя размер дай мейл и ще ти я прата .Аз са набутах един смс и ша карам един месец,както и да е няяш проблеми ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...