Jump to content
BulForum.com

Въпросче...? Как да се оборудваме и от къде...?


nba-man

Recommended Posts

Ако темата се повтаря или не е за тук моля да бъде изтрита.

А сега конкретно по темата...

Интересува ме къде в Пловдив има специализиран магазин за туристическо оборудване?

Туристически раници, обувки, палатки, спални чували, компаси и т.н.

Ако някой продава подобни неща, хубаво е да ги оповести тука...

 

 

http://www.sposn.ru/

 

http://www.extremno.com/newsite/

 

http://www.tashev.bg/

 

Аз ще имам грижата да слагам нови сайтове за екипировка в началния пост - за да няма много ровене.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply
Значи раници има в METRO, а чували и палатки можеш да си вземеш от Practiker.В смисъл на тези две места са по-евтини нещата (или поне би трябвало).Иначе до 101Балона има един магазин БГспорт май се казва и там продават всякакви такива неща, но и цените са им високички на някои от тях.

Ако изкаш хубава раница- магазин на Адидас или на Пума

Ако искаш хубажа палатка- армията :lol:

Link to comment
Share on other sites

fon_tomov си няма идея за какво става въпрос :D В магазините на Адидас и Пума няма раници за целта.Има доста страници за подобна екипировка,само трябва да потърсите

Link to comment
Share on other sites

Разбирам 4е става дума за скаутска раница  ;)  В изредените магазини се продават и такива ;)

 

Такова понятие като "сакутска раница" няма. Най-доброто място за покупка са специализираните магазини. В Пловдив освен БГСпорта до джумаята, който е доста скъп, магазини има на ул. "Петко Д. Петков" след районното в посока ул."Капитан Райчо" вляво; на ул. "Гладстон" след подлеза преди спирката вдясно.

За добра раница трябват минимум 150 лева.

Добра палатка, която да е лека и надеждна: в специализираните магазини, в Метро и минимум 100 лева в джоба.

Link to comment
Share on other sites

на ул. "Петко Д. Петков" след районното в посока ул."Капитан Райчо" вляво;

За добра раница трябват минимум 150 лева.

 

Там хубави раници няма.Палатки също.Палатки има в един магазин около Панаира, ама не му знам точния адрес.

Link to comment
Share on other sites

http://www.sposn.ru/

 

Много хубав сайт.Благодарности на cheese за него.А тъй като въпроса за екипировката явно е наболял - вдигам темата.Нека да обсъждаме проблеми с оборудването, обувки, дрехи, карти и прочие други пособия.Само се придържайте към правилата :)

Link to comment
Share on other sites

Ами по вторите употреби има доста ценни неща. ;)

Само обикаляне иска.Ицо още не се е похвалил как се е държал оня дъждобран.

Link to comment
Share on other sites

http://www.proles.bg/

Фирмата продава компаси, бусоли, висотомери, дистанциометри и много други полезни нещица за планина. Има обявени цени. Бусолите ми се струват доста изгодни.

http://www.stenata.com/

Според мен най-популярното място за онлайн покупка на маркова екипировка.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Аз сега мисля да започна да вкарвам инфо какво,как,защо и колко да се екипираме.Само да набера инфото и го мятам :)

Ще помоля народеца също да споделя опит.

Link to comment
Share on other sites

Аз си взех от БГ-Спорт раница Тракер 55+ - 94лв. В Метро е 91.

Преди малко се върнах от хижа Рай, покорихме и връх Ботев (от Паниците).

 

Раницата има доста голям недостатък, който не ми е голям проблем поне на мен.

Значи раницата е с регулиране на височината на презрамките, така че тежесте да падне върху тези катарамки които се препасват през кръста.

Е да ама не....при мен нестава.

Понеже съм близо 190см, при максимално дигнати презрамки, тежеста не ми се разпределя достатъчно добре и е нужно да отпусна раницата назад, което пак не е достатъчно.

Недостатък е това - определено, но раницата си струва.

Link to comment
Share on other sites

Моята раница си е правих по поръчка. Шивача е прави на мен да ми е удобна като предварително взе размери:) Все едно си шиеш сако. Много съм доволен и е супер удобна. Освен това си има всички регулировки: по височина, нагръдния колан, този през кръста и др. Ако някой се интересува мога да му кажа къде е ателието. Но това беше отдавна и не гарантирам че още прави раници.

Иначе предимствата са че може да се избере както обема така и основни и допълнителни цветове. На мен добави едни малки джобчета и едно малко коланче с катарама, което не съм използвал но май било за пикел. Имаше тогава една поръчка - клиента искаше да си слага отзад сноуборд и незнам си още какво.

Не на последно място е изгодната цена.

Link to comment
Share on other sites

Значи раницата е с регулиране на височината на презрамките, така че тежесте да падне върху тези катарамки които се препасват през кръста.

Е да ама не....при мен нестава.

Понеже съм близо 190см, при максимално дигнати презрамки, тежеста не ми се разпределя достатъчно добре и е нужно да отпусна раницата назад, което пак не е достатъчно.

 

 

 

A колко е висока самата раница?Може би има нужда от допълнително удължаване на презрамките.

Link to comment
Share on other sites

Сподели с нас. Каде мога да го намеря това ателие/шивач и за каква сума става дума? :D

Така. Ако не си чел между редовете ще си прочел че раницата е правих преди много време. Така че немога да ти кажа колко струва. Но си заслужава да идеш до там и да провериш на място.

Намира се на улица Леонардо Да Винчи срещу ПУ. Минава се зад спирката срещу ПУ, излиза се на малка глуха уличка, и след това в дясно. След десетина метра в ляво има табела кожарски услуги или нещо подобно. Влиза се в един двор и веднага вдясно има врата. Там в дъното на едно криво коридорче е ателието. Леонардо Да Винчи се пада успоредна на Цар Борис III Обединител.

Link to comment
Share on other sites

След десетина метра в ляво има табела кожарски услуги или нещо подобно. Влиза се в един двор и веднага вдясно има врата.

За съжаление вече го няма това ателие.

Link to comment
Share on other sites

Жалко. Човека беше малко странен тип, но си работеше много кадърно.

Последно ходих там месец март. Интересувах се за кожена кания, която да поръчам по-нататък но не каза да се мести или нещо такова.

Link to comment
Share on other sites

Така, така... започвам по ред на номерата.

 

В METRO има раници. Евтини раници. Не си взимайте раница от METRO! Освен ако не смятате да се занимавате с планинарство, докато ви мине тръпката след 6 месеца. А в Practiker чувалите - те са за такива условия, че мога да спя и без тях. Примерно един чувал за +5 градуса, водопропусклив, има толкова смисъл, колкото и голяма памучна торба. А палатките са под критика... освен ако не си ги взимате за защита от слънцето. Една добра палатка трябва да отговаря на куп изисквания, който опоменатите по-горе нямат. А цените в БГСпорт не са никак високи. Това е един от малкото добри и евтини магазини в България за алпийска екипировка.

 

Що се отнася до Tashev - никога не бих си взел такава раница. А ако ми я подарят при първа възможност ще я продам на някого. Раниците на чичко Ташев са евтини, що годе здрави и качествени. Но има какво още да се иска от тях... при това много. Тук май ще се повторя, но то не е само за палатките и раниците. Всяко нещо, което си купувате има куп хиляди изисквания, на които трябва да се наблегне в момента на покупката. Освен ако не искате да получите гръбначни изкривявания, гъбички по гърба (о дааааааа... и там :devil ) или пък да се удавите в палатката си, когато завали.

 

Ако изкаш хубава раница- магазин на Адидас или на Пума

Ако искаш хубажа палатка- армията laugh.gif

No Comment :cry :P

 

Разбирам 4е става дума за скаутска раница

Е такова животно не бях виждал :D :P

 

За добра раница трябват минимум 150 лева.

Добра палатка, която да е лека и надеждна: в специализираните магазини, в Метро и минимум 100 лева в джоба.

За добра раница съм готов да отделя и 300-400 лева, но да знам че имам на гърба си това, което искам и че няма да се налага да правя модификации с кона и иглец... или тел. Раницата която полсвам в момента е LOWE Alpine 110l. Взех си я от вносителя на много ниска цена. Tolimir има същата (нали е с връзки и познава Morskia :P ) и мисля, че е много доволен. Една такава раница обаче в магазина би струвала нещо от порядъка на 100-200 лева, че и повече.

Палатката ми пък струваше само 95 лева, но само защото съм сладкодумен и издействам намаления. Не е някоя известна марка, но за качеството и цената си е просто СУПЕР!

 

Ъъъъ дъждобрани? :unsure: :cry Хораааа в кой век живеете бе? :huh: :blink:

Ако тръгнете някъде с дъждобран в планината и ХА, насреща ви буря... е до там беше с дъждобрана ви - съотв. ВАС! Купете си непромокаемо яке. Винаги търсете т.нар. "тексови" (TEX) материи. Gore-Tex, Fine-Tex и пр. и пр. бла бла. Колкото си искате. Само внимавайте, че вече има какви ли не изродийки по пазара. Като Nabuk-Tex например... или Polyester-Tex... Е то си е смешно тва!

Търсете си нещо което да не пропуска влага от вън на вътре, но да изпарява влагата от вас. Това се нарича мебмрана и има най-различни вариращи параметри. Винаги ги гледайте... те са от рода на пр. 4000mm/воден стълб - 6000mm/в.с. и т.н.

 

http://www.stenata.com/

Според мен най-популярното място за онлайн покупка на маркова екипировка.

Най-популярно място за пазаруване на алпийска екипировка в България все още няма. СТЕНАТА е един от магазините, които предлагат тази услуга, но не мисля, че е много ползвана.

 

Преди малко се върнах от хижа Рай, покорихме и връх Ботев (от Паниците).

:angry: Аааааааа НЕ! Така няма да се разберем пич. Покоряването някъде другаде. Не и в планината. Па и да се хвалиш че си качил връх Ботев... :wir Кажи поне че си го направил с катерене или по някой труден маршрут. Ама тя баба ми се качва там. Това не е много "покоряване". А защо да използваме думата покоряване. Сега върхът не е под твоя власт. Така че не си го покорил. Този толкова глупав термин е измислен от още по-глупавите журналисти и хора с мания за величие. Планината не веднъж е доказала, че никой неможе да я покори. Друг е въпроса, че тя е решила да те допусне до нея. Но всеки човек го вижда по различен начин. Планината се разкрива напълно пред всички... но не всички могат да я видят ;)

 

Раницата има доста голям недостатък, който не ми е голям проблем поне на мен.

Значи раницата е с регулиране на височината на презрамките, така че тежесте да падне върху тези катарамки които се препасват през кръста.

Е да ама не....при мен нестава.

Понеже съм близо 190см, при максимално дигнати презрамки, тежеста не ми се разпределя достатъчно добре и е нужно да отпусна раницата назад, което пак не е достатъчно.

Не може да не става при тебе :lol: Просто трябва да си поиграеш малко повече. Или аз да ти я направя :P Общо взето опитай да имериш колко педи е висок гърба ти. Горе-долу толкова трябва и да е гърба на раницата. А колана трябва да е на тазовите ти кости и когато махнеш презрамките, цялата раница да може да седи само на колана.

 

Сподели с нас. Каде мога да го намеря това ателие/шивач и за каква сума става дума?

Не си правете раници по поръчка. Ще съжалявате. В началото казах защо!

 

A колко е висока самата раница?Може би има нужда от допълнително удължаване на презрамките.

Няма нужда. Ташев не биха се изложили чак до там :unsure: Презрамките винаги остават с около 30см. по дълги от необходимото.

 

Ето ви малко качествена и не толкова качествена стока... ако видите каквото и да е с тези марки и го искате - вземете го.

 

Salewa, Lowe, First Accient, Petzl, Camp, Deuter, Vaude, Julbo, Polaroid... и още много, ама само тва ми е ся в главата.

Link to comment
Share on other sites

Аз точно това казах: 150 лева-минимума за прилична раница. Т. е. ме подкрепяш.

В Метро съм виждал раници само на Ташев, действително не са от най-здравите. Но избора на раница зависи и от това колко често ще се ползва.

Съгласи се че ако нямаш финансови възможности е напълно излишно да купуваш раница за 400 лева, с която да ходиш два пъти в годината за по два дни.

Раниците по поръчка са много добра инвестиция. Моята раница е такава, за повече от четири години не ме е предала нито веднъж. И последно Морски кажи ми какво ми предлагаш за 70 лева, защото моята е 85 литра за 65 лева.

И се държи много по-добре от всички раници с обикновени материали.

За палтките.

6000 мм воден стълб!!! Да не ходите на експедиция в екваториалния климатичен пояс?

Моята палатка е с 1500мм воден стълб и до сега не е пропуснала.

Повечето от нас ходят на палатка лятото и най-много късна пролет и ранна есен. Затова не ни трябва супер палака за трекинг в Хималаите. В този смисъл смятам че спален чувал(не одеяло-повечето бяха с такива на лагера) който е комфортен при +5 градуса е напълно достатъчен.

За водоустойчивостта на чувала-при положение че спиш в палатка горното няма никакво значение. Ако все пак някой реши да чувалува и няма добър чувал едно найлонче върши работа.

 

Когато "покарявам" връх може да се разбира не е в онзи чисто физически смисъл, да стигнеш дадена географска точка. А нещо по-дълбоко, духовно, преминаваш бариера. Под моя власт са вече пречките, които преодолявам докато се качвам към върха. А иначе аз не съм качил много върхове, но винаги когато изкача връх изпитвам подобно чувство.

Link to comment
Share on other sites

6000mm палатка не ти и трябва. Освен ако не ти е еднослойна. Дадох го като пример за цифра и визирах якето си ROSSIGNOL!

 

И въпреки всичко не съм съгласен че връх се покорява, но както и да е. :angry1

 

Offtopic: Кой подягодите си ти? Познаваме ли се? :confused

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...