Jump to content
BulForum.com

Ati драйвери....


Romel

Recommended Posts

Бих искал да попитам някои сложил и си е Ati драйверите за Slack и по специално версията Ati-fglrx- 8.10.19 и как ( по дяволите ) е накарал fgrlxconfig да му създаде правилен xorg.conf..... при мене фаила ( xorg- a ) се получава с липси в последната част ..казва , че файла завършва странно ( което се оказва и вярно) и когато ну записах за проба end section ми дава , че ми липсва цял раздел от него....не мисля че аз съм причината да не може да го "допише" ама знам ли ....даите някакъв съвет или предложете какво да сложа , че да ми се "събуди " asusa 9550 ;) 10x predwaritelno

 

"A blank screen or X failing to load and returning to the console no longer occurs under X.Org 6.8 when using the config file generated by fglrxconfig"

 

"fglrxconfig now produces a proper xorg.conf X Server configuration file"

 

да бе :sayjin :angry: :sick :confused

Link to comment
Share on other sites

но няма никакъв 3D-support. Иначе работи..

това е ...хм много странна далавера ;) на мен ли липсва поне Screen секцията...не се генерира просто.....маи ми намирисва на бъгава история....е какво се прави в тоя случаи? Я посъветваите едни linux lame ....:) A тоя пакет е точно за slack.....интересно е има ли алтернативен ? все пак това не е Win ..трябва да има тонове с алтернативи :)

между другото тоя линк на xorg файла ми свърши супер добра работа..използваики го като опорна точка , си добавих липсващите части от моя xorg и всичко си заспа...е поне Х запали ...10 Х Shade :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Не каза откъде си ги теглил тези драйвери. Значи в момента имам работеща конфигурация от следните неща:

 

Slackware 10.1

Kernel 2.6.10 (не слагайте 2.6.11 защото с него не може да се build-не тъпия fglrx драйвер (който е за 3D-то))

http://lists.debian.org/debian-user/2005/03/msg00674.html

 

АTI драйвери от официалния сайт www.ati.com .. идват на RPM но със rpm2tgz се конвертират без пробеми и после със installpkg проблеми няма

fglrxconfig.. досега с него не съм имал проблеми при създаването на xorg.conf

 

за 3D-то .. отива се във /lib/modules/fglrx/buld_mod и се пише . make.sh

инсталиращия скрипт е във горната директория: cd .. && . make_install.sh

 

ако имате въпроси ще се радвам да помогна, тъй като доста се мъчих с тъпите драйвери на ATI

 

Предишния път се заблудих че не съм пуснал както трябва драйверите за 3D-то след като не можех да накарам Quake 2 да върви гладко с Cedega, но се оказа че Quake 3 си върви прекрасно през емулация. За проби препоръчвам да ползвате Neverball. Ако сте само по 2D веднага ще си проличи ;) http://icculus.org/neverball/

 

И последно, но не по важност!!!

Във Слак не е пуснат shared memory дяла по подразбиране а той е задължителен за 3D-то:

добавете реда във /etc/fstab

tmpfs /dev/shm tmpfs defaults 0 0

иначе Neverball гърми доста здраво и се налага да рестартирате бараката ;)

Това нещо го пише на официалния сайт ама .. кой да чете:

http://www2.ati.com/drivers/linux/linux_3.14.6.html

 

P.S. Алтернативи няма... добре че го има Google иначе този пост нямаше да го има ;)

Link to comment
Share on other sites

А мнения за драйвъра на 2.4.xx ядро?

 

със 2.6.10 пак няма проблем със самия драйвер но.. поради ядове със cedega тъкмо в момента съм принуден да оставя и двете версии. Определено са оправили доста неща в 2.6. Направи ми впечатление доста по-подреденият menuconfig и глезотииката че са заменили make dep, make bzImage и make modules с 'make'. Освен това метода за записване на дискове вече не става чрез scsi емулация.... и т.н.

 

Проблема според мен е във това че ATI сякаш ги мързи да доизчистят нещата.

 

Едит: все още смятам че nVidia рулз откъм софтуерна поддръжка.

 

Допълнение: след поредица експерименти не успях да възтановя първоначалната ситуация. Значи проблемът е следният:

 

При инсталация на Слак 10.1 по подразбиране идва 2.4.29 ядро

сложих cedega 4.0 от warez-a при което успях да пусна инсталацията на quake 3 намираща се на fat дял без проблем. (това след като усатанових че 3D-то се зарежда успешно... чрез lsmod и Neverball ;) ) след това заради NeroLinux минах на 2.6.11 което конфигурирах както на мен си ми харесва. Оказа се обаче че за момента ATI-то не работи със 2.6.11 защото не се експортва правилно някаква променлива заради смяна на API-то. Това ме принуди да сложа 2.6.10...

 

3D-то беше подкарано.. записвачката работеше без глупавата SCSI емулация и след смених Cedega до 4.3.. и като се опитах да стартирам Quake.. мекия :) дава error=21

 

След поредица от експерименти за които няма да споменавам (съпътствани със проблеми със ALSA-та ;) ) сложих 2.4.29 за резерва .. колкото да мога да пусна quake. направих и downgrade на cedega за да съм сигурен че е от ядрото всичко.. да ама не. пак error=21 и накрая се принудих да преместя quake 3 в reiserfs дяла. Сигурно се питате защо не го направих в самото начало. Истината е че установих че тръгва и със 2.6.10 след преместване на linux дял, но просто исках да експериментирам... и ето - сега научих нещо ново и го споделям с вас. Надявам се да да успея да ви ориентирам ;) оказа се че ATI драйверите си работят.. горе долу - просто не ползвайте 2.6.11 за момента :)

 

И още нещо: при билдването на драйверите е нужно да съществува меката връзка /usr/src/linux сочеща към текущият разахривиран kernel-sourcе (/usr/src/linux-2.6.10)

То скрипта си мрънка ако липсва.. ама все пак :)

Link to comment
Share on other sites

Ако не можете да подкарате оригиналните драйвери и държите на 3D ускрението може да погледнете дали DRI драйверите поддържат картата ... най малкото са open source.DRI Web Page

 

Поздрави,

cipher :)

Link to comment
Share on other sites

A niakoi da znae kak da si podkaram OpenGL sys Radeon 7500 pod KDE??? Imah slednia problem, kato pusna X 4rez "kdm" niamam OpenGL no KDE-to si vyrvi perfektno na 85Hz 4estota, a kato go pusna 4rez "startx" vyrvi na 75Hz 4estota sys OpenGL. Niakoi da znae ne6to po vyprosa.

 

P.S. - Zabravih da kaja 4e biah s kernel 2.4.28 na Gentoo Linux.

Link to comment
Share on other sites

A niakoi da znae kak da si podkaram OpenGL sys Radeon 7500 pod KDE??? Imah slednia problem, kato pusna X 4rez "kdm" niamam OpenGL no KDE-to si vyrvi perfektno na 85Hz 4estota, a kato go pusna 4rez "startx" vyrvi na 75Hz 4estota sys OpenGL. Niakoi da znae ne6to po vyprosa.

 

P.S. - Zabravih da kaja 4e biah s kernel 2.4.28 na Gentoo Linux.

 

За съжаление официалните ATI драйвери поддържат Radeon-и от 8500 нагоре. За 7500 няма драйвер, затова най добре се порови из форумите...

До колкото знам .. можеш да пробваш със DRI (виж по горния пост) но успеха не е гарантиран :(

 

Edit: става въпрос за 3D-то разбира се.

Link to comment
Share on other sites

хм...бих попитал нещо: този новия драйвер , 8.12.хх които излезе тези дни да не би да е за ядро 2.6 само? защото като го сложих, се инсталира някак си 'опростено" , а и накрая не иска да запали , защото " процес едикоиси номер искал да използва от ядрото 0 " ( ха текста ми е под всякаква критика, ама не си направих труда да го запиша ( запомня) защото си мислех , че има грешка при "прехвърлянето" от rpm...

и още: може ли някои да каже как се използва fglrx_xgamma ...защото не знам как, обаче не мога да "поместя" и грам гаммата в играта ЕТ , конзолата не ми дава грешка като и пиша командите , ама и не откъсва ..., да не говорим за споменатото "увисване " при изход от играта...въобще затова си давам труда да си търся нов драивер ( или настроика) , че аз уж се махнах от win заради постоянните махания- слагания на компоненти , а то излезе, че тук май работата не емного далече от това ( когато става дума за АТi прочути с своите стабилни драйвери ;) ) ( а може би slack е само за хора, които мразят да гледат през прозорци и обожават конзолите - демек професионалисти :)) )

 

ха за 2 години 100 поста - срамота , драги Уотсън :)

Link to comment
Share on other sites

Снощи сложих 2.6.10 ядро и driver-ът тръгна! Сега (засега) нямам никакви проблеми с 2D/3D-acceleration. :)

Мога да се похваля, че си подкарах и принтера, ама това е друг въпрос :)

Link to comment
Share on other sites

Значи имам следния проблем. Известно време пусках quake 3 през cedega и при някои от пусканията X се kill-ва без причина. Доста гадно.

Мислех си че е нещо от самата cedega ама сега си изтеглих linux версията за quake 3 при която се наблюдава същия ефект. :( започвам да подозирам ati драйвера...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Интересно ми е защо не стават нещата с 2.6.11 ядрата. В момента съм с 2.6.11.8 и като се опитам да билдна модула, ми вади куп грешки (LOG) и отгоре на всичко ме логаутва! Такива проблеми имах и с 2.6.11.6, а при 2.6.10 няма никакви проблеми.

Което е по-интересно, онзи ден в чата някой спомена, че нямал никакви прблеми с 2.6.11.6 (Кой беше, btw? Да се обади, ако може :) ).

Общо взето ми създава предпоставки за голямо изнервяне.

Link to comment
Share on other sites

оффтопик: Много ми беше смешно, когато ми разказваха за Linux преди да мина към него за Бозавата поддръжка на ATI ...донякъде вярвах, защото не беше много далечно миналото, когато беше същата бъркоч и под Вин....но не съм и предполагал, че тая проклетия може така сериозно да ме "спъва" в различните начинания ...то няма маи нещо, което човек да иска да пусне, без драиверите да прецакат нещо.....ма така е, докато има в тая работа "скрито- покрито" :angry1 Аз не съм никакъв разбирач на LInux ма смело мога да заявя, че само тея гадни драйвери са виновни....въобще трябва да се казазва ATI ДРАЙФА-ри , защото подчертано са се Издрайфали :angry1 :angry1

Link to comment
Share on other sites

Като хардуерно изпълнение видеокартите на ATI (особено на Sapphire) са просто перфектни във всяко едно отношение. Но драйверите...... :angry:

 

Всъщност те си работят, но се получават разни странични ефекти които ме дразнят. Останах с впечатление че fglrxconfig генерира калпав xorg.conf при което под quake 3 след всичките мъки се оказа че работи, но чувствителността на мишката просто не успях да я оправя. Сложих си една nVidia и всичко заспа.

 

Някои ще кажат - ами оправи си настройката. Аз ще кажа - user friendly :)

Link to comment
Share on other sites

Някои ще кажат - ами оправи си настройката. Аз ще кажа - user friendly xmas.gif

 

Има една много хубава приказка по въпроса :P

"Една лъжица лайна разваля цяла каца с мед "

Казано честно и Asus не са лоши,ама то не е до тялото , а мозъка е скапан :punk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Някой да е пробвал с ubuntu 5.04? Вчера дръпнах пакетите, настроих xorg.conf (генерирах със fglrxconfig един и после с малко copy/paste оправих моя си), обаче от 3D и помен няма....иначе си работи

Link to comment
Share on other sites

Аз сложих вчера най-новите драйвъри. TV-OUT-a не можах да подкарам и в един момент всичко се бУгна тотално. (Забележете колко некадърно пиша. Направо не мога да си нацеля буквите. - бел. Shade) Върнах се към предишната версия - 8.14.13. От АТИ не очаквай да подобрят нещо.. само ще вземат да преебат нещо, дето си работи.

Link to comment
Share on other sites

Shade  Posted Sep 1 2005, 23:42 PM

  Аз сложих вчера най-новите драйвъри. TV-OUT-a не можах да подкарам и в един момент всичко се бугна тотално. Върнах се към предишната версия - 8.14.13. От АТИ не очаквай да подобрят нещо.. само ще вземат да преебат нещо, дето си работи.

ха сега де! що ми трябваше да прочета и това :) Ама по дяволите, тези от Nvidia наистина си избарват нещата по добре. Скоро след дълги митарства подкарах една GF4 на това проклето дъно Asus A7v880 и гадината изкара такъв образ, дето аз за 2 месеца не можах да изтръгна от asus 9550GE?"turbo disel " :)

Link to comment
Share on other sites

  Posted Today, 13:49 PM

  Недей хвали много nvidia, че аз не моа си подкарам монитора на 100 херца заради някъф бъг в техните драйвери.

Защо бе, последния "релииз' ли ползваш? Защото при мен ....аа верно , аз го подкарвах на LCD a там херците хич не ме бъркат......няма ли нещо да се "пипне" в хорга....беше някакъв доста по подреден от тези дето ги генерират fglrxconfig- на АТI - някои да ги изклати ! ;)

 

ПС прочетох за твоите мъки. Кофти брато ама какво да се прави...ще чакаш новите драивери или новия Х :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

АМАН! :angry:

На Slackware 10.2 съм, преди малко смених KDE-то.. вече съм с 3.5.

Вчера смених ядрото.. 2.6.14.3

И сега не мога да пусна дори Quake3 :huh:

Дори с fglrxconfig генерирах конфига.. и пак нищо :angry1

Само дето честотата на опресняване ми сбоза.. пак нямаше никакво 3d.

Между другото, това Neverball не му работи линка за Slackware packages.

Аз за 3d тествам с един от screensaver-ите.. Еуфория се казва :rolleyes:

Възможно ли е това че съм пуснал подръжка за ATi Radeon в ядрото да прави конфликт с драйвъра за Х-а ?

 

ЕДИТ: Ето линкче за Neverball.. google ownz!

 

Току що реших да видя какво ще кажат логовете.. и както винаги те ме изненадаха приятно :)

/var/log/Xorg.0.log

...
(II) fglrx(0): Kernel Module Version Information:
(II) fglrx(0):	 Name: radeon
(II) fglrx(0):	 Version: 1.17.0
(II) fglrx(0):	 Date: 20050311
(II) fglrx(0):	 Desc: ATI Radeon
(WW) fglrx(0): Kernel Module version does *not* match driver.
(EE) fglrx(0): incompatible kernel module detected - HW accelerated OpenGL will not work
(II) fglrx(0): [drm] removed 1 reserved context for kernel
(II) fglrx(0): [drm] unmapping 8192 bytes of SAREA 0xe083d000 at 0xb7aeb000
(WW) fglrx(0): ***********************************************
(WW) fglrx(0): * DRI initialization failed!				  *
(WW) fglrx(0): * (maybe driver kernel module missing or bad) *
(WW) fglrx(0): * 2D acceleraton available (MMIO)			 *
(WW) fglrx(0): * no 3D acceleration available				*
(WW) fglrx(0): ********************************************* *
...

Link to comment
Share on other sites

Незнам за Ati, но при мен (Matrox) се бърка, ако сложа кернелския деайвер :P Един по-умен начин да си теставаш 3D-то е: glxinfo и glxgears. Следи си флопсовете, щото може glx модула да се зарежда и без хардуерна 3D поддръжка :)

 

@dX Определено няма :)

Link to comment
Share on other sites

633 frames in 6.0 seconds = 105.500 FPS
632 frames in 6.0 seconds = 105.333 FPS
633 frames in 6.0 seconds = 105.500 FPS
632 frames in 6.0 seconds = 105.333 FPS

Това какво трябва да значи ? Има или няма 3D :confused

Link to comment
Share on other sites

вижте сега, съветвам ви да си траете с АТИ картите и да сте доволни, защото може да се окажетев моето положение :sayjin Трябва да се признае, че попринцип уж нвидиа се грижи малко повече за linux потребителите ама само да не се окажете от ето еи тук, цък за какво може да ви се случи, ако използвате nvidia..... ако някои си направи труда да хвърли едно око на датата на 1 вия пост ще види , че проблема е от поне година, а наи- големия проблем е, че и аз съм в тази група :pirate :sick надеждно решение не е измислено досега. А бе всички лижат г**а на Били , никои не смее да се е***а с него, а другите.......за тях хубава супа :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...