Jump to content
BulForum.com

Vypros za mitologichnite syshtestva


JDFU

Recommended Posts

Predi nqkolko dena s edin priqtel obsyjdahme heroes of might and magic i koe syshtestvo ot koq mitologiq e izlezlo. Mnogo byrzo obache se okaza, che dosta ot tqh, dori nqkoi dosta populqrni (kato orkite naprimer) ne znam ot kade sa. Az nikoga ne sym obichal hudojestvena literatura i za tova ne znam kakvo e pisal J. R. R. Tolkien po vyprosa, obache sym chuval che toi e edin ot syzdatelite na fantasy janra, ta se chudih da ne bi toi da gi e izmislil (vse pak sym gledal LOTR). Molq nqkoi po-zapoznat da me svetne po-vyprosa, che mi stana interesno.

Link to comment
Share on other sites

Това го е писал, но като бележки и записки, които са публикувани след смърта му в отделна книга мисля. Незнам как е обяснил орките, но ако си превъртал WC3 RoC там има 1 теория за тях ;) Как тоя пич гаргата ги довел през портал от друго измерение или нещо подобно "без да иска" и така хордата трагнала... Аве нещо подобно хич не го помня много добре.

Link to comment
Share on other sites

Това го е писал, но като бележки и записки, които са публикувани след смърта му в отделна книга мисля. Незнам как е обяснил орките, но ако си превъртал WC3 RoC там има 1 теория за тях ;) Как тоя пич гаргата ги довел през портал от друго измерение или нещо подобно "без да иска" и така хордата трагнала... Аве нещо подобно хич не го помня много добре.

Men me interesuva koi gi e izmislil, chast ot nechiq mitologiq li sa ili Tolkien ili nqkoi drug gi e izmislil, a ne kakva e istoriqta im.

Link to comment
Share on other sites

Men me interesuva koi gi e izmislil, chast ot nechiq mitologiq li sa ili Tolkien ili nqkoi drug gi e izmislil, a ne kakva e istoriqta im.

 

 

Орките са част от скандинавския фолклор.Не са измислени от Толкин - той е измислил само произхода им - от поробени,унижени и осквернени елфи,което не отговаря на фолклорната истина.

 

Във скандинавския фолклор орките се появяват по различен начин(за различните държави),но всички са единодушни за мястото откъдето идват - царството на богиня Хела - мрачният Хел(вариант на Ада в нордическите митологии).Първоначално са били основни конкуренти на джуджетата и великаните в изковаването на оръжия,но постепенно изгубват уменията си.

При Рагнарок(това е краят на света - един вид Апокалипсис) се бият на страната на Мрака и бог Локи.

 

 

Други същества,които те интересуват?

 

За повече подробности можеш да се разровиш за голямото издание на "Скандинавска митология","Митове и легенди на северните страни" и

"Приказки под Игдрасил"(тая книжка е българска,забравил съм автора, има много глупости,но като информация за различните същества е перфектна.)

Link to comment
Share on other sites

Или си инсталирай Age of Mythology. Там също имаше информация за различните същества, божества и т.н. ;)

 

Моите уважения,ама онова са bull-shits!! :sick

Link to comment
Share on other sites

За повече подробности можеш да се разровиш за голямото издание на "Скандинавска митология","Митове и легенди на северните страни" и

"Приказки под Игдрасил"(тая книжка е българска,забравил съм автора, има много глупости,но като информация за различните същества е перфектна.)

Ima li gi nqkade iz net-a?

Link to comment
Share on other sites

Пробвай с гугъла.Всичките са издания преди '90 и вече ги има кажи-речи само в частни колекции.Иначе може да ги има и в "Иван Вазов"."Скандинавските митологии" ги има в университетската библиотека на ПУ.

 

Наскоро една позната си купи едни книги пак на тая тема(бяха повече исторически де)от "Литера"-та и двата тома и струваха 40лв. :(

Много са редки вече,да му се невиди и книгите....

 

 

JDFU

 

-> Тук са имената на повечето богове и светове в нордическата митология.

 

->Тук пък има малко информация за "Скандинавската митология".За съжаление това е малката книга.Голямата е около 600 страници.

 

Тук пък има и двете книги,ама не може да свалят :(

 

А ТУК има доста големи текстове,някои от най-известните митове и саги...но на руски.Пак се разбира де :)

 

 

Това е най-доброто,което успях да изкопая - Енциклопедия Митика

 

Има отговор на повечето ти въпроси :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...