Jump to content
BulForum.com

Debian i686 Project


JOKe

Recommended Posts

та вапроса е че виа сигурно си имате работа и etc обаче идеята е даите да направим едно дистро тъи като аз неразбирам нищо от неща от ниско ниво и имам доста затруднения относно оптимизации и etc имам нужда от помощ

идеята както казах е нещо базирано на дебиан само че да не е глупав десктоп като XandrOs i Lycoris ами да си е една дебиан дистрибуция оптимизирана за i686 или ще видим точно за какви процесори + доста Tools за работа за десктоп които аз и още няколко други човека ще направим ако триабва аз ще буилдвам не е нужно да е всичко за и686 знам че някои неща правят проблеми . идеята е да има и съвместимост с пакети компилирани за и386 би се получило нещо поне според мен супер щотот има гентоо верно има и арч има и Иопер обаче Deb пакет-а е невероятен отделно тва -recofnigure е номер 1 ! Gentoo i ARCH не ми харесват пакетите апак Yoper с тия рпм-та имам чуството че вече не са на мода.

колкото до Patchove i etc тъи като няма чак такива разбирачи да тестват и да пишат патчес ще си ползва пак на дебиан security-to т.е. тва няама да е нова дистрибуция тва ще си е оптимизиран дебиан удобен за работа има милиони неща които могат да се направят и незнам що никои не ги прави примерно редхат имат тоол-ове за конфиг на сякви работи като :

redhat-config-network , redhat-cofnig-samba и етц които са супер добри а нензам другите дистрибуции що не ги ползват отделно за колко време се пише GUI програма за конфиг на някъв ФАИЛ при положение че имаш спецификацията на филе-а ами за 1 час та ас сам студент и не работя и си нямам работа и бих писал и без тва ся само с глупости се занимавам

така че ако има заинтересовани и има хора с идеи особенно Godfather разбрах че работи и сигорно няма много време ама ако може да поговри нещо надълго и на щироко за оптимизациите или да ходим една вечер на бира няколко човека да се разберем нещо би било добре.

това е

Link to comment
Share on other sites

Ами то темата си е "страшничка", но иначе си заслужава да се помисли.

Хайде ако ми остане време, мога да пусна един стартов пакет и/или среда за крос-компилиране да видим какчо ще се получи ;)

Link to comment
Share on other sites

То до лист. :)

 

да изпием по 1 бира, кафе, кола.

да измислим с какви оптимизации ще го правим.

да изберем пакети,

да изчислим депендъситата

да направим тулбокс за компилиране на пакети

да компилираме

да направим инсталационна организация

да инсталираме

да тестваме на разни популярни и непопулярни машинки

да го рекламираме

да го хвърлим в коша и да почнем друго

 

Мухахаха, тва последното много ми хареса :D

 

Сега сериозно. Мисля, че най-добрата отправна точка за начало е Scratchbox, по-точно toolchain-i686-glibc, въпреки, че го има и за Redhat или пък в сорс - кой на каквото иска да си го слага. Та общо взето трябва да се компилира една минимална базова deb системка с това чудо и след това да се инсталира на чисто, за да продължи компилирането на останалите пакети. :)

Link to comment
Share on other sites

xaxa kym todo list-a

samo da kaja pri polojenie che imash debian koito varvi dori po dobre ot debian bi li go hvyrlil kakto i da e kolkoto do testeri opredeleno ima i moga da namerq :) .

kolkoto do scratchbox za 1vi pyt go chuvam :(

Link to comment
Share on other sites

Абе то лаптуп и бира лесну - после почвва интереснуту :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Така. Промених името на темата, за да съответства на основната идея и за да може всеки лесно да се ориентира.

Надявам се скоро да успея да напиша един малък туториал за използването на средата Scratchbox, която ми се струва най-подходяща за осъществяването на идеята. Предполагам, че с туториала ще мога да дам линк за download на първия фрагмент от Debian-i686 (base install).

Stay tuned, както се казва :)

Link to comment
Share on other sites

та вапроса е че виа сигурно си имате работа и etc

 

Моето etc е на cvs :lol: ;)

Това което предлагаш много ми прилича на Yoper: http://www.yoper.com

Там наистина всичко фърчи и всичко е компилирано за 686.

 

Сега по темата - само искам да питам: ако имате толкова енергия и желание, защо не се включите към някой от вече започнатите други български дистрибуции. Доста от тях са Debian-ски (за който е "дебианец по душа").... Ровнете малко из мрежата, има доста линкове...

 

Не се хабете - просто хората имат нужда от нещо завършено, а не от започнато.

 

p.s. пропуснах да спомена - ако ви интересува последното iso на Yoper, пишете да го кача някъде по warez-a.

Link to comment
Share on other sites

Един въпрос. Според политиката на Dedian не е ли забранено да се разпространяват .deb пакети, които не са създадени от тях? Това си спомням, че JOKe ми го разправяше...

Link to comment
Share on other sites

Един въпрос. Според политиката на Dedian не е ли забранено да се разпространяват .deb пакети, които не са създадени от тях? Това си спомням, че JOKe ми го разправяше...

 

Няма такова нещо, освен ако не става въпрос само за "официалната Debian дистрибуция". Има хиляди варианти на всякакъв софтуер и дистрибуции, които се разпространяват със схемата на Debian.

 

Обаче в този случай дори не става въпрос за каквато и да е промяна в пакетите на официалния Debian, а просто за тяхното прекомпилиране и оптимизиране за i686 архитектура ;)

Link to comment
Share on other sites

Е ОК. Поговирхме си, че трябва да се направи такова нещо, но както повечето проекти в България така си и остана. Според мен ще е добра идея ако някой от хората, които искат да се включат в този екип пости Опъп Фест-а в Пловдив да каже там предложението. Може и повече кандидати да се намерят.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Един въпрос. Според политиката на Dedian не е ли забранено да се разпространяват .deb пакети, които не са създадени от тях? Това си спомням, че JOKe ми го разправяше...

imash pravo da buildvash no ne i da pishesh che sa za debian woody da kajem ..

moje da pishesh che sa za debian sid naprimer ama as si govorq za Stable ili Testing 1:1 i686 optimizirana.

kolkoto do YOPER : polzvah go ima mnogo malko software .. tiq rpm- packeti me draznqt tiq koito se grijat za Yoper sashto me draznqt ver 1.0 e bila platena taka che kvo e dokazatelstvoto che sled 2-3 versii kato se prochue nqama da stane pak plateno,

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...