Jump to content
BulForum.com

Телефон задържан на митница


cibbler

Recommended Posts

Здравейте, искам да ви попитам, някой сблъсквал ли се е с подобен проблем? Утре имам ходене до митническото бюро в моят град  и случката е следната: Задържана ми е пратка с телефон, който поръчах от Ибей. Стойността му е 310 долара. Това е над допустимите 150 евро, в които можеш да се отървеш от обмитяване на стоката, но задължително се заплаща ДДС. Пратката е маркирана като подарък на стойност 20 долара, но пак са я отворили и са я задържали. Ще трябва да предоставям Пейпал разпечатката си за разплащането с продавача. Гледах в информационният порлал на митниците - http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/measures.jsp?Lang=bg&SimDate=20130513&Taric=8517120090&LangDescr=bg#CD333 , че стоките от трети страни, телефона е от Хонк Конг, Китай, че в раздел мобилни телефони от страна като Китай, не се допуска мито и то е със стойност 0 % независимо от стойността му. Просто и чисто този тип стоки, не подлежат на обмитяване. ДДС ще се плати, това е ясно, но въпросът ми е до колко това е вярно в този информационен интернет портал, в частност Митническата тарифа за 2013-та година да влиза в сила, ако митничаря утре ми начисли и някакво процентно измислено мито спрямо високата стойност на колета? Помогнете...всяко едно мнение или отговор по въпроса, ще ми бъде в полза. Благодаря Ви.

Link to comment
Share on other sites

Сефте чувам, че на телефоните (над определената стойност) от Китай или откъдето и да е другаде извън ЕС няма мито. А тая глупост с 20-те долара + "as gift" за 300+ доларов телефон не е трябвало да я правите - това вървеше в началото преди доста години, но отдавна тоя номер не минава. То вече е късно, но на твое място аз бих помолил китаеца да сложи някаква по-разумна цена за тоя телефон и бих си платил ДДС-то, а сега освен ДДС-то нищо чудно да те одрусат и с мито, понеже инспекторите вече не са толкова заблудени, че да не схванат тоя телефон на каква приблизителна цена е....

Link to comment
Share on other sites

Когато си взимах моят телефон на митницата  изрично ги питах при поръчка на по-скъп телефон  ( моят бе до 150 евро) дължи ли се мито и ми отговориха ,че за мобилни телефони няма мито плаща се само ДДС.Имай на предвид ,че освен разпечатка от PayPal може да  ти искат и фактура за телефона ( на мен ми искаха).В случай ,че  е поръчан по куриер се плаща ДДС на сумата на телефона + куриерската услуга.

Link to comment
Share on other sites

Когато си взимах моят телефон на митницата  изрично ги питах при поръчка на по-скъп телефон  ( моят бе до 150 евро) дължи ли се мито и ми отговориха ,че за мобилни телефони няма мито плаща се само ДДС.Имай на предвид ,че освен разпечатка от PayPal може да  ти искат и фактура за телефона ( на мен ми искаха).В случай ,че  е поръчан по куриер се плаща ДДС на сумата на телефона + куриерската услуга.

 

Значи явно е истина, че за телефоните не слагат мито (не съм го знаел). А иначе дали е по куриер, по пощата или с пощенски гълъб :P  - все тая...ДДС се удържа и върху пътните, независимо от избрания начин на доставяне на пратката.

Link to comment
Share on other sites

Взех си телефона, начисляват мито, при митническата декларация плюс регистрация на ЕОРИ номер, но митото е със стойност 0 %, описано в  тази декларация. Митниците работят със Си Банк, преведох ДДС и си го взех от пощенският клон след това. Хубавото е,че всеки месец, курсът на долара при тях е с една стойност, нищо, че бе закупен телефона със съвсем друг курс по деня.

Link to comment
Share on other sites

"Трябва да имате в предвид, че компютърни части и различни типове електроника се облагат само с ДДС и с 0% мито!"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...