Jump to content
BulForum.com

Проблем с дъното при съвместна работа на PATA и SATA диск (?)


alchemy

Recommended Posts

Здравейте. Моля за малко помощ по хардуерен проблем.

Конфигурирам си непретенциозен домашен мултимедиен сървър и използвам едно асуско дъно K8N с NForce3 чипсет и поддръжка на SATA1. Системния диск е Hitachi 80GB PATA, другия е Seagate 1,5 TB SATA3 Green. Инсталирал съм Win7 и върви без проблеми до момента, в който реша да рестартирам. Уиндоус се изключва, но хардуера остава активен; системния диод и диода за харда светят постоянно, перките си въртят и така си остава. Имам чувството, че БИОС-а не може да си провери целия хардуер но по някаква причина не пиука и не продължава нататък. За да стартирам системата трябва да я изключа и да изчакам няколко секунди. От изключено положение стартът е нормален, познава си дисковете коректно и си работи.

Пробвах всякакви комбинации на включване на дисковете, включително конфигуриране на големия диск като SATA1 (с джъмперите), също и през един преходник PATA-SATA. Когато изключа SATA диска, проблем не се наблюдава. Оттук заключвам, че по някакъв начин съвместното им "съществуване" обърква системата. Чудя се какъв е точно проблема и с каква настройка може да се реши.

Само ще уточня, че същите твърди дискове с друго дъно (интелско) работиха повече от 9 месеца като файлов сървър, а дъното K8N работи години наред с подобна комбинация - 250 GB PATA за системен и 500 GB SATA за сторидж. Причината да разменя дъната е, че реших да пробвам windows7, но майкрософтските драйвери за видео картата на К8N не поддържат адекватна резолюция за 22" монитор.



Благодаря предварително на отзовалите се.

Link to comment
Share on other sites

Много добре познато дъно и често срещан от мен проблем, не само с него, а при много от дъната със САТА1 от далечното минало. Поради именно тази причина, дълго време отказвах да ползвам САТА дискове - просто си спестявах излишни главоболия. Същото съм го срещал и при САТА оптични устройства. Пробвай с нов САТА кабел. Ако нямаш, ще ти дам! САТА конекторите на старите дъна са доста калпави като изработка, нямат щипки, а кабелите се отварят с времето, като контактът остава на фантазия. Освен това, САТА кабелите са достатъчно твърди, за да не стоят точно както ти се иска в конекторите.

Link to comment
Share on other sites

Нов кабел не съм слагал, но пробвах с два други уж читави, без успех. Пропуснах да спомена, че САТА-АТА преходника е активен (и се захранва отделно) - забождам го в АТА конектора на дъното, а САТА кабелчето в него и не ползвам конектора на дъното.
Имам известни съмнения дали проблема не е причинен от особености в управлението на захранването на Green серията, но не намерих такава дискусия в нета. Или не съм търсил правилно...

Link to comment
Share on other sites

Имах подобен проблем - сглобявах конфигурация с е дно Гигабайтско дъно с.478 (не помня вече модела). ДВД-то беше АТА а харда - САТА. На дъното си ги имаше и двата конектора. Уж се инталира уин-а (ХР) нормално но при рестарт или не искаше да тръгне (не стартираше изобщо ХР-то) или пък ако тръгне не виждаше ДВД-то. Пробвах с други хардове и ДВД-та и се оказа, че ако двете са еднакви (или само АТА или и двете са САТА) компютъра си работи нормално. Когато обаче едното е АТА а другото е САТА се шашка. Оставих ги и двете да са САТА и така си бачка вече втора година у едни роднини.

Можеш да пробваш с флашване на БИОС-а, ако не е с най-новия. При мен това не помогна, но ако проблема е в накакви несъвместимости в дъното, може и да е оправен с по-нова версия...

Link to comment
Share on other sites

Беше си с последния БИОС, но го префлашнах за всеки случай. Греда.
Чудя се ако намеря SATA контролер на PCI дали няма да го излъжа. Или пък с външна кутия за твърдия диск SATA>USB.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че няма да зареди операционната система (Win), ако харда с ОС е през USB. Разбира се, и това може да се заобиколи, но играчката (модифициране на инсталационния имидж, промяна на .ini файлове, регистри...) е толкова голяма, че не си  струва гимнастиката... Но ако диска, който ще закачиш през USB не е системния, то тогава предполагам няма да има проблем. Единствено, вероятно, ще падне скоростта на трансфер (четене/запис) към този диск...

Link to comment
Share on other sites

През USB не ми се струва оправдано - по-ниска скорост, допълнително захранване и пр.

А що не опиташ да елиминираш всичкото IDE, което си навързал, та да видиш дали има несъвместимост или просто си има проблеми със САТА-та?

Edit: Пък, ако ще минаваш на вариант с външна кутия, що направо не сложиш кутия с LAN интерфейс и да решиш проблема с щайгата генерално?

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че няма да зареди операционната система (Win), ако харда с ОС е през USB. Разбира се, и това може да се заобиколи, но играчката (модифициране на инсталационния имидж, промяна на .ini файлове, регистри...) е толкова голяма, че не си  струва гимнастиката... Но ако диска, който ще закачиш през USB не е системния, то тогава предполагам няма да има проблем. Единствено, вероятно, ще падне скоростта на трансфер (четене/запис) към този диск...

 

OS е на PATA диска.

 

 

През USB не ми се струва оправдано - по-ниска скорост, допълнително захранване и пр.

А що не опиташ да елиминираш всичкото IDE, което си навързал, та да видиш дали има несъвместимост или просто си има проблеми със САТА-та?

Имам един 80 ГБ САТА, ама ми е малко съмнителен, че чукаше понякога и не искаше да тръгне.

 

Още малко ще го побъзикам, че сега няма откъде да откъсна пара за друго дъно/процесор/памет.

Последния вариант е да го продам като конфигурация, защото и картата не е лоша - Radeon 9200 128/128 с VIVO. Кутията е стара и много яка, тежи мамата си трака :). И две плочки DDR400 1GB + 512MB.

Първоначалната ми идея беше харда с външна кутия и в рутера (1043ND). Обаче с течение на времето прецених, че няма да го бъде като NAS и събрах отделна машинка. Сега обаче жената се размрънка, че много и се бавела лицекнигата и аз направо жертвах работещия сървър, като същевременно минах на Win7, да свиква.

 

Целия проблем е, че се опитвам да се справя с наличния ресурс поради липса на пари.

 

Едит3:

Сега ми хрумна, че преходника SATA-PATA е реверсивен, довечера ще пробвам ПАТА да стане САТА :).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...