Jump to content
BulForum.com

Как да направя Transparent *.Gif


CyberHill

Recommended Posts

Колеги,

Може ли да ми кажете как и с каква програма да си направя няколко gif-a трансперънт ?

Реално изображенията са текстови под формата на *.gif, и реално се слагат в/у темплейт и трябва да се виждат само буквите.

Моля да ме насочите най вече към някоя по лека програма и да ми кажете стъпките...

Link to comment
Share on other sites

Всяка decent графична програма го може.

Примерно Фотошоп - просто работиш в нормален RGB, правиш си картинката транспарентна и т.н.

Конвертираш в 8-bit цвят като има чекбокс да запазиш прозрачността както и някои други опции за конверсията. И сейваш в GIF. Тва е.

А ако имаш вече нетранспарентен гиф, в шопа просто конверираш гифа в RGB, селектираш някак това което искаш да "изчезне" като фон (примерно с wand tool), прецизираш ако трябва селекцията, натискаш Del, и следваш горното изречение за обратно връщане в гиф.

Само да добавя, че в зависимост от ситуацията, ГИФ може да не е добро решение, защото в него няма alpha-transparency. Което е прозрачо като пиксел, е напълно прозрачно. И ако имаш някакъв ефект на буквите - сянка или друго, което се слива по-плавно с фоновете, ще стане грозно. В тия случаи решението е или да се ползва PNG формат, който ще запази алфа-прозрачността, или на самия гиф да сложиш същия фон като там където ще го наслагваш, при условие, че фонът е плътен цвят, а не е градиент някакъв, с шарки и т.н. Макар че в зависимост доколко са различни двете неща, и за там има някои хватки.

Link to comment
Share on other sites

Намерих титориал за photoshop. Горе -долу го схванах...

А и текста е напълно стандартен, няма никакви ефекти, същия като този с който пиша.

 

Друга програма ще ми препоръчаш ли?

В момента не разполагам със свясен компютър и ми се ще някаква по лека.

Link to comment
Share on other sites

Слушам от известно време за Paint.NET, май безплатна и уж лека. Можеш да я пробваш. Имала си основните неща, уж. Пробвах я преди време, но на фона на фотошоп, я разкарах. Би трябвало да може тия основни неща поне, май поддържаше и layers (то ако такива няма, начи не става).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...