Jump to content
BulForum.com

изгорял лаптоп?


samkijot

Recommended Posts

значи лаптопа е стоял близо една седмиа включен на зарядно. след като се връща човека от почивка, казва че не може да запали и е замирисало на изгоряло при стартирането му. вчера ми го донесе, разглобих го, но тъй като не съм експерт, нищо съществено не ми направи впечатление (гледах по дънната платка дали има някакъв чип, който да е обгорял или нещо подобно). смених му термо пастата и отново го сглобих ... и точно при поставянето на батерията (без да е включен към ел. мрежата), от областта където се намира процесора ... си изпуши леко.

та, някой би ли ми казал на какво му прилича това и дали ще е необходима по-специализирана помощ? защото примерно ако е отишъл само процесора, мога да намеря друг и да го подменя, но ако е нещо специфично по дънната платка - няма да мога да му свърша тая услуга.

 

благодаря предварително.

 

п.п. мога да кача снимки, за да се погледне (някой с по-набито и професионално око)

Link to comment
Share on other sites

Процесор да отиде ей така е невъзможно. Предполагам че е захранването е пуснало голямо напрежение и са изпушили кондензаторите непосредствено до процесора и/или самия процесор, но затова си има причина, с други думи не слагай друг процесор, защото може да изгори и той.

Link to comment
Share on other sites

намерих какво е изгоряло:

 

abcd0006w.th.jpg

 

на мен ми прилича на някакво транзисторче (не знам дали точно така се казва). лошото е, че е напълно изгоряло и не мога да видя никаква маркировка ... освен да потърся в нета схема на същото дъно и да разбера какво се намира там :)

 

п.п. става въпрос за Dell Inspiron 1501(PP23LA) и дъно с маркировка DA0FX2MBAD7 (ebay)

Link to comment
Share on other sites

Това изгорялото е същото като онова другото неизгорялото с маркировка RC(или PC)58 дето се намира отляво на другата двойка чипове.

Link to comment
Share on other sites

Това изгорялото е същото като онова другото неизгорялото с маркировка RC(или PC)58 дето се намира отляво на другата двойка чипове.

възможно е, но върху онова няма никаква маркировка и не знам точно какво да търся, за да го подменя евентуално ... предполагам, че на схемата на дъното ще е посочено какво се намира на PC56 или каквато е маркировката от другата страна на изгорялото място.

 

abcd0009ib.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Това е керамичен кондензатор, за да го видиш какъв е варианта е един. Разпояваш и мериш, след това към магазина, защото едва ли ще намериш схема.

Link to comment
Share on other sites

предполагам, че такива керамични кондензатори могат да се намерят във викиват ... а колкото до отпояването/запояването, не мога ли да взема дънната платка и там да меря на око :)

Link to comment
Share on other sites

предполагам, че такива керамични кондензатори могат да се намерят във викиват ... а колкото до отпояването/запояването, не мога ли да взема дънната платка и там да меря на око :)

Еее това не е детайл, който се продава по някакъв типоразмер. Има си определен капацитет, който спрямо размера на кондензатора може да варира в широки граници. Та мисълта ми е че ако искаш всичко да е точно без разпояване и мерене няма да се разминеш.

Link to comment
Share on other sites

И като го разпои какво ще измери?? На изгоряла част??? Момци, вие ме хвърлихте в музиката с тази тема... :laughing:

В електрониката елементите не се мерят на размер (с шублер или ролетка).

Link to comment
Share on other sites

аз нямам претенции да разбирам, просто питам - макар и нескопосано. днес ме препратиха към комтел(не съм сигурен дали така се казваше; намира се в капана зад бившите хали) и там ми казаха точно това, което jijane го е написал. като им показах за какъв кондензатор става въпрос, те ми казаха че такива имат цял рафт (може би над 100), но им трябва определен капацитет, за да ми дадат това, което ми трябва ... и че когато правили на клиенти ги надписвали, което при фабричните изработки (в случая Dell) явно нямат такава практика, а всичко е на интегралната схема на платата, за която съответно се иска пари :)

Link to comment
Share on other sites

намерих схемата (чудно как някои хора искат пари за нея, пък не прикриват ценна информация в описанието ... а google си свърши перфектно работата):

 

snagprogram0093.th.png

 

сега фактически търся SMD кондензатор с параметри 10U/25V/1206 ... последните цифри какво обозначават? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Размера на корпуса. В Комет има такива 1100% и са 1-2 стотинки.

Интересна е причината да изгори - може адапера да се е прецакал и да дава по-високо напрежение - защо не вземеш един волтметър и да го измериш (на него си пише колко трябва да е). Ако напрежението е нормално свали кондензатора и го пусни за проба без него, ако няма друг проблем ще тръгне.

Още един съвет - ако не се разпоява вземи тинол и добави две топчета, така ще е лесно да се нагрее и разпои без да отлепиш пистите от платката, после като го свалиш почистваш многото тинол с вакуум помпа, ширмовка или каквото има...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...