Jump to content
BulForum.com

firefox


Shiro

Recommended Posts

Току що си сложих firefox и имам няколко (предполагам елементарни) въпроса. Надявам се ще ми спестите малко четене и ровичкане :)

1. Задал съм в опциите големината на fonta да е минимум 12. Пускам абв-то и виждам надписи, които са с фонт не повече от 8.

2. Как стои въпросът с тия юзъри? Искам да мога да си пусна 5 firefox-а например. То дава, че трябва да ги пусна от различни юзъри. (Да, и с мозила не съм работил:)

3. Иконката долу в tray-а на който и сайт да пусна се е един черен Х, а не е иконката на сайта, който е зареден. (както на абв-то например е бяла къщичка в зелен квадрат)

Предварително благодаря

Link to comment
Share on other sites

1. Na Edit -> Preferences. Tam ima opcii za fonts i fonts size.

2. Mislq che iskash da imash nqkolkoto windows, te ne rabotiat kato IE na MS. S Ctrl+T mojesh da startirash kolko si pojelaesh browser windows.

3. Nqmam takuv problem. Po defult Firefox nqma flash plug-in, mojesh da si go instalirash, ka4il sam go na server-a.

Link to comment
Share on other sites

На Edit нямам Preferencies. Както вече казах, аз съм го настроил. От Tools -> Otions.

Искам няколко прозореца, да, не няколко таба. Искам като си цъкна иконката и да ми излиза нов прозорец, а не да мрънка, че бил зает от еди кой си потребител. Мани го ИЕ на МС .. и с Konqueror мога да си цъкам на иконката и да ми се пускат нови прозорци.

Имам инсталиран флаш плъг-ин. Въпреки това долу стои грозният Х. Как пък изчисли, че това е от флаша ..

Link to comment
Share on other sites

ctrl+n shte ti startira nov prozorec. predpolagam ima i nachin sigurno i za iconcata da mozhesh da si go napravish. firefox -n primerno ili neshto ot sorta.

 

Polzvam linux bez X.

Link to comment
Share on other sites

нa Firefox 0.9 менюто за шрифтове и цветове е в Tools -> Options -> General

мммммммм и аз тва казах :)

firefox -n не става. Ама и аз мисля, че е нещо такова. Ае някой да каже параметъра за нов прозорец. Не е -n.

Link to comment
Share on other sites

нa Firefox 0.9 менюто за шрифтове и цветове е в Tools -> Options -> General

 

мммммммм и аз тва казах

 

Bullshit - to4no na firefox 0.9 se opraviat fonts ot --> Edit -> Prefernces --> General --> Fonts&Colors

Link to comment
Share on other sites

Опитай това:

 

Направи си изпълним файл с този код в него, изведи си го на шорткът или направо промени пътя на вече съществуващия шорткът на Файърфокс да сочи към него:

 

#!/bin/bash
firefox=/usr/lib/mozilla-firefox #или какъвто ти е пътя 
url = "about :blank"
$firefox -remote "openurl($url,new-window)" || $firefox

 

Ако не сработи - постни грешките дето дава - не съм го пробвал и не съм го мислил на дълго и на широко... Не знам какво не те кефят табовете... За мен това е една от причините да използвам Файърфокс и под Прозорец - отвратително е да ти се пълни таскбара с прозорци на браузъра само.

Link to comment
Share on other sites

1. Задал съм в опциите големината на fonta да е минимум 12. Пускам абв-то и виждам надписи, които са с фонт не повече от 8.

За размера на фонтовете - как да е (при мене с мозила като ги дам на 14-15 са супер...) ама са си и малко грозни ако са TrueType и трябва да си прекомпилираш libfreetype с включена опция за hinting. В сорса на libfreetype в include/

freetype/config/ftoption.h трябва да се направи

"#undef TT_CONFIG_OPTION_BYTECODE_INTERPRETER" на

"#define TT_CONFIG_OPTION_BYTECODE_INTERPRETER"

Само че пускането на тази опция по принцип изисква да имаш някакъв лиценз който не го знам какъв е точно, в смисъл че си я пускаш ама е един вид не съвсем легално пък иначе нищо не те спира да го направиш ...

Естествено прекомпилирането на libfreetype е абсолютно безмислено ако нямате инсталирани TrueType фонтове. От друга страна уеб дизайнерите използват предимно (ако не и само) TrueType фонтове което си е общо взето малко криво защото по изторически причини в unix има по-добра поддръжка на Type1 фонтове а TrueType са обвързани донякъде с мицромек, но все пак с XFree86 и libfreetype може да се ползват TrueType фонтове, има си даже и antialiasing за тях който също не е зле да се включи. Който му се чете може да види и това относно фонтовете в XFree86. Там има няколко трика за подобряване на начина по който изглеждат фонтовете.

Link to comment
Share on other sites

Bullshit - to4no na firefox 0.9 se opraviat fonts ot --> Edit -> Prefernces --> General --> Fonts&Colors

Кое е bullshits?! Със сигурност опциите на Файърфокса не са в подменю на Едит... Явно гледаш друг браузър... Ето ти разгъвката на менютата и подменютата на Файърфокс 0.9:

 

    *  File
         o New Window
         o New Tab
         o Open File...
         o Close Tab
         o Close (Window)
         o Save Page As...
         o Send Page...
         o Page Setup...
         o Print Preview
         o Print...
         o Import...
         o Work Offline
         o Exit

   * Edit
         o Undo
         o Redo
         o Cut
         o Copy
         o Paste
         o Delete
         o Select All
         o Find in This Page
         o Find Again

   * View
         o Toolbars
         o Status Bar
         o Sidebar
         o Stop
         o Reload
         o Increase Text Size
         o Decrease Text Size
         o Character Coding
         o Page Source
         o Full Screen

   * Go
         o Back
         o Forward
         o Home
         o History

   * Bookmarks
         o Add to Bookmarks...
         o Manage Bookmarks...

   * Tools
         o Downloads
         o JavaScript Console
         o Page Info
         o Options

   * Help
         o Release Notes
         o About Firefox

 

Нещо да кажеш?!

http://texturizer.net/firefox/menu.html

 

@Shiro:

 

Ето ти решение за Х-иконата на Файърфокс:

http://texturizer.net/firefox/tips.html#app_icon

Link to comment
Share on other sites

"You can change Firefox's default window icon to any icon you want ..."

Това ли имаш предвид? Защото аз друго не намерих тук. Аз не искам да имам една иконка там, а да ми излиза съответната иконка на сайта, който е заредил. На абв-то къщичката, на мозилата дракончето, на уареза :S и така ... На мен тези иконки ми ги зарежда горе където пиша името на сайта, но долу, като е минимизиран прозорецът, стой Х.

Link to comment
Share on other sites

Ами долу, като е минимизиран прозореца на браузъра (всъщност на която и да е програма) винаги си стои иконата на самата програма. Като как да ти стои иконата на абв-то?! Ми ако имам 5 таба с пет заредени сайта, всеки с иконата си?! Коя икона от 5-те да ми седи в таскбара?

Link to comment
Share on other sites

Пусни един Konqueror и виж, че е така. Който сайт е зареден, неговата иконка стой долу. 5 таба с 5 различни иконки всеки - да. То и на файърфокс ако са табове иконките си им стоят. Но не и ако са прозорци. Тогава долу стои тоя мизерен Х.

Link to comment
Share on other sites

Еми ти за без пари какво искаш :) Много е лесно така да се критикува я седни да направиш един browser ...

И тия неща не тука а в supporta на firefox трябва да ги пишеш

Link to comment
Share on other sites

Вярно има нещо такова, но firefox-а е още в ранна версия , нека излезе поне 1.0 и ще видим какъв ще е резултата.

Link to comment
Share on other sites

какви extensions сте си си сложили? кое би било полезно да си сложи човек? аз имам само този за сваляне чрез друг download manager, който ov3rm4n даде.

Link to comment
Share on other sites

ето го - tutorial :)

не използвате ли други подобни "plug-in"-и?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ония ден по време на бурята изгасна тока и след туй уж никви проблеми само дето тоя firefox ...

Пускам си го аз отново с тоя shell script дето ми даде Ov3rm4n и ми казва, че default профилът е in use и затова тряа да направя друг профил. Това ми го казваше преди, когато имах пуснат един firefox и исках да пусна втори. Ето го шел скрипта:

 

#!/bin/bash

firefox=/home/shiro/firefox/firefox

url = "about :blank"

$firefox -remote "openurl($url,new-window)" || $firefox

 

Правя си примерно аз вотри profile, който си кръщавам shiro и като пусна с него сичко си върви и си пускам с тоя скрипт колкото си искам прозорци. Обаче сууупер много ме мързи да си правя всичките настройки наново, затова ако някой има някаква идея защо дефолт профилът не ще да тръгне, моля да каже.

Link to comment
Share on other sites

Ония ден по време на бурята изгасна тока и след туй уж никви проблеми само дето тоя firefox ...

Пускам си го аз отново с тоя shell script дето ми даде Ov3rm4n и ми казва, че default профилът е in use и затова тряа да направя друг профил. Това ми го казваше преди, когато имах пуснат един firefox и исках да пусна втори.

 

Лесна работа.

Отиваш си в $HOME директорията после .mozilla/firefox , там има още поне една директория за всеки профил. Влизаш в тази в която се намира старият ти профил и изтриваш лика с име "lock".

 

Ако има нещо подобно в windows, то трябва да е някъде в c:\windows\application data\....

Или в аналогичната директория на юзерския профил. Просто нямам как да го проверя...

Link to comment
Share on other sites

Виждам че и на другите въпроси не е отговорено.

 

Аз съм с FireFox 9.1 Пускам един браузер. Пускам си терминал. Пускам втори firefox от терминала. Отваря се нов прозорец и firefox-а от конзолата излиза веднага.

Това работи и повторна шракване на иконката.

Мисля че старт скрипта на самия firefox проверява дали има вече пуснат firefox-bin.

 

За шрифтовете. Внимавайте с настроките на шрифтовете - Те са отделни за Western, Cyrillic и т.н...

Качете си повече шрифтове.

Ако няма подходящ шрифт понякога се използват растерни, а те нещо се опъват ако трябва да се покажат в произволен размер. Подберете си готини шрифтове, стандартните почти за нищо не стават. В пакета bglinux има доста шрифтове, можете да ги откраднете без да го инсталирате;)

 

Firefox то mozilla.org идва с вградена поддръжка за изглаждане на шрифтове.

Тези които не се страхуват да си омажат настройките да напишат това вместо URL

"about:config" и да потърсят например "font.FreeType2.enable", "font.FreeType2.autohinted" и т.н.

 

 

За плъгините.

 

AdBlock - Препоръчвам ви го!!! Върховен е. Малко е дървен, но веднъж като разберете как работи, няма да можете да живеете без него. Не само блокира рекламите (които вие му посочите), но направо ги премахва и отваря доста място на станиците. Да не казвам че пести CPU (тъпите флаш реклами дето товарят повече от DVD филм се махат с едно кликване) и повишава скоростта на зареждане (нали рекламите почти винаги са по-големи от самото съдържание). Внимавайте какво махате, че в началото взех и блокирах log-in скрипта на yahoo :) Оправих го де. Да знаете че Yahoo била много бърза поща.

 

UncloseTab - не е толкова добър като възможността на Opera, но е много удобно да върнете прозорец, който сте затворили неволно.

 

Bookmark Backup - не пускайте FireFox без този плъгин!!! Препоръчително да ги запазвате поне на друг дял. :ph34r:

 

DownloadWith - този вече сте го усетили със сигурност :devil

Link to comment
Share on other sites

Нямам такава директория

 

Каква директория нямаш?

$HOME? Пишеш `cd` и си в нея. Нещо от рода на /home/shiro

.mozilla? - Директориите започващи с точка са скрити при нормален ls. Използвай `ls -la`.

Пробвай с `cd ~/.mozilla/firefox`

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...