Jump to content
BulForum.com

Съвет за компа


playful

Recommended Posts

Здравейте , не съм много на Ти с компютрите , не се интересувам от геймърски конфигурации и т.н. Смятам , че компютъра ми е морално остарял и искам да му направя ъпгрейд . Моля да ми помогнете в избора ми на компоненти .

 

Ето това е сегашната ми конфигурация parametri.jpg

Искам да си запазя видеокартата , не смятам ,че имам нужда по-нова .

Предполагам ,че ще се наложи да сменя дъното и РАМ-а .... за процесора не съм сигурен

Относно Хард диска , скоро си купих втори 80гб мисля че 150гб са ми пре достатъчни но неможах да го свържа , така че да работят двата едновременно (както казах не разбирам от хардуер, неразбирам кои части са съвместими и т.н)

 

Единствените игри които играя през свободното си време на компютъра са CS 1.6 , NFS и FIFA , никога не ми е забивало докато играя , но ми забива понякога когато искам да си отворя firefoxa или разни програми , а те са ми по-важни .....

Искам компютъра да ми стане по-бърз и да не се тормози когато работят няколко програми едновременно.

 

Какво ще ми препоръчате и колко ще ми струва в най-скъпия и в най-евтиния вариант

 

П.С. Никога не съм ползвал уиндоус 7 , надявам се да мога да го пробвам след ъпгрейда

Link to comment
Share on other sites

И сега можеш да пробваш уиндоус 7, ще ти върви значително по-добре от XP ;)

 

...такаа ако смениш дъното ще трябва да смениш и видеокартата, защото тази е AGP, а дъната от 3-4 години са с PCI-E.

Естествено че новото дъно ще е на друг сокет и ще смениш и процесора.

 

Най-евтиния вариант е намираш си Pentium 4 3,0-3,2GHz с hyperthreading, запазваш дъното.

Ако ти се дават още пари може да направиш рама 2GB.

Сложен (скъп) вариант - ново дъно, двуядрен процесор, DDR2 рам, нова видеокарта.

Тая видеокарта могат да и се вземат 50-60лв, защото е от най-мощните на AGP, можеш да си купиш същата на pci-e за 25-30лв втора ръка.

По-евтин двуядрен процесор е 50-60лв втора (Pentium Dual Core E21*0).

Дъно и рам има много избор според бюджета.

Link to comment
Share on other sites

Дъното е със Socket478.

Oсвен Pentium4 друг процесор не може да му сложиш.

Слотът за видео карта е AGP. За жалост вече такива карти стават все по-редки, а и по-скъпи в сравнение с PCI-E.

Варианти-Памет, по-мощен Pentium4, и може би по-добро видео.(но не си струва да се купува нова AGP видео карта просто)

Или смяна на дъно, процесор, видео, памет=Нов компютър.

Ще излезе много пари. Предлагам ти да събереш някой лев и тогава, ако искаш това.

Windows7 не смятам, че ще върви по-бързо от XP.

Link to comment
Share on other sites

Значи, ако искам да сменя дъното , за да използвам ДДР2 или ДДР3 рам , няма вариант да ползвам същата видеокарта......?!

Link to comment
Share on other sites

Не, но видеокарта подобна на тази в PCI-E вариант върви евтино и може да си вземеш втора употреба, ако смяташ, че нямаш нужда от производителността на нова от магазина и тая ти стига. (това съм написал и по-горе).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Значи, ако искам да сменя дъното , за да използвам ДДР2 или ДДР3 рам , няма вариант да ползвам същата видеокарта......?!

Сменяш почти всичко или оставаш с текущото и му добавяш 1GB памет и по-мощно Pentium4-че.

Това е дилемата.

Link to comment
Share on other sites

Не си казал най-важното с колко пари си готов да се разделиш?Има и дъна с вградено видео ако не смяташ да играеш игри...

Link to comment
Share on other sites

Не си казал най-важното с колко пари си готов да се разделиш?Има и дъна с вградено видео ако не смяташ да играеш игри...

ами за ъпгрейд бих дал до 150лв , но ако ще сменям компа 200+ колкото зема като продам моя :D

Link to comment
Share on other sites

За към 250-300 може да се събере нещо с Е2180, някакво дъно, 3850/3870/9600гт/8800гтс и колкото останат за DDR2 и фортрон 350, естествено всичко втора употреба. Има хардове, кутия и тн.

За ъпгрейд прибилизително: пентиум 30-40лв, рам 1гб 40-50лв

 

На ЛС ми е писал:

ами дразни ме факта , че понякога ми забива компа .... примерно пуснат ми е skype свалям си някой филм , влязъл съм си във фейсбука и съм си пуснал няква музика на winamp-a и като реша да отворя някой подпрозорец във mozila-та ми забие ... и го чакам 1,2 мин да се оправи ....

чудя се освен от омазана ОС от какво може да е това (в смисъл възможен ли е хардуерен проблем), ако е от менте захранване обикновено забива и се рестартира, не влачи, не вярвам да прегрява пентиума(478 са студени)...

Link to comment
Share on other sites

А защо не пробваш да си преинсталираш ОС-то?

И в другата стая една машинка на 478 със селеронче с по малко рам (512) от твоята и си върви като самолетче.

Сложи си едно Хр сп3 и виж как се държи тогава. sp3 <--дръпни го от там.

Link to comment
Share on other sites

А защо не пробваш да си преинсталираш ОС-то?

И в другата стая една машинка на 478 със селеронче с по малко рам (512) от твоята и си върви като самолетче.

Сложи си едно Хр сп3 и виж как се държи тогава. sp3 <--дръпни го от там.

Уиндоуса съм го преинсталирал преди 4 седмици ......

Link to comment
Share on other sites

Може да е някоя омазана версия :unsure:

 

Пък иначе виж 38128821.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Нови с 2 годни (проца с 3) гаранция.

Видео картата ти е вградена и да ти кажа си я бива, за игри до към 2007 няма особен проблем :)

Link to comment
Share on other sites

Може да е някоя омазана версия :unsure:

 

Пък иначе виж 38128821.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Нови с 2 годни (проца с 3) гаранция.

Видео картата ти е вградена и да ти кажа си я бива, за игри до към 2007 няма особен проблем :)

 

 

Тва е изгоден вариант , даже сега влязох в този сайт да разгледам , предпочитам 2,60 процесора на същата серия .... даже ако успея да продам моя компютър ще мога да си взема и някаква 512мб видеокарта.

 

Сега остава да ми кажете и колко бих могъл да му взема на моя компютър :D и да се ориентирам към пускане на обява

Link to comment
Share on other sites

Твоя комп

Проц - 10-15 макс

дъно - ~ 30-35

Рам - 512 - 20 лв бр, 256 - 10лв

Видео - ~ 60-70 лв

Захранване - не се знае какво е :D

Общо към 130-140 в най-добрия вариянт

 

*** от горната конфигурация процесора идва БЕЗ охладител! Трябва да си намериш от някъде.

Link to comment
Share on other sites

То големия "ъпгрейд" ще е от 7600 на долнопробно 7025 вградено видео (предполагам със shared memory), от голямо дъно Гигабайт с най-якия чипсет за сокета на микро АТХ Асроцк и от 1,25гб рам на 1гб biggrin.gif

Просто за тия пари ново не става.

Link to comment
Share on other sites

не се интересувам от геймърски конфигурации и т.н.

 

Човека е казал, че игри няма да играе, и видеото не е толкова долнопробно колкото си мислиш. Без проблеми се гледат FULL HD филми и се играят по-старички игри. Дори и с 1 гб като е пак не се държи зле, пък и ако реши по нататък може да си вземе още 1. Не всички тук си използват компютрите да хакват NASA.

 

 

Това , че е с вградено видео , не ми пречи по-нататък да си закупя по мощна видеокарта нали ?

 

Не :)

Link to comment
Share on other sites

Не, но що за "ъпгрейд" е да смениш Geforce 7600, 12000т на 3dmark03 за geforce 7025 1700т на 3dmark03? Не е гадната 7100, не е още по-гадната 7050, ами е 7025 laughing.gif

Точките ги извадих за 20сек от гоогле и не твърдя че са абсолютно точни.

Full HD върви заради двуядрения процесор, и на лаптопа ми с Intel x3100 върви Full HD, но само толкова, най-много Underground 2 или нещо от това време.

Link to comment
Share on other sites

Не, но що за "ъпгрейд" е да смениш Geforce 7600, 12000т на 3dmark03 за geforce 7025 1700т на 3dmark03? Не е гадната 7100, не е още по-гадната 7050, ами е 7025 laughing.gif

Точките ги извадих за 20сек от гоогле и не твърдя че са абсолютно точни.

Full HD върви заради двуядрения процесор, и на лаптопа ми с Intel x3100 върви Full HD, но само толкова, най-много Underground 2 или нещо от това време.

Не им разбирам , за това и се консултирам с вас във форума :) ти какво дъно би ми предложил ? и видеокарта ? :)

Link to comment
Share on other sites

Не всички тук си използват компютрите да хакват NASA.

Аз предлагам да си събере повече пари автора.Компонентите които си му предложил са пълен смях (особено процесора).Той няма да хаква наса,но няма да си ползва компа и като елка.Както е споменал и Overdrive може да се мисли и за части втора ръка тогава цената ще падне...И мисля че поне 2 гб рам са необходими в днешно време.

Link to comment
Share on other sites

Не им разбирам , за това и се консултирам с вас във форума :) ти какво дъно би ми предложил ? и видеокарта ? :)

ако си се спрял на интел и не ти се дават много пари за дъно, аз бих ти предложил G31M или G41M на GigaByte (разликата между двете май беше във вградения графичен процесор, ама щом ще взимаш видео карта това не би трябвало да те засяга). P5G41-M на Asus също е вариант за дъно за около 80 лв. има и разни модели на Asrock около тея пари, ама вече зависи от предпочитанията към марката според мен ... някои хора все пак са предубедени към отделни марки :)

за видео ... ако можеш да си намериш 3870 е добър избор. преди време в ерата имаха някакъв gecube за малко над 100 лв., ама ся като гледам май вече са го свършили.

 

п.п. много зависи какъв ти е бюджета и колко си склонен да дадеш за отделните компоненти. аз примерно за дъно не бих дал повече от 100 лв., а за видео малко над 100 :)

Link to comment
Share on other sites

Ами първо исках да ъпгрейтна моя , в последствие установих , че е по-добре да си сглобя нов ... идеята е ако на моя му зема 130лв и добавя още 300 лв , за 430 лв да си сглобя нещо читаво в момента , което да мога след време да му добавя още рам , по-добра видеокарта и т.н. понеже на моята щайга рамта и е скъпа , видеото и е скъпо , ограничен съм от към избор на процесори , не че не съм доволен , но смятам че след 6 години е време за промяна :D

Можеби с различни компоненти от форума бих могъл да сглобя нещо добро за тея пари , но се притеснявам да си купувам от тук подобни неща , понеже веднъж се прекарах с един хард диск ( като не съм наясно с нещата)

 

у нас имам още 3 компютъра като единия също ползва сдрам 1500мб рам е пак с Nvida Nforce6100 видеокарта , процесора му обаче е 1.8ghz и заради една програма която тръгва само на виста или уиндоус 7 , съм инсталирал вистата и е супер зле , другият е от по-новите ддр2 рам пак 1гб незнам колко му е процесора , отново с 256мб видеокарта и на тях двата NFS carbon насича на мимнимални изисквания , докато на моя го пускам на максимални и няма никакъв проблем . Третия компютър е купуван за по-малкия ми брат с 250гб хард 2гб рам ддр2 , процесора беше дуал кор 2,00ghz видеокартата GeForce 8600Series дъно MSI k9n4 ultra Vclass на него нищо ниго не е забивало ( само където малкия незнам в кви сайтове се рови ,всеки месец му преинсталирам уиндоуса) . Неговия компютър ми изглежда най-добре от 4-те :D след което , моя и след него другите 2 .......

 

та ако от първите 3 компа мога да сглобя 2 по-добри също ще е хубав вариант post-22221-127564767656_thumb.jpg

 

3-тя не е при мен и няма в момента как да искарам точна характеристика :)

Link to comment
Share on other sites

ами за 430 лв. ще можеш, но някои от компонентите ще трябва да ги вземеш втора ръка, за да се вместиш в бюджета. разбира се при употребявани компоненти няма гаранция, че няма да изплякат, ама ... това е. все пак някои можеш да разбереш дали са читави след 1-2 теста, така че ...

моят съвет е дъното да е ново(с гаранция), както и захранването. от там насетне вече всичко друго може да е втора ръка ... паметите лесно се проверяват с един мемтест, а 2гб мисля, че може да намериш за 60 лв. за хард не видях да си споменал, но и там има програми за тестване дали е "изряден", ако ще се спреш на втора ръка. при видеокартите е малко по-тегаво, защото при тях проблемите могат да се появят след известно време, а в началото и да си ги тествал, да са показали, че уж всичко е наред.

та ....

дъно(ново) - 80 лв.

процесор (употребяван) - 50-60 лв. (E2180 примерно)

памет (употребявана) - 60 лв. (2gb)

хард - нов или втора ръка, според оставащите пари (него го остави за накрая)

захранване - 50-60 лв. (тук ако прецениш, можеш да потърсиш и втора ръка за около 35 лв.)

видео - да кажем 100 лв., но може и по-малко според това дали ще е нова или втора ръка.

записвачка (употребявана) - 20 лв.

кутия - 20-30 лв.

 

общо 410 лв. без да включваме харда.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...