Jump to content
BulForum.com

Въпрос за пускане на марково захранване


Recommended Posts

Здравейте,

изрових това захранване, но не мога да го подкарам ако не е на ПЦ-то (там с 14-то краче на маса). :rolleyes:

Захранването си работи на компютъра нормално, без ядове, но като дам 14-ти към маса, само цъка едно малко реленце вътре и не ще да тръгне. Мисля, че работата е таква поради това, че е от марков компютър ли де да знам?

 

Ето снимки от вътре:

 

e8aca96af036e691.JPG

 

902d427ba1ec7212.JPG

 

Фактически на куплунга за дънната платка (20-те пина), на пин номер 14 няма кабел, а такъв е изведен от самата платка (белите кабели на снимките - един маса и един PWR_ON си вървят заедно към прекъсвач на предния панел). Гледам, че и PWR_Good сигнала го няма на куплунга.

 

Та, имате ли идеи как да го подкарам без да е включено към дънна платка, явно трябва някак да го излъжем. :)

Ааа, забравих да кажа - за експерименти ми трябва.

 

Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

Къде трябва да отиват 5 волта? Нещо не схващам от описанието под пинаута. То хубаво пише за какво да се направи с PWR_ON и PWR_ОК кабелите за да тръгне, но при мен такива кабели няма...

Link to comment
Share on other sites

Това че PowerGood напрежението го няма, да не те притеснява. Не е проблем да го вземеш от 5-те волта с резистор 300-330 ом. Ама това само ако ти трябва и знаеш какво правиш.

За к'во ти е да го пускаш на сухо?

Link to comment
Share on other sites

Таман се канех да питам, това АТ ли е или АТХ?

Тая преработка е баш за колегата Overdrive. Като я гледам, насън ще я барне :).

Link to comment
Share on other sites

Исках да кажа, че за да го запалиш трябва не да вържеш PWR ON с маса, а с +5V standby - пали се не с нула, а с единица на PWR ON.

Не е по ATX стандарта а някакъв вид маркова изгъзица wink.gif

Това го знам от тези компютри

compaq%20deskpro%20en%20sff.jpg

Имах такъв с изгоряло захранване и му слагах китаец в оригиналната кутия.

Въпреки това не мога да гарантирам, че и твоето е така - големите марки нямат някакъв установен стандарт и се срещат различни модели с различни захранвания...

За да няма риск да опържиш захранването пусни го с дъното и измери какво има на PWR ON докато е включен.

 

Ако искаш мога да ти дам схема как да направиш захранване с 494 регулируемо 0-30V и с ограничение на изходния ток примерно 0-15А. Това за тока и напрежението зависи от колко ти са яки трафа и диодите - може да се сложи и траф от фортрон и да се вадят 30-40А. Волтажа се вдига, като си правиш грец от шотки диоди.

Link to comment
Share on other sites

Значи мисля да правя зарядно за акумулатор по-точно. Така че и 4-5А да изкара ми стигат. Но все пак няма да ти откажа ако имаш желание да дадеш схемата. :) Чат пат, ще се използва и за пускане на различни джунджурии за кола в домашни условия. Довечера ще пробвам с 5-те волта и ще пиша какво е станало. :)

Link to comment
Share on other sites

Утре ще постна тук схемите, че са на другия лаптоп. За акумулатор ти трябва точно регулиране на изходния ток...

Link to comment
Share on other sites

Mхм, значи до сега се занимавах с него. Замерих и излиза, че си тръгва с PWR_ON на маса (но само ако е включено към дъното). Пробвах забързо на 5 волта да допра PWR_ON-а, но нищо не стана...

 

Явно трябва да има някаква консумация на 20 - пиновия куплунг ли де да знам? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Сигурно е стандартно, но като го включиш без товар волтажите се вдигат над допустимото и защитата го изключва.

Link to comment
Share on other sites

Ето схемата:

atxpsplabschema012009co.jpg

Оригиналната статия

Пробвана е и работи добре. Могат да се спестят елементи като C6, R12, C5, C3, вместо R9 и R10 може да се сложи фиксиран.

 

ТОВА ти е схемата на захранването. Зачеркнатото с червено не ти е нужно и може да се свали. Стендбая е много странен, трябва да видиш къде има 10-20V стендбай и да го подадеш направо на R501 - така ще включва директно със подаване на 220V и защитите няма да го гасят. Нещо не ми се мисли кое къде, затова измери направо какво има на R603 и C501 и ще измислим как да стане.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...